zrkadlovka na fotenie ludi

Všetko o digitálnych fotoaparátoch, fotkách, problémoch s nimi ...
peterpavol12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2012, 14:39

zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa peterpavol12 »

Potreboval by som poradiť akú zrkadlovku a objektív si kúpiť ak chcem fotiť tváre ľudí a následne tú tvár vytlačiť na pohľadnici. Som začiatočník, takže nič drahé nepotrebujem.

Neviete náhodou ako sa volá funkcia keď fotím nejakú tvár a v pozadí chodia napr. ľudia, tak aby tvár bola ostrá a pozadie rozmazané. Či to dokáže každý foťák? Hlavne sa nesmejte na mojich otázkach :D foťáku som sa zatiaľ moc nenadržal :-)
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Najskor by bolo vhodne, aby si uviedol, aku sumu si ochotny investovat.

Osobne by som ti odporucil nejaky Canon x00D, pripadne vyssiu triedu x0D (kludne aj bazarovy kus). Co sa tyka portretov, tak vhodny objektiv je napr. Canon lacny 50/1.8.

Co sa tyka "magickej funkcie", tak ta sa nazyva clona. Na toto je vhodny prave vyssie uvedeny objektiv, kedze vies slusne zaclonit a odizolovat fotografovany objekt od pozadia.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
peterpavol12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2012, 14:39

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa peterpavol12 »

cca 500-600€ by som bol ochotný dať. A čo sa týka tej clony tak tú funkciu má každá zrkadlovka z týchto novších v tej cene čo chcem?
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa _Mato_ »

When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
peterpavol12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2012, 14:39

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa peterpavol12 »

a aký foťák by si odporučil za tú cenu?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa molnart »

hlavne budes potrebovat nejaky svetelny objektiv, min. 50/2,8, co sa tyka zrkadlovky je to viacmenej jedno, kludne aj z bazaru
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa insomniac »

tak ako píše _Mato_. v tvojom prípade nie je kľúčové telo, ale sklo, teda objektív. to platí obzvlášť,
pokiaľ budeš fotiť statické ksichty teda ksichty ľudí, ktorí sa nehýbu a sami sa ti naškeria. inak by som
siahol po trochu lepšom tele, ktoré má aj nejaké to rýchle sekvenčné snímanie (aspoň 4-5 FPS)

ten efekt rozostrenia dosiahneš otvorením clony. čím viac odklopíš clonu, tým bude rozostrenie silnejšie.
samozrejme pokiaľ sa bavíme stále o jednom a tom istom zaostrovanom objekte. so vzdialenosťou sa tento
efekt mení. potrebuješ objektív s čo najlepšou svetelnosťou, teda čo najnižším clonovým číslom (F).
najlepšie niečo typu F1.8, F2.0, F2.5 či F2.8. osobne mám doma Canona EOS 50D s objektívom EF-S 17-55
F2.8 IS USM a robí to nádherné portréty a ešte krajšie to rozostruje pozadie mimo zaostrovaného predmetu.
prúser je v tom, že som len za objektív cca. pred troma rokmi dal toľko, čo za telo. ale neľutujem ani cent

čo sa týka fotenia ksichtov občas bude potrebné aj čo-to priblysnúť, aby nevznikali nechcené zatienenia častí
tváre. tam by ale mal stačiť ten integrovaný blesk, teda pokiaľ budeš fotiť portréty do vzdialenosti cca. 5 m

no a čo k telu ... ako som už spomenul, kľučovým prvkom v tvojom prípade je objektív s vysokou svetelnosťou.
pozri bazár, moja 50D-ka (teda nie priamo môj kus) by sa tam mohla pohybovať v cene pod 500 €, plus ten
objektív, ktorý tu bol spomínaný. ten môžeš skúsiť z bazára, ale nový zoženieš pomerne lacno (cca. 100 €)

ale inak Canon EOS 1100D, 500D, 550D, 40D, 50D alebo Nikon D3100, D5100, prípadne D80, D90 ...
Mir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 530
Dátum registrácie: Ut 05. Aug, 2008, 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa Mir »

Na fotenie portrétov sa odporúča používať objektív s ohniskovou vzdialenosťou okolo 80mm ak sa bavíme o velkosti čipu full frame, alebo o políčku filmu a čo najlepšou svetelnosťou.

V tomto sú moje znalosti už trochu zastaralé (preferujem filmy) a pretože také telo by bolo drahé a optika sa zháňa ťažko. Lepšie by si nepochodil ani v bazároch, pretože objektív ktorý sa na toto používa pri filmových foťákoch - Carl-Zeiss Pancolar 80 - je takmer nezohnatelný.

Insomniac to podla mňa zhrnul dobre. Ak by to teda nevadilo zohnať telo na fotenie s filmom, a 50mm objektív so svetelnosťou F 1.8 by nebol až taký problém a dosiahol by si presne ten efekt ktorý hladáš.
Spoiler: ukázať
CPU: Xeon x3360 @ 3383Mhz / Board: Asus Rampage Extreme / RAM: 4x 2gb AData 1866+ XPG 2.0 @ 1593Mhz 8-7-7-22 CR1 / GPU: Gigabyte HD 7970 OC / Storage: LSI 9211-8i, 5x Corsair Force 3 GS 120gb Raid 0 / LAN: Killer Xeno / Sound: Creative Xfi-Fatality / TV: Avermedia Trinity + SatGate (DVB-T, DVB-S)
peterpavol12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2012, 14:39

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa peterpavol12 »

Odporučili by ste mi radšej
Canon EOS 1100D body + Canon objektiv s pev.ohniskem 'EF 50mm f/1.8 II http://www.compy.sk/kategoria/foto-a-vi ... -f-1-8-ii/

alebo

NIKON D3100 + Nikon objektiv 50MM F1.8 G AF-S NIKKOR http://www.compy.sk/kategoria/foto-a-vi ... -s-nikkor/

Poprípade nejaké výhody nevýhody daných zrkadloviek
Používateľov profilový obrázok
kOsTi
VIP
VIP
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: Ne 08. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: BKK, Thailand

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa kOsTi »

preco nie D5100?
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa valistar »

5100vka je super za tu cenu, porozmyslaj ci sa neoplati predsa len zobrat aj so stock objektivom, ten na Nikone je vcelku pouzitelny (na ostatne veci, na portrety budes mat tu 50tku)

PS: objektiv by som bral od ruky ked je moznost :)
Používateľov profilový obrázok
kOsTi
VIP
VIP
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: Ne 08. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: BKK, Thailand

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa kOsTi »

jj presne ako vravi valistar, objektiv od ruky je mnohokrat velmi dobra vec... tu 50mm f/1.8 najdes uz okolo 90-100e
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa molnart »

kOsTi napísal:jj presne ako vravi valistar, objektiv od ruky je mnohokrat velmi dobra vec... tu 50mm f/1.8 najdes uz okolo 90-100e
len pozor lebo tie D-ckove objektivy ti na D5100-ke nebudu ostrit, potrebujes G-ckove ktore stoja okolo 180
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
kOsTi
VIP
VIP
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: Ne 08. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: BKK, Thailand

Re: zrkadlovka na fotenie ludi

Príspevok od používateľa kOsTi »

dobry postreh, zabudol som ze D5100 nema motor... mozno poobzerat sa po nejakej pouzivanej D90 by nebolo tiez zle napr http://foto.bazos.sk/inzerat/19372823/Nikon-D90.php

...ale to uz mozno trosku daleko zachadzam, ked ti netreba nic zlozite tak D3100 a 50mm postaci (mozno este ten setak, pevne ohnisko pre zaciatocnika moze byt niekedy dost "sok")

EDIT: este davam do pozornosti jednu ponuku na ktorum som natrafil: http://www.ephoto.sk/bazar/predam/digit ... ip-brasna/

Návrat na "Digitálna Fotografia"