Kúpa rodinného foťáku

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa wingo »

Čaute, prišiel už asi čas spraviť upgrade môjho 8-ročného rodinného foťáku Panasonic Lumix TZ7, na objektíve sa mi zvnútra vyzrážali nejaké kryštáliky takže kvalita foto šla dole...

Potreboval by som niečo čo kvalitne fotí do JPEG (portréty, pamiatky, príroda, jaskyne, interiéry, rýchle scény keď mi dieťa neposedí... jednoducho all-round) a točí dobré video, má aspoň základný zoom so širokouhlým základom (ten wide na mojom Panasonicu si neviem vynachváliť, perfektné pre hromadné foto) a dostatočne kompaktné rozmery pre každodenné nosenie. Cena tak 200-300€, čím lacnejšie tým lepšie, ale ak by som si fakt veľmi polepšil som ochotný zaplatiť viac. Bazár nie je problém.

Čo som tak zbežne pozeral, do úvahy prichádza:
1. Sony RX100 - mal by to byť teoreticky ideálny foťák pre moje potreby, akurát že v tejto cenovke sú aj foťáky s väčším senzorom, nepatrí k najlacnejším
2. Sony Alpha A5000/staršie NEX - relatívne kompaktné rozmery, veľký senzor, ale ten kompaktný seťák vraj nie je valnej kvality...
3. Samsung NX - veľký senzor, vraj omnoho kvalitnejší seťák ako Sony, relatívne kompaktný, výborné ceny na bazoši... ale ktorý z nich?
4. Stojí za zváženie aj niečo iné?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa eSsay »

Tak najprv sa rozhodnúť, či chceš mirrorless (NEX) alebo kompakt.

Za mňa určite RX100, aj keď je trošku cez tvoj rozpočet, ale do 300 - 350 € nič lepšie nezoženieš ;)
To, čo v SONY dokázali "vyžmýkať" z 1" snímača je neuveriteľné. Je to proste legenda. Vytiahneš, cvakneš, odložíš do vrecka / kabelky (pretože kompakt) a máš obrazový výstup výstavných rozmerov. Sám ho vlastním ... zrkadlovka leží doma a zapadá prachom :)

Bazár... no... vieš, ako bolo zaobchádzané s aparátom?? Kde dotyčnému spadol, ako je na tom samotný objektív?? Tu je to buď - alebo. Samozrejme na bazárovke ušetríš.
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa mino_85 »

Navtierkujem sa sem, lebo tiež sa obzerám po slušnom kompakte na leto @ cca 300 €, sledujem tému.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Chris »

za tie $$$ kupis uz jazdene nikon D3200/D3300/D3400 mozno , cize neviem ci ma zmysel kompakt, ktory je niekde medzi zrkadlom ale o odost blizsie k dnesnym vlajkovym lodiam mobilom
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa eSsay »

Ani dnešné mobilové vlajkové lode sa vôbec nehrabú na pokročilé kompakty s 1" snímačmi ;)
Aj tak, wingo neuviedol, či chce pokračovať v type kompakt "do vrecka" alebo chce CSC, DSLR,... ale tam už to vychádza cenovo drahšie. CSC má výhodu vo vymeniteľných objektívoch, ale ak je cenový rozpočet +-300€, neriešil by som ich. Taktiež ani zrkadlovku, kde sú drahé sklá + rozmery tela, hmotnosť, všade to so sebou vláčiť...

Ak kompakt, tak za 200€ je úplne šumafuk, ktorý. Ak pôjde cez 300€, tu jednodnačne RX100 mark1, poprípade Canon G1X, ... Nikon má tuším tiež takú 1-palcovku.
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa molnart »

Zrkadlovka urcite nie, ked to ma byt pre rodinu kde na vylety musis pre detvaky nabalit x veci tak zrkadlovka konci casto doma na policke. Z toho co si vymenoval podla krok vedla nespravis s nicim. Ja by som aj pouvazoval ci potrebujes vobec zoom. Ja uz cez tri roky fotim iba 35/1.8 a vystacim si na vsetko (krajiny ale uz nefotim)
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa chatpall »

priklanam sa k RX100, nic ine od fotaka nepotrebujes. ides, uvidis, paci sa, cvaknes, odnesies domov, vytlacis na A3 a vsetci obdivuju od akeho fotografa to mas... :)

ale naozaj, dobry fotak!
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa eSsay »

molnart napísal:Zrkadlovka urcite nie, ked to ma byt pre rodinu kde na vylety musis pre detvaky nabalit x veci tak zrkadlovka konci casto doma na policke. Z toho co si vymenoval podla krok vedla nespravis s nicim. Ja by som aj pouvazoval ci potrebujes vobec zoom. Ja uz cez tri roky fotim iba 35/1.8 a vystacim si na vsetko (krajiny ale uz nefotim)
Presne tak. Tiež som stále častejšie brával do terénu RX100 a EOS nechával doma, až som nakoniec tú ťažkú "somarinu" predal a nechal si len SONYHO :laugh: no začína mi trošku chýbať ten pocit, že mám v ruke poriadne delo (výrazný grip, ťažké sklo = kvalita).
Ono takto, zrkadlo je zrkadlo, o tom žiadna. Ak nefotí profi, tak je mu to zbytočné. Zrkadlovky majú síce výrazný grip, kvalitné sklo, hľadáčik, proste parádička. RX100 má trošku blbú ergonómiu držania ale dokúpiš grip https://www.alza.sk/sony-ag-r2-d2170917.htm a máš poriešené. Ale možno Ti bude chýbať hľadáčik (hlavne vonku v prírode, keď Ti slnko nedovolí pozerať na displej) a tu sa cesta končí, pokiaľ nezoberieš Mark II, kde si už môžeš na päticu pripojiť elek. hľadáčik, ext. blesk, či mikrák ... ale zase sme mimo rozpočet :facepalm:

A ten ZOOM, no... len čisto teoreticky a mimo jeho cenový rozpočet: ak chce zoomovať a mať telo pevne a bezpečne v rukách, tak dobrou voľbou sú nejaké tie "lepšie" ultrazoomy, napr. Panasonic FZ1000, FZ2000 alebo Sony RX10, ktoré majú obrazový výstup rovný pokročilým zrkadlám, čili výhoda je, že nemusíš vláčiť zo sebou sklá (objektívy), ale máš jeden síce univerzálny, no veľmi kvalitný objektív so širokým ohniskom :) Hlavne ten Vario-Sonnar T* od SONY je úplne šupi-šupa objektív :good:
chatpall napísal:priklanam sa k RX100, nic ine od fotaka nepotrebujes. ides, uvidis, paci sa, cvaknes, odnesies domov, vytlacis na A3 a vsetci obdivuju od akeho fotografa to mas... :)
ale naozaj, dobry fotak!
S ním môžeš tlačiť aj na formát A2 a niekedy aj A1. Pri tej A4 môžeš fotiť aj na ISO 3200 a šum vôbec neuvidíš. Dokonca pri ISO 100 je šum menší, ako u niektorých zrkadloviek. Proste RX100-ka s prehľadom poráža entry-level zrkadlovky :)
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
Monster
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 641
Dátum registrácie: So 22. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: PD

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Monster »

Co tak mirrorless olympus omd m5? super kvalita, spracovanie fotaka dobre, ma el. hladacik . K tomu seak 12-50, myslim ze tam by mala byt rozumna cena.
Asus Zenbook Duo Pro
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa wingo »

Kukám tie lepšie ultrazoomy... vyzerajú fajne, len sú už vcelku dosť masívne, a hlavne tie ceny sú už fakt moc :)

Určite chcem niečo s kompaktnejšími rozmermi s čo najlepším výstupom priamo do JPEG, fotiť bude hlavne manželka automatikou, foťák bude zároveň slúžiť ako jediná rodinná kamera. Mobily máme low endy, tie foťáky v nich sú núdzovka, aj keď megapixlov majú 2x viac ako starý Panasonic a Panasonic má na objektíve zvnútra vykryštalizovaný nejaký bordel, fotky z neho sú aj tak výrazne lepšie, však to bol naj kompakt svojej doby :)

Ako som spomínal v podstate mi je jedno či kompakt či mirrorless, hlavne to nesmie byť moc veľké (klasická zrkadlovka je moc), objektív budem používať na 99% aj tak iba jeden, tak ide len o to či ten RX100 alebo porovnateľný pokročilý kompakt, alebo mirrorless s dobrým seťákom a kompaktnými rozmermi ako majú napr. NEX (s tým kompaktnejším seťákom) či Samsung NX (tie sú už síce iba v bazári ale za fakt dobré ceny, neoplatí sa vziať napr. NX1000?) ak to vyjde výhodnejšie v pomere kvalita/cena.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa eSsay »

Monster napísal:Co tak mirrorless olympus omd m5? super kvalita, spracovanie fotaka dobre, ma el. hladacik . K tomu seak 12-50, myslim ze tam by mala byt rozumna cena.
Tu neviem, či sa ešte dá zohnať Mark I. (nový), možno keď tak bazár. Ako pozerám, už len Mark II je. Aj tak je to už akoby povedal jeden známi "mŕtvy systém", ťažko sa naň zháňajú objektívy.
wingo napísal:Kukám tie lepšie ultrazoomy... vyzerajú fajne, len sú už vcelku dosť masívne, a hlavne tie ceny sú už fakt moc :)
Určite chcem niečo s kompaktnejšími rozmermi s čo najlepším výstupom priamo do JPEG, fotiť bude hlavne manželka automatikou, foťák bude zároveň slúžiť ako jediná rodinná kamera. Mobily máme low endy, tie foťáky v nich sú núdzovka, aj keď megapixlov majú 2x viac ako starý Panasonic a Panasonic má na objektíve zvnútra vykryštalizovaný nejaký bordel, fotky z neho sú aj tak výrazne lepšie, však to bol naj kompakt svojej doby :)
Ako som spomínal v podstate mi je jedno či kompakt či mirrorless, hlavne to nesmie byť moc veľké (klasická zrkadlovka je moc), objektív budem používať na 99% aj tak iba jeden, tak ide len o to či ten RX100 alebo porovnateľný pokročilý kompakt, alebo mirrorless s dobrým seťákom a kompaktnými rozmermi ako majú napr. NEX (s tým kompaktnejším seťákom) či Samsung NX (tie sú už síce iba v bazári ale za fakt dobré ceny, neoplatí sa vziať napr. NX1000?) ak to vyjde výhodnejšie v pomere kvalita/cena.
No hej, ceny ultrazoomov (tých ozaj kvalitnejších) sú dosť vysoko, ba priam by som povedal až prestrelené :facepalm:

Takže, veľké ultrazoomy, Full-frame, APS-C sme vylúčili. Ostáva nám teda menšia - kompaktnejšia kategória. KOMPAKT alebo CSC s vymeniteľnými objektívmi (Ale pozor! To, že majú vymeniteľné objektívy neznamená, že tie objektívy sú na rovnakej kvalit. úrovni, ako objektívy klasických zrkadloviek. Nie sú, nemajú totiž zrkadlá - mirrorless). Ale mali by fotiť lepšie, než kompakty.
wingo napísal:...fotiť bude hlavne manželka automatikou,...
Tak, a sme doma!! Autofocus, opäť vyhráva RX100, ... manželka zbadá, ako sa dieťa hraje s delfínom "jéééj" rýchlo vytiahne šikovný kompakt z kabelky, cvak-cvak a voilà máme parádnu momentku (pretože RX 100 má ozaj rýchly AF).

K tým megapixelom - nie nadarmo sa vraví, že "menej je niekedy viac" ;) a platí to aj tu. Neviem, prečo sa takmer všetci výrobcovia (česť výnimkám) hrnú za vysokými číslami Mpx, ktoré natrepú na dajaký maličký snímač :facepalm: Potom aj tak vyzerá obrazový výstup. Viď prehnané 20 mpx mobily. A to isté je aj v ostatných sférach techniky, nielen pri fotoaparátoch. Samozrejme, že z klasického kompaktu dostaneš lepší výsledok, než z mobilu, pretože MOBIL = telefonovanie a KOMPAKT = fotenie. Ten fotoaparát v mobile je len doplnok.
Takže držať sa pravidla: "Väčší snímač s menším počtom Mpx prinesie oveľa kvalitnejší výstup, než maličký snímač s veľkým počtom Mpx."

ZHRNUTIE:
Pokročilý kompakt - Canon G7X, alebo legendárny Sony RX100 (ideálne RX100 mark III, ale to je už mimo rozpočet).
Sony RX100 je malý, ľahký, môžeš ho mať stále so sebou, má kvalitne spracované telo, vynikajúci obrazový výstup či na AF alebo MF, ďalej rýchlosť zaostrovania a odozvy spúšte, kvalitné FullHD video (4K a podobné somariny sú ti na prd), stereo záznam s veterným filtrom, kvalitný displej, ... Negatíva - možno trochu slabšie makro a nemá päticu pre ext. blesk (len mark I).
Canon G7X je v podstate na tom rovnako, dobrá kvalita fotiek, kvalitný svetelný objektív, skvelé funkcie,... ale má trochu horší výstup do JPEG (slabší kontrast, farby aj ostrosť), než RX100. No do RAW-ka fotí vynikajúco (lenže Ty chceš JPEG). Má aj slabšiu výdrž na batériu.

CSC (mirrorless) - viacerí si pochvaľujú Sony Alpha 6000, Olympus E-M10 mark II, ... ale zas tie ceny :laugh:
Rozmerovo sú len o máličko väčšie (aj ťažšie), než kompakty, no môžeš si meniť objektívy (výhoda).
CSC Sony majú všeobecne lepšie senzory ale horšie objektívy. Olympus je dobrý vo všetkom.
Napr. taký Fuji má asi najkvalitnejší výstup, ale zároveň negatívum je v drahších objektívoch.
Všetko má svoje pre a proti.

NX1000 neviem no, napr. NX2000 dopadla dosť zle v recenzii (pomalý štart, pomalý AF, celkovo pomalý chod systému, vysoký šum aj pri nízkom ISO, ... ) a to je vyššia rada, než NX1000 :laugh:
NX tisícku fakt nepoznám, je to už starší model, možno pomôže recka - https://www.digimanie.cz/recenze-samsun ... rat/4876-9
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 821
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Ghost »

Kedze uz sa bavime aj o RX100 III, co hovorite na TZ100? :)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Papek »

Ak chces Panasonic, tak by som v tejto cenovke volil radsej LX10. Ak nepotrebujes tak velky zoom, tak na LX10 mas svetlejsiu optiku. Kolega ma starsi LX7 a je to celkom fajn hracka.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Odar »

Vyber sa v tejto kategorii vyznamne nemeni. V globale asi takto https://www.dpreview.com/reviews/2017-r ... om-cameras

Ak sa bavime o RX 100 MK III za cca 700, tak by som dal ro "roztrelu" aj X70 (tiez 700) s pevnym 28 mm eq. sklom (pre niekoho nevyhoda) a APS-C snimacom (velka vyhoda). Recenzia X70.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Kúpa rodinného foťáku

Príspevok od používateľa Papek »

Len uz rubeme trochu vyssie ako 200-300. RX100 sa da kupit aspon z druhej ruky pod 300. Osobne by som pri kompaktoch ostal pri zemi a isiel do bazarovej RX100 ak je v dobrom stave.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2

Návrat na "Nákupná poradňa"