Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Ahojte,

skladám pre seba pracovnú stanicu za účelom podnikania a potreboval by som poradiť s mojou zostavou (viď. https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... B6D6B6A7B9). Rozpočet mám zadefinovaný na cca. 1700-1800€ aj s 2x 24" Monitorom (resp. 1x niečo väčšie). Hry sa na tom hrať nebudú a keď tak len niejaké oldschool, alebo staršie stratégie. Programy ktoré budem používať sú CATIA a časom pravdepodobne Solidworks.

Najväčšiu dilemu ohľadne Monitora. V práci mám momentálne 2x 24" Monitor Dell U2410 a U2413. Takto mi to celkom vyhovuje, ale zaujíma ma či nebude vhodný namiesto dvoch len jeden z väčšou uhlopriečkou (možno Ultrawide) a rozlišením. Dá sa na tých Ultrawide uhlopriečkach zapojiť dva vstupy a rozdeliť obrazovku na polovicu s tým že každá zbrazí jeden vstup?

Druhá vec je grafická karta. Zatiaľ tam mám navolenú nejakú AMD RX560, ale skôr sa prikláňam k Firepro W4100 grafike. Nemáte skúsenosti ako pracujú klasické hračske karty s CAD softwerom? Prípadne ak tam dám Firepro grafiku či to bude pracovať v hrách? Aj keď to bude iba asi výnimočne..

Ďakujem za návrhy a rady. Ďalšie otázky budú určite nasledovať... :-)
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

Ten windows vyhoď z košíka prosím Ťa. :facepalm:
.
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Leon napísal:Ten windows vyhoď z košíka prosím Ťa. :facepalm:
Ahoj,

môžem sa spýtať na dôvod? Ide mi samozrejme o cenu počítača aj s licencou.

P.S.: Dočasne som ju vyradil z košíka
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

Lebo za tú cenu to kúpi iba blázon, keď z ebay máš za 15 eur origo key. Zvyšné prachy môžeš dať radšej do R7 1700.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

čo čítam tak ten Catia je hlavne CPU limited soft ?

ja by som to vyskladal takto

https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... 76E697F612

... zvyšok do peripherals
.
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Erazer »

Ohľadom tej grafiky si musíš zistiť ako daný software podporuje profi grafiky Quadro/Firepro. Tiež som to raz riešil na jeden softvér pre modelovanie šperkov a zobral som aj Firepro W5100 aj GTX 970 a daný soft lepšie bežal na GTX tak sa Firepro vrátila. To si musíš poštudovať / vyskúšať.

K tomu windowsu čo píše Leon, no ak to chceš na podnikanie a uplatníš si DPH neviem či by si náhodou nemal mať od neho doklad o kúpe pokiaľ by ti prišla kontrola. :!:
Keby to bolo na hranie / home použitie určite sa prikláňam k jeho riešeniu.
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Licenciu budem musieť asi kúpiť aj s dokladom keďže to bude komerčné použitie. DPH si odpočítať nebudem môcť, keďže nebudem platcom DPH. Ohľadom grafiky... S Catiou budem pracovať cez vzdialený desktop (cez vmware Horizont) takže tam žiadne problémy nečakám, keďže všetko pobeží na servery, ale v budúcnosti môžem začať pracovať aj lokálne so Solidworks. Určite budem ale už teraz používať PC aj na úpravu fotiek.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

Veď budeš mať doklad o kúpe cez ebay, ti nestačí? Šak nikto nekáže nikomu kupovať origo okna z alzy, ani niesú jediný čo ich majú. Za tú cenu fakt by som to osral.
.
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

Dobre, tak mohli by sme prejsť od Windows ku Hardware. Tie komponenty od Leona sa mi pozdávajú, ale rád by som našiel odpoveď ohľadom tých monitorov. Má s tým niekto nejaké skúsenosti?

Ešte otázka k tej navrhovanej doske a zdroja. Prečo si vybral práve túto dosku? Je okrem väčšieho množstva USB v niečom lepšia? MSI má dual BIOS a to mi je sympatické. Je to asi ako taká záruka keď sa niečo po... pri flashovaní, či? A ten zdroj? Nie je zbytočných 650W na takúto zostavu?
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

My sme tu asusáci, ak sa ti pozdáva tamta tak zober MSI. Rozdiel nepoznáš, nie sú to dosky za 400 eur.

Zbytočných nieje nikdy, čím viac watov tým lepšie :P A hlavne keď ide o pár eur navyše. Navyše tá B3 je imho naj zdroj v tejto cenovke.

Ohľadom monitora to tu snáď zbadá Andre a poradí.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Lebo za tú cenu to kúpi iba blázon, keď z ebay máš za 15 eur origo key. Zvyšné prachy môžeš dať radšej do R7 1700.

NEMAS ORIGO key, mas nejake ukradnute sracky a vobec to nie je legalne. Doklad o nakupe z ebay su mozes strcit tam kam prikladas toaletny papier - neber to v zlom, bolo to dostatocne vysvetlene v osobitnej teme venovanej len tomuto a naozaj nema vyznam sa k tomu vracat a specialne pre PODNIKANIE.

>> Licenciu budem musieť asi kúpiť aj s dokladom keďže to bude komerčné použitie.

EXTREMNE, EXTREMNE spravne. Koniec diskusie o legalnych Windowsoch z Alibaby za sedem eur. Pripadne Windows2016 Datacenter Server unlimited cores za 49eur, SQL Server 2016 za 200 eur a podobne veci.




Vyborna rada zaznela s verifikovanim moznosti konkretneho softu a spoluprace ci uz s AMD alebo Nvidia taborom, tam dostanes najlepsi benefit - akceleracia teda rychlost, vlastnosti, komfort pouzitia atd. Vseobecne FirePro karty maju optimalizovane ovladace pre CAD/CAM/CAE/CAx/workstation aplikacie.

Daju sa pouzit aj pre hry, aj ked ich vykon je povacsinou slabsi nez klasicke herne karty i ked s rovnakym cipom. V ziadnom pripade by som sa vsak nehral na pracovnom pocitaci - to je megablbost. Rozsypany windows, strata produktivity, nedajboze nejake virusy haved z kraknutych neoriginalnych hier, proste cele blbost.

2x 24" je pre CAD a produktivitu no-go, proste blbina. Ber nieco serioznejsie, aspon 32" vo vyssom rozliseni, idealne 40" 4K/UHD = 3840x2160. Dva 24" monitory v 1920x1080 ti daju dohromady 4Mpix rozlisenia, jeden jediny 4K monitor ti prdne 8Mpix bez ramcekov, spojita pracovna plocha atd. Neporovnatelne z hladiska produktivity, viem o com hovorim. Okej, v kosiku vidim 25" v rozliseni 2560x1440, to je uz trosku lepsie, furt je to vsak prilis drahe na moj vkus na to co to ponuka... inak presne tento typ mam na stole. 24" 1920x1200 je prijemnejsi na pouzivanie, tato 25ka v tomto rozliseni mi uz pride zlahka mala - chcelo by to 27" uhlopriecku specialne pre preciznu pracu ako ides robit... v tom CADe sa proste musis triafat na polovicu milimetra.

Cenovka je tam mimo. Ukrutne radsej za 400eur 40" 3840x2160 Samsung nez toto... produktivita uplne niekde inde, pracovna plocha ukrutne komfortnejsia. Viem o com hovorim, pouzivam dlhodobo 4x 30" plus 2x 39" 4K. Hentu 25ku mam len tak na hranie, otocenu na vysku - da sa na tom internetovat :) lepsie pouzitie pre nu nemam.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

mp3turbo napísal:>> Lebo za tú cenu to kúpi iba blázon, keď z ebay máš za 15 eur origo key. Zvyšné prachy môžeš dať radšej do R7 1700.

NEMAS ORIGO key, mas nejake ukradnute sracky a vobec to nie je legalne. Doklad o nakupe z ebay su mozes strcit tam kam prikladas toaletny papier - neber to v zlom, bolo to dostatocne vysvetlene v osobitnej teme venovanej len tomuto a naozaj nema vyznam sa k tomu vracat a specialne pre PODNIKANIE.
pozri Turbo, keby to skladal niekde do firmy s 20 kompami nepoviem ani slovo, ale urcite bude robiť niekde z domu a kde mu tam pride nejaka kontrola? Si stojim za tym ze 240 eur moze pri tomto rozpočte dat radšej niekde do HW a windows z ebayu je POSLEDNA vec ktora by ho mala trapiť.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kontrola nekontrola, neviem, nestaram sa, ja nie som berňák, ale je to nelegalne a taketo rady ako tu zazneli jednoducho nie su spravne.
Proste nie su. Posledna alebo neposledna vec, to uz je na rozumovych pochodoch kazdeho z nas. Niektori mame aj originalne softy.
Niektori zarabame prachy na tych programoch a stovka horedole nas naozaj nerozhadze. Mimochodom, pri cenovke Kátie alebo SolidVórksu a ich modulov je naozaj Windows to posledne :)

Kedze pan to chce na podnikanie a na komercnu cinnost, jednoznacne vravim to co vravim. Ci bude robit z domu alebo nie predsa nie je dolezite (ani to nevieme podla napisaneho a nemusi nas to zaujimat) - kontrolu moze dostat tak ci tak. U mna doma uz dvakrat "fešáci" boli, tak si to preber.


Inak... 40" zaberie na stole trosku viac miesta na sirku nez 2x 25", s jednou 25kou nespravis nic pre CAD.
8Mpix (3840x2160) je totalne inde nez 4Mpix (2560x1440). Totalne.

24"ky su na ustupe, koncia. 25ka ? Maly pokrok. Tak ako kedysi vymreli dinosaury a 20" monitory, tak dnes umieraju 24ky. Ich miesta tvrdo zaberaju 27cky a vacsie uhlopriecky. Monitor ktory si dnes vyberies budes mat na stole dost dlho, teda samozrejme ked to nebude kravina.

Na produktivitu nic ine nez 4K dnes neradim - rovnako ako som pred rokom a pol radil vsetkym 32GB RAM ked stali 80eur...
Ti, ktori ma posluchli, nemaju zle slovo. Kupit 25ku monitor, navyse za hentie prachy a na taketo pouzitie... to je proste nerozum.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa Leon »

Tak tu ide o 2,5 stoviek :D By som tetke povedal, že pozrite sa, tu mám windows aktivovaný, je originál, kupoval som ho tu a tu. Čo ona rozhoduje, kde si kúpi človek okna a či sú kúpene na tej stránke origo, keď sú aktivované ? Ich nezaujíma nič iné len či sú aktivované a dovi. Keby som si mal vybrať či do kompu strčím 8 jadro s výkonom 5960x alebo bloček v šuflíku ktorý mi odyebe 6 hodín renderovanie denne len kvôli tomu, že som do buildu musel dať R5 1600, tak vieš ako dlho by som váhal ?
.
vanamoinen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 05. Jan, 2009, 17:34

Re: Pracovná stanica na CAD + Občasná Grafika

Príspevok od používateľa vanamoinen »

mp3turbo napísal:kontrola nekontrola, neviem, nestaram sa, ja nie som berňák, ale je to nelegalne a taketo rady ako tu zazneli jednoducho nie su spravne.
Proste nie su. Posledna alebo neposledna vec, to uz je na rozumovych pochodoch kazdeho z nas. Niektori mame aj originalne softy.
Niektori zarabame prachy na tych programoch a stovka horedole nas naozaj nerozhadze. Mimochodom, pri cenovke Kátie alebo SolidVórksu a ich modulov je naozaj Windows to posledne :)

Kedze pan to chce na podnikanie a na komercnu cinnost, jednoznacne vravim to co vravim. Ci bude robit z domu alebo nie predsa nie je dolezite (ani to nevieme podla napisaneho a nemusi nas to zaujimat) - kontrolu moze dostat tak ci tak. U mna doma uz dvakrat "fešáci" boli, tak si to preber.


Inak... 40" zaberie na stole trosku viac miesta na sirku nez 2x 25", s jednou 25kou nespravis nic pre CAD.
8Mpix (3840x2160) je totalne inde nez 4Mpix (2560x1440). Totalne.

24"ky su na ustupe, koncia. 25ka ? Maly pokrok. Tak ako kedysi vymreli dinosaury a 20" monitory, tak dnes umieraju 24ky. Ich miesta tvrdo zaberaju 27cky a vacsie uhlopriecky. Monitor ktory si dnes vyberies budes mat na stole dost dlho, teda samozrejme ked to nebude kravina.

Na produktivitu nic ine nez 4K dnes neradim - rovnako ako som pred rokom a pol radil vsetkym 32GB RAM ked stali 80eur...
Ti, ktori ma posluchli, nemaju zle slovo. Kupit 25ku monitor, navyse za hentie prachy a na taketo pouzitie... to je proste nerozum.
Ďakujem za cenné rady. Vidno že máš s tým skúsenosti. Vedel by si mi teda odporučiť nejaký overený Monitor? Bude ta FirePro W4100 dostatočná na takéto rozlíšenie? Pozerám že karta má iba mini display port výstupy. Dá sa použiť jednoducho klasický kabel minidp na dp/hdmi bez nejakých obmedzení?

Návrat na "Nákupná poradňa"