Zrkadlovka

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Petoooo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 414
Dátum registrácie: So 30. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice-Sídlisko

Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Petoooo »

Ahojte,

rad by som kupil priatelke zrkladlovku v cene cca do 700e. Absolutne sa v tom nevyznam, takze neviem ake parametre su dolezite.

Jedine co viem, ze s tym bude fotit svoje kone, popr prirodne scenerie a podobne. Viem, ze preferuje Nikkon, ale znacka asi nie je podstatna. Ak vam bude treba dalsie info, tak pozistujem nejak tak, aby neprisla na to o co mi ide :help:


Vdaka.
Cedar Mill in progress, for short period of time
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

podla mna do toho vcelku slusne zapadne Nikon D5300 : http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d5300

cenovka okolo 500eur vratane DPH za masinu ; zostatok naprdiet do objektivov. Na zaciatok napriklad 55-200mm stabilizovany, nie je to najlepsi objektiv na svete, nema najlepsiu svetelnost ale za tie prachy rozhodne ano :

http://foto.bazos.sk/inzerat/55175142/N ... -DX-VR.php

zostava ti zhruba 80 az 100eur podla toho kde kupis fotak, tieto by som minul na nejake male prislusenstvo. Brasna na fotak (~20eur), nahradna neoriginalna bateria z ebaju (~10eur aj s postovnym), polarizacny filter (20eur), handricka / stetec na cistenie objektivu (10 eur), mozno SD karta (zrejme nejaku ma, 32GB stoji tusim 15eur), taketo blbosticky ktore sprijemnia Vjanoce.

Mozes usetrit stovku zakupenim starsieho avsak takmer uplne rovnakeho modelu D5200. Vtedy ti zostane dukat napriklad na starsi manualny objektiv Nikonu s velkou svetelnostou (aperturou == malym F cislom, napriklad F2.8 alebo F2.0 alebo F1.8), manualny = nema automaticke zaostrovanie, avsak ked sa slecna dokaze pohrat, fotografia ju moze chytit za srdce. Idealne keby mala aj staticke obrazky na fotenie kde nerozhoduje rychlost.

Objektivy kratsie ako 35mm jej zrejme nebudu vhodne na fotenie koni, pokial zrovna nepotrebuje stat 70cm od toho fesaka. Preto doporucujem 55-200mm objektiv na zaciatok, pretoze sem-tam bude kona fotit z troch, styroch, siestich metrov, nedajboze across-the-manéž, kde pri foteni z 12 metrov uz aj takyto objektiv zacina byt "prilis kratky".


Mnozstvo penazi mas uplne pekne aby si kupil velmi dobru, pohodovu masinu bez vaznejsich kompromisov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Gumkac »

sam mam D5200, takze mozem odporucat. samozrejme 5300 jke to iste len novsie, + tusim wifi a gps v tele. co sa tyka prislusenstva, polarizacny filter som neriesil, a nejako mi nechyba. co urcite, je UVcko. nejake kvalitne, nech si niznizujes kvlaitu fotiek, nieco on Hoye napriklad. a taktiez by som nesiel do neoriginalnej baterie z ebay, ale to je moj nazor. napriklad take neoriginalne hähnel su najkvalitnejsie mozne baterie asi :) tiez po jednej poskulujem. ale baterka ti vydrzi bez blesku na 400 fotiek, co na den bohato staci.

Sd kartu urcite rychlu, nie lacnu pomalu. ked fotis do RAW, budes rad ked budes moct fotit rychlo, a necakat kym sa doukladaju snimky.

pri foteni konov urcite nekupuj manualny objektiv. bude ta to bavit jeden den, potom ti to zacne liest na nervy (pri sporte, zvieratach) je nieco ine v krajinke...

urcite nie 55-200 ktory sa dodava v setoch. nie je to nejake extra kvalitne sklo. z tych lacnych je najlepsie 18-105, ma aspon aku taku kvalitu sosoviek. 18-55 je najhorsie co existuje. (co som cital).

ja som dokupoval aj 35mm, ideal na portrety, avsak tebe asi zbytocne, na kone je to strasne male ohnisko.

Ako vravim, ja osobne som kupoval D5200 + 18-105mm, a som spokojny. k tomu SanDisk Extreme 32Gb, externy blesk, 35mm Nikkon, Hoya UV-C slim HMC, Close-up +3 HMC Hoya, cistiace pero, dialkovú spúšť, káblovú spúšť a statív. to je taký základ si myslim :)
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Ivko »

Keby Pentax nemal horší AF tak ho bez debaty doporučím, lebo 2x roller a hladáčik s hranolom miesto zrkadielka je trochu iný level.
Možno KS-2 je na tom lepšie, ale za 700€ človek vyskakovať nemôže, tak že tak
Zmestil by sa starší K-50 v double sete + 35mm, respektíve s 18-135, ale ten je trochu pomalý a opticky to žiaden zázrak nieje

Ked Nikon tak možno ojazdený kus D7000
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

a co tak canon 100d?
frajerka by si rada kupila zrkadlovku a toto je zatial pre nu najlepsia alternativa. je mala, lahka
plus nejake sklo.
tie s IS su sice o 100e drahsie, ale asi sa zrejme oplati priplatit za to. nie?
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2830
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

ja ti doporucujem kupit hocico co sa tyka foto techniky cez Zola na bazosi.. (over si ceny)

Nikon D 5300 + 18-55 G VR II za 520€ je bezkonkurencna cena..ten fotak ma navyse vsetko co zaciatocnik potrebuje,sam som po nom isiel.

Tento fotak je idealna volba pre zaciatocnika,ver mi,ze objektiv 18-55 ti bude bohate stacit,neskor zistis,ze chces nieco lepsie a kupis si iny,hlavne si neber variantu s dlhsim sklom ako 105 (najostrejsie sklo z tychto troch,u predajcu len o tusim +60€ viac) alebo 140 (+120€),je to zbytocne,budes moct fotit vzdialenejsie objekty ale bude to stale len priemer,so setovymi objektivmi je skoro nemozne spravit super fotku. Neskor zistit,ci budes fotit krajinky,cize budes potrebovat sirokouhle sklo ako je 10-12 alebo nieco do 20mm. Pripadne portrety 35,50,80mm. Pripadne macro 90,100,200. Pripadne zoom 70-200 alebo 200mm a viac.

Za usetrene peniaze si kup aspon obycajny UV filter pripadne polarizacny filter,ak budes chciet fotit fotky s dlhym exp.casom tak si kup nejaky ND filter,doporucujem ti kupit set Cokin,ktory mozes nasadit na akykolvek priemer objektivu,staci len kupit drziat s priemerom aktualneho objektivu. Dalej aspon obycajny stativ,na zaciatok staci aj za 20€. Dialkova spust,tiez par € cez eBay. Kartu idealne rychlejsiu kvoli RAW formatu ale tiez netreba extra velku aj 16GB ti bude stacit,bohate.

Dalsia vec je to v com budes upravovat,doporucujem programy ako su Zoner,Lightroom alebo PS,postproces je vo fotografii velmi dolezity,len malokto spravi fotku obycajnym cvakom,treba upravovat a vediet ako upravovat,treba na to skill,skusanie,googlenie,youtubeovanie..

(vsetko co som napisal si vygoogli ak niecomu nerozumies)
(btw,ist do niecoho comu sa nerozumies a hned za 7 kil,je docela ulet,porozmyslaj este o sume,ktoru si ochotny investovat)
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Gumkac »

paranoid.asian napísal:a co tak canon 100d?
frajerka by si rada kupila zrkadlovku a toto je zatial pre nu najlepsia alternativa. je mala, lahka
plus nejake sklo.
tie s IS su sice o 100e drahsie, ale asi sa zrejme oplati priplatit za to. nie?
neviem ako su na tom canony. no mne hned prva vec co som si vsimol po googleni - roller ma pri spusti zhora. velmi neprakticke pre mna. prst mam furt na spusti, a palcom tocim zo zadnej strany (na Nikon D5200).
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> a co tak canon 100d?

so snimacom o tri generacie pozadu oproti menovanym Nikonom ? Ani najhorsej svokre... Dynamicky rozsah, uroven sumu, hlbka farieb, cele zle. Dnesne snimace Canonu sa nechytaju na Nikony a Sony (nie, nechytaju, nech si Canonaci tvrdia co len chcu), nieto par rokov dozadu.




>> ver mi,ze objektiv 18-55 ti bude bohate stacit,

uz som si myslel ze tento tyzden sa dobre nezasmejem. Na kone ? Moja dcera bŕka nejaku Hatatitlu a bez 200vky som strateny uz v manezi, nieze vonku (jazdi sa aj v areali ihriska zakladnej skoly, tam mi nestaci 400vka). Co si myslis ze s tou 55kou bude behat dva metre za konom cely cas ?





>> (btw,ist do niecoho comu sa nerozumies a hned za 7 kil,je docela ulet,porozmyslaj este o sume,ktoru si ochotny investovat)

za menej ako 700 sotva nieco kupi co ma buducnost alebo prakticky zmysel. Ideme dnes kupovat zrkladovku za 320 ? Kupime blbost ktoru mozeme upgradovat, skoda penazi. Podla mna ide na to fesak uplne spravne i ked nema konkretnu predstavu a rozhlad. Pod triedu ktoru sme tu zacali by som proste nesiel.

Neradil som Sony A6000 vzhladom na udanu silnu preferenciu Nikonu, ale mozno by to predsalen stalo za zmienku. Mnohe parametre to ma lepsie ako Nikon, hlavne rychlost zaostrovania a burst fotiek co sa pri hopsani konikov - nevieme o aky zaner ide, mozno sa skace cez prekazky - naramne moze hodit. Mat 11fps v ruke je neskutocna vec bez ohladu na cenovku a konkurencia taketo neponuka v cenovkach pod par tisic, pozri si kolko to ma detekcnych bodov cize aj sledovanie pohybu je na uplne inej urovni ako pri low-end zrkadlovkach (176 oproti 39 Nikonu). Za 700 vsak bude zlahka problem aj s prislusenstvom aj s objektivom, to bude treba pritlacit asi tak na 800, zase na druhu stranu je to male lahke cize pre zenu moze byt tento argument extremne dolezity v porovnani s klasickou zrkadlovkou [!!] kdezto stokoruna cenoveho rozdielu zase az taky vietor nesposobi.

Je neskutocne komplikovane poradit, zvlast v tejto cenovej kategorii ktora je mainstream pre kazdeho vyrobcu. Vyber je obrovsky, porovnanie vlastnosti, vhodnosti a vyhodnosti pre konkretneho jednotlivca prakticky nemozne. To co jeden povazuje za dolezite pre druheho nic neznamena.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

za menej ako 700 sotva nieco kupi co ma buducnost alebo prakticky zmysel. Ideme dnes kupovat zrkladovku za 320 ?
to je uplna pravda a ja s tym suhlasim, ale co v pripade, ze clovek to nekupuje pre pro fotenie, nebude sa s tym zivit, ma obmedzeny rozpocet, a fotak je prakticky, lahky?
Spoiler: ukázať
::: ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

PRO fotenie za 700 ?

Minule som chcel vyhrat Le Mans s mojou Galaxiou 2001, skoro mi to vyslo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

jasne, op je o niecom inom.
mea culpa
Spoiler: ukázať
::: ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neeee, o nic nejde - naznacit som chcel ze 700 eur je akurat tak obmedzeny rozpocet na lahke zacatie ; pro sa bavime 10.000 plus a ked to neprezeniem velmi tak len za objektivy.

Peto, daj vediet co si myslis o navrhoch !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3272
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ja by som sa zameral na vlastnosti ako:
- ergonómia
- cena objektívov
- hmotnosť
- rýchlosť ostrenia
- použiteľné ISO

Či je to Canon, Nikon, Samsung, Sony atď. je prakticky jedno. Dobrá fotka sa dá spraviť aj na mobile :laugh:

Ale určite si ho choď dakde vyskúšať, lebo ako ti bude sedieť v ruke sa nikde nedočítaš.
Pre mňa je v ergonómii v tejto cenovej kategórii lepší Canon. Nikon 3xxx a ani 5xxx mi absolútne do ruky nesadli. Dobré boli až vyššie rady za troška iné dukáty.
Švagor kúpil Canon 100D a pre ženu to nemusí byť zlá voľba, pre mňa je to neskutočne maličké. Naopak moja polovička si pochvaľovala, najmä hmotnosť (až pokým som nenasadil moju 24-105 f4L :D )

Avšak aj tak sa prikláňam k Sony, predsa len 11fps je veľké plus na fotenie zvery :cool:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2830
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

>> ver mi,ze objektiv 18-55 ti bude bohate stacit,

uz som si myslel ze tento tyzden sa dobre nezasmejem. Na kone ? Moja dcera bŕka nejaku Hatatitlu a bez 200vky som strateny uz v manezi, nieze vonku (jazdi sa aj v areali ihriska zakladnej skoly, tam mi nestaci 400vka). Co si myslis ze s tou 55kou bude behat dva metre za konom cely cas ?

>> (btw,ist do niecoho comu sa nerozumies a hned za 7 kil,je docela ulet,porozmyslaj este o sume,ktoru si ochotny investovat)

za menej ako 700 sotva nieco kupi co ma buducnost alebo prakticky zmysel. Ideme dnes kupovat zrkladovku za 320 ? Kupime blbost ktoru mozeme upgradovat, skoda penazi. Podla mna ide na to fesak uplne spravne i ked nema konkretnu predstavu a rozhlad. Pod triedu ktoru sme tu zacali by som proste nesiel.
zase len plytke reci,zase len OT,zase len flame

Tohto uzivatela ber s rezervou..To je taky vsade bol,vsetko videl.
on pisal: ..s tym bude fotit svoje kone, popr prirodne scenerie a podobne
univerzalne sklo nenajdes lebo chce fotit aj sirokouhle a aj portrety,silne POCHYBUJEM,ze bude fotit kone z 200m a potom ich profesionalne predavat,cize 18-55mm pripadne 18-105mm bude bohate,BOHATE stacit

dalej.. za 7 kil nema zmysel ist do fotenia? co je to za kravinu? aj s D3300 za 400€ bude velmi spokojna,skus nam napisat aky je jej skill vo foteni,fotila uz niekedy? vie aspon zaklady? lebo ak chce fotit na automatickom rezime,tak by si mal mozno porozmyslat o inom fotaku.

Toto je forum,tu sa radí a nevozí sa po uzivateloch,radim mu to najlepsie co viem, co si myslim a o com som presvedceny.
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Zrkadlovka

Príspevok od používateľa Bird »

áno niekedy sa turbo rozpíše úplne zbytočne, no má vo veľa veciach pravdu.
105 ohnisko je fajn možno tak na portréty tváre, z pár metrov.
200mm je na športové podujatia úplné minimum.
kľudne po čase využije aj 400vku.

to že ty máš so 105kou nafotených 30 portrétov priateľky neznamená že to bude " bohate,BOHATE stacit" každému za každých okolností

na druhej strane, slušný foťák na také fotenie nemusí stáť tažké prachy. 18-55 však nie je ani náhodou dostačujúci.
a to ani neberiem v úvahu veci ako výstup toho objektívu. Väčšina setových 18-55 sú o ničom, aj na čisto amatérske fotenie...
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim

Návrat na "Nákupná poradňa"