UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa molnart »

Ahojte, chcem sa spytat ci tu niekto z vas ma nejake skusenosti s UML? Uvazujem o tom ze si rozsirim svoje vedomosti v tejto oblasti. O UML v principe nic neviem, ani som sa s tym osobne nestretol, ale coraz castejsie sa to vyskytuje v poziadavkach na profesii, tak som si povedal ze by to nebolo odveci trosku k tomu pricuchnut.

Moje otazke su hlavne, ze ake zakladne vedomosti sa predpokladaju k tomu aby zaciatocnicky kurz UML nebol pre niekho spanielskou dedinou?

Mam nejake skusenosti s definicou procesov a interfaceov medzi systemami a tvorbou business specifikacii, tie ale vzdy skoncili par odsekmi textu a 2-3 diagramami narychlo nakreslenymi v powerpointe. Moje programatorske ambicie som zakoncil pred takmer 15 rokmi tesne pred objektovo orientovanymi metodami, ktore som nejako vlastnymi silami nedokazal pochopit (a hlavne ma to prestalo bavit, lebo som nevedel co take uzitocne by som vedel naprogramovat).

Existuje na UML nejake vyvojove prostredie? Vedeli by ste odporucat nejaku literaturu, kde by na zaklade nejakych modelovych uloh bolo vysvetlene na co UML sluzi a ako sa da vyuzivat?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa materik »

Pozri si MS Visio, to by ti malo stacit. Pripadne Enterprise Architect, to je uz komplexnejsie, ale je to velmi dobry soft.

Moja realna skusenost je, ze takmer na kazdom pohovore sa ma pytali na UML, ale ani raz som nebol nuteny ho pouzit (raz som ho pouzil dobrovolne, ked som robil dokumentaciu a nechcelo sa mi rozpisovat... :-) ). Ja som ale vzdy pracoval ako vyvojar, takze to nikdy nebolo mojou primarnou ulohou.

A co by si mal vediet? No, to OOP by som dal ako podmienku ;) spolu s algoritmizaciou.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa molnart »

visio samozrejme poznam, len nechapem co ma spolocne s UML :hmmm:
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa materik »

to teraz nechapem ja... sak normalne tam vies UML diagramy nakreslit.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa molnart »

diagramy viem kreslit v hocicom, ale som predpokladal ze uml ma nejaku syntaxu a podobne a existuje pre nu prostredie ktore tu syntaxu vie kvazi "kompilovat", teda aspon identifikovat chyby, pomoct s "prikazmi" apod. nevies odporucit nejaku literaturu, kde by som sa na to mohol pozriet blizsie?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa materik »

kod ti vygeneruje aj Visio, ale vseobecne sa tento postup neodporuca. Vacsinou sa to robi naopak, z kodu si vygenerujes UML.
Synatx to ma, kukni na tento tutorial alebo tento a tento. A ak toto spravis spravne, mozes z toho vygenerovat "funkcny" kod. :-)

Ale, ak uz chces robit nieco take, tak radsej skus ten Enterprise Architect. To je podstatne komplexnejsi nastroj. Skus kuknut na tieto tutorialy.

Literaturu ti velmi neporadim, necital som ziadnu knihu o tom, takze ti mozem akurat skopirovat nazory inych ludi.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
_Ludo_
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ut 29. Jún, 2010, 12:13
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa _Ludo_ »

Akurat mi nejde moc dokopy neobjektovy pristup a UML
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: UML - skusenosti, zakladne poziadavky

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Až teraz som si všimol túto tému, ak by si chcel, viem ti poslať skriptá z predmetu, ktorý sa venoval UML diagramom. Možno ti to pomôže.

Návrat na "Programovanie"