Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Špeciálna sekcia "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš" je sekcia rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.

Kto položil najlepšiu otázku v rozhovore s Marekom Kulhánkom?

shiro
1
14%
Krutibrko
1
14%
LordKJ
4
57%
Leon
1
14%
CageJ
0
Žiadne hlasovania
wedro
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 7

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa RP »

O dronoch a lietaní s nimi ...

Prinášame vám rozhovor s Marekom Kulhánkom z VideoFly studio / http://www.videofly.sk. Zaoberá sa dronmi a lietaním s nimi už 3 roky.

Drony sú už pomerne rozšírené, ale chýbajú informácie a skúsenosti, a to ako ľuďom čo ich chcú používať, tak aj ostatným, ktorí sa s touto technológiou stretli a netušili ako sa v ich prítomnosti správať.

Otázky môžete klásť či už ste alebo len chcete byť majiteľmi drona, alebo len chcete vedieť, čo sa deje, keď je takéto zariadenie vo vašej blízkosti.

Pýtajte sa na čokoľvek, napríklad:
  1. - na pravidlá lietania s dronmi
    - čo drony dokážu a čo nie
    -v čom sú nebezpečné
    - čo s nimi robiť a čo zasa nie
    - ako sa dá získať licencia
Ale aj čokoľvek iné, čo vám napadne v súvislosti s dronmi.

Rozhovor prebehne budúci týždeň v Utorok 10. januára 2017 o 20:00.

Otázky môžete začať klásť hneď v tomto vlákne.

Pozrite si aj to ako klásť otázky.

Sponzorom rozhovorov s čitateľmi je spoločnosť GIGABYTE
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa shiro »

1. zakerna otazka...co je na tych hrackach tak drahe, ze to stoji stovky a tisice eur?
sak je to kusok odlahceneho kovu o vahe par desiatok/stovak gramov, kusok elektroniky a senzorov o vahe par gramov a zvysok je polystyren (napr u ardrone) - ktory je uz povazovany za lacny, no mne s cenou 200e+ velmi lacny nepripada :-)

2. uz boli na SK nejake perzekucie ci problemy ohladom povolenia na let dronom, napr v blizkosti miest/obci.dedin ci letisk a podobnych zariadeni?

3. ako je to s vyvojom akumulatorov pre drony - azda najtazsia cast kazdeho drona?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja som dostal lacny dron na Vianoce. Co ma zaujima:

4. je u kazdeho drona problem s bateriou? Dron mi vydrzi par minut letu a potom uz musim nabijat
5. ak by som si uz chcel lepsie zalietat, idealne mimo bytu, co na to potrebujem? (CR / SR)
6. Je nejaky model, ktory odporucate pre zaciatocnika?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa LordKJ »

7. Podla zbezneho pohladu na Vas web sa venujete pravdepodobne hlavne dronmi s kamerami a teda pouzivate nejake custom made - kvoli tomu aby to udrzalo co ja viem zrkadlovky, alebo nejake hotove riesenia od nejakych vyrobcov? /DJI a pod./
8. Pouzivate na pracu aj drony s 6/8 vrtulami? -- kedze su vykonejsie a na profi pracu aj asi vhodnejsie ako hlavne nam zname quady.
9. Bavite sa s dronmi aj mimo prace?, napr. nejaky mini rychly dron na FPV lietanie /preteky/.
10. Zacinali ste s rovno s 'profi' dronom alebo ste taktiez presli cez nejake cinske srandy. Napr. teraz su okolo 100e drony ktore vedia uniest GoPro /samozrejme bez GPS/ a teda natocit aj fajn zabery. Teda ako ste sa vobec dostali k dronom.
11. Je aj na slovensku/cesku nejaka mapa toho kde je zakazane lietat?
12. Je velka konkurencia v brandzi? Nakolko aero zabery su teraz naozaj in.
13. Ako je obmedzene lietanie v Amerike su tusim nejake pravidla aj na vysku a dokonca tusim aj vahu dronu, ako je to u nas?
14. Mali ste uz nejake problemy vo vzduchu napr. s vtakmi?
15. Uz ste sa dostali niekedy do nejakej hranicnej situacie kde sa dron zachranil vlastnymi silami? (napr. return to home pri malej baterke/stratenom signale)
Naposledy upravil/-a LordKJ v Po 09. Jan, 2017, 17:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Leon »

16. DJI Mavic Pro alebo GoPro Karma? :pppp
.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa CageJ »

17. Asi tu uz nieco podobne bolo ale ja to upresnim..

Ake papierovacky, byrokracia (+poplatky) atd. ma postretne ak chcem u nas zaregistrovat dron na leteckom urade.. Ak som spravne pochopil, dron podlieha registracii..
18. Do akej vysky a do akeho diametra je povolene letiet?
Používateľov profilový obrázok
wedro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 15. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: bardejov/KE

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa wedro »

19. Zabil uz dron niekoho? Myslim tym vrtulami lebo sa mi zdaju dost nebezpecne pri tych vacsich modeloch.
20. A do akej miery su tie bezpectnostne senzory funkcne napr pri modeloch DJI? Nemozem ja ako zaciatocnik niekoho zranit?
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

shiro napísal:1. zakerna otazka...co je na tych hrackach tak drahe, ze to stoji stovky a tisice eur?
sak je to kusok odlahceneho kovu o vahe par desiatok/stovak gramov, kusok elektroniky a senzorov o vahe par gramov a zvysok je polystyren (napr u ardrone) - ktory je uz povazovany za lacny, no mne s cenou 200e+ velmi lacny nepripada :-)



2. uz boli na SK nejake perzekucie ci problemy ohladom povolenia na let dronom, napr v blizkosti miest/obci.dedin ci letisk a podobnych zariadeni?



3. ako je to s vyvojom akumulatorov pre drony - azda najtazsia cast kazdeho drona?
1)Pokiaľ ide o cenu, nie som predajca aby som ju obhajoval, ale z mojej pozície to beriem ako že za výbornú cenu mám nástroj, ktorý dokáže neuveriteľné veci, ktoré by som bez neho neurobil ani keby som zaplatil oveľa viac. Ale dám aj civilný názor, tá cena nie je len o tom zobrať pár súčiastok a zlepiť ich dohromady, tu sa jedná hlavne o to, zaplatiť obrovské množstvo hodin venovaných vývoju týchto zariadení. Za mňa sú myslím ceny dnes veľmi prijateľné.

2)Ja viem o dvoch, niekto natáčal v Trnave katedrálu a bohužiaľ smola že vedľa sa nachádza objekt štátneho záujmu ktorý sa nesmie natáčať, takže mu drona zobrali. Taktiež nejaký "expert" lietal okolo letiska práve keď tu boli na návšteve všetci papaláši z EU, no tak to bol vyslovene "úlet" a nič iné si to nezaslúžilo. Aké to malo dohry na polícii nemám informácie.

3)Momentálne sa používajú LiPol baterie, ich výhodou je rýchle nabíjanie a relatívne nízka váha, ale sú pomerne háklivé na zaobchádzanie, teda špeciálne nabíjačky, treba dávať pozor aby sa moc nevybili a pod, ale nič lepšie myslím zatiaľ nevymysleli.
Naposledy upravil/-a Marek_Kulhanek v Po 09. Jan, 2017, 17:55, upravené celkom 2 krát.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

Krutibrko napísal:Ja som dostal lacny dron na Vianoce. Co ma zaujima:

4. je u kazdeho drona problem s bateriou? Dron mi vydrzi par minut letu a potom uz musim nabijat

5. ak by som si uz chcel lepsie zalietat, idealne mimo bytu, co na to potrebujem? (CR / SR)

6. Je nejaky model, ktory odporucate pre zaciatocnika?
4)Tak baterky su ako bolo uvedené v predošlej otázke najťažšou účasťou, čiže je tam obmedzenie kapacity ktorú dron dvihne. Dnes je bežná výdrž drona 10-15min, tie lepšie 20-25min

5)Podľa zákona ak to má kameru, tak musíš mať skúšky na dopravnom úrade, dron musí byť poistený a zaregistrovaný na dopravnom úrade. Ale pokiaľ ide o prax, ak budeš lietať niekde mimo barákov a nebudeš s tým niekoho cudzieho fotiť ako sa opaľuje na záhradke, tak by si problémy mať nemal. Myslím si že treba sa riadiť tým aby som niekomu neublížil, nespôsobil škodu a neliezol do súkromia.

6)Nemám vyskúšané všetky drony, ale pri výbere doporučujem pozerať na to aby dron mal GPS aj Glonas pre stabilizáciu, to zaručí pozičnú stabilitu drona, teda že ti neodletí. Tie lacnejšie (100-300€) to obvykle nemajú a letia kam vietor fúka a ak to nevieš ovládať, tak ti to aj vietor odfúka :-). Za mňa si by som doporučil dji Phantom standart
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa RP »

Otazka od citatela spod uputavkoveho clanku na pc.sk :
21. otazka

Dobry den,
mna by velmi zaujimal sposob riadenia u profesionalnych dronoch a zlozenie riadiacej jednotky.
Je to rovnake alebo podobne ako u beznych dronoch, pre kazdy motor regulator rychlosti zvlast + riadiaca jednotka? Pripadne aky software to pouziva, je volne dostupny?

Je to custom build, postaveny na mieru?

Na akych frekvenciach pracuje?

Robite aj nocne snimkovanie?
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

LordKJ napísal:7. Podla zbezneho pohladu na Vas web sa venujete pravdepodobne hlavne dronmi s kamerami a teda pouzivate nejake custom made - kvoli tomu aby to udrzalo co ja viem zrkadlovky, alebo nejake hotove riesenia od nejakych vyrobcov? /DJI a pod./
8. Pouzivate na pracu aj drony s 6/8 vrtulami? -- kedze su vykonejsie a na profi pracu aj asi vhodnejsie ako hlavne nam zname quady.
9. Bavite sa s dronmi aj mimo prace?, napr. nejaky mini rychly dron na FPV lietanie /preteky/.
10. Zacinali ste s rovno s 'profi' dronom alebo ste taktiez presli cez nejake cinske srandy. Napr. teraz su okolo 100e drony ktore vedia uniest GoPro /samozrejme bez GPS/ a teda natocit aj fajn zabery. Teda ako ste sa vobec dostali k dronom.
11. Je aj na slovensku/cesku nejaka mapa toho kde je zakazane lietat?
12. Je velka konkurencia v brandzi? Nakolko aero zabery su teraz naozaj in.
13. Ako je obmedzene lietanie v Amerike su tusim nejake pravidla aj na vysku a dokonca tusim aj vahu dronu, ako je to u nas?
14. Mali ste uz nejake problemy vo vzduchu napr. s vtakmi?
15. Uz ste sa dostali niekedy do nejakej hranicnej situacie kde sa dron zachranil vlastnymi silami? (napr. return to home pri malej baterke/stratenom signale)
7) no mám aj tzv custom made ale pokiaľ to ide využívam hotové riešenia od dji. Dlho som sa tomu bránil, ale tie mašinky čo vyzerajú ako hračky, robia naozaj dobré obrázky, ale predovšetkým sú oveľa spoľahlivejšie, bezpečnejšie a nenápadnejšie. Nenápadnejšie nie kvôli špehovaniu :-D ale že nerušia. Povedzme že obrazovo sú mierne horšie ako napr zrkadlovka ale bežný divák to nepozná a hlavne pekný obraz zo zrkadlovky spočíva často v obmedzenej hĺbke ostrosti a u záberov z drona sa robí záber kde je ostrý celý obraz, pretože na 90% sa robia celky.

8) ako som uviedol mám aj 6 vrtuľový DJI F550, ktorý využívam napríklad pri fotení, kde treba vysoké rozlíšenie, tak sa na neho zavesí kompakt s dobrým obrazovým čipom a to úplne stačí. A s tým čo je profi to je taká dilema, obvykle sa to posudzuje podľa toho ako tá mašina vyzerá, ale už som prišiel na to, že výstup bežný človek nerozozná. Točil som napríklad pre DHL, robila to americká produkcia a vyžiadali si výhradne pracovať s Phantom 3 PRO v 4k - [googlevideo]https://www.youtube.com/watch?v=CjvXw6mdIH0-[/googlevideo] točené Phantomom a môže niekto povedať že to nie je profi?

9) Láka ma to, ale bohužiaľ nezostáva na to čas :-(, ale poznám chalanov čo to robia a myslím je to super zábava

10) no záčínal som s tou F550 6 vrtuľovou a myslel som že potom kúpim väčší, ale prax ukázal že lepšie je dva menšie :-). Tie továrenské mašiny sú určite vyladenejšie a teda oveľa spoľahlivejšie. S Phantomom sa nebojím letieť aj v ťažších podmienkach ale tá F550 je predsa len rizikovejšia. Samozrejme tie "srandy" za 100€ nepoužívam, ale už som rozmýšľal aj nad tým. Viem si predstaviť že niekde v interiery by to bola použiteľná varianta. Keď dokázali natočiť nejaký chalani film s mobilmi a dokonca tuším získal aj nejaké ceny... Dá sa použiť čokoľvek, záleží od prostredia.

11) pokiaľ ide o mapu kde sa môže lietať, kúpte si na letisku v stánku leteckú mapu ICAO, tam sú zakreslené všetky letiská, vrátane výšok do ktorých sa môže okolo nich lietať. Sú tam vyznačené aj zakázané výšky letových priestorov okolo letísk. Ak sa chcete chovať bezpečne vo vzdušnom priestore určite doporučujem.

12) s tou konkurenciou je to také zložité, registrovaných nie je veľa, ale robí s tým veľa ľudí aj na čierno...

13) priznám sa nesledujem pravidlá lietania v Amerike, bohužiaľ je v tom taký chaos že v každej zemi to je inak, nikto nevie presne stanoviť čo je už nebezpečné a kde sú hranice. Niekde to pre istotu pritvrdia ako u nás, aby toho bolo čo najmenej a inde je to benevolentnejšie. Ale osobne v zahraničí radšej nelietam, človek nikdy nevie ako prísne to tam berú. No a u nás z tých základných pravidiel je nemá sa lietať v blízkosti ľudí menej ako 50m, v blízkosti zastavaných území, dron môže letieť len na dohľad pilota ale nie viac ako 1km a nesmie sa lietať v noci. To sú ale také jednoduché pravidlá. Ale ono je to celé trocha zložitejšie, lebo aj toto môže byť inak ak to robíte profesionálne a máte tzv Letovú príručku, kde môžu byť schválené úplne iné pravidla.

14) pokiaľ ide o vtákov zatiaľ som v tejto súvislosti kolíziu nemal. Spolieham na to že nie sú slepí, ale keď sa okolo motajú, tak radšej moc nelietam a stojím na mieste. Mám ale rešpekt z lietania s výskytom veľkých dravcov ako sú orly, videl som zábery ako napadli drona v domnienke že ide o korisť. Pri takom Phantomovi by sa to mohlo stať.

15) hraničné situácie boli a samozrejme to aj pár krát padlo, teda tá F550 (začínam so seriálom videí a budem rozoberať aj dôvody pádov). Ale čo si pamätám najväčší adrenalín bol, keď mi drona začal ťahať silný vietor a priamo na drôty VVN, dokonca zaletel až za ne a musel som ho ťahať naspäť popod ne, ale vtedy to dobre dopadlo.
Naposledy upravil/-a Marek_Kulhanek v Ut 10. Jan, 2017, 21:39, upravené celkom 1 krát.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

Leon napísal:16. DJI Mavic Pro alebo GoPro Karma? :pppp
16) k tomuto neviem povedať vlastnú skúsenosť ani s jedným som nelietal, ale oba stroje budú myslím špičkové mašinky, vhodné na cesty a schopné urobiť krásne a stabilné obrázky. Čo si môžem domýšlať, tak gopro má fakt dobre na ich malých kamerách zmáknutú expozíciu, na automat to robí skoro za každých podmienok dobrý obrázok v čom je dji u Phantomov trocha pozadu.Dji si ale zasa myslím že má väčšie skúsenosti s dronmi, takže možno čo sa týka letového komfortu by som čakaj lepší u Mvicu, ale je to len moja dedukcia. Vo štvrtok by som mal s chalanmi z RC svet točiť nejaké video o dronoch a vraj možno bude už Mavic na sklade, tak si ho možno rovno predvedieme :-), už sa teším. Sleduk kanál "drony"
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

CageJ napísal:17. Asi tu uz nieco podobne bolo ale ja to upresnim..

Ake papierovacky, byrokracia (+poplatky) atd. ma postretne ak chcem u nas zaregistrovat dron na leteckom urade.. Ak som spravne pochopil, dron podlieha registracii..
18. Do akej vysky a do akeho diametra je povolene letiet?
17) Je toho dosť, takže ak sa v nejakom detaile pomýlim, tak ma ospravedlňte.
Treba teda začať skúškami na leteckom úrade. Tieto sú zdarma, konajú sa každý mesiac a týkajú sa siedmich oblastí
-letecké právo
-všeobecné vedomosti o lietadle ( myslia sa tým lietadlá, nie drony...)
-Letové výkony lietadla a plánovanie letov
-Meteorologia
-Prevádzkové postupy
-Základy letu
-Komunikácia

Skúšky sa dajú rozdeliť a každú človek môže opakovať max 4x
Potom keď má človek po skúškach musí poistiť drona robí to len Alianz a stoji to 350€/rok
Ďalší krok je prihlásenie drona na leteckom úrade (bez poistky ho neprihlásia) toto stojí prvý rok 600€ potom polovicu
Keď je dron prihlásený, treba si dohodnúť praktické skúšky. Toto je asi prvá vec čo má logiku :-), ale nie je to problém ak človek vie základné veci a čítať leteckú mapu. No a potom už len žiadosť na lietanie na letecký úrad , to potvrdia a človek môže lietať.
Ak však chceš s dronom aj zarábať, musíš požiadať o koncesiu a to znamená zostaviť leteckú príručku (to sám nedáš, ale robia to napr na Jetage za 400€, ale perfektne), plus dodať asi 5kg papierov ... Na leteckom úrade je však taký rozumný pán čo to robí fakt že ústretovo, ale čo sa musí splniť, tak to sa obísť nedá.

Takže suma sumárum poplatky na začiatku cca 1350€ no a kopec behania vybavovania, mne to celé trvalo 8 mesiacov.

18) výška nie je jednoznačne daná, aj ked všeobecne Dji upozornuje že sa môže lietať max do 120m. Ale v okolí letísk to bude rozhodne menej, napr v Bratislave by si nemal letieť vyššie ako 30m a to až po Senec. Vzdialenosť je obmedzená zákonom na 1km, ale´bo pokiaľ je viditeľný voľným okom, čo je obvykle menej. A teraz z praxe technicky je dron schopný letieť do výšky a vzdialenosti 1000-3000m, ale v skutočnosti ja lietam tak max 500m do dialky a 150 do výšky a to výnimočne na pár záberov. Je to jednak kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli tomu, že z tej výšky už nie sú vidieť detaily, takže tak obrovské celky sa väčšinou nežiadajú. Ak točím nejaké akcie tak mi stačí 60m výška max a 200m vzdialenosť.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa CageJ »

fuh, vdaka za odpoved, tak toto je masaker :? :facepalm:
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

wedro napísal:19. Zabil uz dron niekoho? Myslim tym vrtulami lebo sa mi zdaju dost nebezpecne pri tych vacsich modeloch.
20. A do akej miery su tie bezpectnostne senzory funkcne napr pri modeloch DJI? Nemozem ja ako zaciatocnik niekoho zranit?
19) Neviem chvalabohu o žiadnej smrteľnej nehode, ale tie veľké drony by pri kontakte mohli určite poriadne zraniť.

20) senzory sú dobrá vec, ale spoliehal by som sa tadšej na to, že sa najskôr naučím lietať a senzor mám len ako sicher. Oni síce fungujú relatívne dobre. ale napríklad Phantom 4 ho má len pre smer dopredu, ak dron cúva, alebo letí bokom (čo často používam), tak žiadny senzor tam nie je. A hoci pri tejto kategorii o život určite nejde, ale asi by sa nikto netešil keby si do neho napálil vrtulami. Nejaká červená by asi bola. Inak vrelo doporučujem využívať kryty vrtúľ, s nimi môžeš naraziť, dron sa odrazí a letí ďalej. Má aj to svoje muchy, ale keď lietam v blízkosti ľudí, alebo budov takto vždy používam.

Návrat na "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš"