4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

chlapi teraz som sa rozohnil na inom fore v suvislosti so 4K rozlisenim, takze si dovolim aj tu pre vas material o tomto rozliseni na 39" Seiki televizore ktory nehanebne zneuzivam na PC ucely uz zopar mesiacov:

http://uloz.to/xv9pCNMB/3840x2160-zip

videa a 16Mpix fotky z takejto real-estate plochy. Porovnanie s 15.6" palcovym notebookom len tak aby bola vacsia sranda. Mam to zapojene na ATI 7750 a Dell e6540, skusane bolo aj s Nvidiou (nepamatam si presne ktory typ, generacia 7) a s dvomi dalsimi notebookmi s grafikami Intel 4600.

Limity monitoru su predovsetkym 30Hz refresh kvoli HDMI 1.3 rozhraniu, pretoze na 60Hz je nutne HDMI 2.0 pripadne Displayport tusim 1.3 (teraz by mali ficat displejporty verzia 1.2 ak si dobre pamatam). Monitor ma iba HDMI vstupy, 4K konvertor z Displayportu na HDMI som nestretol a ked nahodou taky bude, urcite bude drahy jak svina.


Popis mojej komedie na strasne nekvalitnych fotkach : nalavo na vysku 30" teda 1600x2560, klasicky na sirku vedla neho Seiki 39" 3840x2160. Ziadne moire alebo neostrost nazivo neni, to samozrejme robi len kamera/fotak/apertura. Na Seiki monitore mame zobrazene :

uplne nalavo, hlavna stranka Firefox s tomshardware.com. Tieto pismenka SU ZA HRANICOU MOZNOSTI ROZLISENIA, uz su natolko male ze su DEFORMOVANE. Daju sa este citat ocami (teda aspon mojimi) ale uz nie su technicky vykreslene v poriadku. Mozete mat retinu aj neretinu, kazde rozlisenie ma proste svoje limity a pismenko M na dvoch bodoch jednoducho nenakreslite. Bez ohladu na velkost monitora sa takato velkost pismen NEDA zobrazit spravne, ani keby ste mali 80" !!

Stredne okienko, tomshardware kde je zobrazeny zhodou okolnosti test 24" 4K monitora. Pismenka su o jeden skok vacsie ako v okienku uplne nalavo, su spravne vykreslene teda nie su deformovane a daju sa krasne citat i ked su krpate. Na 90mm zobrazim priblizne 80 pismenok ako vidno a toto je MINIMALNA VELKOST ktoru mozete pouzit bez ohladu na uhlopriecku. Mensie pismenka proste neprecitaju vase oci a keby aj, budu extremne namahane. KEBY ste takuto velkost fontu a scaling pouzili na 24" / 28" / 32" uhloprieckach, NEDOKAZETE precitat tento text lebo tie pismenka budu PRILIS MALE PRE VASE OCI (technicky budu zobrazene spravne pretoze rozlisenie a jemnost tam je cize ked zoberiete lupu, precitate ich v pohode).

Druhe okienko sprava, http://www.pretaktovanie.sk, zobrazene velkostou este o jednu vacsou. Pismenka komfortne citatelne pre mna, pre moje oci. Uplne vpravo : nejaky konkurencny bordel. East side west side gangstas kerym nedavno vyskakalo akne.

Pre srandu si mozete porovnat s 24" 4K obrazom : https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

moj 4K a mnozstva zobrazenych informacii s tym co je linkovane hore na googli je proste neporovnatelny. Napriek tomu ze mame rovnake rozlisenie, na 24" si proste majitel musel viac nazoomovat alebo pouzit scaling z Windowsu pretoze by tie krpate pismenka jednoducho neprecital.


Postrehy z pouzivania : je ich kvantum na internete, pozerajte amazon kde ho predavaju (ja som mal za zhruba 660eur doma na stole, precleny, s rozsirenou 5rocnou zarukou).

http://www.amazon.com/Seiki-Digital-SE3 ... B00DOPGO2G [recenzie dole, rozkliknut vsetko]

a napriklad aj RedUser forum, kde su chlapci so spickovymi 4K/5K Red kamerami : http://www.reduser.net/
Na Hardocp fore bolo tomu venovane vela lasky : hardforum.com/showthread.php?t=1756171

K technickym kvalitam sa budem tazko vyjadrovat, nemam kalibracnu sondu, nemam to ako zmerat, vsetko by to bolo sialene subjektivne. Nemam ani naroky ako ma napriklad AndrejSVK, s Photoshopom nerobim. Na kriticke DTP pouzitie/grafiku ten monitor samozrejme nie je, nepatri k ziadnej spicke skor k takemu nizsiemu priemeru. Unikatnym ho robi JEDINE extremne mala cenovka a extremne velka plocha v tomto rozliseni. Na desktopove / kancelarske / programatorske pouzitie absolutne v pohode. Mal som zopar architektov doma teda skupinu ludi co nemaju extremne naroky na 100.000% farebny gamut a farebnu presnost, strucne : kupil si kazdy jeden z nich a krochkaju blahom. Dvaja z nich si dokonca kupili dva taketo kusy lenze to uz je problem fyzicky umiestnit na stol - monitor ma 89cm na sirku takze pri dvoch sa bavime o superluxusnom letisku skoro DVA METRE sirokom, pri drobnom zahnuti a zosikmeni voci sebe je problem dostat sa pod meter a pol a hlavne sa to samozrejme neda ludskymi zmyslami vnimat naraz. Nie je to zbytocne ako sa moze zdat, je to obrovsky komfort za smiesne peniaze (tito ludia zarobia na jednom projekte co narysuju dom tisic eur a maju to robotu na par dni, cize pre nich je to za facku) - na kazdy monitor maju pripojeny samostatny stroj.

4K ma dnes este drobne neduhy a detske choroby, predovsetkym maly refresh (hertze) pretoze sucasne rozhrania nedokazu poskytnut taku sirku pasma ako by bolo treba. Napriklad kvoli tomu sa 32" sharp a este nejake ine modely "tvaria" ako dva samostatne monitory s polovicnym rozlisenim [!] a pripajaju sa DVOMI kablami. AMD/Nvidia vidali ovladace, tusim to bolo niekde na konci minuleho roka, ktore uz s konkretnymi modelmi priamo pocitaci a spravaju sa ku nim tak ako treba. Caka sa na HDMI 2.0 ktore bude kazdym tyzdnom masovo nasadene.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa Chris »

To mas v BA ? Nedalo by sa to vidiet nazivo? Resp. Nedame daku kofolu?

Alebo volake fotky postni ;-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je to v Bratislave, da sa to vidiet nazivo a dojdes na navstevu zhruba o mesiac az dva. A porozpravame sa aj o tvojich znalostiach Microsoftu a inych... prosim ta nastav si reminder a pripomen sa mi s touto ulohou na konci maja, dovtedy som prec, plny, nedostupny atakdále.

PS: fotky skusim spravit lepsie lebo hento bola hrozna tragedia.
PS2: "vidali ovládače" sa nepíše zrovna presne tak ako som to uderil po hlave, čo ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
kovinator
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1974
Dátum registrácie: Št 20. Jún, 2013, 23:25
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa kovinator »

skus prosimta spravit fotky turbo a mozes hodit neaky direct link na sluzbu ako flickr? nechce sa mi moc tahat z pomaleho ulozto :laugh:
Spoiler: ukázať
BUILD LOG: http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... =6&t=99040
CASE Fractal R4 Black, CPU i5-4670k + Coollaboratory Liquid Ultra @ 4.5 GHz 1.2 V, COOLER Raijintek Ereboss @ Black & White + Alpenföhn WingBoost2 + Arctic MX-4, MB MSI Z97S SLI Krait Edition, GPU Palit GTX 1070 Ti Jetstream, RAM Corsair Vengeance LP 1x8GB CL9 1600 MHz Black, Kingston HyperX 1x8GB CL10 1600MHz White PSU Seasonic M12II-520W, SSD Samsung 840 Pro 128 GB, 2x Samsung 750 Evo 500GB HDD Seagate Barracuda 3TB 7200.14, Seagate Barracuda 4TB SC S.M.S.L M2, HP Beyerdynamic DT 990 Premium 250 Ohm + Cable Mod / KZ ZAS + AZ09 Pro/ KZ ZST Candy, SPEAKERS Bose Companion 3 Series II, KEYBOARD Keebio Iris rev 4 + Zilents V2 67g + MDA Big Bang 2.0/ SteelSeries 6gv2 + PBT keycaps , MOUSE SteelSeries Rival, MOUSEPAD Razer Goliathus
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa LordKJ »

tu su fotky ztoho zipka :-)
http://imgur.com/a/OUxoc
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa Chris »

aj o tvojich, dovtedy uz snad budem MCSE :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

PS: zda sa ze sme offtopic ale rozhodne nie sme, pretoze studium prebiehalo na Seiki 39" monitore. A este aj bude prebiehat.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v So 26. Apr, 2014, 00:58, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa Chris »

nj, SS
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa LoPiO »

Ahoj mp3turbo :)

Dneska som nemohl spat nadrannom a tak som rozmyslal o tomto seiki.

Nejako mi neda a rozmyslam, ze toto by mi vyhovovalo viac. Hlavne ak by som pouzival dve okna vedla seba, tak by som mal 2x1920x2160 a to je na citanie logov a vobec hoicoho super. Moj setup co som riesil by mal iba chabych 1080 riadkov a to sa mi zacina zdat malo, hlavne ked teraz pouzivam 17" na 1024x1280.

Dalsia vec je, ze cenovka zase isla dole a za 500$ ako pracovny monitor no koniec.

Skusim sa preluskat forami a hladat na googli, ale ak by si mal cas a hlavne to mas urcite uz preluskane, tak mam dve otazky, ktore mi pomozu ci ho mozem kupit alebo nie:

1. Rozbeham 4K na Intel HD4000 ( Core i5-3320m v thinkap T430) ci uz z dokom alebo bez ?

2. Pojde to pod linuxom ? Red Hat alebo Ubuntu ?
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to druhe urcite ano, ludia jazdia 3840x2160 na linuxoch v pohode.

To prve... prieser je ze Intel vydal drivre ktore 4K (toto nie je technicky 4k ale ultra-hd, avsak teraz to neriesme) podporuju aj pre tvoj procesor, dokonca aj pre moju sunku g2020 co mam doma. Uplne ina diskusia ale je, ci port ktory mas na notebooku dokaze taketo rozlisenie preniest, inak povedane ci je hdmi 1.3a alebo ci je len hdmi 1,2 a toto sa takmer nikde v ziadnych specifikaciach ziadneho vyrobcu nedozvies.

Procesor 3320m rozhodne toto rozlisenie podporuje. Kukaj posledne drivre od Intelu, je to tam napisane. Si z Bratislavy, tak sa so mnou dohodni a dojdi si vyskusat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa LoPiO »

No v prvom rade sa ospravedlnujem, ze som nezmenil mesto po poslednom stahovani :)

No Thinkpad T430 ma len mini-displayport a vga. DP by malo byt 1.1 tak ako ponuka integrovana grafka. Ak by som potreboval dokovaciu stanicu, tak tu co chcem ma 2xDP, 2xDVI atd.

Otazne je, ci aktivna redukcia z dp na hdmi pojde ?

Co sa tyka ponuky zastavit sa u teba, tak by som najradsej prisiel, ale zalezi ci sa bude dat cez vikend a aj to najblizsie az buduci vikend. Urcite by som radsej dal ecka za cestu a vedel na 100%, ze mi to pojde ako kupil daco co nevyuzijem ( doma by som to, ale teraz je prvorada praca ).

JJ 4k nie je spravne nakolko tie monitory nemaju 4000 stlpcov :)

EDIT - gramatika :facepalm:
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cez vikend sa da "na rychlofku", dp1.1 tusim nepodporuje 4K (checkni si na webe, myslim ze dp1.2 je minimum).

Prevodnik mozes pouzit, AVSAK MUSI BYT 4k kompatibilny. To co dnes vidis v obchodoch NEDOKAZE 4k - pokial tam specificky nie je napisane tak rozhodne nedokaze.

Jeden taky co to dokaze mam doma nepouzity. Tiez som mal rovnaky zamer ako ty, HP 6470b notebook displayport -> prevodnik -> 4K hdmi. Az na to ze ten posraty notebook to nedokaze :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa LoPiO »

Jj toto bude asi dost problem.

Z tochto lenovo fora

Tam pise Jin Li
Correction: The T430s can support 4K@60 hz when two displayports are used. If using only one displayport, 4K resolution can be achieved only when you have a refresh rate of lower than 30 hz.


ale potom v komente na youtube pise presnejsie, ze to zalezi od monitora.
Jin Li
3 weeks ago

if it can drive 4k video using two displayport 1.1a then the graphics card is capable of driving 4K. But none of the 4k screen manufacturers are allowing you to use two 1.1a displayport to drive their 4k.

This video is used to demonstrate the graphics ability of Intel HD 4000. 
Takze toto bude asi problem :(

EDIT: Mozno toto by bola cesta ?

http://www.amazon.com/Accell-B086B-008B ... B00DOZHL82

nejaku reduckiu si skusal a nesla. Ze by tato sla ?
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

presne tuto redukciu mam doma a nepouzivam. Presne tato je doporucena aj na forach k seiki 4k potvore. Mozem ti ju pozicat, v pohode.

presne tato redukcia nechodila na mojom notebooku ale zdoraznujem ze to je problem mojho notebooku a nie redukcie samotnej. Ta redukcia je v pohode a funguje.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: 4K rozlisenie v praxi, postrehy, Seiki 39"

Príspevok od používateľa LoPiO »

No takze to vidim, ze buduci vikend ta pridem nastivit ak ti bude vyhovovat s mojim notebookom a picheme to tam a zistime ci to ide alebo nie :)
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"