Maly (stolny) stativ

Všetko o digitálnych fotoaparátoch, fotkách, problémoch s nimi ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2048
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Maly (stolny) stativ

Príspevok od používateľa zoom »

Chcel by som si na vylet kupit malicky stativ, ktory by udrzal vacsiu zrkadlovku + objektiv. Mam na mysli nieco taketo. Pouzivat to budem v zahranici na fotky vecerneho mesta s dlhou expoziciou a podobne. Niekde pridem, vytiahnem to z ruksaku, polozim na kraj zabradlia a fotim.

Pozeral som roznych vyrobcov (Giotto, Manfrotto, Velbon, atd.) ale zatial sa mi pozdavaju dva vyrobky:
Manfrotto MTT2-P02 [link] -- malicky stativ (18 cm na dlzku zlozeny), ziadne velke packy vycnievajuce do bokov a hlavne nosnost hlavy 2 kg (zrkadlovka + objektiv moze mat dajme tomu tych 1,2 - 1,4 kg). Vyhovuje takmer vsetkym, len sa mi viac paci druhy kusok, kde by som vsak mal par otazok...

Cullmann Magnesit Copter CB2.7 [link] -- velmi pekny a sympaticky vyrobok, paci sa mi, ako spojene/zlozene nohy daju jednu rurku, nemecky vyrobok, 10 rokov zaruka. Problemom je vsak nosnost 1 kg, co je malo. I ked zrkadlovka bude vo velkej vacsine tlacit zhora, cize by to takmer urcite malo udrzat, je to trosku pochybne. Samotna trojnozka ma nosnost 4 kg (vid tu), takze len ta hlava to kazi. Od Cullmanna sa vsak da kupit aj hlava Magnesit MB2.1 [klik] s nosnostou 5 kg, ale neviem, ci je kompatibilna s tou trojnozkou (na stranke po rozbaleni sekcie dole Suit to following products, nie je vypisana).

Ten Manfrotto stativ je best bet. Kupim, vsetko vyhovuje, nic nemusim riesit. Ale kebyze sa nejako podari poskladat ten Cullmann, tak som uplne rad, lebo sa mi ten stativ ovela viac paci. Cize otazky:
- Co si myslime o tej nosnosti 1 kg a polozenie 1,4 kg zariadenia na to?
- Co s tou dalsou hlavou? Pasovalo by to? Ma to nejake univerzalne pripojenie? V tomto sa nevyznam, nikdy som nekupoval samostatne stativ a hlavu.
- Pripadne ma niekto nejaky tip na iny vyrobok? Upozornujem, ze to musi byt takato malicka hracka (200-300 g), aby som to mohol mat v batohu pri sebe. Urcite nie nejake portable stativy, ktore maju 50 cm na dlzku pri zlozeni.

EDIT: No vidim, ze to tu nejako nezije. Nasiel som si preto zrejme nejake riesenie. Zistil som 2 veci o tom Cullmann stative:
1) V Europe ma nosnost 1,0 kg, v US kvoli zaokruhleniu 1,13 kg. To znamena, ze nebude konstruovany na 1,0 kg a pri 1,05 kg sa zlomi. Kedze vsak musi uniest min. 1,13 kg, tak 1,3 kg by mu nemusiel robit ziadny problem.
2) Typek v tejto recenzii nalozil na stativ D700 + Tamron 28-105mm f/2.8, co je dokopy 1,84 kg. Zdalo sa mu, ze to je uz trochu moc na ten stativik, ale udrzal to.

Takze long story short, Cullmann je uz objednany.

EDIT 2: Tak ak by to niekoho zaujimalo, mini-stativ je uz doma a funguje dobre. Nahodil som nan pozadovanu vahu a nechal ho na stole asi 3 dni v kuse. Gulovy uchyt sa nepohol ani o milimeter. Spokojnost. Konstrukcia tiez dobra a hlavne zabera malo miesta. Celkovo velka spokojnost, ale az o par tyzdnov sa ukaze naostro v terene.

Obrázok

Návrat na "Digitálna Fotografia"