upgrade zvuku DAC/AMP

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Dunar »

Odar napísal:. Že určitá skupina ľudí preferuje lacnú Čínu rešpektujem, ale po technickej stránke sú to lunty v naleštenej škatuli. Že sa ten zvuk niekomu páči, tiež rešpektujem.
Otazka je co je to lacne, a odsudzovat vsetko apriori ze je to "lacna Cina" je tazky blud.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

wito napísal:ak som pochopil spravne tak nfb11.32 je starsia verzia od nfb11.28
teda podla officialnej stranky kde maju na 11.28 novsi cip
a tieto dac/ampi su teda skorej robene aby utiahli sluchadla a davali signal len na aktivne repraky?

som trosku debil v tomto a ucim sa za jazdy tak tu mozno bude vela otazok a sialenych napadov co mozno nedavaju vyznam, sorry :D
To je úplne v poriadku..jo, práve začali s NFB 11.28, no môžeš napísať do 4hifi a opýtať sa, či ešte dopredávajú NFB-11 (2015) (NFB 11.32 je staršia, čisto NFB-11 novšia a 11.28 teraz najnovšia) alebo už dostali 11.28 a ak ešte nemajú .28, tak či by nedali zľavičku alebo niečo podobné.

To, čo je často označované ako kombo DAC/AMP (teda prevodník a zosilňovač) je kombinácia prevodníka, (môže ale nemusí) predzosilňovača a zosilňovača, no až na pár prípadov (rôzne produkty od Teac) je to slúchadlový zosilňovač.

Silové, Power, Speaker zosilňovače sú v drvivej väčšine osobitné krabičky, dosť navyšujú investíciu a pre všeobecnú kvalitu sú potrebné tzv. Class A (v lepších prípadoch Class AB) zosilňovače, no tie sú veľké hovädá kvôli výkonu, ktorý majú a s čím pracujú..nehovoriac o náročnosti na chladenie, kedže Class A režim je veľmi neúčinný, takže veľká časť príkonu je stratová a mení sa na teplo.
Class D sú skvelým riešením (veľmi malé s veľmi vysokou účinnosťou) pre mnoho mnoho šťavy ale majú svoje vlastné problémy, je len pár spoločností produkujúcich naozaj kvalitné Class D zosilňovače, ostatné majú hlavne problémy s basmi, a rušeniami a šumom.
Dunar napísal:Otazka je co je to lacne, a odsudzovat vsetko apriori ze je to "lacna Cina" je tazky blud.
Som v tom s Dunarom, pred pár dňami som sa stretol na nemenovanom avmania fóre s tým ako niekto označil také A-GD NFB-15 za črep, tak som sa tiež len pousmial.
Čína poskytuje veľa, dobrých, aj zlých vecí, Odar, no tiež je zdrojom toľkých perfektných zariadení a firiem ich produkujúcich ako nikto a nikde. Audio-GD je príkladom výrobcu s neskutočnými produktami.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa wito »

jop pisal som im ci to naskladnia
presiel som si par for moc mi tie grafy nehovoria ale idem do audio-gd urcite, pripadne ak najdem daco v okoli tak schiit stack
Používateľov profilový obrázok
wito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa wito »

ako tak googlim tak asi pojdem do niecoho co ma balancovany vystup
co poviete na schiit jotunheim? co kukam tak dac ma sice len taky maly modu ale na forach pisu ze je dobry, pripadne by som tam hodil schiit modi na neho
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Dunar »

Jotunheim je velmi dobry zosilovac, ale dac je len modul za par korun.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Inak, wito, pekne si navýšil rozpočet, už len Joti samotný je 470€ (schiit-europe). Akože aj moja rodinka sa bude o pár mesiacov rozrastať a horúcimi kandidátmi okrem Sch Lyr 2 je aj Jotunheim, no ak by som mal také NFBéčko 11.28 (tá nová verzia), tak neviem neviem, či by som pozeral po niečom novom...

Rovnako okrem toho, že s DAC modulom je Joti svetlejšieho som nikde (ani na SBAF) nenašiel reálne dôvody, prečo je DAC modul haraburda ako všetci radi hovoria. Ozajstné balancované prevodníky nie sú práve extra rozšíreným tovarom a ak odhliadneme od faktoru zvuk, tak vybalancovaný systém za také peniaze je Božidara Turzonová.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Dunar »

Stači sa na ten modul pozrieť a aj na jeho cenu. A aj na ine, podobne headampy s dodatočne prihodenym modulom. Človek nemusi byť genius aby vedel koľka bije (odhliadnuc od toho že som ho aj počul).
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

A určite si aj intenzívne potom daný modul s niečím porovnával, určite bola sranda. :good:
No zabúdaš na cenu, samozrejme, dedikovaný DAC tu, dedikovaný DAC tam ale tu sa bavíme o 84€ DACu, ktorý je komplet vybalancovaný, takže tam niet o čom...nie je lepší po sto rokoch meraní ako Mimby? To je v poriadku, ide o balíček ako celkový a pomer cena/výkon.

Obdivujem aj to "pozrieš, vidíš"...ty máš čo za zrak, že takto to dokážeš ohodnotiť? Aj PCB Mimbyho vyzerá menej boom-prask ako Modička.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Dunar »

Predstav si ze porovnal.

Nepochopil si to. Ja netvrdim ze je za tych 100 eur co zanho doplacas zly. Ale nie je o nic lepsi ako nejaky iny dac v takej cene. Napr. aj ako spominany Modi. Nie je nicim vynimocny, a rozhodne nie je kvalitativne adekvatny tomu zosilovacu. Ked uz za to dat 500€, tak nech to je vyvazene, a nie mat "stoeurovy" dac.
To si rovno moze kupit Modi+Magni a usetrit.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nehovoríš, že je zlý ale že je to taký modul za pár korún. Nie, ja si to nemyslím, prečo? Lebo:
- napájanie, ak človek stretne problémy s okolitými rušeniami, tak vďaka kombinovanému zariadeniu s korektným uzemnením (modi má plávajúcu zem)
- balancovaný DAC
- lepšie čísla
- modulárny systém, raz sa určite Joti nevyhne upgrade-u a môže to byť práve DAC modul
- žiadna dodatočná krabička a dodatočné káble.

Všetci radi odsudzujú ale zabúdajú, ako dobrý a praktický ten DAC môže byť.

Takže za predpokladu, že Wito by bol ochotný tak navýšiť investíciu, tak je to vynikajúca krabička, ak by NFB-11.28 nebol ešte dostupný, prípadne sa niečo zaujímavé neukáže v ponuke.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5555
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Odar »

Dunar & loleqboleq --> Ja Cinu neodsudzujem podla ceny. V zivote som mal moznost pocut uz kadeco, aj v stovkach tisicoch EUR (takzvany hajend typu AR, NAIM atd. ) a cena nikdy nebola to, co by ma posadilo na zadok. Tu sa vo mne mylite. Schiit & Audio-GD nemaju dobre vlastnosti, co sa tyka skreslenia, preniku sietovych zloziet atd. To je hlavny dovod, preco sa k nim staviam tak, ako sa k nim staviam. Ale viem, ze co je raz na AVmanii moderne, tak za to sa budu ludia slepo bit do prs, lebo "oni to pocuju".

Kazdy nech si kupi, co chce. Ja som poradil to, co povazujem za dobre a kvalitne. Ak niekoho nepresvedcia nezavisle merania pristroja od odbornika, ale da na samanisticke populisticke slohy takzvanych "recenzentov so skusenostami", tak nech si kupi vyrobok podla nich. Nemam s tym problem.

Hlavne, nech je dotycny spokojny.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa Dunar »

Odar napísal:Dunar & loleqboleq --> . Ale viem, ze co je raz na AVmanii moderne, tak za to sa budu ludia slepo bit do prs, lebo "oni to pocuju".
Co to ma spolocne s avmaniou som vobec nepochopil.

To ze nieco ma dokonalu krivku, este neznamena ze je to lepsie. Pocuvanie je o emociach, nie o merani. Nie, ja meranie nezatracujem. Ale nie je to mantra ani pismo svate. Uz som sa viackrat popalil. Pocul som uz vela "graficky dokonale" hrajucich sluchadiel a aj zeleza, ktore boli na posluch nezazivne, nudne a vobec ma nepresvedcili. A vice versa. Napr. aj ten Dacmagic, uz je bradate zariadenie a bol spicka (v ramci kategorie), ale uz to nie je najvyhodnejsia kupa. Na tom trvam. U toho NFB ci Schiitu je minimalne zosilovac na uplne inej urovni.

Mne je tiez jedno co si dotycny vyberie, ja to pocuvat nebudem. Odporucania dostal, ako s nimi nalozi uz nikto z nas neovplyvni. Hlavne (ako pises) nech je spokojny.
loleqboleq napísal:Nehovoríš, že je zlý ale že je to taký modul za pár korún.
Neprekrucaj, vysvetlil som to vyssie. Ano, je to modul za par korun, ved stoji stovku, uz len logika napoveda, keby to malo byt nieco vynimocne, tak to tolko nestoji.
loleqboleq napísal: napájanie, ak človek stretne problémy s okolitými rušeniami, tak vďaka kombinovanému zariadeniu s korektným uzemnením
To ma mnoho dacov
loleqboleq napísal: balancovaný DAC
opakujes to ako mantru, pritom to neznamena samo osebe nic.
loleqboleq napísal: Všetci radi odsudzujú ale zabúdajú, ako dobrý a praktický ten DAC môže byť.
Tu praktickost oproti inym tam nevidim.

Ked napr. rozdelim ten rozpocet na polovicu, tak za 250€ mam rozhodne lepsi dac. A za zvysok amp, hoci mozno nie tak dobry. A som na tom lepsie ako v pripade Jotunheimu.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Dunar napísal:
loleqboleq napísal: balancovaný DAC
opakujes to ako mantru, pritom to neznamena samo osebe nic.

Ked napr. rozdelim ten rozpocet na polovicu, tak za 250€ mam rozhodne lepsi dac. A za zvysok amp, hoci mozno nie tak dobry. A som na tom lepsie ako v pripade Jotunheimu.
Balancovaný? Práveže áno, pokiaľ nemáš balancovaný dac a počas prenosu do Jotiho sa niečo do signálu dostane, tak to už preč nepôjde, šlo by to jedine cez balancované prepojenie s balancovaným dacom (ak sa bavíme o dedikovanej krabičke). Ak už chceme balancovaný signál, tak poriadne. Ak by to riešil trebárs redukciou z RCA<>XLR, tak mu to pomôže ale len vo veľmi obmedzenom duchu (cca tretina z efektivity XLR<>XLR medzi balancovanými zariadeniami). Takže väčšia šťava a prevádzka bez rušení (ako je zvykom, možno to nikdy nezažiješ, možno práve vtedy budeš mať smolu) za to stojí.

A k poslednému...v podstate sme späť u 11.28čky.


A Odar, to nie je avmania ale to je medzinárodná "mánia" bezvercov (napríklad aj taký SBAF, kde sú obzvlášť Schiit-pozitív).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa wito »

je to zaujimave kolko nazorov sa najde co sa tyka hudby :) celkom sa to tu rozprudilo :))
studujem si veci za jazdy kedze je toho kvantum a ako vidno kazdy ma svoje preferencie
kazdopadne rozpocet som trosku zodvihol, kupim si nieco nad cim nebudem dlho spekulovat ze to vymenim
a ktomu dacu na jotunheime casom keby osm dalsi externy pridhol tak by to trosku pomohlo? i ked neviem ci je tam az taky rozdiel pre smrtelnika ci? :)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12940
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: upgrade zvuku DAC/AMP

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Cjoch, si ešte nič nezažil, minule, keď som na spomínanej avmanii zasiahol do témy na káble, tak sa to premeneilo na 4 strany vojny. Čím "bezvýznamnejší" komponent v reťazci, tým viac citlivá téma...

Ono vieš...ja mám NFB-15 a aj keď už som predtým pár iných krabičiek mal, tak viem, že ak by som chcel iný zvuk, tak buď si zadovážim lampáč alebo ešte radšej nové slúchadlá alebo repro. S NFB-11.28 by to bolo to isté a ešte o to viac, teda menej by som mal potrebu čo i len premýšľať o nejakej novej investície okrem investície do nejakých slúchadiel...to už by som radšej začal sporiť na okoštofku Stax.
Ja by som osobne asi šiel do 11.28 a viac riešil slúchadlá, pretože konieckoncov to oni sú ten hlavný prvok (viď. ja, Superlux HD330, Brainrwavz HM5, HyperX Cloud, Hifiman HE-400, Denon D2000, Sennheiser HD6XX a nakoniec tie, ktorú su moje jediné bejbatka Mr.Speakers Alpha Dog - ak by som sa nesústredil na slúchadlá, tak by som sa pravdepodobne nikdy nedostal ku Alfadokom).

Ak by is mal Joti aj s modulom a neskôr zadovážil iný DAC (prevodník), tak ho proste napojíš na RCA/XLR a tým pádom to napájaš priamo na zosilňovaciu časť a DAC už robiť nič nebude.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"