Údržba operačného systému

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Snake »

Obrázok
Cieľ
Obsahom tohto topicu je návod ako trošku zosvižniť chod operačného systému Windows, je to komplexná údržba, preto je text patrične dlhý, krátkodobá údržba sa realizuje len pár krokmi z tejto témy. Je určený pre ľudí ktorí nemajú čas a chuť reinštalovať Windows pri jeho rapidnom páde v oblasti výkonu a odozvy. Skoro všetky zmeny sa budeme snažiť realizovať tzv. Offline, čiže pri vypnutom OS ktorý aktívne požívame.

Prehlásenie
Musím ešte pripomenúť že všetky kroky čo sú v tomto návode opísané su dobrovoľné, nikomu nevnucujem že má používať taký a taký software alebo to robiť tak a tak, je len na vás ktoré kroky budete dodržiavať a ktoré úplne vynecháte. Ďalej chcem upozorniť že táto procedúra je docela časovo náročná (hlavne ak máte na disku veľký počet súborov). Takže by som si túto činnosť nechal niekedy na voľný deň, trebárs víkend, sviatky a podobne, väčšinou aj tak budete len čumeť do monitora na progress bar takže vám odporúčam požičať si nejaký film ktorý si pozriete s rodinou, priateľmi, priateľkou alebo pomôžete mame/žene s domácimi prácami (nie lúštenie krížovky :D ).

Všetko robíte na VLASTNÉ RIZIKO!! Neručím sa stratu dát alebo poruchu hardwareu!

Čo budeme potrebovať?
  • Microsoft Windows XP alebo starší(nie Vistu, dôvody spomeniem neskôr)
    Voľný HDD (fyzický, nie voľné miesto na disku ale proste ďalší HDD)
    Internetovú konektivitu
    Čas :)
Kroky
Napriek tomu že všetky kroky sú voliteľné, je tu určitá hierarchia v akom by sa mali realizovať:

Primárny OS (to je ten o ktorý sa "staráme" pomocou sekundárneho OS)
  • Aktualizácia operačného systému
    Aktualizácia ovládačov
    Prípravné kroky
Sekundárny OS
  • Inštalácia
    Inštalácia ovládačov
    Inštalácia softvéru
    • Skenovanie
      Defragmentácia
      Inicializovanie tabuliek, voľného miesta a slack space
Konečné kroky
  • Nabootovanie primárneho OS
    Záloha operačného systému

Primárny Operačný Systém
(Môže byť Windows Vista/Server 2008 alebo starší)
Aktualizácia operačného systému
Ubezpečíme sa že máme všetky aktualizácie ktoré su k danému dňu nainštalované. V prípade Visty môžeme použiť Windows Update Tool priamo zo štartu. V prípade Windows XP a staršieho použijeme Microsoft Update.

Môžeme si dodatočne zaktualizovať aj všetok softvér ktorý máme uložený v PC alebo len ten ktorý aktívne používame.

Aktualizácia ovládačov hárdvéru (Driverov)
Aktuálne ovládače nájdeme na stránkach svojho výrobcu hárdvéru. OS po inštalácii reštartujeme


Prípravné kroky
Táto kategória slúži na prípravu primárneho OS na údržbu pomocou sekundárneho operačného systému.

Kroky:
  • Vypnutie hibernácie
    Vypnutie virtuálnej pamäte
    Vymazanie TEMP a všetkých dočasných súborov
    Vymazanie záloh vytvorených operačným systémom (Windows Update zálohy a podobne)
    Čistenie registrov
    Defragmentácia registrov
    Čistenie diskov
    Vypnutie System Restore
    Vymazanie file backups (len Vista)
Vypnutie hibernácie

Hibernáciu vypíname kvôli defragmentácii a prípadnému realizovaniu zálohy, ide nám o to že defragmentácia by sa presúvaním niekoľko gigabajtového súboru predĺžila, a v prípade zálohovania by tento súbor iba zbytočne nafúkol výsledný súbor zálohy.

Najjednoduchšie vypneme hibernáciu ak to štartu zadáme:

Kód: Vybrať všetko

powercfg -h off
Tým pádom zmažeme súbor hiberfil.sys


Vypnutie virtuálnej pamäte
Pagefile.sys tiež nepotrebujeme, ani pri defragmentácii ani v zálohe.

Page file zmažeme nasledovne:
  • 1. Pravým klikneme na tento počítač
    2. Záložka Advanced (Pokročilé)
    3. Tabuľka Performance (Výkon) > Settings (Nastavenia)
    4. Záložka Advanced (Pokročilé)
    5. Tabuľka Virtual Memory (Virtuálna Pamäť) > Change (Zmeniť)
    6. A klikneme na No paging file (Žiadny stránkovací súbor) > Set (Nastaviť)
Vymazanie TEMP a všetkých dočasných súborov

Môžeme realizovať buď manuálne alebo cez softvér, na toto nám najlepšie poslúži software zvaný TuneUp Utilities. Táto funkcia sa vo verzii 2008 nachádza v sekcii Free Up Disk Space kde vyberieme All Disks a necháme preskenovať čo môžeme odstrániť. Zmažeme všetko z adresára Windows\Prefetch

Vymazanie záloh vytvorených operačným systémom

Najjednoduchšie môžeme realizovať cez TuneUp Utilities postupom popísaným vyššie.

Čistenie registrov

Tu môžete použiť buď zase TuneUp, alebo váš obľúbený čistič registrov :)

Defragmentácia registrov

Je kopa free a aj komerčných produktov ktoré toto zvládaju, väčšinou musíte reštartovať OS.
Alebo použite TuneUp (viem že toto vyzerá už ako reklama ale nepomôžem si, načo inštalovať kopu softu keď to zvládne jeden? :) )

Čistenie diskov

Myslím že každému postačí klasický cleanmgr vo Windowse

Vypnutie System Restore
  • 1. Kliknite na tlačidlo Štart, kliknite pravým tlačidlom na položku Tento počítač a potom kliknite na položku Vlastnosti.
    2. V dialógovom okne Vlastnosti systému kliknite na kartu Obnovenie systému.
    3. Začiarknite políčko Vypnúť službu Obnovovanie systému. Alebo začiarknite políčko Vypnúť službu Obnovovanie systému na všetkých jednotkách.
    4. Kliknite na tlačidlo OK.
    5. Keď sa zobrazí nasledujúce chybové hlásenie, kliknite na tlačidlo Áno, čím potvrdíte, že chcete vypnúť službu Obnovovanie systému
Vymazanie file backups
Vypíname len keď ich máte zapnuté
  • 1. Do štartu napíšeme Backup a vyberieme Backup and restore center (Centrum zálohy a obnovovania)
    2. Vypneme vytváranie záloh
    3. Zmažeme doterajšie zálohy
Týmto sme skončili prácu s operačným systémom ktorého údržbu sa chystáme realizovať pomocou sekundárneho operačného systému. Môžete vypnúť OS, napojiť druhý disk a chystať sa do inštalovania druhého OS na tento disk.

Sekundárny Operačný Systém
(Mal by byť Windows Server 2003/XP alebo starší)
Inštalácia operačného systému
Predpokladám že každý vie ako sa inštaluje OS, tento OS inštalujeme na disk zvlášť, najlepšie ak je to nejaký starý prázdny HDD (kľudne vám postačí aj 20 GB HDD). Inštalujeme len Windows Server 2003, XP alebo starší, jednak kvôli kompatibilite s aplikáciami a kvôli tomu že tieto OS nám dávajú väčšiu voľnosť pri práci s chránenými súbormi operačného systému (napríklad Visty).

Inštalácia ovládačov

Pri tomto OS neberieme v úvahu inštaláciu aktualizácii keďže ho budeme používať len na údržbu, avšak drivre by sa patrilo nainštalovať (aspoň chipset a ovládače na radič aby nevznikli nejaké konflikty, ale najlepšie je nainštalovať ovládače komplet na všetko)

Inštalácia softvéru

Dostávame sa k bodu kedy budeme vybavovať OS softvérom na údržbu, ten si zadelíme do kategórii. Nezabudnite ho po inštalácii aktualizovať!

Kategórie:
  • Antivirus
    Antimalware
    Antispyware
    Defragmentačný softvér
    WinHex (alebo iný)
    Zálohovací softvér
Antivirus
Môžete použiť aký len chcete, NOD32, Norton, Avast, AVG atď. Chybu neurobíte aj keď nainštalujete viac druhov AV, čo jeden minie, druhý nemusí ;)

Antimalware
AdAware poslúži dokonale. Tiež môžete nainštalovať viac produktov.

Antispyware
Spybot, Spyware Doctor atď.

Defragmentačný softvér
Najlepšie taký ktorý súbory aj usporiada, nie len ich zhmotní (ako napríklad Windowsácky defragmenter alebo Diskeeper) jeden z takýchto produktov je napríklad aj O&O Defrag

WinHex
Pôvodne určený na hexeditáciu, ale my ho budeme používať aj na iné veci ;)
Download: http://www.x-ways.net/winhex/" onclick="window.open(this.href);return false;

Zálohovací softvér
Acronis TrueImage, Norton Ghost (tuším) alebo O&O DiskImage. Je ich kopa, neinštalujte pokiaľ neplánujete robiť zálohu.

Skenovanie
Je jedno akým softvérom začnete, podstatné je aby ste to robili po jednom a aby ste si vždy po nájdení infekcii/infiltrácii pozreli o čo ide (aj keď toho môže byť dosť). So skenovanými diskami pracujeme čo najmenej, čiže filmy/hudbu/iný multimediálny materiál si presuňte na disk z ktorého vám beží sekundárny OS.

Defragmentácia
Defragmentáciu realizujeme pomocou programu ktorý sme si nainštalovali, ak to bol O&O Defrag, tak vyberieme na systém Complete varianty. V prípade nedostatku času môže byť aj Space.

WinHex
Spustíme si WinHex a stlačíme F9, a vyberieme požadovaný disk.

Inicializovanie MFT
Prvý krok s WinHexom je inicializovanie Master File Table (pri NTFS súborovom systéme), toto prečistí MFT tabuľku od vymazaných súborov a tým nám zvýši výkon pri práci so súborovým systémom. Inicializovanie vykonáme nasledovným spôsobom:
  • Pôjdeme do Tools > Disk Tools > Initialize MFT Records > Hex Values necháme na hodnote 00 a klikneme na OK
Inicializovanie Slack Space
Slack Space je vlastne interný druh fragmentácie v súborovom systéme. Každý súbor začína na začiatku clustra (kvôli zlepšenej organizácii a uľahčuje rast súborov), akékoľvek miesto ktoré ostane medzi posledným bajtom súboru a prvým bajtom nového clustra sa nazýva Slack Space. Inicializovania Slack Space dosiahneme nasledovným spôsobom:
  • Pôjdeme do Tools > Disk Tools > Initialize Slack Space > Hex Values necháme na hodnote 00 a klikneme na OK
Inicializovanie Free Space
Je to vlastne prepísanie voľného miesta nulami (čiže ako keby ste robili low level format ale dáta ostanú). Toto nám zaručí rýchlejší zápis do voľného miesta na disku. Inicializovanie vykonáme nasledovným spôsobom:
  • Pôjdeme do Tools > Disk Tools > Initialize Free Space > Hex Values necháme na hodnote 00 a klikneme na OK
Konečné kroky
Bootovanie OS
Takže teraz vypneme sekundárny OS, odpojíme jeho disk a nabootujeme primárny OS, ak ste nezmazali systémový súbor mal by nabehnúť v pohode. V prípade že idete robiť zálohu ho vypnite a nabootujte (buď z CD alebo spustite sekundárny OS) váš zálohovací program.

Zálohovanie
Najlepšie je keď si zálohovací program vypálite na CD (napríklad ak používate Acronis tak cez Bootable Rescue Media Builder) a spustíte zálohu z neho. Raz do pol roka by ste mali zálohovať komplet OS (čiže aj partíciu s aplikáciami a dátami) a aspoň raz za mesiac zálohu systémového disku.


Takže ak to máte úspešne všetko za sebou, tak vám gratulujem a dúfam že rozdiel vo výkone bude pocítiteľný :). Ak máte nejaké pripomienky, otázky, rady sem s nimi, poučíte mňa aj ostatných. Poprípade dohoďte váš postup.





.
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Danix64 »

Snake napísal:Predpokladám že každý vie ako sa inštaluje OS, tento OS inštalujeme na disk zvlášť, najlepšie ak je to nejaký starý prázdny HDD (kľudne vám postačí aj 20 GB HDD).
Môžem nainštalovať sekundárny OS na ten istý HDD? (samozrejme do novej partície) Alebo musí byť sekund. OS na inom HDD?
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (12-15W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<5W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Snake »

Voľný HDD (fyzický, nie voľné miesto na disku ale proste ďalší HDD)
najlepsie dalsi HDD, aby nam popr. haved nepreliezla na tu particiu, a jednak kvoli vykonu skenovania (nebezi z neho system, rychlejsie defragmentuje a podobne)





.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa lezgy »

Vypnutie virtuálnej pamäte
Pagefile.sys tiež nepotrebujeme, ani pri defragmentácii ani v zálohe.

Page file zmažeme nasledovne:

1. Pravým klikneme na tento počítač
2. Záložka Advanced (Pokročilé)
3. Tabuľka Performance (Výkon) > Settings (Nastavenia)
4. Záložka Advanced (Pokročilé)
5. Tabuľka Virtual Memory (Virtuálna Pamäť) > Change (Zmeniť)
6. A klikneme na No paging file (Žiadny stránkovací súbor) > Set (Nastaviť)
sory za OT ale ty vo svojom winxp vidis ked tlacis prave tlacidlo polozku advanced/pokrocile?
lebo ja pod 4roznymi systemami tam nic take nevidim
ja tam vidim pouzitelne iba spravovat a vlastnosti
hm?
tak som sa nad tym pozastavil
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Snake »

zhodou okolnosti tu mam aj jeden stroj s XP
aaaa.jpg





.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa lezgy »

jj nepochopili sme sa
spravit to vieme myslim viaceri, len mi tam nesedelo, nie u kazdeho xp je to stejny postup
napr ja kartu spresnenie nemam pri moznostiach- u mamy v robote nemam....tiez som na to 1x kukal ako jeto mozne a je to legal win dokonca
mozno tie oem verzie ci ako sa znacili tie osekance....co ja viem
a viac krat som si tam vsimol niektore napr prikazy a pod. co nemusia pasovat u kazdeho xp
to len tak mimo temu trocha

EDIT 4Rozne systemy - musim pozret ked bude cas a nezabudnem co su vlastne zac...schvalne...
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Snake »

ako vidím ide tu iba o preklad, aspoň tak to chápem, bohužial ja lokalizované OS nepoužívam (mám na to svoje dôvody).





.
Používateľov profilový obrázok
eFatal2ty
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1426
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa eFatal2ty »

Take srandy ako Tune UP mi poriadne pokazilo system. Na nic som nemohol klikat a tento pocitac sa mi otvaral 20min a aj tak sa neotvoril. Musel som dat obnovu systemu.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Snake »

no, neviem no, skor tvoja neznalost ako Tune UP :) moj nazor :)





.
Používateľov profilový obrázok
eFatal2ty
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1426
Dátum registrácie: So 03. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa eFatal2ty »

Snake napísal:no, neviem no, skor tvoja neznalost ako Tune UP :) moj nazor :)
Ale na Viste. Mozno preto. Ved to ma uplne lahke ovladanie a mozno ze som dal vsetko naraz.
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa MBG »

Viem, že je to mimo témy ale Tune Up Utilities používam už nejaký čas (rozumej viac ako 2 roky) a ani raz sa mi nestalo, že by tento softvér pošahal win, a ver mi že ho používam hodne...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

suhlas,tuneup + oo defrag = cisty a rychli OS
a tych uprav ohladom udrzby a zrychlenia je vela..napr povypinat zbytocnosti v servisoch a pri starte win...dalej indexovanie a ten antyspy soft od MS,defender tiez mozes vypnut...tak isto system policy ,neviem presne ako sa to uz vola :-)
BaM
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 591
Dátum registrácie: Po 05. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Praha (34)

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa BaM »

Presen takuto radu alebo clanok som hladal, autor ma umna poriadne velke pivko.

lebo som mal problem s tymto: suborikom
ObrázokObrázok
zajtra po ranajkach sa dotoho pustim.
ASUS - Jamo - Panasonic - Technics - LG
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Chcem Vam poradit novy TuneUp Utilities 2009..po celkovom maintance mi vista nabieha podstatne rychlejsie...najviac pomohlo,vycistenie reg. a nasledny registry defrag..registre to zmensilo oproti TU08 o 10%..
Attilka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1155
Dátum registrácie: Ut 21. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Údržba operačného systému

Príspevok od používateľa Attilka »

Nechcem sa robit LAMOU,ale na stiahnutie je len TRIAL "30days",s tym by som to dokazal ?
< zmazané moderátorom >
NB_1 OMEN by HP 17-an111nc Shadow Black
NB_2 Acer Aspire ES1-512-C2WN
MT Samsung Galaxy Note 10+ 512gb

Návrat na "Operačné Systémy"