Domáci NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Poslednú dobu čoraz viac pokukávam po nejakom domácom úložisku - NAS. Doteraz som mal jeden 2TB disk na sieti a niekoľko externých USB diskov na zálohy. Bohužiaľ mi pred pár dňami odišiel tento 2TB disk do kremíkového neba a potrebujem náhradu.
Prečítal som toho už viac o tejto problematike. Hotové NAS sú poväčšinou pomalé, takže mi to zatiaľ vychádza na poskladanie vlastného zariadenia. Ak je ale nejaké hotové NAS za dobrú cenu a má aj uspokojivé rýchlosti, sem s ním :)

Moje požiadavky:
- zariadenie s viac ako 2 diskami
- chcem aj nejakú tú ochranu proti poruche disku - čiže asi použitie RAID5 - prípadne iné?
- budem tam ukladať multimédiá a zálohy, takže kapacitu si predstavujem 3TB a viac
- na zariadenie sa budú pripájať maximálne 3-4 iné zariadenia naraz (TV, PC, NTB, ...)
- pripojenie v Gbit sieti - pri hotovom NAS rýchlosti aspoň 20MB/s, pri skladačke asi nemusím riešiť, alebo sa mýlim?
- DL station pre HTTP/FTP, torrent a pod.
- hlučnosť nie je veľmi podstatná, keďže NAS bude v neobývanej miestnosti
- spotreba v rozumných medziach

Prosím o radu pri výbere buď hotového NAS, alebo pri výbere komponentov do skladačky.
Ak by som šiel do skladačky, tak viem použiť klasickú bedňu z PC a niesom limitovaný formátmi ITX a pod.

Za každú radu ďakujem
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa 643 »

Hp MicroServer Gen8 4 disky, moznost dodania dalsieho raid radicu, alebo VGA do PCIe slotu...
napr. http://dattack.sk/index.php?route=produ ... _id=115328

2x1gbit siet + rILO port na remote access, moznost 4(5) diskov ..., USB3.0
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Microserver HP by som rozmýšľal, kebyže nemám doma staré PC, z ktorých viem využiť komponenty (bedňa, zdroj, DVD, HDD na OS). Zdá sa mi zbytočné kupovať celé riešenie, keď mám doma použiteľné veci. Taktiež nepotrebujem žiadne malé bedničky a pod. - viď 1. príspevok - bude to v neobývanej miestnosti, čiže kľudne stará bedňa a črevá nové.
Keď už sme pri črevách - voliť AMD, alebo INTEL?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22002
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa dexterav »

intel, vtomto prípade nemá AMD žiadnu výhodu
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa F242 »

mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

absolutne skladane pc pretoze 6 diskov ma dnes kazda doska plus do toho nastrkas akekolvek radice ak ti bude malo, dnes uz existuju 16 a 24diskove RAIDy za rozumne prachy.

Absolutne Intel, pretoze AMD ma mensi vykon radicov. A nechces sa osierat s blbostami a riesit kraviny. Cenovy rozdiel lacneho intelu voci lacnemu amd : povedzme 40eur. Za tu srandu ti to nestoji. Budes mat na tom obesene svoje data a tie maju daleko vaznejsiu hodnotu a aj cenu.

Linkovany HP Mikroneviemco sa za tie prachy podla mna neoplati, poskladas vlastnu univerzalnu masinu daleko flexibilnejsiu, vykonnejsiu, rozsrititelnejsiu s lepsimi parametrami. Ja som za 200eur postavil 2jadro a nie celeron, 8GB RAM, Z77 dosku... HP ma vyhodu v tom ze je to cele hotove akurat do toho strcis disky. Photoshop si na tom nepustis, ja si pustim. Na hentom si nepustis vlastne vobec nic, mas to proste zamknuty linux a hotovo. Ja bezim na Windows2012 R2. Ma to svoje vyhody, ma to svoje nevyhody. Vykon neriesis, ides maximalnou rychlostou gigabitovej karty ak tolko pustia disky (male subory, fragmentacia po case pouzivania atd).

Linkovana tema : v poriadku.
Podobnych tem "NAS versus PC" : je tu vela, osobne som sa zapajal asi do poltucta okrem tejto tvojej.

Ak si co len trosicku sikovny, co vyzeras byt a mas drajv, rozhodne by som skladal. Pozitiva podla mna hrubo prevysuju akekolvek negativa a/alebo hotove skladacky velkych znaciek.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa 643 »

ehm... ja som daval len nazor na rozumne nas /mozno aj nieco viac ako nas/ za rozumnu cenu, v rozumnom prevedeni...
co tak napisat, ze co mas k dispozicii a mozeme sa vyjadrit co pouzit a co nie...
a este rozpocet by si mohol dat :)
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

mp3turbo: samozrejme som Tvoje príspevky čítal. Mnohé som sa dozvedel, lenže čím viac informácií mám, tým ťažšie rozhodovanie :)

Keďže mám nejakyý HW, pôjdem do skladačky.

Dostupné mám nasledovné komponenty:
- bednička midi tower so zdrojom
- DVD mechanika
- nejaký disk na OS

Čiže mi treba dokúpiť:
- základnú dosku
- procesor
- pamäte
- disky do RAID - pravdepodobne 3 x 2TB (jeden z thoho bude z RMA)

Ešte rozmýšľam, či nechať pôvodný zdroj, alebo zakúpiť nový aspoň 80+.

Rozpočet max. 500€ s diskami. Všetko záleží od toho, aké disky môžem použiť. WD RAID disky sú velice drahé. Ako alternatíva sa mi vidia WD RED. Prípadne môžem použiť aj obyčajné disky?

Môj začiatočný nástrel:
CPU Intel Pentium G2020 alebo G3220 - oplatí sa ísť do novších CPU?
MB - nemám potuchy akú (jedine min. 4x SATA a Gbit LAN) - poraďte
RAM - pre začiatok 4GB - asi je jedno akú značku a rýchlosť, alebo aj na tom pri NAS záleží?
DISKY - ak sa vráti z RMA, tak 2TB WD Green. K tomu ešte 2x2TB - Môže sa miešať GREEN a napr. RED do RAID? Prípadne dávať vôbec GREEN do NAS?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Mnohé som sa dozvedel, lenže čím viac informácií mám, tým ťažšie rozhodovanie :)

neboj nic, zase az take zle to nie je. Gratulujem k rozhodnutiu stavat, pre mna osobne je to jedina cesta, ale zase ja som taky samodomošpŕtam typ.

Tvoja situacia :
-bedna, prdnes tam styri disky plus zopar dalsich na podlahu. Zdroj nechaj povodny, prilis velke naroky mat nebudes (30W idle s diskami, 40W-50W pri praci troch diskov utiahne KAZDY zdroj). Dobry zaciatok, usetril si 70eur.

-DVD : nepodstatne. Pri praci nepotrebujes, jedine na instalaciu a aj to sa da vselijako ošuškať.

-nejaky disk na OS: pozor na neho, aby bol spolahlivy. Pozret SMART udaje, pri akejkolvek pochybnosti nepouzit.


V ziadnom pripade nepouzivaj disky ktore PODOZRIEVAS z nekalych praktik. Tvoje data su daleko hodnotnejsie a nemat problemy sa oplati.

WD RED kludne pouzi, zhodou okolnosti ich mam aj ja - co si vyberies, Seagate NAS alebo WD RED. Ostatne su neprilis vhodne pre RAID alebo su sialene drahe. Ja som vyberal pred rokom ked este Seagate tuto radu nerobilo. Mozes pouzit aj obycajne disky, nedoporucujem z hladiska TLER, time-limited error recovery plus su tam ine dovody (mal som jednu taku peknu diskovu seansu tutok na fore, opakovat sa mi to nechce, sorry - hladaj v mojich prispevkoch). Rozhodne aspon WD RED / Seagate NAS. Pri troch takychto "lepsich" diskoch zaplatis radovo o 80eur viac ako pri normalnych diskoch = ja som do toho isiel bez rozmyslania (a to som kupoval 5 diskov).

Osobne mam doma G2020 procesor, flaka sa cely cas. 250MB/s (cize 2Gbit/s) a procesor ide na zhruba 25% pri znizenej [!!!!] frekvencii na 1.57GHz cize polovicnej. S prstom v riti. SW Raid 5, Windows 2012. Dnes rozhodne ber G3220, nepozeral som uplne presne ale mal by byt po kazdej stranke lepsi ako to moje hovienko. Ked som kupoval ja, nebola ziadna lacna nova generacia. Nelutujem prilis moc, ale nepadam zase ani do mdlob.

MB : aka ti vyhovuje, cipsety su stabilne, vyberaj podla funkcionality, poctu RAM Slotov (rozhodne 4, pretoze dva su totalna kravina), poctu SATA slotov (minimalne sest), poctu pci-e slotov (rozsirenie v buducnosti o grafiku, raid radice). Za 80 eur vyberies zopar dosiek, ja mam doma MSI nieco 45 military class z77 chipset, nepamatam si presne meno, nijako ma nenadchla ani nesklamala.

8GB RAM. Bez debaty. 4GB su prilis malo na to aby sa uplatnilo akekolvek "serioznejsie" cache pre disky, cenovy rozdiel minimalny. Jeden modul, pre rozsirenie v buducnosti.
Disky : nedavaj green a red do raidu, maju velmi odlisne vlastnosti. GReen radsej vobec nedavaj do NASu ked pod hrozbou zivota naozaj nemusis.

OS: nahodis tam cokolvek, windows2012 asi legalny kupovat nebudes ale vies ho tam mat, nas4free, freenas, nexenta (nexentastor), mozes aj nemusis ist cestou linuxu/freebsd. Je to na tvojich skusenostiach a preferenciach. Nas4free/FreeNAS sa ovladaju krasne cez webgui, do commandlajny casto bezat nebudes takze z freebsd nemusis byt zhrozeny i ked uz len ten nazov znie strasidelne.

Do 500eur sa zmestis s tromi diskami. Su argumenty proti skladacke, su aj tazke argumenty za.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa 643 »

ja mam jediny argument a to je stabilita SW RAID5tky ..., pouvazuj nad UPSkou..., pripadne HW RAID5 radicom
este by ma zaujimal jeden parameter a to je rebuild RAID5 pola po havarii pri diskoch 2TB+
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hw raid radic je prd platny bez ups, to si na tom rovnako.

Raid5 : 4x 3TB u mna doma, omylom som nechal vytiahnuty konektor z jedneho disku, nastartoval windows. Samozrejme pole "rozpadnute", nromalne som shutdownol windows, zapojil, nakopol znovu, rebuildovalo sa automaticky. Tych 9TB dat preslo myslim za 16 hodin (urcite menej ako 24), co je fenomenalny vysledok lebo popritom som pole nesetril a normalne s tym robil. Klasicke Intel-Atom based NASy by to rekonstruovali tyzden a to fakt viem o com hovorim, mam kamaratov ktorym tri dni [!] rekonstruovali vselijake QNASy a podobne hovadiny 4x 1TB policko v RAID1 teda pri 2TB pouzitelnej kapacity.

hot plug : SATA vie hot-plug, mnohe dosky to maju v BIOSe. Cize aj tento argument v prospech HP Mikroservera pada. Konkretne moja doska, MSI MS-7758, to v biose ma. Velakrat som na inych zostavach vyrval SATA disk a za jazdy zapojil iny - vsetko v pohode. Online. Myslis ze HP Mikroserver ma nejaku superspecialnu supertechnologiu aby to v tejto najmensej cenovke dokazali ? Nie, nema.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa 643 »

ok v pohode, 16hod. na 9TB je fine...
jediny zaver z toho robim je to, ze UPS aj ked nejaku lowend by bolo treba
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlas, UPS sa hodi. A spolu s nou aj kopec dalsich veci na ktore nemam prachy :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dostal som zopar zaujimavych otazok sukromnymi spravami a myslim ze na niektore z nich sa oplati odpovedat verejne, pretoze budu k uzitku sirokemu spektru citatelov. Dovolim si teda odcitovat :


===========
Ahoj,

chcem sa spýtať k tomu rebuildu poľa.

popravde zažil som iba story o tom ako atom-based nas rekonštruovalo nejake menšie policko (kapacity si už nepamätám) pomaly tyzden. Moc som tomu nechcel veriť a pripisoval som to celkovemu vykonu diskov.
Na druhej strane susedovi hore bežala obnova na htpc s i3, ze o tom pomaly ani nevedel.
Obnova dáva tak strašne drainuje CPU? Rýchlosť zápisu a čítania tak veľmi záleží od výkonu cpu?
===========

pre Atom procesory v dnes bezne dostupnych je to uplne bezne. Dovodom je ich sialene maly matematicky vykon vo vypoctoch aj s plavajucimi desatinnymi ciarkami aj s integer numerami. Nove Atomy prave uvadzane na trh su podstatne vykonnejsie a napriek tomu dostavaju sialene na papulu od standartnych 2core procesorov :

http://extranotebook.cnews.cz/clanky-te ... strana/0/1

ja viem ze tieto testy neukazuju alebo nemusia reprezentovat typicky vypoctovy vykon potrebny pre rekonstrukciu diskoveho pola, ale zoberte si, ze TIETO UKRUTNE RYCHLEJSIE NAJNOVSIE ATOMy su v mnohych vypoctoch 7 az 10x pomalsie ako sunkove i3/i5 procesory. To je dovod, preco rekonstrukcia nejakeho pola trva typicky 12 az 24 hodin s "normalnym" Intel procesorom a preco s Atomom trva 7x dlhsie. Namiesto 12 hodin mam zrazu radovo 12x7 = 84 hodin = 3.5 dna !! Namiesto 24 hodin mam zrazu TYZDEN. Velky mannitou ma ochranuj aby sa pocas toho rebuildu pokazil dalsi disk pretoze Raid6/RaidZ2 sa nepouzivaju bezne (tieto mechanizmy ochranuju voci zlyhaniu DVOCH diskov v poli sucasne) !!

Pomalost pri rekonstrukcii pola teda ROZHODNE nie je problem diskov samotnych ale Atom procesoru a softu ktory ich drajvuje. Zober si to inak, kazdy disk dnes hodi uplne na konci cize v najhorsich podmienkach okolo 60MB/s. To mame 60 x 3600 = 216000 MB = 216GB za hodinu x 24 = 5184GB za den cize 5.2TB. Za dva dni teda 10.5TB. Taketo velke polia nemas, to znamena ze tam nie je co rekonstruovat dva dni a to sa este nebavime ze tyzden :) a zdoraznujem ze priemerna rychlost diskov je uplne bezne okolo 80 az 120MB/s rozratana na cely povrch cize tie cisla co pisem su extremne pesimisticke a mozeme sa kludne bavit o 10TB za den. Jasna vec ze pri i3 si nevsimnes ze nieco rekonstruuje ked ten procesor ide na 10% pri polovicnej frekvencii - ja s mojou G2020 som galaxie vzdialeny i3ke a vidis prdka si s prstom v riti.

Samozrejme ked tie disky zatazis pri rekonstrukcii tym ze z nich budes prenasat kvanta dat (dojde sused a chces mu nakopirovat 500GB noveho p0rna), tak budes mat problem - aj rekonstrukcia sa sialene spomali, aj tvoje kopirovanie bude sialene pomale. Dovod je mechanicky, hlavicky musia lietat krizomkrazom po disku. Seek time je to co zabija multitasking HDD, prave preto maju SSD radovo 50.000 NAHODNYCH IOPS teda vstupnovystupnych operacii a mechanicke disky len 80 az 150. To je proste realita. Ale ked z tych diskov nic neladujes, plati co som popisal vyssie.

Velmi zjednudoseny prehlad diskovych poli, vyhody/nevyhody z hladiska odolnosti voci zlyhaniu diskov, realne vyuzitelneho miesta (straty kvoli redundancii) a vykonu najdete na internete, preukrutne strucne takto :

raid0 : ziadna odolnost voci zlyhaniu, ak padne ktorykolvek disk, vsetky data su v prdeli. Maximalny vykon, v principe sucet vykonov jednotlivych diskov. 100% efektivita, 4x 1TB fyzicke disky daju 4TB pouzitelnej kapacity.

raid1 : vsetky data su zapisane 2x, pouzivaju sa dva disky. Neefektivita 50% vzdy, cize ked mam 2x 1TB disk, dostanem len 1TB pouzitelnej kapacity ; ked mam 2x 4TB disk, viem pouzit 4TB a nie 8. Zlyhat moze ktorykolvek z nich, data su stale dostupne. Vynikajuci vykon na citanie (disky mozu pracovat paralelne rovnako ako v raid0, pokial je sikovny software a radic), mensi vykon na zapis ako raid0 lebo vsetky data sa musia zapisovat 2x.

raid 2, 3, 4 : nepouzivaju sa bezne, su to mrtvoly. Pre desktop pouzitie nema vyznam do toho zabrdat.

raid5 : minimalny pocet diskov 3, zlyhat moze ktorykolvek z nich ale iba jeden. Aj ked mam 10 diskove raid5 pole, aj tak moze padnut len jediny disk, pri pade ktorehokolvek druheho su vsetky data v prdeli. Takmer vyborny vykon na citanie, pri sikovnej implementacii sa bliziaci raid1 = raid0, dost slaby vykon na zapis kvoli nutnosti vyratavat a krizomkrazom cez disky distribuovat tzv. paritne informacie ktore vytvaraju odolnost voci zlyhaniu (ked niektory disk padne a jeho data su nezname, daju sa matematicky vypocitat z parity, blby priklad : mam 6 diskov, su na nich zapisane data 1 + 1 + 0 + 0 + 1 a kontrolna informacia 3, ked mi padne prvy disk mam matematicku rovnicu X + 1 + 0 + 0 + 1 = 3, kolko je X ? Samozrejme ze 1 takze viem vypocitat ake data boli na padnutom disku, pri pade hociktoreho ineho disku sa len v rovnici "posuva" X cize to co musim vyratat ; poprosim ostrielanych harcovnikov aby do mna nevrtali za tu trojku lebo takto to nie je v skutocnosti ale na ilustraciu staci). Strata kapacity je vo vyske kapacity jedneho z diskov, cize ked mam 4x 2TB disk, dokazem vyuzit kapacitu 3x 2TB ; ked mam 3x 1TB disk, pouzijem kapacitu 2x 1TB ; ked mam 20x 4TB disk, pouzijem kapacitu 19x 4TB. Z hladiska spolahlivosti, dlzky rekonstrukcie a statisticko/matematickych velicin sa RAID5 nedoporucuje natahovat cez viac ako 6 alebo 8 diskov podla kapacity. Dovody su nadlho, strucne fyzicke charakteristiky diskov, predovsetkym bit error rate na urovni 10 na -15 pri konzumerskych diskoch, 10 na -16 pri serverovych diskoch z coho vyplyva statisticka pravdepodobnost NEMOZNOSTI rekonstrukcie dat a cas potrebny na tu rekonstrukciu v kombinacii s pravdepodobnostou zlyhania dalsieho disku pocas tej rekonstrukcie.

Raid6 : pracuje rovnako ako RAID5, ale vyuziva DVE paritne informacie na to, aby zabezpecil odolnost voci zlyhaniu ktorychkolvek DVOCH diskov v poli. Vyzaduje minimalne 4 disky, vykon na read operacie je o kusok mensi ako raid5, vykon na zapis je taka mala tragedia. Holt za spolahlivost sa niekde musi "zaplatit". Rovnakym sposobom pracuje software implementacia RAIDz2. Strata kapacity je teda vo vyske dvoch diskov v poli, ked mam 10x 3TB disk, vyuzijem kapacitu 8x 3TB ; ked mam 4x 1TB, vyuzijem kapacitu 2x 1TB.

raidz3 : odolnost voci zlyhaniu ktorychkolvek troch diskov. Nepoznam jedineho co by to pouzival doma, takze vynecham akykolvek popis, kto ma naladu nastuduje na internete.

raid7 : privatna technologia. Nepouziva sa, treba licencovat.


Z vykonovych dovodov a dovodov efektivity ukladania dat sa diskove urovne aj kombinuju, potom vznikaju kombinacie RAID10, RAID50 a podobne. Do tohoto nejdem zabrdat.



Uf. Vianoce ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

este ne, jezisko musi dockat.




>> Prečo si čierna listina bazáru? (to je tá nepodstatná)

pretoze moderatori sa zblaznili a su citlivejsi ako kozka na cicine. Nikoho som neokradol, ziadnu realnu ujmu som nikomu nesposobil. Kedysi davno, asi pred dvomi rokmi, som predaval fotak Kanon, napisal som inzerat, nieco sa tam mlelo akoze zaujem a nakoniec to kupil moj kolega, proste mi strcil do ruky prachy a bolo. Ak si dobre pamatam - uz do tej sekcie nemozem pristupit - cirkus bol v tom ze som nedal I/P do hlavicky ale len P cize predam a nenapisal som ze si vyhradzujem pravo predat to aj niekde inde blablabla.

Takto to dopadlo. Sfleku, bez moznosti napravy. Nie som hajzel. Ale to ze som v bazari predal zopar diskov a notebookov hlboko pod cenu a ze ti hajzlici co to odomna kupili to zaveseli na bazos za dvojnasobne cenovky, to uz nevadi nikomu a je to v moralnom poriadku.

Priznam ti pravdu ze ma ten status moc mrzi, ale ked som moderatorom napisal ze ci by to neskusili nahodou prehodnotit, poslali ma dopitche. Tak som tam a ked raz za rok nieco predavam, davam inzeraty na bazos - ma to daleko vacsiu odozvu.





======================================
Momentálne mám v PC 5 diskov. 1 SSD na systém a potom 2x raid 0 s diskami 2x samsung f1 (2x1 TB) a 2x hitachi (2x3 TB). Ten raid je softvérový windows - mám to kvôli výkonu neznášam čakať keď sa napr. rozbaľuje veľký rar napr. keď sťahujem BD film a podobne. Moja fururistická otázka je, že ak by som tie disky predal a kúpil napr. 4x WD red 4 TB/ks tak co by bolo najoptimalnejsie z toho spravit? Raid 5? Ak som správne pochopil, tak v raide 5 to funguje tak, že jeden disk funguje ako záloha, že keď sa ti jeden (akýkoľvek z nich) poondí tak ho len vymeníš a fičíš ďalej. Je to tak? Moja doska asus maximus gene IV raid 5 podporuje alebo sá dá vytvoriť aj softvérový raid 5 vo wine? Ide mi hlavne o to aby som dáta nestratil a teraz to robím tak, že manuálne kopírujem dôležité veci na oba raidy 0 čo mám. Asi by mi aj stúpol výkon potom so 4rmi diskami v raide 5 nie? Myslím rýchlosť MB/s. Kapacitu riešim hlavne ohľadom filmov, ktorých mám neúrekom v HD kvalite...
=======================================


mam same dobre spravy. Stahovanie BD filmu neviem odkial - z internetu ? Vykon diskov nepodstatny, lebo aj pri najrychlejsom dnes dostupnom pripojeni 250Mbit/s (neratam tu a tam nejaku mikrofirmicku co ma na troch vchodoch gigabit) nedokazes pretazit jeden jediny single disk. Ked ripujes z BDcka, takisto si v pohode lebo tam je datovy tok tusim 50Mbit/s cize zase v pohode, mechanicke disky uderia radovo 1600 az 650Mbit/s (podla pozicie na zaciatku/konci, fragmentacie atd).

Rozbalovanie raru alebo akekolvek NELINEARNE operacie : pozor na seek, teda mechanicke pohyby hlaviciek disku. Ked citas z jedneho disku alebo pola a zapisujes na iny disk alebo pole, budes ukrutne rychlejsi ako ked budes citat a zaroven zapisovat na ten isty disk/pole. Skus si to, mas doma dve polia. SSD tymto vobec netrpi, tam su "seeky" 0.1ms cize nepozorovatelne, mechanicky disk ma radovo 10 az 15ms a musis to robit velavelavelakrat kazdu sekundu.

4x 4TB : v pohode napad, jedine warovanie : pozor na spolahlivost. Ked tieto kapacity vybehli na trh, boli hodne kazive, teraz by to uz malo byt v pohode. REDy konkretne nepoznam v tejto kapacite, 3TB mam doma a som spokojny ale to je statisticky nevyznamne. V obchode ked som ich kupoval tak mi fesak ukazal ; predanych 600 kusov, reklamacia jedina a to taka ze disk nesiel rovno od vybalenia. Vtedy sa predavali asi rok a pol. Zalohovat musis aj ked mas RAID, pretoze to su dve odlisne veci - zalohovanie nie je spolahlivost a spolahlivost nie je zalohovanie. Ak si nahodou nieco vymazes, nemas. Nic sa ti nemusi pokazit, ale aj tak nemas. Dolezity faktor je aj dlzka obnovovania pola ked niektory disk padne a vymenis ho, pri tejto kapacite to veselo moze trvat 24 az 36 hodin, ked ti pocas toho padne dalsi disk, vsetky data su v riti. Mysli aj na toto. Plus k tomu rataj faktor ze nahradny disk nemas v supliku cize ked ti nejaky padne v piatok vecer, kedy budes mat druhy kus ? V utorok so stastim ? Plus este narataj aj to, ze ked ti disk padne, nemusis to zistit okamzite v tom momente - mozes mat nejaky monitoring, nejake mailove upozornenia alebo neviemco v zavislosti od konkretne pouziteho systemu, ale cele to vyzaduje tvoju informovanost a ukrutne spolahlivu notifikaciu !!!! Kolko som videl takych pripadov ze chlapovi padol disk, nevedel o tom a o polroka mu padol dalsi a potom to zistil okamzite... ziadali ma o pomoc, pozeram logy, reku fesak aha tu sa pise ze v marci ti padol prvy disk, teraz mame august, kde si bol cely ten cas ? A v auguste sa pise ze sa pokazil dalsi disk, zbohom zostavajte, mozem ist, neplatite nic za ochotu lebo vidim vas smutny vyraz v ksichte.

Raid5 : ano, dokaze to kazdy seriozny software. Windows 2008/2012, R2 takisto, vsetky derivacie linuxu/freebsd samozrejme vratane freenas/nas4free/nexentastor-u ; Windows7/8 nedokazu RAID5. Tvoja doska neviem ci dokaze HW raid, skor by som povedal ze je to SW implementacia do operacneho systemu - nechce sa mi to teraz studovat, sorry. Moc sa s tym vzrusovat nemusis, SW raid je uplne v pohode aj z hladiska spolahlivosti aj z hladiska vykonu, osobne prevadzkujem mnohe multi-tucet-TB SW polia. Princip prace nie je uplne presne taky ako si popisal (teda "jeden disk je obetovany na nadbytocne informacie") ale viacmenej to sedi ; tie nadbytocne informacie su pisane krizom-krazom cez vsetky disky naschval ale to nie je teraz podstatne.

4x 4TB RAID5 nemusi mat vyssi vykon ako 2x raid0 polia, zavisi velmi od konkretneho vyuzitia, cim viac malych nelinearnych zapisov, tym si na tom horsie v porovnani s raid0. Pre tvoje pouzitie na filmy a v beznej praxi to ale nebude dolezite, lebo 4 disky ti uderia okolo 200MB/s cize 1600Mbit/s realneho zapisu a to nemas na ne ako dopravit lebo ta bude obmedzovat gigabitova sietovka. Citanie RAID5 je zhruba rovnake ako RAID0 na rychlom procesore cize toto neriesime.


Uf, zeby konecne Vianoce ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"