Router

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

Dobrý deň potreboval by som radu

potrebujem jeden router ktory by dokázal 150MB/s internet rozdeliť tak ze do prvého výstupu by pustil maximalne 50MB/s do druheho taktiez a do tretieho taktiez 50MB/s

dufam ze chapete co potrebujem a dufam ze existuje niaky taky router ktory by to zvladol.

kedze netusim ani ako sa moze takato funkcia volat tak ani netusim v akej cenovej relacii sa budem pohybovat...

dakujem za kazdu radu.

edit1:

je tento router na to vhodny?
https://www.alza.sk/ubiquiti-edgerouter ... 913423.htm

edit2:

este jedna otazka potreboval by som do neho pripojit 3 dalsie wifi routre lebo chcem mat 3 uplne oddelene siete po 50MB/s internetom aky by ste odporucili k tomu wifi router?
je tento https://www.alza.sk/zyxel-nbg6515-d2739284.htm na to vhodny?

ps. potrebujem aj aby bolo co najednoduchsie ovladanie.
Battletag: Expodan#2226
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie MB/s, ale Mbit/s, to je velky rozdiel (priblizne presne asi pravdepodobne iste urcite osemnasobny. 150MB/s = 1200Mbit/s a taky internet nemas).




>> potreboval by som do neho pripojit 3 dalsie wifi routre lebo chcem mat 3 uplne oddelene siete po 50MB/s

ides na to velkym, velkym kladivom. Uplne zbytocne. Akykolvek normalny router jednoducho musi vediet pridelovat pasmo - teda rychlosti - pripojenym ucastnikom podla nastavenych kriterii, teda ci uz napriklad "tak hlupo" (kazdy ma po 50Mbit max, nemozu navzajom zdielat rychlost cize ked je tam iba jeden jediny tak ide 50Mbit a ostatnych 100Mbit lezi ladom co je urcite blbost) pripadne "nejako sikovnejsie" ze kazdy bude mat garantovane svoje pasmo 50Mbit/s a ked je moznost, proste pojde rychlejsie.

Cenovku si nasadil okolo 80eur, za tie peniaze kupis - na tomto fore casto omielanu - platformu Mikrotik. Maju rozlicne modely, rozlicne pocty kablovych portov, rozlicne pocty wirelessiek, na to co potrebujes staci jedna a rozhodne nepotrebujes tri radia. Skus pozriet modely Mikrotiku, temy tu na fore a urcite najdes radu ktora by ti mohla pasovat. Samozrejme akekolvek doplnujuce otazky sa budeme snazit zodpovedat. Je to trosku komplikovanejsie na nastavenie (Mercedes S65AMG ma komplikovanejsie ovladanie ako Felicia 1.3i) ale stabilita, vykon a dosah radia sa ti budu pacit. Je zopar ludi ktori museli resetovat rozlicne routre/access pointy od viacerych znaciek v ich nasadeni, po capnuti Mikrotika ani nevedia kde ho polozili pretoze to proste ide a ide a ide nemlatom a nemlatom a nemlatom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Router

Príspevok od používateľa Odar »

Soft Ubiquity nepoznam, ale s MikroTik-om by to malo ist bez problemov. Vytvoris si 3 podsiete, kazda bude mas svoj Pool na pridelovanie IP adries. Do tych 3 zastrciek vopchas wifi APcka (je jedno, ake, hoci tie, co si dal do prispevku), nakonfigurujes ich tak, aby kazde bolo v jednej z tych 3 podsieti a pomocou Simple Queue obmedzis pre kazdu podsiet rychlost na pozadovanu hodnotu.

Takto nejako teoreticky. Mozno to ide aj nejako jednoduchsie. Ale tymto smerom by som to robil ja.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

cize ako hlavny router staci v podstate tento? https://www.alza.sk/mikrotik-rb750gr2-d ... .htm#popis

a potom na jednotlive porty dam v podstate hocijaky wifi router (podmienka samozrejme gigabit)?

o co sa jedna aby ste mali predstavu
mam jeden internet a potrebujem ho rozdelit do troch miestnosti tak aby kazda miestnost mala vlastnu wifi siet.

a to sikovnejsie riesenie ako si nazval je zlozite nastavit? alebo to ide jednoducho?

dovod preco chcem aby ten hlavny router mal gigabitovu siet je ten ze je mozne ze v buducnosti budem potrebovat prepojit tie dva wifi routre a presuvat medzi nimi data (aj velke) data...

ps. samozrejme viem aky je rozdiel medzi bitom a bytom ale ano suhlasim napisal som to zle.
Battletag: Expodan#2226
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to sikovnejsie riesenie je JEDEN mikrotik samotny (za predpokladu ze dociahne s radiom do vsetkych troch miestnosti, nepises ake su velke a ako daleko od seba atd). Na JEDNOM mikrotiku nastavis tri rozlicne SSID a bude sa tvarit akoby tri rozlicne radia. Usetril si. Gigabit sa da samozrejme, zavisi od konkretneho modelu. Pises ze mozno ich v buducnosti prepojis kablom kvoli velkym datam, napis vsetky poziadavky naraz nech to nelezie ako z chlpatej deky. Nech mame proste velky obraz.

Do jedneho mikrotiku sa samozrejme da zapojit aj viacero fyzickych karticiek naraz, to uz ale budu ine krabicky ako si linkoval. Normalne to vyzera ako computer do ktoreho strkas PCI-e karty, akurat je to mikrotik a strkas tam radiove karty. Pokial mas tri kancelarie vedla seba napriklad tri rozlicne firmy, a nie je medzi nimi trojmetrova betonova stena, moze to chodit aj s jednym mikrotikom. Kazda z tych firiem bude mat oddelene radio, oddelene TCP/IP segmenty, nebudu si navzajom kotkodakat do taniera atd. To su proste normalne veci ktore sa bezne robia.

O mikrotiku v principe mozes uvazovat ako o mini-Linuxe. Veci ktore vie Linux, a je toho dost, vie teda prenesene aj Mikrotik. Ono to v skutocnosti naozaj je linuxova distribucia ktora je zabalena do vlastneho management interface a prikazovej riadky. Z toho vyplyva aj vyborna stabilita.

Urcite existuju aj ine riesenia, napriklad zopar routrov sa da preprogramovat na dd-wrt firmware. Daj nejake detaily aby sme vedeli do coho chces ist - teda v zmysle co chces dosiahnut. Takto mame len kuse ciastkove informacie (uz vieme o troch miestnostiach, nevieme za akym ucelom a ako daleko od seba, uz vieme o kabli, uz som ti poradil s moznostou zdielania rychlosti bez nutnosti kazdeho osekat iba na 50Mbit za co ti klienti budu urcite vdacni respektive by ta nemali bit palicou).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

Dobre takze budem mat internet od UPC 150Mbit...
mam 120m2 (stvorcovy podorys +-) byt ktory bude rozdeleny do 3bytov (30 - 40m2). Steny su z ytongu a plne omietnute...
chcem aby kazdy jeden byt mal vlastnu sieť a aby minimalne mal "garantovanych" 50Mbit...
taktiez chcem aby tie siete boli od seba uplne oddelene (nebolo mozne prejst z jednej siete do druhej bez niakeho nastavenia alebo prepojenia... toto este nemam uplne vymyslene)
co sa tyka datoveho toku tak idealne by bolo pokial by mala ta siet kapacitu prenos 4k videa s kvalitnym zvukom (je mozne ze je to teraz nerealne ale tak verim ze 1Gbit by na to mal stacit a nemam to v plane sice v blizkej dobe riesit ale ako niaka teoreticka predpriprava je to mozne)
samozrejme ak sa to vsetko da riesit cez jeden router tak super...
co sa tyka wifi chcem aby bol plny signal vsade... preto som rozmyslal dat wifi router do kazdeho bytu.
ak vas napada niake rozumnejsie, jednoduchsie, lacnejsie riesenie kludne beriem...
ale zatial takto mam spravenu predpripravu co sa tyka kablov ale viem vlozit jednoducho switch tam kde som predpokladal ze bude router a vsetko to mam prepojene jednoducho a rychlo...

ps. totalne netusim ako sa ovlada mikrotik a taktiez som nikdy poriadne nerobil s linuxom ale to neznamena ze sa to neda naucit...
Battletag: Expodan#2226
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Router

Príspevok od používateľa Odar »

Pozri sem - takto to vyzera (zakladna konfiguracia) http://pc.poradna.net/a/view/1041177-mi ... onfigurace
Tu je vytvorenie druhej wifi pre navstevy (ine SSID, ina siet, ako pise Turbo vyssie) http://pc.poradna.net/a/view/1041437-mi ... avstevniky . Analogicky by si mohol vytrovit 3 SSID a 3 rozne siete. Plus pridat rychlostne obmedzenia pre vsetky 3. Uz je len otazka, ci vies umiestnit ten router tak, aby ti vykryl 3 byty. Ja by som tam dal asi radsej APcka.

Pre predstavu snad pomoze.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router

Príspevok od používateľa mp3turbo »

120m2 je priblizne 10x12 metrov, tam nepotrebujes samostatne APcka (ehm pokial nepouzivas D-Link a podobne produkty). S Mikrotikom urobis spoj na ploche 10x10m uplne v pohode.


4k video s kvalitnym zvukom ma 100Mbit/s z konzumerskych kamier a je to velice pozeratelne (a'la Panasonic GH4). Kvalitne 4K video s kvalitnym zvukom ma 500Mbit/s a to nemas kde zohnat. Naozaj kvalitne sa bavime o gigabitoch za sekundu a to je mimo cenovy rozsah tohoto fora a jeho clenov.

Takze ano, gigabit na to postaci. Keby nahodou nie, ajtak nemas moc vela moznosti :) to co potrebujes, teda pokryt tri prilahle byty so styridsiatimi stvorcami, uplne v pohode zvladnes jednym mikrotikom v strede strede, cez ytongovu stenu akoby tam ani nebola. Plny signal nie je dolezity, priepustnost radovo 80-100Mbit/s zvladnes s polovicnym. Daleko dolezitejsie bude rusenie, kolko bytov mas okolo seba, ci si na 2.4GHz alebo 5GHz samozrejme doporucujem 5GHz lebo je takmer uplne ciste atd, atd.

Na tvoje nasadenie myslim mozes pouzit Mikrotik platformu. Ovladanie je zlozitejsie, ziadny seriozny router s bohatou funkcionalitou nema jednoduche ovladanie. Linux nepotrebujes vobec.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

Áno asi pravdepodobne pôjdem do toho mikrotika je to najrozumnejsie a podla signálu sa rozhodnem ci áno alebo nie do ďalších routrov... Samozrejme chcem ísť na 5ghz
Battletag: Expodan#2226
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

tak uz sa pomaly ale isto blizi cas ked to potrebujem zrealizovat,
https://www.alza.sk/mikrotik-rb962uigs- ... d=18850057
je tento mikrotik vhodny na to co chcem?
teda spravit 3 rozne SSID siete s 3 roznymi sietami?
na plochu 120m2?
Battletag: Expodan#2226
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router

Príspevok od používateľa mp3turbo »

o plochu nejde, ide o prekazky. Zelezobeton, roxory, hrubka stien atd. 5GHz je citlive.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Router

Príspevok od používateľa Odar »

hEX PoE + rozmiestnit n kusov wAP / wAP ac / cAP
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

vsade je iba ytong a omietka,hrubka stien je max 30cm,
vlastne je tam jedna 45cm nosna stena s plnej palenej.
Battletag: Expodan#2226
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

Dobre nastavil som 3 siete ako je na tom "navode" pre hosti, ako mozem urcit ze povedzme na porte 5 bude ta ista siet ako na wifine pre hosti? ak mi teda rozumiete :D

edit:

no a prave mi to niako cele spadlo a nevedel som sa na neho vobec napojit (asi som tam nieco pokazil :D) tak som to cele resetol, vedel by mi niekto pomoct ako by som to teda mal nastavit?

co vlastne potrebujem je:
vytvorenie 3x VLAN
ked pripojim kabel do ethernet 3 tak by som sa mal dostat do VLAN 1, ethernet 4 do VLAN 2 a ethernet 5 do VLAN 3.
mat 3 rozne SSID pricom ked sa napojim na SSID 1 tak sa dostanem do VLAN 1, SSID 2 do VLAN 2 a SSID 3 do VLAN 3.
internetovy kabel budem mat v Ethernet 1 a bude poskytovat rovnomerne internet do kazdej siete.
ethernet 2 bude sluzit iba na pripojenie do povodnej siete mikrotiku a SSID mikrotiku bude schovane.

Nechcem aby sa medzi sebou dane siete vobec videli...

dufam ze to co chcem je realne a nie az tak zlozito nastavitelne budem rad za kazdu pomoc :)
Battletag: Expodan#2226
jesus1992
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 629
Dátum registrácie: Ut 25. Aug, 2009, 10:38
Bydlisko: Bratislava, ruzinov

Re: Router

Príspevok od používateľa jesus1992 »

vedel by mi s tym niekto prosim pomoct?
Battletag: Expodan#2226

Návrat na "Nákupná poradňa"