Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

zdravím vás páni . založil som radšej sem vlakno nech nezasieram fb stranku . tak teda moja kamarátka ma ultrabook U410 , ktorý už niečo pri nej zažil : pády na zem , reklamacie matičnej dosky , obliatie tekutinami . následkami sú že PC je nejakým domacim fušerom prispôsobené tak, aby išlo len na sieťi 220 V , čiže len na adaptery bez baterie . Pc dostalo od nej poriadne cez prdel keĎ naň skočila :hysterical: . vtedy monitor sa skratka začal cely rozpadať ( myslím to telo monitora) . Tu fušoval jej otec a spravil to nejako tak že všetko ide ako ma ale panty nič nedržia takže musí mať obrazovku podoprenu aby sa jej nezavieral alebo neotvaral na max :D . Po nehode s tekutinou odišla klavesa "ENTER" a teraz nereaguje .

Tak to by bol stručny popis ako ten ultrabook trpel vo svojom živote . Prekvapivo ale ešte minuly rok v takom stave ako som opisoval jazdil bez chybne .

Teraz sa ale objavil problém že pc zhruba tak po 10 minútach práce vždy zamrzne t.j : dajme tomu mám otvorenu mozilu prehliadma internet a zrazu len zošedivie celé okno hore v lište vypiše že firefox neodpovedá . spustim si spravcu úloh , ktorý ale nenabehne a kurzorom sa hýbať dá pekne plynulo ale len načitava a načitava krúžok na kurzore a nič ani spravca nenabehne , nastáva už len tvrdý reštart ,ktorý situaciu na pár krátkych minút vyrieši . Aj by som to otestoval antivirakom keby to nezamrzlo vždy . na nič iné podozrenie nemám ako na disk . už som spravil nejaké testy a vypadá to tak že disk to už ma za sebou :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 5459726624

Navrhujem teda disk vymeniť za iný lenže : Disk v tom NTB je 500 GB HDD SATA I 5400ot/min + 24 GB SSD . Neviem presne ako tomu rozumieť a neviem či na mňa z vnutra budú kukať dva disky alebo to je nejako zlučený disk dohromady fakt netušim (nazýva sa to intel rapid storage technology ) . Preto ak ste to už niekto menili alebo servisovali skuste mi poradiť čo objednať prípadne aj nejaký typ rovno niekde z alzy . Stači jej kapacita okolo 500 GB a oprava by mala byť tak do 50 € uvažovať v jej prípade nad nahradením za SSD by asi nebolo moc dobre keďže podľa mňa tam ma zachviľu 200 GB dat takže na jej potreby by 500 GB SSD už stalo dosť veľa . ďakujem za rady vopred . A ešte ak sú to teda dva rozličné disky a len sú v Raide zapojené tak na ktorom z nich je chyba :D ? To SSD sa udajne používa len ako Cache priestor a neinštaluje sa OS priamo naň .

EDIT: len dodám že pre nefunkčný "ENTER" sa nedostanem ani do safe mode :)
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa marfan »

Pozrel som na YT videjka rozoberania a vyzerá to tam, že ten Ultrabook obsahuje samostatné mSATA 24GB SSD + klasický 2,5" HDD 500GB od Seagate. Čiže predpokladám, že je tam origo windows, skúsil by som asi najskôr spraviť clon Windowsu a dať ho na nový. Podľa mňa je ten SSD využívaný vo windowse ako Cache vďaka tej technologii IRS.

Myslím, že ak by nebol ten Ultrabook v takom stave tak by sa aj oplatilo vymeniť toto SSD za dajmetomu 128GB a kúpiť používanú 500vku a Windows dať na SSD a 500vku používať na data.

Ešte by som pozrel cez bootovatelneho Ubuntu či sú nejaké dáta na tom SSD. (Enter na externej klavesnici nefunguje ?)
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

takže to vizerá že hlbkovy test chyb v HD Tune prejde vphode v safe mode . takže problm s diskom pravdepodobne nie je a bude to len SW záležitosť . čo to teda asi môže spôsobovať nejaký virus ? nejaky z programov alebo ovladačov ? cely win sa mi moc nechce preinštalovavať aj keD%ˇmožno by to zabralo menej času .SSD tiež prešlo bez chyb safe mode už vyše hodiny frčim bez zamrznutia
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa marfan »

Zozalohuj data a sprav Recovery, takýto WIN nikdy už nebude 100% fit a ver tomu, že skôr či neskôr to aj tak budeš musieť spraviť.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

takže našlo nakoniec jeden zly sektor . pravdepodobne teda skopirujem data na extery disk a v safe mode potom spustim program HDD regenerator , túto radu som našiel na fore . potom to pri inštalacii windows dam cele naformatovať a nainštalujem novy win s rozdelením disku . a po inštalacii znova skúsim pozreť zle sektory prípadne benchmark .
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa dendroid »

To stoji za to hrabat sa v kompe v takom dezolatnom stave ? Hodil by som ho za par supov na bazos a kupil nieco, co sa da normalne pouzivat. A mozno dohovoril caji, nech sa k tomu sprava trocha ludskejsie. Veci by mali sluzit ludom a nie naopak, ale co je vela to je vela :D

Ako sa jej podarilo na ten notas skocit ? Dufam, ze to nebol umysel :D
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa shiro »

Tiez pozeram ze baba nejak nema uctu k nicomu...by som jej to dal o to viac vyzrat, nech si kupi novy ntb, nech mina $$, ked si nedokaze dat pozor.
Ked bude mat decko, aj k nemu sa bude tak chovat? :D
Neriesil by som takto dobabrany hardware, to uz clovek nevie, co vsetko je tam dobabrane po takom zaobchadzani.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Pronto
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Zvolen

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa Pronto »

Ja by som tam kupil 2.5" SSDcko 500GB+ a ked notebook zdochne, disk si vyberie a da si ho do noveho. Toto je len platanie. Ak je tam vadny sektor, o chvilu budu pribudat dalsie.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

lol, do toho by som neinvestoval ako euro, teraz je to disk, o tyzden zakladovka. Takuto hracku, len v lepsom stave kupis za par eur.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

:D jo chlapi ale vite ako to chodi ten dobry pocit ked to konecne date do kopy a nestalo to ani euro :D . udajne jej aj zrkadlo nan spadlo ... tak vcera som skusal nabootovat funkcne usb s programom hdd regenerator . neslo jej bootovat z nijakeho usb a to ten bios je jednoduchy a uz som kedysi bootoval bezproblemov na tom notase z usb . tak nakoniec som jej ten disk vybral vonku a smaril do mojho pc kde som v pohode nabootoval ten usb kluc a cakam kym doskenuje a pripadne opravi :D je to pokus omyl ale ona ho pouziva ako stolove pc tak jej je jedno ci jej to drzi padaa alebo co . keby odisiel procesor alebo doska poviem vyhod to a hned . ale ked len disk tak ta vymena by nebola ziadna veda . ssd asi nie ked nechce aby bola oprava draha a do pripadne noveho ultrabooku by ho aj tak nemohla dat potom koli plombe a zaruke
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

takže nakoniec som to len cele premazal a nanovo nainštaloval programy a ovladače a ide to celkom dobre už to nezamrza . jediná vec bolo fest umenie nájsť tento ovladač na wifi lebo od vyrobcu LEnovo tie nešli vôbec http://www.minihere.com/qualcomm-athero ... nload.html . tak a teraz je len problém už to že to bootovanie z usb nefuguje a na to už aj kašlem . a pri spušťani windows sa vždy spusti chckdsk a snaži sa preskenovať niektorý disk ale vždy neuspešne pri nejakom súbore takže vždy treba dať preskočiť skenovanie neviete ako by som ten sken obyšiel ? :D to už by sa to pc aspoňtrocha správalo že funguje aj keĎ ju upozorním na rizika spojené so stratou dát . ma externe HDD tak nech si častejšie robi zálohy . dik prebehnem to ešte antivirakom nejakými testami na disk a a kašlem ja na to .
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Kup nejaly 2.5 hdd za 15 uer a mas po probleme
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

no vieš neni problém kupiť aj za 50 € ale keby mám istotu že pôjde inštalovať OS . lebo neviem ako riešiť to že sa nedá bootovať z usb . a inštalovať OS v mojom pc a potom doinštalovať drivery a ostatné v ntb to nemusí fungovať niekedy a často aj keby funguje tak sú tam také záľudné problémi s tým OS už som to kamarátovi kedysi robil :D rôzné chybové hlašky , ktoré moc na goole ani popisané neboli . je to už šrot ale momentlane ide pekne odladene tak ho nechám tak nech v kľude dožije. už by si mala ozaj kupiť novy ntb s týmto by som nedokazal žiť :D
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa 4040 »

Skúsil si použiť Boot menu pre výber ?
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Kúpa 1 disku alebo 2 ?

Príspevok od používateľa spencer »

samozrejme . boot manager aj našiel nazov usb disku dam na enter zablika ale prestane blikať za sekundu a načitava sa OS
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430

Návrat na "Nákupná poradňa"