Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Leon napísal:Tak tu ide o 2,5 stoviek :D By som tetke povedal, že pozrite sa, tu mám windows aktivovaný, je originál, kupoval som ho tu a tu. Čo ona rozhoduje, kde si kúpi človek okna a či sú kúpene na tej stránke origo, keď sú aktivované ? Ich nezaujíma nič iné len či sú aktivované a dovi. Keby som si mal vybrať či do kompu strčím 8 jadro s výkonom 5960x alebo bloček v šuflíku ktorý mi odyebe 6 hodín renderovanie denne len kvôli tomu, že som do buildu musel dať R5 1600, tak vieš ako dlho by som váhal ?
Windows uz neriešme. Určite nebudem riskovať opletačky a zarobené mám na nich za pár hodín. Ten zdroj čo si navrhol asi zoberiem. Dik
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

sorry ale robíš blbosť no ... Ktokoľvek Ti tu potvrdí, že win z ebayu je to isté ako keby si to kúpil za 240 z alzy. Nieje to "legálne" to áno (pre toho kto to predáva), ale windows budeš mať originál tak ako každý iný a nikto Ti nikdy nedokáže, že to nieje origo a že ty si ho kupoval nelegálne. jedine žeby si sa sám priznal. Prídeš sem po radu a poskladáš aj tak po svojom. Zbytočne si sa nechal vystrašiť a pripravil sa o kus výkonu v zostave.
.
Používateľov profilový obrázok
DesRe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 528
Dátum registrácie: St 29. Mar, 2017, 19:43
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa DesRe »

ak mate na drahý SW určite máte minimálne na 8c/16t R7 1700 alebo viac (new intel) ak zarábate za pár hodín toľké peniaze... a na udavačov si musíte dávať pozor aj s "legálnym" SW
Spoiler: ukázať
MB: GIGABYTE AORUS X470 Gaming 7 WIFI CPU: AMD Ryzen 7 5800X default RAM: 4* F4-3200C14D-16GFX 3200 MHz CL14 GPU: EVGA 12G-P5-3967-KR SSD: Samsung 970 EVO 500GB ,Crucial P1 1TB ,Crucial MX300 275GB PSU: Be quiet! Dark Power 12 850W (cable sleeving MDPC-X parakord) CASE: Be quiet! DARK BASE 900 black Monitor: AOC AG271QG Keyboard: K95 RGB Platinum MX Speed Mouse: Razer Naga Pro / ROG Spatha Mouse pad: MOTOSPEED P40 atd.

RAD: Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper X-Flow 420 + XT45 280 Pumpa: EKWB EK-XRES 140 Revo D5 Glass CPU: HEATKILLER® IV PRO COPPER NI GPU: EK-Quantum Vector FTW3 FAN: 5x be quiet! SilentWings 3 140mm PWM 1000rpm/1600rpm
NoteBook: Predator PH517-61-R54R

Kód: Vybrať všetko

https://imgur.com/a/QxS36gc
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neda sa Windouz kupit lacnejsie nez za 240 z alzy ? Mam silny dojem ze som videl nieco okolo 130eur... samozrejme Pro verzia, nie Home.



>> Ďakujem za cenné rady. Vidno že máš s tým skúsenosti.

musim objektivne priznat ze CAD nerobim - s business productivity applications sa mocem kazdy den ale priamo CAD/CAM/CAE nie. Viem vsak, ze pre tieto aplikacie nikdy nie je rozlisenia dost. Mal som tu cest posadit dvoch architektov na prdel, doslova a dopismena, ked dosli kuknut na moju 40" 3840x2160 potvoru - sfleku, absolutne sfleku kupovali obidvaja dva kusy kazdy a teraz maju letiska. Chlapi oblozeni (mnozne cislo, makke i) z jednej strany jedna telka, z druhej strany druha, a uprostred clovek krochka blahom - to si este neviel, taku kozmicku riadiacu vezu tiez nema kazdy.




>> Vedel by si mi teda odporučiť nejaký overený Monitor?

neviem :( ja by som isiel do televizora (ehm) Samsung 40"ku6072, 101.5% vernost farieb ta na CAD nezaujima pretoze to nie je DTP/profi grafika. https://www.alza.sk/40-samsung-ue40ku60 ... 98.htm?o=1

Drahsia alternativa su 40" resp. 43" skutocne monitory od Philipsa, Iiyamy a dalsich vendorov. Tie vsak stoja uz okolo 600 az 750eur, takze tam rozhoduje tvoja penazenka (maju v Alze, som daromny hladat, prilis malo krvi v alkohole). Ako tak pozeram, dve 25" Dell po 340,-eur kus stoja zhruba rovnako ako jeden vymenovany monitor cize by to pre teba nemusel byt financne nedostupne.

Linkovana TV za 420,-eur je lacnejsia nez akykolvek monitor a pritom sluzbu odvedie tiez paradnu - je to jeden z extremne maleho poctu televizorov preferovanych [!] a doporucovanych [!] na pocitacove pouzitie z hladiska input lagu (pre CAD nepodstatne, pre hry podstatne), farebnej vernosti, rovnomernosti podsvietenia obrovskej obrazovky a dalsich klasickych monitorovych parametrov.

Doporucenie moze byt aj 32" pripadne 34/36/38" monitory v 4K rozliseni, tie su vsak typicky ukrutne drahsie nez linkovany Samsung TV za 420.
Poznamka : pod 32" na 4K ani neuvazuj, zachran si zdravie. Na hry vies pouzit 28" alebo 24" ale na AKUKOLVEK ROBOTU bez sance. Total.




>> Bude ta FirePro W4100 dostatočná na takéto rozlíšenie?

2D bez najmensej debaty, ved zo srandy to nema 4x 3840x2160 rozlisenie. 3D podla poctu objektov. A narocnosti.
Napoveda : nie vsetky konektory tej karty vedia ist 60Hz pri 4K rozliseni NARAZ. Z tych STYROCH konektorov myslim len tri mozu ist 4K/60Hz, ten stvrty uz pojde len 4K/30Hz. Toto je velmi dolezite vediet ; na rovnakom principe pracuju vsetky karty okrem tych skutocne ukrutne drahych == nie vsetky konektory vedia ist NARAZ maximalne rozlisenie A FREKVENCIU.

Chytak, ale co uz. Za 177,-eur nemozeme chciet zemegulu. Na to co karticka ponuka je ta cenovka uplne gratis, uplne uplne.
W4100vku pouzivam aj ja osobne. S viacerymi 4K virtualnymi desktopmi, to uz nikomu nepovedz (kazdy mame nejaku vadu).
Nebudes pouzivat serverovu verziu Windowsu, ale pre nu nie su drivre na tieto WorkStation karty od ATIcka. Nvidiu neviem, nepoznam.



>> Pozerám že karta má iba mini display port výstupy. Dá sa použiť jednoducho klasický kabel minidp na dp/hdmi bez nejakých obmedzení?

ano, da. MiniDP na HDMI znovu nemam osobnu skusenost, ale nevidim problem preco by to nemalo fungovat. Specialny pozor by som daval pre
Doporucenie : kupil by som kabel ktory ma miniDP konektory (zapojis do karty) a prislusne konektory ktore bude mat tvoj monitor/monitory, cize s najvacsou pravdepodobnostou Displayport. Neviem si vybavit jediny 4K monitor ktory by nemal DP/miniDP takze tuto ta prekvapenie necaka - overis samozrejme pre konkretny monitor co si vyberies.


Este lahka poznamka, ak mozem : 1TB disk je blbost za 68eur. Kup si dvojterrovy za 85 alebo trojku za stovku, v celkovej cene zostavy to ani nepocitis a pritom je to OOOOOOBROVSKY rozdiel v pouzitelnosti, kapacite, atd. Mozno napad : zalohovanie. Jedno SSD, jeden disk, to mi vyskocili zimomriavky na celom tele (som serverovy chlapec kde sa redundancia rata nieze na disky ale na miestnosti a datacentra, isteze aj ine dukaty do toho idu). Kup si dva disky, sprav z toho Raid1. Ked sa ti jeden pokazi, BEZ VYPADKU pracujes dalej, proste Windows len povie "ze doriti doriti, ale ked ten pokakany disk vymenis tak ja ti automaticky na pozadi zreplikujem data a teraz veselo pracuj na vykrese dalej".

Skvela vec taky Raid1. Pozor, kedze tam mas SSD aj HDD, jeden na system, druhy na data, bolo by vhodne mat dve SSD a dva HDD co uz naozaj leze do penazi (bavime sa zhruba +200,-eur spolu). Pre niekoho to moze byt zaujimave, pre niekoho nie, proste davam namet na diskusiu. Otazka je kolko penazi stratis ked budes pol dna alebo cely den bohovat pri padnutom Windowse a obnovovani pocitaca aby si mohol robit... mozno ta 200eur zaujima, mozno nie, mozno to nespravis teraz ale hocikedy v buducnosti ked ukoncis prvy/druhy projekt a nieco zarobis.

Klasicke zalohovanie treba, diskove policko Raid1 NENAHRADZA - a nikdy ani nechcelo - klasicke poctive zalohy. Doporucenie : Veeam Endpoint Backup. Software zadarmo pre desktopy od velikana serveroveho zalohovacieho trhu. Primitivne jednoduche, krasne nastavitelne a automatizovatelne. Ani nebudes vediet ze sa ti zalohy robia.



Keby daco, veselo sa pytaj.

Cheers !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Odpoveď hodná profesionála.

Čo sa týka kapacity disku, tak 1TB mi bude stačiť určite, keďže z dátami budem pracovať online, to znamená, že všetky dáta sa pri uložení hneď uploadujú. Na zálohy mám externý disk a časom pribudne NAS.
Používateľov profilový obrázok
mohamed
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3361
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA/PE

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa mohamed »

necital som celu temu, ale ako pises casom solid, tak jednoznacne quadro (odskusane), gtx su lenive na solide, neviem ako su na tom karty amd
Spoiler: ukázať

GIGABYTE B660 AORUS MASTER DDR4 | i5 13500 + Noctua NH-D14 w/2xNoctua NF-A12x25 pwm | 32GB DDR4 Kingston Renegade @4000 CL18 | ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB | Samsung 970 EVO 500GB | Samsung 980 PRO 1TB | Samsung 980 1TB | COUGAR GX600 | Fractal Design Define C TG

GEAR Dark Project KD87A TKL - Gateron Teal Switches, Glorious Model O Pro Wireless - Blue Lynx, xtrfy XGP1-L4, MSI Optix G273QPF, DELL S2422HG, Razer Barracuda X 2022, DXRACER OH/FD01/NR

nb: thinkpad e440 - i3 4000m, 2x4gb ddr3 1600, ssd crucial mx500 250gb
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa chatpall »

osobna skusenost 2x W7100 a 2x gtx970. (2000 € vs 900 €) projekt render casova strata asi 7% pre hracsku kartu. ale upozornujem, je to udaj ktory mam namerany pre mojich par projektov, ktore robim hobby. render je 360 photoview pre solid.

ja by som sa nespoliehal pri vybere pracovnej stanice pre CAD na bezne konponenty. isiel by som po doske co ma moznost pridat najviac pamate (vyssie ako 32 GB) a co najviac x16 liniek (aspon 2 way SLI/Crossfire). a dve karty ktore podporuju sli/crossfire.

ak sa to ale rozmeni na drobne pri uvedenom budgete, kazda lepsia skladacka posluzi na CAD a pri dnesnom vykone je postacujuci aj ten Ryzen. daj ale 32 GB ramky. a ako radi mp3superturbo, tak lepsie je ist po 1x vacsi monitor ako 2x mensi. bohovska pomoc je spacemouse.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Odar »

Kamos robi v Pro/ENGINEER. Herna grafika nepouzitelna, nasledne skladal novy komp s Quadro K5000. Nevie si vynachvalit. Inspiraciu sme brali zo zostav, ktore robi pre Pro/ENGINEER Dell.

Podobnu strategiu by som volil aj v pripade CAD.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7269
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Papek »

Co sa tyka grackej karty, tak v Autocade su hracske grafiky uplna bieda pri vykreslovani. Ked si otvorim vykres a chcem tam nieco dokreslit, tak to uplne trha, seka. Je mozne, ze je to iba nastavenim Autocadu. Lenze na druhej zostave, kde je uplne slabucke quadro /ani neviem, co presne, ale taka mala lowprofile sracka/ to vykresluje uplne paradne a nic neseka.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa dexterav »

Asi tak, to su tie veci co sú vypnute v ovladacoch pre herne gk...
Treba si to zistit, nieco ukáže aj specview
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Ďakujem za reakcie. Určite časom rozšírim RAM na 32GB ale teraz to nemá pre mňa zmysel, snáď len kvôli Photoshopu. V práci som zatiaľ nikdy nemal viac ako 16GB a nikdy to nebol taký problém. Otváral som aj obrovské zostavy, alebo zložité modely. Na spacemouse som zvyknutý z práce, tak ten budem určite kupovať, ale zvlášť. No Quadro K5000 mi už príde celkom overkill. Nebudem to používať na žiadne výpočty tak sa mi to nezaplatí.

Teraz vyberám nejaký monitor. Pozerám po 43" Philips BDM4350UC, ale ak máte nejakú lepšiu voľbu tak sem s ňou. Nebude nejaký problém s tým monitorom ohľadom vernosti farieb čo sa týka amaterskej fotografie? Niekde som čítal že má dosť vysoký lag. Nie som gamer, ale nebude to robiť problémy pri rotácii modelom?

Ďakujem za rady
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7269
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Papek »

S tou grafikou som nemyslel rovno K5000. Na tom PC čo som spomínal by malo byť Quadro K600, čo je v ramci rodiny Quadro low-end /rok 2014/. Doma som si na PC s GTX960 nahodil Autocad a musel som povypinať všetky možné vykreslovacie featurky aby to išlo ako-tak plynule.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Odar »

Quadro zacinaju na Alze na 120 EURach. Ono je skor samanizmus na takto uzko specializovane projekty zistit, co sa tam presne hodi. K5000 bol priklad - samozrejme platila firma. Ale ta karta je uz n-krat splatena a aj rendery vyzerali uplne o inom, lebo Pro/ENGINEER umoznil vacsie moznosti vizualizacie pomocou efektov a to sa managerom (ale aj zakaznikom) pri prezentacii vzdy velmi paci. Je rozdiel, ked mas suciastku bez nasvietenia, tienovania, odleskov podla materialu len ako "obycajnu farebnu skatulu" a ked mozes na nej aplikovat vsekty tieto efekty a vyzera to ako z katalogu.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa MaceKx »

Osobne si neviem vynachvalit 21:9 2560x1080 34" pri praci s CREO. Mozem porovnavat s 2x24" a ten ultrawide je lepsi. Treba si nastavit delenie obrazovky softeverovo ked sa prekliknes nech nemas napr. postu cez celu obrazovku ale neviem nieco ine SAP.

Za mna R7 1700X, AiO vodnik, 32GB ram, M.2 SSD a co sa tyka gpu, vôbec by som to neriesil v praci mam Quadro 600 doma 980Ti bezi to rovnak s tym rozdielom ze doma tomu pomaha CPU, SSD oproti praci. Je to iba o peniazoch ale myslim kebyze chces do 1000e zlozis skvely stroj s RYZENOM na CAD.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nabuduce skus 40" 3840x2160 a bude to trikrat lacnejsie nez 34" ultrawajd :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"