Domáci NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
kovinator
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1974
Dátum registrácie: Št 20. Jún, 2013, 23:25
Bydlisko: Bratislava

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa kovinator »

vdaka za slohy turbo :good: mam co citat po veceroch
Spoiler: ukázať
BUILD LOG: http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... =6&t=99040
CASE Fractal R4 Black, CPU i5-4670k + Coollaboratory Liquid Ultra @ 4.5 GHz 1.2 V, COOLER Raijintek Ereboss @ Black & White + Alpenföhn WingBoost2 + Arctic MX-4, MB MSI Z97S SLI Krait Edition, GPU Palit GTX 1070 Ti Jetstream, RAM Corsair Vengeance LP 1x8GB CL9 1600 MHz Black, Kingston HyperX 1x8GB CL10 1600MHz White PSU Seasonic M12II-520W, SSD Samsung 840 Pro 128 GB, 2x Samsung 750 Evo 500GB HDD Seagate Barracuda 3TB 7200.14, Seagate Barracuda 4TB SC S.M.S.L M2, HP Beyerdynamic DT 990 Premium 250 Ohm + Cable Mod / KZ ZAS + AZ09 Pro/ KZ ZST Candy, SPEAKERS Bose Companion 3 Series II, KEYBOARD Keebio Iris rev 4 + Zilents V2 67g + MDA Big Bang 2.0/ SteelSeries 6gv2 + PBT keycaps , MOUSE SteelSeries Rival, MOUSEPAD Razer Goliathus
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa molnart »

tie prispevky mp3turba by raz trebalo vydat knizne....
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

asi ano :) Ako sa u nas v Petržalke hovori "ciboha tá neznam zrobic z čislami" jak pri statnych zakazkach. Dva nuly hore dole, šicko jedno :

v mojom vypocte 5.2TB za den som zabudol sialenu malickost : tie data som vyratal len pre jeden jediny disk. Kedze v policku mas dva alebo tri disky, treba to vynasobit. Sypem si popol na hlavu a hodim sušič do vane - PS1 nic sa nestane lebo mam doma prudove chranice, rychle a pomale poistky a tento scenar som samozrejme vyskusal hned po namontovani este za pritomnosti elektrikarov. PS2: nepovedal som ze v tej vani budem sediet.



Takze ak mam pole styroch diskov kde sa jeden pokazi, preživšie tri disky vedia robit MINIMALNE 3x 60MB/s teda 180MB/s x 3600 sekund = 632GB za hodinu = 15.1TB za den. Uplne to koresponduje s mojimi datami ktore som prezentoval, 9TB/12TB pole zrekonstruovane za radovo 16 hodin. Znovu zdoraznujem ze 60MB/s je velmi mala rychlost, jedine na konci disku - na zaciatku 3TB RED diskov, a aj to som uz na tomto fore prezentoval, dosahujem 150MB/s na kazdom, cize ked mam tri co prezili tak sa bavime o radovo 450MB/s. A to je hodne ine cislo ako 60MB/s.


Nejake testiky rychlosti :
http://www.storagereview.com/western_di ... w_wd30efrx
je ich kopec dalsich, vsetky su ale na milimeter zhodne.



vykon na zaciatku a konci diskov, pozor do ulohy vstupuje konkretny NAS a 1Gbit sietovka takze toto ZDALEKA nie je reprezentant skutocne mozneho interneho vykonu pri rekonstrukcii diskov :

http://www.anandtech.com/show/6157/west ... -premium/4

je tu krasne vidno pri 0% az 90% zaplneni rozdiel vo vykone. No iste, na zaciatku zapisujes na VONKAJSIE stopy disku teda tie najvacsie a preto mas najvyssi performance ; na konci zapisujes na VNUTORNE NAJMENSIE stopy na disku kde samozrejme fyzicky dochadza k najmensiemu vykonu. Ako vravim, radovo sa bavime 60MB/s az 150MB/s pri beznych diskoch, tie lepsie napriklad Seagate NAS poskytuju radovo 80MB az 180MB/s.


Srandy kopec, co ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

mp3turbo: ďakujem za vyčerpávajúce informácie k téme

Zatiaľ mi to vychádza takto:

CPU: Intel G3220
MB: ešte sa musím rozhodnúť
RAM: 8GB modul
HDD na OS: mám 500GB
HDD do RAID: WD RED 3x2TB v RAID5
OS: asi nas4free prípadne podobné - otestujem a uvidím

mp3turbo: čo by si poradil pri tvorbe RAID5. Mám spraviť RAID5 už cez manažera na doske, alebo použiť SW až v OS? Sú tam nejaké výhody/nevýhody? Súfam, že som to napísal správne...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa Chris »

na softverovy raid 5 mas odvahu :)

btw. na HP microserver nainstalujes lubovolny OS, akurat je to kompaktnej skatuli zabalene, s mod biosom a hot-swap disky atd a hlavne intel NIC plus ilo4 atd.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

SW Raidu sa pri tychto hrackach nevyhnes tak ci tak. Ja osobne som mal obrovske predsudky proti SW Raidom (freenas, nas4free, windows 2012, linux mdadm, centos atd), pretoze som prisiel zo serveroveho sveta... SmartArraye, Adaptecy, LSIcka, to vsetko ficalo okolo mna 100.0%.

Potom som zopar SW raidov vyskusal lebo som musel. Na moje obrovske ZDESENIE su vykonnejsie [!!!!!!] ako HW raidy tam kde ta o zem nebucha maly vykon diskov a so spolahlivostou som nezazil absolutne ziadny problem v priblizne dvoch tuctoch [!] rozlicnych implementacii ci uz na Win2008 R2, Win2012 aj Win2012 R2, freenasy. Bez jedneho jedineho problemu, dlhodobo, ked to odhadnem tak radovo 40 az 50 "systémorokov" prevadzky (cize X serverov krat Y rokov sa rovna zhruba 40 az 50). Dokonca som dosiel do takeho stadia ze svoje vlastne data mam na Win2008 SW RAID5 sice s dvomi geologicky oddelenymi zalohami ale predsa.

Ako vravim, SW Raidu sa v tvojom pripade nevyhnes. Ani HP Mikroserver nema skutocny HW čip uz len preto lebo cenovka kvalitneho HW RAIDu prevysuje cenu celeho HP Mikro-riesenia, takze to proste v konecnom dosledku robi nejaky software. V tomto pripade som dokonca ochotny verit viac Win2012 SW Raidu ako akemukolvek RAIDu ZABUDOVANOM akymkolvek sposobom v HP Mikroserveri, dovody su nadlho predovsetkym vsak to ze Win2008/2012 pouzivaju stovky milionov implementacii takze tu by sa COKOLVEK FATALNE alebo potencialne fatalne preukazalo daleko skor ako vo velmi riedko implementovanom HP Mikro / akomkolvek inom rieseni. Masove rozsirenie v tomto pripade hraje v tvoj obrovsky prospech. Dalsie detaily su zbytocne, strucne : IBM/HP/Compaq historicky opravovali VIACNASOBNE chyby vo svojich HW Radicoch ktore VIEDLI K POSKODENIU DAT, ja osobne som dokonca jedenkrat v profesionalnej sfere na danej chybe zahucal v roku 2002 alebo 2003. O Delli neviem nic lebo som nikdy k ich technike nepricuchol.


Zapamataj si slova japonskeho majstra : akykolvek RAID je len natolko spolahlivy ako jeho disky a jeho poctive zalohovanie. Na WD Caviar zabudni.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Do HW RAIDu nejdem, nakolko je to financne narocnejsie. Cize ostavam pri SW RAID.

mp3turbo: cize Ty riesis RAID az v OS a nie na doske. Skusal si aj priamo na doske RAID zostavit?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme skusal - ved pisem ze HW Raidy a samozrejme som myslel aj doskove raidy su menej vykonne (kvoli overheadu v operacnom systeme - vzdy tam mas nejaky dalsi driver nejako hookovany - a slabym cipom na doske).

Plus je tam ta vec ze na doske mas vacsinou nejake sproste (=LACNE) radice a'la Micron, A-Micro a podobne blbosti, kdezto v operacnom systeme mas software ktory je hammerovany stovkami milionov userov na celom svete. Cize ako hovorim, akakolvek potencialna vec sa rozhodne objavi v takomto masovom nasadeni skor A DA SA LAHSIE OPRAVIT !!!! ako pri raide na doske. Pri doske si vystaveny milosti a nemilosti vyrobcovi daneho konkretneho modelu, musi spravit bios update. Pri Windowse/linuxe/bsdcku mas do dvoch dni vymalovany fix a dostupny na internete pripadne v ramci hotfixov v dalsom kole patchovania.

U mna osobne zavazil predovsetkym ten druhy argument, pretoze prvy (vykon) ma na domace pouzitie az tak hrozne netrapi. Ked budem kaskadovat 24 SSD tak potom ma bude, ale pri 5 mechanickych diskoch s par IOPS (kazdy disk zhruba 80) je to v prdeli nepodstatne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Dik za info. Pri doske som to bral tak, ze je to nejaky hybrid HW/SW - cize som ho nebral ako cisto HW RAID.
Takze uz len nejaku dosku musim vybrat...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ešte otázky:

Stačia památe non-ECC, alebo by si odporúčal už ECC? Bavme sa o HOME NAS - občasný prístup, nie nonstop zaťaženie.
Aký súborový systém použiť? Freenas, nas4free a pod.odporúčajú buď UFS, alebo ZFS (tento je ale náročnejší na HW). Máte s tým skúsenosti?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa Chris »

ak chces intel, tak jedine cpu ktore podporuju ECC su xeony a tam potrebujes dosky s chipsteom C202/204/206 or 216
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

V inteloch sa príliš nevyznám, preto sa pýtam. Nechápem prečo potom v špecifikácii Pentia G3220 píšu o podpore ECC.
Nejdem to však rozoberať a budem to brať ako fakt - berem teda non-ECC.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

procesor by mohol podporovat ECC (fakt ma na intelackom ARKu napisane Ecc supported : yes) ale doska rozhodne nebude.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa MaxMan »

Poprosím ešte o radu k súborovému systému. Ideálne kto má s tým skúsenosti:
Použiť ZFS, UFS, EXT2/3/4, ... ? Našiel som aj také ako SnapRAID.

Nejaké rady...?

EDIT:
Ako je to s pridávaním nových diskov do RAIDu? Je možné v budúcnosti pridať napr. 1 nový disk k už vytvorenému poľu RAID5 z 3x2TB? Samozrejme bez straty dát, prípadne nutnosti odzálohovať niekam všetko, pridať disk, vytvoriť nanovo RAID a preklopiť dáta.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Domáci NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

snapraid nepoznam.
ext2/3 nepouzivat
ext4 je akotak

pre perfektnu ochranu suborov ZFS, pouziva zabudovane mechanizmy ktore nic ine nema, je to nadlho (studuj sam)

ano, disky je mozne pridavat do existujucich RAID poli a online ich rozsirovat. Pri SW Raide je dolezite ci takuto funkcionalitu ma konkretne ten software resp. operacny system ktory si vyberies.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"