NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
fLex
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 22. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa fLex »

Mal som moznost vyskusat synology ds214se, dufal som, ze mi bude stacit, bohuzial cpu bol takmer stale na 100%, nestihal reagovat a celkovo nesplnal moje poziadavky, vraj 216se je aktualna nahrada

Moje poziadavky:
4k mkv prehravanie filmov na TV, nie stream
Torrenty download/seed
Downloader z webu
Cloud zaloha telefonov
Pristup k zdielanym suborom spociatku v ramci domacej siete (mozno aj z netu)
Casom ked objavim dalsie funkcionality co budu pre mna uzitocne zoznam narastie, ale toto su moje poziadavky

ds214se nestihal, skusal som spustit na TV (nie dlna stream) mkv v 4K Grand tour (mimochodom, nesklamali ma), ale pri rychlych scenach zacal potrhavat obraz/zvuk, skusal som 5ghz wifi (potrhavalo), gbit lan (horsie). Cez usb hdd bez problemov!
Neviem ci bol tak vytazeny, ale napr rychlost zapisov na disku sa mi nezdala, mam 1x wd red 8tb. Stahoval som filmy z ext disku cez usb2, ale ledva 10mb/s
Torrenty boli ok, aj ked neviem preco nefungoval cez diskstation downloader seed, teda udajne seedoval, ale upload bez pohybu
Dalej som to extra neriesil, nezvladal share tak, aby som mohol pozerat 4k mkv na tv, nechcem za kazdu cenu kupovat ds216+ (2), ten udajne zvlada stream v 4k, ja verim, ze bez toho streamu aj slabsie ds napr ds216j alebo nieco obdobne dokaze spristupnit na sieti 4k mkv
Proste hladam nieco lacnejsie ako synology naska co dokazu 4k stream, staci mi dostatocne rychly pristup k suborom na 4k mkv obsah

Nejake skusenosti?
CPU: C2D E7200@3.6GHz 1.24V ~Scythe Ninja Plus~ | MB: ASUS P5Q PRO | RAM: APACER DDR2 2x1GB 800MHz GOLDEN KIT | VGA: ASUS HD4850 512MB ~Accelero S1~ | HDD: WD 160GB, Hitachi 500GB + PATA suflik(Hitachi 80GB) | PSU: ASUS A-45GA 450W | LCD: LG L204WT 20.1'' | AUDIO: Creative SB Live 5.1 Digital + KENWOOD KR-A3050 + Radiotechnika S-90 | Logitech MX500 | Logitech MOMO Racing | ASUS MyCinema-P7131
iPhone 3GS 16GB
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa Ghost »

Proste hladam nieco lacnejsie ako synology naska co dokazu 4k stream, staci mi dostatocne rychly pristup k suborom na 4k mkv obsah
Tak v tom pripade jednoznacne ti odporucam, navrhnut a poskladat si svoje vlastne NASko. Cenovo to vyjde lacnejsie ako synology, moznosti rozsirenia su uplne niekde inde (mam na mysli HW rozsirenie) a vykon je samozrejme tiez neporovnatelny. Pri dnesnych CPU, nie je problem aby taketo NAS zvladalo 4k transcoding niekolkych streamov naraz. Dokonca ak sa ti paci SW a prostredie synology, mozes pouzit xpenology.

Ja idem o par tyzdnov/mesiacov tiez stavat NAS, ale bude to asi bezat na SW unRaid, ktory sice nie je free, ale myslim ze stoji zan priplatit...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa mp3turbo »

absolutne. Ja mam tych hraciek plne zuby. Na temu "skladam si vlastny NAS" sme sa tu pohašterili asi tucetkrat, takze bez problemu najdes.

Poznamka : na prehravanie filmov cize priamo z NASu samotneho doporucujeme procesory ktore zvladaju s integrovanou grafikou aj kodec H265 lebo to je buducnost. V ziadnom pripade sa neulakom na integrovane doštičky kde je uzasny dvojjadrovy procesor s 1.6GHz pretoze padnes do toho isteho hovienka kde bolo predtym synology (ano, viem, doba pokrocila).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa Ghost »

Jo, napr take nove "keby lejkove" Pentium procesory sa vydarili. Podpora h265 tam je a navyse pridali podporu HT takze vedia spracovat 4 vlakna...Pecka ;)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5182
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa Chris »

na TV to ako prehravas ? to mas nejaky NFS share moutnuty na TV ci ako ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa faugusztin »

Osobne si myslim, ze Synology ako take s tym nema absolutne nic a islo by ti to aj na tom starom. Z mojho pohladu to vyzera to na problem so sietou, mne sa Synology 216j tiez takto spravalo ked som mal vypadok elektriny a potom az kym som nerestartol jeden zo switchov; predtym to hlasilo sice ze ma gigabit siet, ale realne isiel len 100mbps.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa mp3turbo »

asi ale kvoli sieti ti nesiel cpu na 100%

na TV podla mna prehrava tak ze tv je priamo pripojeny do grafiky tohoto nasu. Tak som to nakupil podla vety "4k mkv prehravanie filmov na TV, nie stream".

Stream by malo byt tahanie suboru z NASu na nejake ine zariadenie ktore ho zobrazi (napr. nejaky prehravac alebo telku direkt)
Prehravanie filmov mi z toho vyslo ze NAS direkt prehrava a je grafickym kablom pripojeny na telku kde sa to zobrazuje.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa faugusztin »

Praveze siel. Bolo to uplne cudne, ako keby tam bol nejaky problem.

Ale iste, ak isiel cez UPNP, tak mohla telka po NAS ziadat transcoding, na co je ten ARM samozrejme nedostacujuci.
Používateľov profilový obrázok
fLex
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 22. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa fLex »

skusal som to prehrat cez nejaky file browser v android tv, pripadne v stavanom prehravaci (ten isiel najlepsie), ale odkazoval sa vacsinou na UPNP - co v skratke ani neviem presne co znamena a ako funguje - takze rad si necham poradit ;)

neviem ani o moznosti vyskladania vlastneho NAS - netusim ako si to mam predstavit. pre mna je NAS jednoduche plug&play zariadenie so svojim systemom, vlozim disk, naformatuje na pozadovany format, cez OS rozhranie ovladam a doplnam baliky a hlavne malicke - uschovam v skrini, tiche, nizko energeticky zariadenie (nechcem htpc a pod.)

pozeral som po DS216play - prehrava a dokaze transcoding 4k h265
potom ds216+ II - -||- 4k h264/h265

ja ten transcoding na fhd nepotrebujem, 4k budem sledovat iba na tv a celkovo toto riesim na filmy na tv, nebudem pozerat 4k film s ipadom v ruke na zachode
hlavne, aby reagoval a nemal CPU na 100%, reagoval na vsetky nainstalovane balicky a bol pristupny v sieti nonstop bez zadrhavania

tie qnap a asustor NAS nemam brat do uvahy?
CPU: C2D E7200@3.6GHz 1.24V ~Scythe Ninja Plus~ | MB: ASUS P5Q PRO | RAM: APACER DDR2 2x1GB 800MHz GOLDEN KIT | VGA: ASUS HD4850 512MB ~Accelero S1~ | HDD: WD 160GB, Hitachi 500GB + PATA suflik(Hitachi 80GB) | PSU: ASUS A-45GA 450W | LCD: LG L204WT 20.1'' | AUDIO: Creative SB Live 5.1 Digital + KENWOOD KR-A3050 + Radiotechnika S-90 | Logitech MX500 | Logitech MOMO Racing | ASUS MyCinema-P7131
iPhone 3GS 16GB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6734
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa molnart »

ak ti ide o velkost tak custom made NAS bude problem. nejaky HP microserver by prichadzal do uvahy, napr. Gen 7 s AMD N40L dava po sieti okolo 95 MB/s a bottleneckom je jasne CPU, pri kopirovani je vytazeny na 100%. ale mam tam windows, s FreeNAS by to mozno bolo lepsie. Gen 8 by tiez mohol stacit, ale HW h265 decoding nebude ani v jednom pripade, aj ked si myslim ze to nepotrebujes. ja dakedy prehravam film z pc cez plex a ked zistim ze robi transcoding (roztocia sa vetraky) tak to vypinam a idem kukat iny film ktory zvladne bez transcodingu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
fLex
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 22. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa fLex »

ako docielim to, aby som sa teda vyhol transcodingu ? nech sa o to postara TV ?

ja chcem nieco naozaj jednoduche, nech to ma aj hodnotu za rok, dva, tri a pripadne to viem jednoducho vymenit za novsie v pripade potreby
CPU: C2D E7200@3.6GHz 1.24V ~Scythe Ninja Plus~ | MB: ASUS P5Q PRO | RAM: APACER DDR2 2x1GB 800MHz GOLDEN KIT | VGA: ASUS HD4850 512MB ~Accelero S1~ | HDD: WD 160GB, Hitachi 500GB + PATA suflik(Hitachi 80GB) | PSU: ASUS A-45GA 450W | LCD: LG L204WT 20.1'' | AUDIO: Creative SB Live 5.1 Digital + KENWOOD KR-A3050 + Radiotechnika S-90 | Logitech MX500 | Logitech MOMO Racing | ASUS MyCinema-P7131
iPhone 3GS 16GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa HellAngel »

a nemoyes k tomu NAS kupit dajme tomu RPI3 a cez neho pozerat filmy z NAS?
NB: Asus ROG Strix G16
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ak pristupujes cez DLNA/UPNP, tak bohuzial pre kazdy format, ktory telka nativne nepodporuje sa posle poziadavka na dodanie transkodovanej verzie. Na co bohuzial v pripade H.265 urcite ziadny z tychto lacnejsich NAS nema procesorovy vykon.

Idealne je pristupovat cez SMB (normalne Windows zdielanie), ak to telka zvlada - nasledne skusit ci ten format telka dokaze prehrat nativne.
Používateľov profilový obrázok
Perseus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Ut 13. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prešov

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa Perseus »

HellAngel napísal:a nemoyes k tomu NAS kupit dajme tomu RPI3 a cez neho pozerat filmy z NAS?
RPI 3 mu nepomoze ten neprehra ani HD Ready (720p) v H265 - prehra so sekanim
CPU:AMD Athlon 64 4000+Brisbane 2100MHz@2680MHz MB:Biostar TF 560 Nvidia Nforce 560 socket AM2 RAM:2X1GB GoodRAM DDR800 CL 5 Dual Chanel VGA:Saphire Radeon X1650Pro 600/694 HDD:Hitachi Deskstar ATA 160GB DVD-ROM:LG GSA-4160B TV-Karta:FlyDVB-T Hybrid Monitor:Samsung 943NW black Zdroj: Delux DLP-388 420WNotebook Lenovo G570
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS synology - skusenosti/help s vyberom pre 4k mkv

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak nejaku inu multimedialnu krabicku, neriesil by som to televizorom
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Nákupná poradňa"