Zrkadlovka

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2831
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

ano,ak sa priatelka vyzna a vie co bude fotit,tak ona sama bude najlepsie vediet co jej bude sediet,ci portretovy,sirokac alebo zoom..

napis este model stareho fotaku,nech vieme,ci nebude lepsie vybrat len objektiv,za tu sumu by sa dalo poriesit nieco kvalitne.
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Ivko »

Ak má skúsenosť tak by bola totálna blbosť pre nu kupovať lowend, ano aj D5200/D5300 sú lowendy. Ja som mal tiež DSLR s jedným rollerom a ked som kúpil druhé telo, ktoré ma 2x roller tak to prvé šlo okamžite na bazár a to som ho chcel nechať doma.
Ale na to každý príde sám ked si také telo kúpi, dovtedy je pre neho aj telo s jedným rollerom perfektné
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

"Terajsi" model by mal byt Nikon D40X :red:
Cedar Mill in progress, for short period of time
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2831
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

tak ten som presne mal kedysi,bol som dobry fotak ale len na tu dobu..bude potrebovat novsi,lepsi

preto doporucujem zostat u Nikonu D5300 s 18-105mm a prislusenstvom,myslim,ze bude viac ako spokojna.
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

Ahojte, som petova priatelka, dal na vase rady a mam si teda vybrat fotak sama.. ale ani sama neviem aky :-D Mala som "fotograficku pauzu" tak neviem co sa "teraz nosi"...
Ako bolo spomenute, tak uz cosi nafotene mam s tym mojim starym nikonovskym deduskom a navyse prevazne so setovym objektivom. S tou zostavou uz ale nie som spokojna, preto by som sa rada posunula trochu dalej.
Najcastejsie sa tu spominal asi ten Nikon D5300, nie som nejak zatazena na nikony, preto ak mate aj ine navrhy, sem s nimi :) Nikon viacmenej preto, ze mam rybie oko, dialkovu spust a este par veci, ktore su kompatibilne len s nikonom, ale nie je to pre mna najdolezitejsie.
Hej, fotit kone ma bavi, fotit na pretekoch ma bavi, fotit krajinky ma bavi a chcela by som sa zlepsit aj v portretoch.. a je mi jasne ze na toto vsetko mi jeden objektiv stacit nebude, no na zaciatok mi treba aspon jeden "univerzalnejsi" objektiv.
Alebo to mozem zhrnut aj tak, ze chcem znova zacat fotit, chcem aby to bolo kvalitnejsie nez s D40x a nechcem vyzerat ako clovek, ktory zobral prvu vec v obchode, lebo predavac mu tak povedal.
Cedar Mill in progress, for short period of time
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cele je to velmi komplikovane, ako si nielen v tejto povrchnej teme videla :)

Dialkova spust je otazka 10eur z ebayu, to nehra ulohu - navyse moderne pristroje maju ovladanie cez wifi takze mobilom, tabletom atd. Tento argument naozaj nehra vaznu ulohu, respektive ziadnu.

Rybie oko objektiv : otazka je ako casto ho pouzivas. Dovolim si tipnut ze nemas 50% fotiek koni alebo cokoholvek ineho robeneho rybacim očkom, cize aj napriek investicii do tohoto sklicka by som tomu neprikladal prilis vaznu pozornost (ine by bolo keby si napriklad mala objektiv 70-200mm f2.8 VR ktory stoji hulvatskych par stoviek). Tento objektiv vzdy mozes predat, s malou stratou penazi oproti cene noveho a pokial nutne rybie oko potrebujes, mozes kupit iny na novu platformu ci uz to bude Sony alebo Canon (to by som sa cudoval pretoze v tejto cenovke nemaju nic zaujimave) atd.

Je zaroven mozne ze rybie oko si mala len ako sirokouhly objektiv z nudze. V takom pripade ho dokazes relativne lacno nahradit skutocnym sirokacom (na krajinky !), predas sucasnu rybacinu, kupis za radovo 300eur pouzity ale dobry sirokac s velkou pravdepodobnostou v zaruke a je.

Neboj sa zmeny platformy, vsetci lipnu na tom ze mam objektivy Nikon a teraz som viazany na Nikon. VELKY prdlajz, ja osobne som vyhodil zostavu Canon kde som mal dva hodne drahe objektivy a jeden "tak stredne" drahy - vsetky som s prstom v zadku predal, za rovnake prachy som si kupil ekvivalentne Nikony lebo som v tom case chcel ist do Nikonu. Mal som doma dva Nikony naraz, spravil sa event kvoli ktoremu som kupoval (dynamicky rozsah daleko lepsi ako Canon). Po zhruba dvoch rokoch som Nikony predal a teraz mam Sony, asi styri roky, lebo maju stabilizaciu zabudovanu v tele, lebo nemusim kupovat take drahe objektivy a lebo maju daleko lepsi burst ako vsetko ostatne v ich cenovej kategorii.

Niekde sa taketo veci daju spravit, niekde mas superspecializovane objektivy kde nahrada neexistuje, prikladom bud 5:1 macro zoom Canonu - ziadna ina znacka taky objektiv neponuka. Cize ked potrebujes danu superspecialnu oblast fotografie tak je prieser a si viazana ; inak mas vcelku slusnu volnost akurat ludia o tom nevedia a nedokazu si predstavit zmenu platformy ktora je sice zlozitejsia ako predaj objektivov a prislusenstva, avsak v pohode to ide. Vravis ze si dlho/dlhsie nefotila takze nelipnes na konkretnej filozofii ovladania (Canon sa sprava inak ako Nikon, ten sa sprava inak ako Sony, kto je nauceny tak... na druhu stranu kto sa nedokaze prisposobit ovladaniu noveho stroja tak je nemehlo).

Stranu dozadu som velmi nesmelo spomenul Sony A6000. Nie je to masinka pre kazdeho a za kazdych okolnosti. Mozno ti bude pasovat. Ma FENOMENALNE rychle zaostrovanie, FENOMENALNE vela zaostrovacich bodov v porovnani s AKOUKOLVEK konkurenciou v tejto CENOVEJ AJ PRODUKTOVEJ triede (skus najst nieco taketo : http://3.static.img-dpreview.com/review ... jpg?v=3424 a silno drzim palec), ma FENOMENALNY burst - ked ti konik hopsa cez prekazky a mas 11 obrazkov za sekundu, je to niekde uplne inde ako ked mas styri. Daleko lepsie sa ti vybera ze tento zaber je najlepsi. Ja som na Sony presadol kvoli kamaratom drifterom. Mal som Nikona D5100, nieco som s tym nafotil, potom som zlajzol 12fps Sony a nikdy v zivote by ma nenapadlo pozerat naspat. Pokial fotis staticke veci a'la krajina, tento argument samozrejme nema vyznam - i ked je otazka preco by si pre seba nemala chciet lepsi stroj za rovnake peniaze, aj ked jeho vlastnosti/schopnosti nevyuzijes respektive DNES nevyuzijes. Co vies co budes fotit zajtra... navyse je ten strojcek mensi a lahsi ako klasicke DSLR masinky. Video 1080/50p a 60p, konkurencia vacsinou ma 1080/25p a 30p, proste 50 progressive je zriedkavych v tejto cenovej kategorii.

Review tu : http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-a6000

Nevyhoda ? Do stanoveneho cenoveho limitu sa nevojdes so vsetkymi potrebnymi / chcenymi objektivmi. Trebalo by zlahka priplatit. To plati pre kazdu znacku. Mozes teraz zacat a postupne pomalicky budovat. O pol roka, o rok... kupis dalsi objektiv ked budes potrebovat. Na bazosi som nasiel 18-50mm f28 objektiv za 150eur [!] a 75-300mm za 80eur, celkova cena by teda bola 770eur avsak s dvomi objektivmi pricom jeden z nich je niekde o com sme doteraz vobec nerozpravali v tejto teme pri konkurencii (urcite chapes ze f2.8 svetelnost a takyto objektiv je ina liga ako kitove objektivy s f3.5 az f6.3 na najvacsom rozsahu zoomu). Cize ano, vyssia cena ako zadanie, avsak ukrutne lepsia zostava ako kitovy objektiv. Mensia vydrz na baterku nez maju klasicke DSLR, predpokladam vsak ze sa neplanujes vracat z dennych potulkov s 2000 fotkami. Cize jedna nahradna bateria za 10eur a vyriesene.


Compromises, compromises... and then there is the price. Nie je jednoduche poradit, vyber je velky, kombinacii je sialene vela.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

alebo alternativy :
Minolta 28-105/3.5-4.5 za 98eur
Tamron AF 80-210mm f4.5-5.6 za 35eur
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3275
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ako som už písal na predchádzajúcej strane, najprv by som odporučil si tie foťáky fyzicky vyskúšať, kvôli držaniu a celkovej ergonómii. Lebo darmo sa tu bude písať o všemožných funkciách, keď sa ti telo nebude dobre držať.

V tomto mne osobne lepšie vyhovuje Canon v tejto cenovej kategórii.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

tak som trochu prezerala a malinko som zvysila rozpocet a co som si tak citala a porovnavala, celkom sa mi zapacili tito dvaja:
https://www.alza.sk/pentax-k-s2-cierny- ... d=18843300
https://www.alza.sk/nikon-d5300-objekti ... d=18843300
nevravim ze idem rovno z alzy objednavat, len ma zaujima vas nazor a ktora viarianta objektivov je vyhodnejsie v takom pripade
Cedar Mill in progress, for short period of time
Používateľov profilový obrázok
pepa321
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 10:18
Bydlisko: Košice

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa pepa321 »

Pri tak velkom spektre zanrov je rozpocet vzdy problem. Tu potrebujes UWA, tam univerzal, a este do toho pride superzoom, nehovoriac o tom, ze niekto foti pohyb stylom drzim spust, ide to 5 fps a potom doma place, kolko ma odpadu a niekto dalsi si svoju snimku naplanuje a odfoti v pravy cas. Nechcem povedat, ze D5300 je zly fotak, ale ak viem, ze v bazari mozem kupit za 400€ jazdenu D7000 s rovnakym AF, horcikovym telom, stavovym displejom, utesnenim voci poveternostnym podmienkam, tak asi by som sa prestal obzerat po novom D5300. Ako uz niekto spominal, je to o kompromisoch. V tejto cenovke zabudni na to, ze kupis vsetko. Ja osobne, ked som presiel na Fuji, tak by som sa uz asi ku klasikam ako Nikon alebo Canon nevratil (ale ja som len potretista a krajinkar) :)
i5 4690K | EVGA GTX 750 Ti FTW | 16GB Crucial Ballistix | MSI Gaming 5 | Samsung 850 250GB | WD 1TB Blue | Corsair CS450M | Fractal Define R4 White | G502 Proteus Spectrum | Audio-Technica ATH-M40x | SoundMAGIC ES18S
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Ivko »

Petoooo napísal:tak som trochu prezerala a malinko som zvysila rozpocet a co som si tak citala a porovnavala, celkom sa mi zapacili tito dvaja:
https://www.alza.sk/pentax-k-s2-cierny- ... d=18843300
https://www.alza.sk/nikon-d5300-objekti ... d=18843300
nevravim ze idem rovno z alzy objednavat, len ma zaujima vas nazor a ktora viarianta objektivov je vyhodnejsie v takom pripade
Čo sa týka týchto dvoch tak Pentax je čo sa ovládania + hladáčika týka o dva kroky vpred, má pentaprismový hladáčik a taktiež dva rollery.
Horšie je to s AF, bárs mám starší Pentax K-30 tak si myslím že velký rozdiel medzi K-S2 a K-30 nebude . Fotiť sa s tým samozrejme dá, ale tá presnosť niekedy chýba. Stane sa to aj u iných systémov, ale nie je to až tak tragické. Vlastne by som povedal že tomu AF chýba rýchlosť, hlavne ak sú zhoršené svetelné podmienky. Ale dosť záleží aj od nasadeného skla

Asi aj tak by som volil bazárové telo triedy poloprofi
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

Ivko napísal:Asi aj tak by som volil bazárové telo triedy poloprofi
Uvazovala som aj nad tym, ale vysolit 500 ci 700e za masinu, ktora nie je v zaruke, aj ked ma mozno malo nafotene.. to si nemozem dovolit.

ale tak vidim to tak, ze fakt budem musiet ist do nejakej predajne, kde si budem moct vyskusat tie dva fotaky ..lebo zas ked som bola zvyknuta na moju staru rozhrkanu servisovanu d40x tak verim tomu, ze vsetko bude rychlejsie nez ona :D
Cedar Mill in progress, for short period of time
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

bazarove automaticky neznamena, bez zaruky
Spoiler: ukázať
::: ...
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Ivko »

Petoooo napísal:
Ivko napísal:Asi aj tak by som volil bazárové telo triedy poloprofi
Uvazovala som aj nad tym, ale vysolit 500 ci 700e za masinu, ktora nie je v zaruke, aj ked ma mozno malo nafotene.. to si nemozem dovolit.

ale tak vidim to tak, ze fakt budem musiet ist do nejakej predajne, kde si budem moct vyskusat tie dva fotaky ..lebo zas ked som bola zvyknuta na moju staru rozhrkanu servisovanu d40x tak verim tomu, ze vsetko bude rychlejsie nez ona :D
Nejde len o rýchlosť, ide aj o to ovládanie, ked máš len jeden roller, tak to ovládanie - nastavenie hodnôt clona/čas/ISO je pekná patália.

Mal som také telo a ked som si kúpil K-30 ktorá má dva rollery a pentaprismový hladáčik, tak to staré telo šlo okamžite na bazár, bárs som ho chcel pôvodne nechať doma. Ono sa to nezdá ale to je vec ktorá človeka pri fotení dosť obmedzuje a zistí to práve po prechode na vyššiu radu tela.

Ak to musí byť nutne nové z obchodu, tak tá K-S2 má v tomto navrch voči D5300, ale zasa má o niečo horší AF (myslím si to). Fotiť sa dá s oboma.
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

tak som z toho uz jelen.. rozhodujem sa medzi d5300 s objektivom, d7100 telo z bazaru (dufa ze naozaj v zaruke) a k-s2 telo z obchodu (na bazari som nenasla) ..vsetky tieto tri su priblizne v rovnakej cenovej kategorii ..pripadne d5300 z bazaru este lacnejsia
Cedar Mill in progress, for short period of time

Návrat na "Nákupná poradňa"