PC do 850e

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
|lucas|
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 698
Dátum registrácie: St 16. Júl, 2014, 09:40
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PC do 850e

Príspevok od používateľa |lucas| »

Zdravim, stary notas uz uplne zaostava tak som sa rozhodol pre nieco nove. Kedze uz necestujem, nemam potrebu PC prenasat cize ziadny notas, skladam desktop, nieco uz som sa snazil zlozit, a budem rad ak mi to schvalite, pripadne navrhnete nieco ine :-) Kupovat by som mal zacat koncom mesiaca, cize cakanie na nejake lepsie ceny, alebo nieco nove nehrozi podla mna, cize finalny vyber uz by mohol padnut aj teraz :D
Strop urcite chcem dodrzat, pretoze dalsie peniaze pojdu na monitor a periferie.

Moje vyuzitie, taka klasika, net, filmy, office, semtam photoshop, ale nic profesionalne :D Hranie skoro vobec, na to mam konzolu, cize aj vyber grafiky uplne postacujuci podla mna, keby mal procak integrovanu, tak by som pravdepodobne ani grafiku neriesil :D Ale urcite nieco budem chciet skusat, cize zas tiez uplnu office grafiku nie. Pamate asi by som aj nechal 2x4gb, kvoli stropu, zatial 8gb na moje vyuzitie musi postacovat a neskor dokupim dalsie 2x4gb a 16gb s mojim vyuzitim na roky musi byt :D

Co sa tyka procesora, pozeral som aj po 1600vke, je o 50e drahsi, ale ci by som to zas ja s mojim vyuzitim pocitil oproti 1400, zatial som osobne za tu 1400vku, ci uz radsej priplatit do buducna? A dalsia celkom dilema, oplati sa este pri takom vyuziti rozmyslat nad intelackou i5kou? Ci fakt v tejto cene, a v takom vyuziti to amd?

Takze tu je ta moja predstava: https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... E6A6A66786

Diky za kazdy postreh, radu :good:
boromartin
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 25. Máj, 2017, 16:35

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa boromartin »

Ryzen je v tomto pripade uplne na mieste.
Daj tam radsej 1600-vku a SSD vymen za obycajny SATA disk - obycajny 950 Evo by mal stacit. Realne ten rozdiel ani nepoznas (pokial nebudes pustat benchmarky OFC).

Dalsia vec je skrina. Ak zoberies nieco lacnejsie (tzn. Fractal Core a pod.), usetris cca 50 eur, ktore budes moc pouzit napr na dalsie HDD, alebo (trocha) lepsiu grafiku.

Zo zbytkom zostavy nejaky velky problem nevidim. Doska je kvalitna, zdroj tiez.
|lucas|
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 698
Dátum registrácie: St 16. Júl, 2014, 09:40
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa |lucas| »

Hej, prave pozeram, ze asi aj zbytocne by mi bolo to PRO a tym padom ked tam dam klasicke EVO pekne sa zmesti aj 1600vka. Co sa tyka skrine, to asi nebudem menit, chcem aby to aj vyzeralo a tato sa mi velmi paci, cize uz ostanem u nej pravdepodobne :D HDD mam doma dve 500vky, to mi netreba riesit. Takze zatial by som videl toto na final: https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... E6B6A627B6
|lucas|
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 698
Dátum registrácie: St 16. Júl, 2014, 09:40
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa |lucas| »

Pani, aky zdroj zobrat? Co tak citam, tie nove G3jky od evgy su nejake hlucne a ludia ich dokonca vracaju... Dnes uz fakt clovek nemoze za take peniaze ocakavat kvalitu asi :rolleyes:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sikovna uprava. Ak mozem povedat, do tej 1600vky by som isiel radsej nez do 1400 lebo buducnost, ta zmena sa mi naozaj pacila. SSD takisto.


Drobna poznamocka : pamate mas dost drahe a zdroj je sialene drahy, ano viem ze je kvalitny. Zrejme by som ja osobne isiel do:

- lacnejsieho zdroja, neexistuje ze vsetko pod 93,-eur je kram.
- ale hlavne pamate. Bud za 115eur (cize +25,-) mas origos nove 16GB i ked s mensou frekvenciou, alebo pozret inzeraty napr. bazos

Na žaboši teda pardon bazoši teraz vidim 3000MHz 16GB patriotky Viper4 nove za 95,- a Kingstony HyperX savage za 100,- takisto uplne nove. Vyskumat odkial su, ako je zaruka, pamate sa zase nekazia az tak kazdy den. Preskumaj ci nutne potrebujes 3200mhz original ramky, ci by napriklad nestacila nejaka 2400vka pretocena na 2866 alebo mozno 3000, rozdiel 3000 oproti 3200 uz nebude prakticky ziadny a rozdiel 2666 oproti 3200 bude extremne zanedbatelny a viditelny prakticky len v par benchmarkoch (navyse vravis ze sa prilis nehras a v hrach ta bude ajtak najviac limitovat grafika, nie CPU a nie frekvencia RAM).

Rozhodne na bezne pouzitie photoshopu je 16GB ukrutne lepsich v akejkolvek frekvencii nez 8GB na 6700GHz :)
cize moje doporucenie je pritlacit na tie pamate, 8GB uz proste nevydrzi ani tento rok, nieze do buducnosti, tak ako uz prakticky umreli 4jadra bez hyperthreadingu.

Zdroj : neradim eurocase alebo evolveo, ale napriklad 430W EVGA by na tvoju zostavu stacil. 39eur namiesto 93eur, rozdiel veliky. Alebo Corsair 450W za 41eur (okej, nie je uplne v tej istej supertriede ako drahe EVGA ale zase aj tieto Korzáry nevybuchuju kazdy den), EVGA 500W stoji len 44eur, Zalman 500W za 45eur zanovny, Zalman 600W za 46eur iba rozbaleny... da sa najst aj nieco ine nez 100eurove a aj take co nevybuchnu trikrat za tyzden.

Skus porozmyslat tymto smerom. Viem ze neradim uplne rovnake veci, ale je to skoro 100 eur k dobru : circa 50 direkt usetrenych na zdroji, circa 50 lepsia hodnota na pamatiach. A zostava so 16GB RAM sa sprava inak nez 8GB masinka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
|lucas|
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 698
Dátum registrácie: St 16. Júl, 2014, 09:40
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa |lucas| »

:good: Co sa tyka tych pamati, ono viacmenej preto som daval tieto 3200mhz ktore su vraj lepsie k ryzenu, vela som toho neprecital, cize preto padli na vyber, takze ak tam dam kludne nejake 2400, 2666mhz bude to v pohode hej? ziadne problemy, neviem, padanie systemu a pod. ? :D Ak ano, urcite budem len rad a za priplatok budem mat uz spominanych 16gb. Bazar sa mi nechce riesit.

Zdroj, tam som skor isiel po modularnosti a vela som toho nespekuloval, ale ked tak pozeram a citam tvoj prispevok, urcite by postacilo aj nieco ako evga 500bq s cenovkou 58e, vybchnut by nemal, modularne kable ma, pekne all black, cize vyhovuje aj dizajnovo do mojej predstavy :D

Cize zatial asi takto: https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... E6B6A627B6
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie je to bazar, je to len forma predaja (netlacim ta do nicoho pouziteho). Sam si zhodnotis.

Co sa tyka frekvencie, praveze s tymi supernajrychlejsimi byva najviac problemov, nekompatibilita a nevyzretost AMD Ryzen platformy sa proste ukazuju (doteraz takisto nebolo mozne vyuzit 3000+ pamate lebo Intel platforma, preto ich ponuka bola sialene obmedzena a z toho vyplyva vsetko co som napisal). Ano, isteze 3200 by malo byt o kusok rychlejsich nez 2400, otazka je o kolko a ci to v reali vyuzijes. Nepozeraj na superumele testy pamatovej priepustnosti alebo niecoho podobneho, nejakej takej pitchoviny ktora je uplne vykonstruovana a nema s realitou ani prd spolocny. Jediny realny test su ci ti bude chodit rychlejsie Word, Excel, Firefox (nie, nebude ani o milimeter), ci budes mat rychlejsi Photoshop (o 1.5% v maximalnom nasadeni ked ides na 100% hodinu, vsimnes si to ? a o 0.2% ked robis normalne)... hry ta nezaujimaju primarne a s tvojou vybranou grafikou je ajtak limit tam a nepomozu ti ani pamate 10000000MHz cize o hrach a vykone je zbytocne hovorit.

Dovolim si tvrdit ze v aplikaciach neuvidis absolutne ziadny rozdiel, mozno v Cinebenchu nameras 1.5% lepsi vykon, a ? Chapes to je take ako hnat sa za autom co ma maximalku 290km/h lebo 250km/h je uplny otras, a potom pojdes nad dvesto trikrat za zivot na pol minutu.

Akurat teraz v inej teme CageJ (redaktor) nieco o tom pisal, pozri poslednych 10 stran tohoto prispevku : http://pretaktovanie.zoznam.sk
/viewtopic.php?f=34&t=115493&start=420

je tam kopec cudnych ale realnych veci napriklad "V skratke, najrychlejsie riesenie je jednoznacne Viper Samsung E-die (@2933MHz) DS, 30× na Crosshairke som nebol schopny rozbehnut.. Kazdopadne v hre dosiahli vyssi vykon ako Flare X 3600CL16... to iste platí o SuperPí..." cize nehladaj logiku za tym ze preco je 2933 RYCHLEJSIE nez 3600 ked ti mozog jasne diktuje ze 3600 musi byt lepsia (nemusi, latencie atd)...

No a je tam napriklad aj takato drobnost : "Počas testovania som zistil, že záleží od buildu Windows 10. Medzi W10 (build 1511+ a W1607+) je značný rozdiel... Buildy 1607+ a 1703 (Creators update) robia asi 3,7%... Medzi 1511 a 1703 je rozdiel do 12,20%!!!!" cize vidis kazdy sa tu bude nahanat za poslednym polpercentom vykonu a potom strati 10%+ na tom ze nema posledny build windowsu lebo sa niekde docital ze Creators Update je nepriatel alebo nema superoptimalne nastavenia v BIOSe vysperkovane do posledneho mozneho zavitu. Chapes.

alebo napriklad ten posledny prispevok od CL4P - ma pamate 3066 a na obrazku mu idu len na skutocnych 1463MHz cize len na 2926"MHz" DDR4... naco je dobre si za to priplatit ?

Nasledne musis davat pozor aby 3200MHz pamate boli CL14 a nie CL16 lebo inak neuvidis ani ten nanopiko prirastok vykonu co je v grafoch tazko rozoznatelny, aby to boli take alebo hentake Samsung cipy, taka hentaka seria, proste cele vysperkovane na absolutne absurdne pozicie.

Jasne, 2400/2666-vky budu na AMD fungovat. Nebudu padat. Dosiahnes o nieco mensi vykon nez s 3200vkami, o kolko presne ti neviem povedat ale 20% to nebude. Rozhodne existuje kvantum testov na webe ktore toto zmapovali, je to jedna z najdolezitejsich veci ohladne Ryzen procesorov. Skusim nejake najst :

http://www.tomshardware.com/reviews/ove ... 011-7.html

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory ... pus_192259

aha : http://www.pcworld.com/article/3198704/ ... aches.html

aha : http://www.legitreviews.com/ddr4-memory ... s_192259/5
When you load up all four slots on the MSI X370 XPower Gaming Titanium motherboard bad things happen. For starters using our Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 4000MHz memory modules that are single-rank with Samsung Rev-B dies we were only able to get the system to boot and load Windows 10 at 2133 MHz. If you try higher than that the system would fail to successfully post let along start to load Windows.
Read more at http://www.legitreviews.com/ddr4-memory ... ipuRIMk.99




Aj ten 16GB kit co si tam dal teraz je na mna nejaky prilis drahy :) mozno https://www.alza.sk/patriot-viper4-seir ... 692976.htm postuchnut na 2866 alebo mozno 3000MHz, vyriesene.

zaver : ak na to mas prachy, kup si, zda sa mi ale ze si uplne na hrane takze sa treba kvalifikovane rozhodnut. Daj tomu vecer/dva, precitaj nejake testy, uvidis. Nejake veci sme ti poradili, SSD si vymenil, pravdepodobne aj ten zdroj sa ujal po spravnosti, teraz este preklopis poslednych 30eur za pamate a uvidis... ku grafike sa neviem vyjadrit, to mi je tema uplne neznama. Velky priestor na setrenie pri tej cene nevidim, ak nieco usetris bude to urcite na ukor slusnej casti vykonu takze tam sa uz setrit asi neoplati.

Daleko viacej vykonu stratis zlou optimalizaciou systemu a nastaveni nez pamatami samotnymi : http://www.pcworld.com/article/3180511/ ... tml?page=2
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa mp3turbo »

och, to mal byt strucny prispevok.

Takze teraz naozaj strucne : vyberom ineho obchodu / inych obchodov dokazes este usetrit 20eur na tomto konkretnom SSD, dalsich 10eur tu a tam, celkovo by zostava mohla prist zhruba na dalsich 50 az 60eur lacnejsie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
|lucas|
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 698
Dátum registrácie: St 16. Júl, 2014, 09:40
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: PC do 850e

Príspevok od používateľa |lucas| »

fuuu, rozpisal si sa :D diky moc, pamate zoberiem 2400-2666mhz, s mojim vyuzitim ako hovoris urcite nespozorujem nejaky narast vykonu a pod. a jasne, ze v hrach bude limit grafika. co sa tyka toho stropu, tlaci aj netlaci, len momentalne na pc ostalo tolko kolko ostalo, cize na dalsi mesiac sa opat nieco nan najde :D Takze to vidim tak, ze teraz zoberiem 8gb modul, aby som to vobec rozbehol no a dalsi mesiac dokupim dalsi. Vidim to, ze pomaly ale isto to mozme uzavriet a zacat objednavat a radovat sa :D Este raz diky za kazdu radu ;)

Návrat na "Nákupná poradňa"