i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
darko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 236
Dátum registrácie: Pi 09. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa darko »

Ahoj,

Možno niekto bude vedieť pradiť. Neviem sa rozhodnúť medzi:

http://www.alza.sk/intel-core-i5-4460-d1481050.htm
http://www.alza.sk/intel-core-i7-4790-d ... lternativy

prípadne iné varianty i5/i7

Využitie je primárne na Adobe Lightroom 5 64-bit, čo beží pri namáhavejších operáciách ako import, export, generating 1:1 previews teraz na mojom C2D e7500 pekelne pomaly.

Je jasné že i7 bude lepšia - otázka je stojí to za tie extra money či ani nie?
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa mino_85 »

Do akej zostavy to pôjde? Ak nebudeš taktovať, tak by som sa obzrel po nejakom Xeone s hyperthreadingom, buď s integrovanou grafikou alebo bez, záleží či bude v zostave grafická karta. Napr. http://www.alza.sk/intel-xeon-e3-1231-v3-d1481657.htm
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

otazka je ci ta naozaj drzi procesor na dne pri sucasnom rieseni - ci to nahodou nebude nedostatok pamate alebo pomaly diskovy subsystem (darmo ti procesor dokaze presamplovat 600Mpix obrazkov za sekundu ked ti fragmentovany suborovy system z obstarozneho 5400rpm 1TB disku da s vypatim sil 30MB/s cize dva 24Mpix obrazky za sekundu).

Pred zurivym nakupom procesoru by som pozeral na toto.

Ked uz sa bavime o zostave, moj nazor je ze co navalas teraz sto eur navyse do procesoru, tak ich dostanes naspat o dva-tri roky ked ten procesor budes predavat. Proste ich nevyfajcis von z komina, ale "ulozis" do tvojho pracovneho nastroja. Ja osobne mam takuto filozofiu a funguje. Ked uz sa bavime o 4790, tak nebud blazon a absolutne povinne musis zobrat 4790k, ktory sa da pretocit - doplatok radovo 30eur pri tejto obrovskej cenovke procesoru a celkovej zostavy nehra ABSOLUTNE ziadnu ulohu a pritom namiesto 3.6GHz (4790) mas zaklad 4GHz (4790k) ktore polahky pretocis na 4.3GHz. Cize inak povedane, za 30eur doplatok mas namiesto 3.6GHz pri 4790 az 4.3GHz pri pretocenej 4790k co je rozdiel okolo 20% vykonu. Zvlast pre graficke operacie - pre hry to nehra ulohu, ale pre grafiku a video ano.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa BubakB »

darko, pred tým čo by sme sa mali vlastne pustiť do nejakej zdĺhavejšej diskusie by si mohol uviesť nejaké informácie ohľadom svojho aktuálneho HW (všetkého, snáď aj monitoru, či aspoň počtu obrazoviek), prípadne s následnou investíciou vyhradený aktuálny rozpočet, alebo chcenie investovať do toho v určitom časovom horizonte a popri tom myslieť na nejaký nový objektív ešte (takže taký reálny pohľad :good: ).

Lightroom prakticky dokáže využiť čokoľvek a akýkoľvek typ HW, a samozrejme operácie sa delia na následné v reálnom čase (napr. to zobrazovanie v 1:1), alebo i časť čisto týkajúca sa spracovania dát. A určite si túto tému užijem, pretože som tiež aktívny užívateľ (a paradoxne tiež na relatívne staršom HW), avšak konkurenčného produktu od DxO v tomto prípade. :)
Používateľov profilový obrázok
darko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 236
Dátum registrácie: Pi 09. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa darko »

no dobre :)

Tak pár info k aktuálnej zostave.
CPU: c2d E7500 2,93GHz
GPU: ATI HD 3870 :D niečo si už pamätá
HDD: SSD OCZ VERTEX 3 (os + lightroom) + WD 500GB 7200RPM(data)
RAM: 4GB DDR3 1333MHz
LCD: 24" HP ZR24W

Poviem to tak že cenový strop nie je ale musí to mať opodstatnenie. Plánoval som meniť len dosku+procesor resp. podľa toho čo som čítal LR nie je náročný na RAM ani GPU(tú by som v prípade i5/i7 využíval integrovanú). Taktovaniu sa tiež nebránim... NH-U12 to snad uchladí akurát nemám sponu na soc. 1050
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

4GB RAM a 500GB disk aj ked ma 7200rpm vidim ako absolutne jednoznacne brzdy zostavy. Pozri si Task Manager, ja mam na prachobycajne kancelarske aplikacie 5.98GB pouzitych z 8GB RAM co mam - zdoraznujem ze ziadny Lightroom, ziadne obrazky, nic.

4GB RAM na grafiku je ekvivalent sadomaso mozno bez bolesti :) zabudni na to co si cital - preco sa proste nepozries tvoj Task Manager ? Zakaz swap file aby si nehrkotal s diskami a skus robit. Uvidis ako ta pamat poleti a kedy ti zletia aplikacie = bude jej nedostatok. Nic nepises o obrazkoch s ktorymi robis - ked su to 36Mpix z D800/D810 je to ina kavicka ako ked je to 12Mpix vreckovy kompakt. Ked su to RAWy tak sa ani nemusime bavit, ked robis s JPG tak mozno akotak, ale proste 4GB je zabite. Ved si zober ze jeden jediny RAW zoberie plusminus STOVKY megabajtov rozpakovany na pixle.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
darko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 236
Dátum registrácie: Pi 09. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa darko »

Sú to RAWy samozrejme, 22MPix :D No ja dnes ten taskmgr pri renderovani previews pozriem keď budem doma.
Používateľov profilový obrázok
darko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 236
Dátum registrácie: Pi 09. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa darko »

no neviem ci si mal s tou RAM a HDD pravdu :D
Obrázok
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jezisi, to si ukazal jeden jediny konkretny proces a jeho vyuzitie pamate. A co vsetko ostatne ? Celkovy obraz nemame, chyba...

Nebolo by takto nahodou lepsie pozerat CELKOVE vyuzitie pamate, a nielen to co zaberie lightroom ? Co ked ti ine kraviny popritomto spustene zaberaju tolko pamate ze na LajtRúúm uz proste nezostalo ? Mozno by si Lightroom kludne potiahol 2.4GB keby boli k dispozicii... moznoze nie su a tam je problem. Pozri, u mna ma v tomto momente Firefox vyuzitie RAMky 1.89GB. Fakt skoro dva giga. Dalsieho polgiga zabera outlook, dalsi gigabajt word s excelom.

A to ta este vobec nejdem pliest s tym ako zamava s cislami zabudovany cache mechanizmus vo windowse...

Ak ti mozem jednu vec poradit, bolo by to pozicat si RAM od kamarata, suseda, kolegu, brata a proste ju natrepat do tvojho stroja. Sam dokazes relativne jednoducho posudit ci to chodi lepsie alebo nie.

Hint : optimalizacia aplikacii, diskoveho subsystemu (seriozna defragmentacia, ulozenie pouzivanych dat dopredu na disku atd) tiez dokaze porobit zazraky o ktorych by sa dalo dlho rozpravat. Ked neveris, skus si prehodit swap subor z windowsu, vsetky adobe scratche a hlavne obrazky na tvoje SSDcko. Proste len tak, nachvilu. Na jeden jediny den. Samozrejme optimalizacia operacneho systemu tiez nie je na zahodenie, polovicu vykonu dostanes navrch len tak fikne (hlavne ak system nebol od zaciatku instalovany na SSD, ale bol preklopeny z HDD, teda su zapnute nezelane superfetch/prefetch mechanizmy, nie su zoptimalizovane registre, bezi na pozadi zopar sprostosti co nemusi, power management a BIOS je zapnuty na cokolvek ine len nie Maximum Performance - bezne zakaznikom dosahujem 20% vykonu v SQL Databazach navrch len tymto). Mas tam ESET, ziadny antivirak proste pracu pocitaca nezrychluje - stavim sa ze mas vyhodeny adresar s obrazkami zo scannovania, ze ? A takychto veci sa najde dvadsat.


edit : v tvojom systeme naozaj k niecomu na pozadi dochadza, pretoze druhy riadok s polozkou System ukazuje 3.9MB/s aktivitu. Nieco ti cita alebo zapisuje z diskov, na dialku samozrejme neviem povedat co a nakolko to skodi tvojmu vykonu.

Nemusis mi verit ze 4GB su na grafiku malo. Okrem toho co vidis vyuzite pre aplikaciu samotnu este obrovsku ulohu zohrava disk cache kedze sa manipuluje s obrovskymi datami. Gigabajt horedole len tak fikne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
darko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 236
Dátum registrácie: Pi 09. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa darko »

no je tam vidno aj celkove vytazenie ram, cpu a disku nie len proces Lightroom.exe...

Ostatné veci čo si napísal akosi nesúvisia s otázkou v názve témy...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa maniak »

Lightroom vyzaduje co najviac procesorovych jadier plus je optimalizovany pre Intel platformu a nevyuziva vobec graficke karty. Harddisk/SSD nemaju velky vplyv na vykon (SSD vobec nezrychli rendering, ale moze pomoct pri nacitavani velkeho katalogu), pamat nad 8 GB taktiez uz moc neprinasa zrychlenie. Viacero testov je na internete poukazujucich na taketo spravanie, google najde. Preto 4790k (a lepsi), klasicky 7200ot. HDD staci (SSD je o komforte v tomto pripade) a 8-16 GB ram je fajn volba.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5401
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: i5 vs i7 pre Adobe Lightroom

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

V tomto prípade by som odporučil nekupovať nový procesor a teda aj platformu, ale kúpil by som si 775 štvorjadro Q9650 (4 x 3GHz, 12MB cache).
Ešte lepšie kúpiť Xeon 5470 (4 x 3,33GHz, 12MB cache, socket LGA711) s adaptérom pre 775, upraviť dosku, BIOS a uvidíš to navýšenie výkonu oproti E7500.
DDR3 dobre využijú aj procáky 775, hoc aj pomalé 1333MHz, ale 4GB je fakt málo na robotu.
Ja aj keď nič nerobím, mám zapnutý Chrome a Firefox a vyše 3GB sú plné...
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM

Návrat na "Nákupná poradňa"