Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa stiv »

Chcel som to ako nahradu za Noiseblocker PK2 ale ked to ma byt vo vsetkom rovnake tak mi to netreba.

Inac je nejaky rozdiel medzi SW2 a SW3? Myslim hluk/prietok.
.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

Zas oproti PK-2 majú ML dosť navrch, by som povedal. Tam v grafoch je v porovnaní s NB Eloop blízko a ten je výkonom úplne inde než PK-2.

SW3 vs. SW2 prietok a hluk veľmi podobný, ale SW3 so dosť polepšil v tlaku, čiže ak to má ísť na rad, tak radšej SW3. Na airflow by to malo byť viac-menej jedno.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nie je to pravá téma pre také veci ale
https://www.mironet.cz/fractal-design-1 ... +dp249078/ 8,84€/ks. :good:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa stiv »

Ja tam mam 9,-

Otazne je ako su na tom kvalitatovne a ako sa reguluju cez voltaz. Samozrejme pri viac kusoch. Aby to nemalo zvuk ze chce clovek skocit z okna radsej. Kazdy fan iny ton.

Uz sme tu mali super radiatorove vardary ktore mam pocit ze nikto nechce ani zadarmo.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Oni majú zaokrúhlené ceny pri produktoch ale ak ich dáš už do košíka, tak už ukáže presnú cenu.

Ja HP12 mám dvojo kusov a som veľmi spokojný, regulácia cez voltáž bola úplne v pohode (nepamätám si už presné hodnoty, aktuálne to mám na PWM headery). Mám ich už o chvíľu jeden rok.

Po skúsenostiach s Vardarmi...toto je iná galaxia...inak ma lákajú už len WingBoost dvojky a samozrejme ultra-drahé ako SW3, na ktoré nemám najmenšiu chuť vyhadzovať peniažky.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

Vardary boli divné, čo som ja nameral a napočúval, tak boli ozaj fajn, mierne šušťanie guličkových ložísk, ale ináč fakt nič, tuším, že tu niekde som aj dával dlhší report. A potom sa rozsypalo vrece s tými pazvukmi. Až mám dojem, že prvé várky narobili na promo a potom to šlo do hája. Ja som to vtedy počúval priamo Vardar 1150 rpm vs. Scythe GT 1150 rpm, čo je konštrukčne v podstate to isté a nepočul som rozdiel, prišlo mi to jak identická kópia. Potom o nejaký čas sa objavili takéto veci...

Vardar https://youtu.be/bnR6Qm5sH9A?t=531
GT https://youtu.be/bnR6Qm5sH9A?t=549

Fakt neviem či to posunuli na výrobu niekomu inému alebo čo, ale nemôže to byť náhoda. Ale je to škoda, lebo to mohla byť naozaj super náhrada za GTčka. Alebo im to úmyselne pokazili priamo v Scythe, aby im EK neprevzalo zákazníkov materskej firmy... to už konšpirujem. Ale je fakt, že odkedy sú GT end of life, tak Scythe fan podobného kalibru nevyrobil. Grand Flex asi mali byť kvázi nástupca, ale tie sú ešte väčšia tragédia jak Vardary, čistá katastrofa.

Fractal Venturi HP idú krásne dole cez napätie, točia ešte menej než cez PWM

Obrázok Obrázok

HP-12 sa mi zdal úplne naj spomedzi všetkých Venturi, HP-14 bol jediný urapkaný a náhoda to asi nie je, lebo aj hawkeye keď ich recenzoval, tiež mu rapkal práve HP-14 ak si dobre vybavujem. Len je to Fractal, tiež nedám ruku do ohňa za to, že to z linky vychádza stále konštantne dobré. Nakoniec prídeme na to, že u tých 20 eurových fanov sa predsa len neplatí len za značku.

Za mňa si kúp jeden HP-12 a napočúvaj si ho, potom sa rozhodni. Za Fractal ruku do ohňa nedávam, podobne jak za Corsair.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa stiv »

A to mam kvoli jednemu fanu platit dopravu? Ak budu dobre tak druhy krat? Este medzi tym zdrazia alebo nebudu dostupne. :-D

Zase ak kupim viac a budu zle tak ich mozem umiestnit na policku k ostatnym a kupit SW3 ci maglev. Ako nesuri mi to nejak lebo nemam co s nimi najblizsi mesiac-2.

Aby som to upresnil maju prefuknut 6-6,5cm hruby rad (FPI: 16, 10 alebo 9 - som este nevybral) v pull osadeni co najlepsie a najtichsie.
.
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa hawkeye »

jop HP-14 rapkal ako jediny...

do skriniek HF-12/14...Do 700RPM relativne tiche s mega prietokom
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

UPDATE : 6.1.2017 - kompletnú tabuľku meraní nájdete v prvom príspevku na úvodnej strane témy.

Pridané nasledujúce modely:
Fractal Design Dynamic GP-14 140mm (stock fan v rôznych modeloch skriniek Fractal Design)
Noctua NF-A8 ULN 80mm
Noctua NF-B9 PWM 92mm (stock fan na CPU chladičoch Noctua NH-L12 a serverovom NH-U9DX i4)

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

UPDATE : 16.1.2017 - kompletnú tabuľku meraní nájdete v prvom príspevku na úvodnej strane témy.

Pridané nasledujúce modely:
Corsair ML120 PRO 120mm
Corsair ML140 PRO 140mm

Obrázok
Obrázok

Menší report, niečo pre stiva :)

Balenie skôr minimalistické, klasická mainstreamová kartónová skladačka bez nejakej extra ochrany, to top modely Noctua , Be Quiet sú v inej lige. Corsair to poňal "eco-friendly", podobne jak Noiseblocker. Ja tomu hovorím skôr šetrenie nákladov. :) Čo je u fanov za 25 € trochu drzosť. Hlavne keď prísušenstvo je slabé tiež, len 4 samorezky a 2 ks zip pások. Načo sú zip pásky pochopíte až roztiahnete kábel od fanu, má rovných 60 cm. Čo sa môže hodiť vo veľkých skrinkách, ale radšej by som videl elegantnejšie riešenie na spôsob Noiseblockeru, Noctuy, teda kratší kábel na fane + pribalené predlžováky.

Konštrukcia fanov je veľmi pevná, poznať to aj na váhe, tie odvibrovacie prvky /sivé medzikusy medzi rámom a rohmi fanu/ sú skôr na okrasu, sú veľmi tenké, tuhé a pevne spojene s rámom, takže neutlmia ani najmenšie vibrácie. Skôr sú tam na to, aby sa dali meniť tie farebné rohy /v balení týchto čiernych PRO verzií ale nie sú/.

Aerodynamický hluk vrtule je špička, nebojím sa povedať na úrvni najtichších fanov na trhu, ak porovnávam 120-ku napr. s Noiseblocker Multiframe, alebo BeQuiet Silent Wings, naozaj top, aj na úrovni 1000 rpm veľmi príjemné.

Najviac nás asi ale zaujíma MAGLEV ložisko a z toho mám teda zmiešané pocity... Čakal som, že úplne bezkontaktné riešenie bude znamenať aj úplne nepočuteľné a ono to tak nie je. Pri behu je počuť slabý šuchot, ako keby klasické klzné ložisko /úplne identický prejav na oboch fanoch, takže to nevyzerá na náhodný nepodarok, skôr vlastnosť tých fanov/. Toto nemôže vyrobiť motor, na to dám krk. Nie je to nič extrémne, ale keď som veľmi chcel, tak sa mi podarilo identifikovať ten zvuk popri bežnom hluku prostredia aj z 50-60 cm od fanu, čo teda musím povedať nepotešilo.

Nedalo mi to, tak som sa začal hrabať v špecifikáciách a podľa datasheetu , str. 2 z toho nákresu ložiska to vyzerá, že popri MAGLEV prvkoch tam veru niečo jak klasické klzné ložisko aj je. :rolleyes: Popis je stručný, je to tam označené len ako "bearing" a v obkece okolo som si nemohol nevšimnúť, že namiesto fráz "nulové trenie" sa používa skôr "znížené trenie". Je mi jasné, že tam musel byť prvok, ktorý sa stará o to aby vrtuľa neodpadla keď fan nie je pod prúdom, ale že tam zostane kontaktná plocha aj pri behu som veru nečakal. Ak sa naozaj jedná o klasické klzné ložisko, tak je tiež otázna jeho životnosť, napriek tomu, že mu v opotrebení za behu pomáha MAGLEV. Neviem či všetky MAGLEV riešenia u fanov sú na tento spôsob, ale ak hej, tak je to pre mňa konštrukčný nezmysel, ktorý úplne neguje filozofiu magnetickej levitácie.

Ešte jedna funkčná poznámka... vraj sa doporučuje regulovať tieto fany vyslovene cez PWM, lebo DC regulácia má zrejme vplyv aj na silu magnetického poľa, ktoré sa stará o levitáciu, tým pádom cez DC reguláciu nemusí to MAGLEV ložisko dostatočne fungovať. Nepostrehol som síce žiadny rozdiel medzi DC a PWM regulovaním ani pri najnižších otáčkach /otáčal som fan jak sa dalo/, ale pre istotu spomeniem.

Aby som nevyznel, že je to úplný fail, tak napr. v porovnaní s Noctua NF-F12 @ 1000 rpm je hluk ML v inej lige, naozaj veľmi tichá vrtuľa, ale je to skôr zásluha konštrukcie rotora než ložiska, tam už pri tých otáčkach ten šuchot zaniká v aero hluku. Ak to chce ale niekto prevádzkovať na 400-700 rpm, tak nemôžem doporučiť. Tam je mechanický hluk úplne kľúčová vec. Je to veľká škoda, lebo konštrukcia má potenciál, keby zriešili nejaké kvalitné hydrodynamické ložisko, mohol to byť absolútne špičkový fan bez slabín.

Takto to vnímam skôr ako prznenie potenciálu kvôli marketingu, za každú cenu priniesť niečo nové na čom sa dá robiť promo. Nevravím, že to je nepoužiteľný fan, viem si predstaviť, že pre veľa ľudí môže byť super. Ale ak výrobca promuje niečo čo je pravda len z polovice, tak u mňa je to podraz. Asi nebude náhoda, že ostatní výrobcovia špičkových fanov doteraz MAGLEV neriešia.
Naposledy upravil/-a mino_85 v St 18. Jan, 2017, 13:46, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa stiv »

Pekna recka. Aj "odhalenie" principu lozisiek. Dik ;)

Takze som asi rozhodnuty ze si ich nekupim. Suchotanie fanu za 25 eur nepovazujem za ok. Taktiez ta regulacia cez napatie ze 5V a 1165rpm je strasna. Nemam to takto rad.

Oproti NF-F12@1000rpm to mozno tiche je lebo noctua na tych rpm je cisty vrtulnik.

Kazdopadne si ma nepotesil. Cakal som, ze napises nekompromisne fany, to najlepsie co sa da kupit bez nejakych ale. :laugh:
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Miňo, nádherná práca. :good:
Verím tomu, že toľko informácií nemajú ani ľudia v zahraničí o týchto ventilátoroch a podľa mňa by to vedieť mali...čím nechcem naznačiť, aby si odstreľoval overclock, linustechtips a podobne... :laugh:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

Ono to má svoje veľmi silné stránky, ale ma sklamalo to riešenie. Čakal som, že to ložisko bude konštrukčne o inom, že tam bude nejaké stredová oska, ktorá to drží pokope, ale pod prúdom keď začne rotor levitovať, že tá oska kompletne stratí kontakt s pevnou časťou fanu a vycentrovanie rotora bude kompletne spoliehať na tie magnetické sily. Takto by som povedal, že MAGLEV je tam skôr jak pomocný prvok ku klasickému ložisku, čo povedzme pomáha tomu fanu v horizontálnej polohe, oproti bežnému klznému ložisku, pomáha možno aj životnosti, ale to nie je to s čím si človek kupuje 25-eurový akože NASA fan. Sorry, toto neberiem.

@ loleq... no človek si dnes musí fakt všetko overovať, nešlo mi do hlavy jak by ten zvuk mohol vznikať, ak by to kompletne levitovalo. Haluz je keď si to teraz konfrontujem s popisom na ich stránke, jak šikovne to obkecali, hlavne v datasheete sa dá pekne čítať medzi riadkami, aj keď to nepovedia na plnú hubu...
Instead of a purely mechanical solution, Corsair employs Magnetic Levitation technology in the hub of its new ML series fans, sidestepping friction and wear problems by partially suspending the rotor within a magnetic field. Because of reduced contact with other fan components, the newly designed, high-efficiency blades are free to move more quickly, quietly, and without the drag of mechanical driveline components draining power and shortening operating lifespan with every rotation. That reduced friction also pays off with increased rotor speeds and lower decibel readings.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2729
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa patro16 »

takze je to len horsie obslahnuty maglev od sunonu..., to sa celkom dalo cakat.
btw. ja som to pisal hned ako s tym prisli v auguste, je to tu v teme "Novinky v oblasti chladenia - ventilátory" :D

Sunon MagLev
Obrázok
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Regulovateľnosť ventilátorov: databáza meraní rozsahu otáčok

Príspevok od používateľa mino_85 »

Hej, vybavujem si, že si to spomínal. :)
Robili na tom priamo so Sunon, čiže to bude to ich riešenie. Každopádne to nie je to čo by som si ja predstavoval pod pojmom fan na báze magnetickej levitácie. Beriem to skôr jak doplnkové riešenie čo potláča niektoré nevýhody klzných ložísk. To by možno ani nebol problém, keby sa to nepromovalo tak ako sa to promuje, a určite to nevnímam ako lepšie riešenie než kvalitné hydrodynamické ložiská.

Inak riešim aj BeQuiet SilentWings 3 a Alpenfohn Wing Boost 2. Počítam v horizonte pár týždňov, podľa dostupnosti.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"