NAS do 800€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

NAS do 800€

Príspevok od používateľa Kicker »

Čaute potrebujem do firmy kúpiť NASko, ktoré bude plniť úlohu NASka :)

Potrebujeme ho na klasické veci teda na zdielanie dát po sieti, potrebujem aby to malo nejakú ochranu prihlásenia pod heslom, aby sa dali na konkrétne účty nastavovať konkrétne permissions a tak isto aby sa dalo pohodlne pripojiť a prezerať veci aj z vonku a aj z mobilných zariadení (pevnú IP máme)

Potrebujem aby to bolo hlavne rýchle, budú s ním pracovať skoro stále asi 4-5 ľudia.

Absolútne sa nevyznám v NASoch, rozpočet je max 800€ aj s diskami s DPH. Potrebujem tam zrkadlenie diskov, aby ak nejaký odíde, tak nech je to všetko zálohované. NAS bude bežať 24/7 potrebujem vysokú spoľahlivosť a 4x3TB (ak by sa cenovo neoplatili tka 4x2TB) disky.

Viete mi niečo schopné za tú cenu navrhnúť?

Ďakujem :)

//EDIT
Kamoš mi navrhol niečo takéto:
http://www.epicom.sk/detail/synology-ds ... n/1384290/ + 4x http://www.epicom.sk/detail/seagate-3tb ... b/1290343/
Cena: 864.09€

Inak tá cena do 800€ je orientačná/ideálna, keď to bude napr. aj do 1000€, ale to už musí stáť za to :D
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ach moja parketa.



>> Potrebujem aby to bolo hlavne rýchle, budú s ním pracovať skoro stále asi 4-5 ľudia.

toto nie je dobry popis - nepises co budu robit. Zurivo buchat obrovske databazy ? Zabudni na mechanicke disky. Uplne presne definuj co potrebujes. Treba ti viac nahodne operacie alebo sekvencne (robite s videami, obrovskymi RAW obrazkami z fotakov lebo ste graficke studio a podobne) ?



Poradim ti:

a) ziadny NAS zalozeny na Atom procesore neber - doba rekonstrukcie po havarii disku sa rata v mnohych dnoch, vacsinou nepoznaju raid6, nemaju ziadny seriozny vykon, problem saturovat gigabit interface

b) hentie disky rozhodne nie, SV35 su disky na AVR pouzitie co je ine ako potrebujes ty. Tieto disky sa hodia na nahravanie obrazov z videokamier a podobne, ale rozhodne ich nepouzivaj pre klasicke data, firemne udaje atd (dovodov je vela a nadlho, do takej hlbky nemusime ist). V cenovo senzitivnej kategorii doporucujem WD RED pripadne Seagate NAS triedu, su zhruba rovnako vykonne a rovnako drahe. V lepsich kategoriach je vyssi performance, avsak neumerne vyssia cena (7200rpm disky, 10000rpm disky, hore uz nejdem lebo je mi jasne ze nie je treba).

c) ta tvoja hracka ma 2GB RAM. Tym smerom by som sa ani nepozeral dalej, ani by ma nenapadlo.

d) vyzera to tak ze chces dat okolo 500eur za masinu samotnu : postavil by som si vlastny stroj, ktory bude daleko viac rozsiritelny, daleko vykonnejsi flexibilnejsi atd, atd, ako pripravene NAS. Do tej ceny strcim 16GB pamate a desatnasobne vykonnejsi procesor, viacnasobne sietove karty cize ked sa ti jedna pokazi, ani si nevsimnes lebo ziadny vypadok nenastane, budes tam mat moznost pichnut 10Gbit karty (VELMI DOLEZITE PRE VYKON pretoze 1Gbit karty maju priepustnost okolo 115MB/s proste bit a byte vztah deleno 8 tak ako vsade a to nie je ziadny supervykon a vobec nebude o dva-tri roky ktore to zariadenie bude u teba stat). Jedine co "samodomo masina" nebude mat je ta nalepka sinolodži a ich usmievavy webikovy software, vcelku slusne deravy z bezpecnostneho hladiska. Chces to mat vystavene na internet, ze ?


Dostupnost z internetu, firewalling, sluzby, sposob zdielania udajov a podobne zavisia vyhradne od operacneho systemu co na tom pustis, existuje kopa pripravenych veci na taketo pouzitie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12245
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa HellAngel »

ten NAS aom akurat tiez kupil, zatial spokojnost. So systemom v synology som vcelku spokojny. Je jednoduchy a lahko nastavitelny. Neni problem pripadne pridat do domeny, potom netreba vytvarat uzivatelov, on si ich sam vytiahne z domeny. Prava sa nastavuju tiez jednoducho. NAS vyuzivam aj s funkciou uspania, potom trva par sekund kym nabehne.
disky by som zvolil WD red:
http://www.epicom.sk/detail/wd-3tb-hdd- ... b/1289115/

tie seagate su do NVR, to iste ako WD purple, RED su priamo pre NAS. NAS mam pri sebe a tie redy ani nepocujem.
Instalacia je uplne jednoducho, pri pouziti 4 diskov ti sam vytvori diskove pole 3+1. kde 3 disky zrataju svoju velkost, to je 9gb a 1 ostava ako zaloha, v priapde poruchu. Na tychto redoch (pouzivam ich v tom dalsom synology a QNAPE) som este neriesil za tych par rokov pripadny rebuild. Myslim ze to by bola v pripade poruchy asi najvacsia slabina celeho NAS
NB: Asus ROG Zephyrus G14
ujo MateSo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: Št 24. Júl, 2008, 17:14
Bydlisko: Bratislava

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa ujo MateSo »

mp3turbo> citali ste slovo skoro bozie, amen :D tvoje komenty sa mi vzdy pacia :-) podla toho ako pises ti uz pred barakom stoji raketopan miesto auta :D

synology je blbovzdorne, kazde ma svoje plusy a minusy, mam doma ds1813+ s 8x3tb wd red, bezi vyse roka 24/7 a uplne bezproblemov, napojene na upsku, emai notifikacia atd. Primarne pouzitie zalohovanie dat z pciek, dlna, zdielanie bordelu. Pamat sa da zvacsit, da sa osadit ssdcko, atd...

ps. k tej deravosti, mam ich cca 15ks kade tade u klientov, vsetky su pristupne z vonka, za 2 roky ani jeden nik nehackol alebo ze by sa s nimi stalo nieco podobne, a to vsetky funguju bezproblemov 24/7.

k variante PC ti skor napise konkretne faugusztin, nieco podobne ma doma :bye:
PC> Asus X99-E WS, 5960x@4.7, 32GB/2400, 2xTitanX, Corsair ax1500i
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa Kicker »

Vďaka za rady,
mp3turbo, sme grafické štúdio, takže na ťahanie RAWiek primárne. Rozširovať to nebude potrebné, nechcem tak isto niečo homemade skladané, nebudem mať čas na to, potrebujem objednať niečo kvalitné s dobrými diskami. Vieš mi niečo konkrétne poradiť? Keď hovoríš, že hentie disky nie, tak ktoré?
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
sakul
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 105
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2010, 15:07
Bydlisko: Trnava

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa sakul »

predtým kým sa to tu zvrhne, čo takto ako alternatívu:
http://www.agem.sk/produkt/hp-proliant- ... 49659.html

resp. variantu bez disku + red disky
+ zbytok podľa toho čo na tom bude bežať...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Vieš mi niečo konkrétne poradiť? Keď hovoríš, že hentie disky nie, tak ktoré?

chalani aspon POZORNE citate co sa pise ? V tom istom odstavci, kde pisem ze "hentie disky nie", tak presne v tom istom pisem ktore by sa mohli pouzit namiesto nich.

K ostatnemu sa nejdem vyjadrovat, ani k tomu co mi parkuje pred barakom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa Kicker »

Sorry turbo, to som prehliadol, už ich mám v košíku ;)
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa Hrochy »

Mna by zaujimalo aj to, co parkuje mp3turbovi pred barakom :D.
Ale ak si clovek uvedomi, ze napr. 5 ludi chce pristupovat do databazy na NASku sucasne, vyhladavat v nej data, tak tie Atom NASka su velmi slabe. Mam s tym zlu skusenost a este horsiu s lacnymi NASkami, kde sekvencny zapis na disk dava 12MB/s a nahodnejsie pristupy (stahovanie) su radovo v kbit/s. Preto kolega vacsinou toto riesi normalnym serverom, vyhne sa prave takymto problemom.
Inak tie HPcka kockate, tie boli aj s Atomom a tie paradoxne celkom usli.
Spoiler: ukázať
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa faugusztin »

Co sa tyka OS, blbuvzdornych moznosti mas velke mnozstvo. Openmediavault, FreeNAS, pripadne ak pozadujes OS ktore pouziva Synology, tak si nahod XPenology.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa MaxMan »

Výberom NASka som si pred cca rokom prešiel aj ja. Tiež som sa rozhodoval medzi hotovým riešením a vlastným NASkom (skladačka). Vyhrala skladačka a neľutujem. Za menej peňazí (oproti hotovému riešeniu) viac muziky...

Klasické PC s CPU Pentium G3220, 4GB RAM, 4x2TB HDD WD RED (SnapRAID) - za pár šupov NASko s parádnym výkonom a možnosťami.
Beží mi tam DLNA, Samba, downloader, virtuálna mašina s mailovým serverom, webová stránka, SQL, PlexMediaServer - všetko bez najmenšieho zaváhania. A výkonu je ešte do rezervy. Stačí dokúpiť RAM a s kľudom nasadím ďalšie virtuálne mašiny...

Taktiež spotreby sa netreba báť. Moja zostava žerie pri bežnej činnosti 28-34W.

Chlaspi ako mp3turbo sa v tom vyznajú a aj mne poradili dobre. Neváhaj a skladaj, prípadne kúp hotové PC a daj len disky dovnútra.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

chapem ludi ktorych core business nie je kompjutre ze sa s tymto nechcu babrat... nie je to zlozite zo strany toho PC (teda hardware) alebo diskov, je to urcite horsie zo strany toho operacneho systemu respektive softu co nad tym bezi. Zlozeny pocitac preda hocikto, i ked samozrejme vyladit ho je uplne ina debata. Pre par mechanickych diskov nepodstatne, pre zopar SSDciek velmi dolezite.

Presne ako hovoris, bezi ti tam SQL Server, webova stranka, virtualna masina/masiny a kopec drobnosti ktore na ziadnom NASe proste nikto nepusti. Ano, to su tie vyhody mat knowledge.

PS: pozeral som update co riesi Synology pre tie ich skrinky - no vlasy mi vstavali dupkom. To je technologicky daleko horsie ako motor 1.2htp a to som teda uz silnu kavu zamiesal. Priznam pravdu ze prichadzam z takeho prostredia kde by som si proste nemohol dovolit hentake veci... a nechcel by som to ani zadarmo. Prisamvacku. Ked neratam nove funkcie a vylepsenia co je jasna a normalna vec, tie chyby co oni riesili pripadne performance optimization ze zo 100MB/s skocim na 300MB/s, ukazuju na obrovsku nevyzretost toho softu.

https://www.synology.com/en-us/releaseNote/DS1813+

U mna fail. Robil som so vselijakymi hrackami - take tie typicke mydlove krabicky QNAP, samozrejme aj Synology, dalej napriklad Asustor, Lacie, Seagate Business Storage, Lenovo EMC, NetGear, Spectra, Huawei, no proste postavim si vlastne a bude. Najlepsie bolo ako zakaznici trpli ze "uz sa mi ten padnuty disk rebuilduje tri dni, performance pocas dna ked potrebujeme robit je hrozny, ludia maju ohryzene nechty - kedy to doriti skonci a budem mat zase trosku kludu ze mi nepadnu moje data ?" a ja ze... no pane viete... usetrili ste pri nakupe... teda aspon si myslite. A potom vam tam niekto schopny spravil na osmych diskoch raid5 ktory nemozete zmigrovat na nic ine, data vyladovat nemate kam, proste ste zamknuty a nepohnete sa z miesta. Drzim palec pri rebuilde.

Dva z nich dopadli tak, ze z ineho disku sa nedal precitat sektor (ziadny resilver, ziadny surface scan na pozadi, proste o probleme sa nevedelo lebo sa nemalo ako vediet) a samozrejme jasna reakcia pola : koniec, zaver, namiesto toho aby sme proste preskocili ten sektor a jednoducho nejake data (jeden jediny subor v pripade fileserveru) bol pokazeny. To potom zacina sranda ze ake mame backupy, z kedy a co vsetko tam je. Reku vidite, ani o toto sa vam nestaram ja.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: NAS do 800€

Príspevok od používateľa Chris »

tak tak, ako pise kolega vyssie.

Ist bud cestou skladaneho pc, dnes uz mini-itx skrinky aj matx dosky za celkom slusne $.

Pripadne kupit HP Microserver G8 a nasadit na to aj iny OS ako Windows (tusim bola k tomu w2k8r2), ma to aj iLO, co povazujem sa vyhodu, ak napr. potrebujes na dialku ocheckovat co sa robi so serverom a kontrolovat, updatovat firmwares atd.

Dalsia super vec je HP SMH, vidis health tvojho celeho systemu ma to 1x pcie slot cize vies tam dat bud nejaky lepsi radic, alebo dual Gbit sietovicu ak potrebujes. Nasadis tam v poho 4x3,5" disky, 1x2,5" SSD na system ak vyhodis DVD mechaniku, resp. mozes bootovat aj z USB kluca co je na doske z vnutra.

Ak si priplatis aj zaruku NBD na viacej rokov, tak mas vystarane. Pokazi sa part, posles logy a poslu ti novy part.
Komunita okolo HP microserverov je velmi bohata. Sam mam kamosov co maju po niekolko HP microsererov od N36L, N40L, N54L az po Gen 8. Kde sa da osadit 1155 (Sandy/Ivy Bridge CPU) od celeronov po i5,i7. Resp. xeon e3 ak je potrebny ECC support. Len treba upgradnut na low profile chladic, vraj tam pasuje Noctua NH9i, alebo tak nejako.

Maju ich nasadene ako NAS, Fileservery a male virtualizacne servery v malych az strednych podnikoch uplne v poho.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Nákupná poradňa"