Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa cobr4in »

Nazdar,

má tu niekto túto klávesnicu? Najlepšie vo verzii s MX Blue spínačmi. Zaujímali by ma skúsenosti s písaním a či nechýba podsvietenie.
A tiež sa chcem spýtať, či sa pri písaní chová inak než Prime 13? Lebo Das Keyboard 4 je veľmi vychvaľovaná, a zaujímalo by ma, či to platí aj pre Prime 13.

Díky.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Včera som zabudol odoslať príspevok a zavrel som kartu, tak píšem až teraz. V podstate...

Prime má podsvietenie za cenu absencie multimediálnych kláves a voliča pre hlasitosť. Inak vidím, že si aktuálne v stave ako ja pred nejakými dvoma rokmi - tiež som videl, že aké sú Das výborné ale stačí sa na to pozrieť lepšie a zistíš, že nie sú vôbec špeciálne oproti konkurencii, no to ani ostatné podobne cenovo a vyššie nadcenené kúsky od majoritných výrobcov oproti modelom, ktoré spomeniem nižšie.

Podsvietenie? Aktuálne nemáš klávesnicu azda? Potrebuješ podsvietenie? Ja mám podsvietenie ale je permanentne vypnuté lebo ho nepotrebujem - v živote som nepozeral na klávesnicu pri písaní.

Nakoniec, osobne odporúčam sa pozerať skôr smerom ako Fnatic Rush (rôzne Cherry MX spínače) alebo novú Logitech G413 (Romer-G).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa LordKJ »

ja som za podsvietenie, je to super vec.
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa geroswen »

Keby som kupoval Das Keyboard, tak urcite 4 (ultimate). Hlavne kvoli designu ale tiez by som nebol ochotny sa vzdat ovladania hlasitosti, usb hubu (a pravitka).

Prime na mna v porovnani so 4 posobi ako low cost.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa loleqboleq »

LordKJ napísal:ja som za podsvietenie, je to super vec.
Na to, aby ti to ťahalo oči pri hraní alebo písaní v noci? Ak by to bolo RGB, tak budiž ale takéto je len plytvaním.

Ale ako som vravel, ak môžem poradiť, Das neriešiť.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa geroswen »

Tiez mam podsvietenu K70 (red) a mam to stale zapnute na najnizsej intenzite. Jediny cas, kedy mi to prekaza je v noci pri pozerani filmov ale nerobi mi problem dzugnut do tlacitka a podsvietenie vypnut.

Tu vec s RGB som nepochopil... okrem toho, ze je to kolotocarina to nema ziadny realny prinos.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa cobr4in »

Ja som mal podsvietenie na prakticky všetkých klávesniciach, a písmená boli lepšie čitateľné, večer ani nehovorím.
Momentálne ale neviem, čo vybrať. Hľadám klávesnicu primárne na písanie. Zatiaľ zvažujem tieto:
- Das Keyboard 4 Professional
- Das Keyboard Prime 13
- Fnatic Gear Rush Blue
- Razer BlackWidow Ultimate 2016

Najradšej by som vzal Logitech, ale má len Romer-G. :( Dôležitý je striedmy design - žiadne ultraubersupercool sci-fi sračky.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa LordKJ »

loleqboleq napísal: Na to, aby ti to ťahalo oči pri hraní alebo písaní v noci? Ak by to bolo RGB, tak budiž ale takéto je len plytvaním.
mam podsvietenie neustale zapnute uz odkedy som kupil prvu klavesnicu s podsvietenim a pochvalujem, nevidim absolutne ziadny dovod aby som to vypinal, aj ked vacsinou nepozeram na klavesy niekdy ked hladam nejaky speci znak tak to mam podvedome ako vodzku toho kde mam ruky

dokonca na ntb som sa parkrat prichytil pri tom, ze si idem zapnut podsvietenie lebo sa mi tak lepsie robi (a ver mi, nemusim pozerat na klavesnicu ked pisem, ale vidim ju v zornom poli a to mi pomaha asi)

neviem moje skusenosti, tebe to moze vadit
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2049
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa zoom »

Romer-G nie je nevyhoda. Som zmlsany kvalitnymi klavesnicami (Filco, Ducky, Topre) a mal som v rukach aj Logitech s Romer-G klavesami. Su uplne v pohode, su len trosicku ine, nie horsie nez Cherry MX. Podsvietenie je na velmi dobrej urovni (hlavne to neosvetluje medzery medzi klavesami), ovladaci soft je tiez v pohode.

Urcite by som radsej vzal Logitech s Romer-G nez nejaky nepodareny Razer.
Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa cobr4in »

S tým Razerom je to pravda, mal som DeathAdder a potom Mambu za 160 €, a bola to asi najhoršia myš, akú som mal. Synapse tiež na hovno.
Neviem, ja som sa práve všade po fórach dočítal, že Romer-G nie sú moc vhodné na písanie. Najradšej by som vzal MX Blue.
Páčia sa mi Corsair, ale jednu som mal, a nebol som veľmi spokojný - dlhšie klávesy bolo treba triafať do stredu, inak mali tendenciu zadrhávať sa. Plus tam boli nejaké technické problémy.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa geroswen »

S tym Razerom suhlasim, doba, ked robili dobre veci je uz davno prec. Mam od nich Tarantulu a Lachesis (od Vianoc 2008), ktore dodnes slapu ako hodinky a to som ich veru nesetril. Nedavno som mal DeathAdder, ktory isiel v priebehu 1 roka dva krat na reklamaciu... o tom, ze zostali v dobe lacnych plastov asi netreba hovorit.

K tomu Corsair: Mozno som debil ale podla mna su vsetky (resp. drviva vacsina) keycaps na klavesniciach s Cherry MX spinacmi rovnake. Tym narazam na to, ze dlhsie klavesy aj tendencia zasekavat sa su malo pravdepodobne. Od 2/2015 mam Corsair K70 a nemam k nej ziadne vyhrady.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa cobr4in »

Ja som mal Corsair Vengeance K70 Performance. Do dvoch týždňov som ju vrátil a kúpil novú, no robila to aj tá.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Das Keyboard 4 Professional a Prime 13

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Čím drahšie klávesnice, tým vyššia šanca, že človek narazí na kusy s takýmito doslova tupými vadami.

"Lacné" mechaniky majú malokedy nejaký problém a poskytujú 95% toho, čo aj drahšie a poriadny posun je potom až s klávesnicami, ktoré majú veľmi kvalitné klávesy (vyrobené z hrubšieho (alebo double-shot) PBT plastu).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"