NTB - práca multimédia 400€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Dan00
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: So 11. Apr, 2009, 23:07
Bydlisko: Wasteland SVK

NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa Dan00 »

Dobrý deň

Chcel by som priateľke kúpiť NB len som už poriadne mimo diania zo sveta HW a narazil som aj na článok o tom ako výrobcovia (jak AMD tak Intel) šidia zákazníkov ochudobnenými procákmi za drahý peniaz a keďže rozpočet na ntb zhruba odpovedá segmentu kde výrobcovia tieto CPU používajú, uvítam každú radu.

Cenová hladina - ja som hľadal skôr okolo ceny 300€ ale do tých 400€ by sa nehala nahovoriť ale viac už nie (nezarába majland a 400€ je pre ňu mesačný príjem !)

Notebook by mal mať:
15" obrazovku ktorá nemusí byť fHD ani IPS (bude 99% použitý vo vnútri za dobrých podmienok)
numerickú klávesnicu pre prácu v excelli
aspoň 3x USB port

Notebook by mohol mať:
HDMI port (na prepojenie s TV 1366*720)
Dotykovú obrazovku (nie je to nijak extra nutné ale poteší)
Pekný dizajn (áno, ženám na to záleží veľmi ale ak tak by som ju hádam ukecal)
Dobrú klávesnicu
aspoň 4Gb Ram a aspoň 2jadro procák pre spustenie viacerých programov naraz

Notebook nemusí mať:
kvalitný touchpad ani trackpoint
kvalitné repro (používa slúchadlá alebo prepojí na domáce kino)
vysoké pozorovacie uhly atp
8hodinovú výdrž na batériu .. myslím že by sa zmierila aj s 2ma hodinami napr pozerania filmu povedzme na 70% jase
veľký harddisk (používa externý ako úložisko dát)

Od noťasu očakáva:
Dostatok výkonu na multimédiá (video, video cez net)
Dostatok výkonu na občasnú prácu v MS Office a Excell
Asi dostatočnú odolnosť keďže NTB nestrieda tak často (teraz čo má jej vydržal 5 či 6 rokov)

Momentálne používa
ASUS X5DIJ
Win7 home x64 (páčil sa jej aj Win8.1 na mojom NTB)
Intel Core2Duo T5870 @ 2.0Ghz (2 jadrá)
4GB Ram (zrejme ddr2 frekvenciu neviem
grafika tam je Intel GMA asi 4000
HDD má 500Gb 5200ot

notebook jej v podstate stačí ale uvítala by nárast výkonu trochu jej vadí váha NTB (ale to som ju upozornil že s novím si zrejme tiež nepolepší v tej cene) čo je však horšie už jej odišla dvd mechanika čo by nebol taký problém ako že USB porty jej raz fungujú a raz nie. tiež batéria jej vydrží tak 3 sekundy bez napájania a sem tam by uvítala aspon na to aby preniesla ntb aby čosi vydržal. Myslím že pri výbere sa budem hlavne sústrediť na vyhotovenie šasi a kvalitu keďže skoro všetky moderné ntb by jej stačiť výkonovo mali (chcem sa však vyhnúť tím šideným procákom). Posledne som čítal že v tomto segmente ani lenovo nie je zrovna preborníkom Viem nie je to zrovna veľa na kúpu NTB ale rád by som aby jej to čosi vydržalo a z prostriedkov vyžmýkal maximum. Bohužial z bazošu moc kupovať nechce i keď je tam zaujímavá ponuka ale ak by bol NTB z bazošu v záruke myslím že by som ju nahovoril aj na také.

Zatial som objavil:

- môj favorit -
http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-g500- ... 143375.htm
dobrý dizajn podla recenzii nejde o ten šidený procesor a 8GB ssd by vedelo trochu zosvižniť beh OS atd

http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-g500- ... 617526.htm
Kus lepší procesor tiež SSD na zrýchlenie behu a sa mi zdá že tam je aj lepši integrovaný graf. čip na prehrávanie videa

http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-b590-d510456.htm
Výkon je len mierne vyšší od toho NTB čo má, ale je nový so zárukou a páčil sa jej aj design, len som si nie istý či by jej vydržal ako výkonom tak vyhotovením
war. war never changes ...
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa pepkopav »

http://www.thinkpro.sk/produkt/lenovo-i ... -59-412351

Podstatne vyšší výkon,cpu i3 toho zvládne naraz viac,HDD 1Tb,lepšia int. grafika,novší model.Ten SSHD disk trochu pomáha pri štarte ale inak rozdiel nepostrehneš.
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
ANONYM_a7

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

No nvm to pentium pre bezne tasky uplna pohoda :

http://www.cpu-world.com/Compare/640/In ... 2020M.html

I ked vyzerie viac base takt je podstatne vyšší. celkovo je to vykonovo cca to isté by oko


Bacha aj na malý enter pri ntb ktorý postol pepkopav - či by jej to neprekážalo
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa pepkopav »

Áno to máš pravdu ale pri reálnej práci je dosť rozdiel.Porovnával som tie cpu aj ten celeron pri programe na konverziu videa a tam i3 jasne vyhráva.Ten istý film urobil za 70% času oproti Pentiu.
Z tých troch bol najlepší B 590 celkovým vypracovaním aj kvalitou použitých materiálov ale je to už veľmi starý model.Ak B verziu,tak už B 5400.
http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-b5400-d2169933.htm
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
ANONYM_a7

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

jasne konverzia videa vsak asi nie je vec co bude robit jeho zena chcel som len poukazat na fakt z nie vzdy musi byt zakonite i3jka lepsia ako pentium :-) V praxi nech si vezme čo sa jej viac páči :cool:
Používateľov profilový obrázok
Dan00
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: So 11. Apr, 2009, 23:07
Bydlisko: Wasteland SVK

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa Dan00 »

no ono jak som popisoval internet multimedia a praca nic extra videa konvertovat nebude .. v podstate vykonovo je spokojna aj s tim co ma, len uz to sem tam nestiha (predsalen starsi stroj) skor ide o to ze uz cely ten notebook odchadza a treba nejaku nahradu takze ak to bude aj slabsi stroj ale velmi dobreho vyhotovenia je dost pravdepodobne ze sa uprednostni ten
war. war never changes ...
ANONYM_a7

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

za tie prachy necakaj extra vyhotovenie skor by som povedal ze ta stara masina bude na tom lepsie - tie masinky do 5kil su väčšinou dosť na nič čo sa týka kvality vyhotovenia. Sám som si priplatil len skrz kvalitu vyhotovenia vyše 400€ k cene v rámci konfigu (rozumej - v bežnom tele ten HW bol o 400€ lacnejší). Ale tak - záruku máš, smelo do toho, k lepšiemu sa to do budúcna nezmení.


Ak hladá dačo durable - ale to je bazar - Rkové lenová by ju určite uspokojili (staré) a ušetrilo by sa aj kopec prachov ale bude to ťažké, veľké, no nič to nezničí :laugh:

http://pc.bazos.sk/inzerat/46666868/LEN ... D-3470.php
Používateľov profilový obrázok
Dan00
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: So 11. Apr, 2009, 23:07
Bydlisko: Wasteland SVK

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa Dan00 »

praveze ten bazar nie a nie este tak ze keby to je v zaruke ze by pristala ale takto moc nechce ze zaruka je zaruka i ked na tom lenovo je velmi priazniva cena. No uvidime jak sa s tim popasujem snad vyberieme ten lepsi utorkovy kus :D :D

EDIT: Teraz ide mlada aj k druhemu internetovemu providerovi a asi pojdeme k Telekom a maju v ponuke za 150€+6mesacne po dobu 2ch rokov notebook lenovo G50 70 s 4gb Ram core i3 procakom co som kukal tieto stroje idu okolo 4roch stovak a cez Tcom by to vyslo za nieco pod 3 stovky len otazne by bolo ze ci to lenovo G50 70 nebude prevedenim horsie ako to b590 alebo g500
war. war never changes ...
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa pepkopav »

nikde na stránke t comu som parametre nenašiel,len že ho ponúkajú za 149€...vieš dať link?
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
Dan00
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: So 11. Apr, 2009, 23:07
Bydlisko: Wasteland SVK

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa Dan00 »

pepkopav napísal:nikde na stránke t comu som parametre nenašiel,len že ho ponúkajú za 149€...vieš dať link?
tak pisu tam:

15,6" HD displej
Procesor Intel Core i3
Pamäť RAM 4GB
Windows 8.1

to mi sedi na toto (najslabsia konfa s i3 a 4gb ram a win8) :
https://www.alza.sk/lenovo-b50-70-black-d2142214.htm

a ked si k programu daju 6€ (149€ + 24x6€) je 293€ dokopy co nevyzera spatne a by sa zabili 2 muchy 1 ranou :D
war. war never changes ...
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: NTB - práca multimédia 400€

Príspevok od používateľa pepkopav »

No do 300€ taký nb nenájdeš aj keby si sa rozkrájal. :D Vyšlo ti to dobre,keď potrebuješ aj net.Záruka 2 roky tam je,tak nieje o čom špekulovať.O 2 roky môžeš zobrať iný.
Je zbytočné hľadať aj niečo iné. :good:
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro

Návrat na "Nákupná poradňa"