Homemade NAS

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Homemade NAS

Príspevok od používateľa F242 »

Dozrel cas na NAS, kedze doteraz som mal 4x2TB disky samostatne v PC a obavu, co ak...
Rozhodoval som sa medzi hotovym NAS riesenim, alebo postavenim "homemade" NASka. Po prestudovani a porovnavani vyhralo to druhe riesenie :-)
Vyuzitie NAS je ako media server (filmy, serialy, hudba, fotografie) + ako backup server (zopar MB)
Mozno moje postrehy pomozu niekomu inemu pri rozhodovani & stavbe NAS.


NAS HW:
MB+CPU+GPU: ASROCK E350M1 (64,-)
MEM: 4GB DDR3 (15,-)
PSU: LEPA W450-SA 450W 80+ (37,-)
SSD disk na cache 60GB: (stary, uz nevyuzity SSD)
Radic INTEL SASUC8I: 30,- (bazar od Faugusztina - vdaka)
kabel k radicu: 20,-
CASE: CoolerMaster Centurion 532 (zadarmo od Faugusztina - vdaka)
USB key: Kingston Datatraveler 1GB (zadarmo - reklamny predmet)
OS: unraid plus edition (69 $ = 52,- Eur) Nie je nutna, ale free verzia podporuje len 3 disky.

Momentalne mam pole z 4x2TB WD Green diskov, ktore ma kapacitu 6TB, jeden disk je paritny.

Rychlost v domacej sieti
Zapis: 30 mb/s
Zapis s cache diskom 70mb/s
Citanie: 110 mb/s

Spotreba:
Boot: 52W
Zapis: 47W
Citanie: 42W
Idle: 26W

Teploty diskov (SMART):
Idle: 30
Citanie : 32
Zapis: 36
Parity check: 36 paritny disk (po cca 4 hodinach).

Instalacia je uplne jednoducha, stiahnut unraid OS na USB kluc a nabootovat z neho. :-) Konfigurovat sa da priamo z konzoly, alebo pohodlnejsie z druheho PC sa pripojit na web rozhranie Unraid servra.
Zaujmavostou a vyhodou je moznost vytvorit pole postupne iba z 1,2,x diskov, nakopirovat data a potom pridat dalsie disky na rozsirenie pola. Samozrejme, cim vacsie pole, tym dlhsi parity re-build, ale to je normalne.
Unraid pole nespusta vsetky disky, ale iba ten z ktoreho sa cita/zapisuje = nizsia spotreba, snad nizsie opotrebovanie diskov.
Data su ukladane postupne na disky a nie ako u beznych RAID poli rozdelene na vsetky disky.
To ma za vysledok v pripade poruchy 1 disku,ziadnu stratu dat. V pripade poruchy 2 diskov, stratu dat iba na tych 2 diskoch, a nie celeho pola.

V porovnani s hotovym NAS riesenim (QNAP, SYNOLOGY atd) je vyhodou moznost rozsirenia pola o dalsie disky, samozrejme cena (1/2 az 1/4). Dalsia vyhoda je moznost zmeny HW, pripadne jeho vyuzitie aj na iny ucel. Konieckoncov je to vlastne normalne PC.
Spotreba a rychlost su porovnatelne s hotovym riesenim, lepsie povedane pre pozadovane vyuzitie dostacujuce. :-)
Naposledy upravil/-a F242 v Po 23. Dec, 2013, 18:46, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6740
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa molnart »

a pytas sa nieco, alebo len zdielas skusenosti s vytvorenim domaceho nas?

u mna osobne tvoje riesenie sa diskvalifikuje velkostou skrinky, tiez som v minulosti nad podobnym riesenim uvazoval, ale pre moje potreby resp. moznosti aj mini-itx skrinka umoznujuca osadenie 2 3.5 diskov prilis velka.

navyse vyuzitie HP microservera ktoreho su relativne plne bazary (tusim aj Fasgustin jeden predaval) sa mi javi ako vo vsetkych smeroch vyhodnejsie - mensia velkost, nizsia spotreba, hotswap harddiskov, cenovo prinajhorsom rovnake ale pravdepodobne lacnejsie
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa F242 »

Nie, nic sa nepytam, len zdielam skusenost. ;)
Velkost skrinky bola vybrana a) zadarmo :D b) moznost osadenia viac ako 4 diskov.
Ohladom toho HP servra, ano uvazoval som na nim, ale viac ako 4 disky do neho nedam. Toto bol hlavny dovod preco som ho nakoniec vylucil.
Hot Swap je pekna a dobra vec, ale na domaci media server (imho) zbytocna.

Ako som napisal, snad toto niekomu pomoze...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15053
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

Primarny problem unRAID/FreeNAS z mojho pohladu je uzavretost, napriek vyhodam unRAID, resp. RAIDz.
OpenMediaVault je na tom trosku lepsie, kedze je postaveny na Debiane, na druhej strane straca podporu RAIDz - Debian je tiez ale nevyhoda z hladiska podpory HW, kedze stale pouzivaju iba kernel 2.6.32.

Ja som osobne z tychto dovodov poriesil tieto veci manualne - nainstaloval som si Ubuntu 12.04 LTS, nakonfiguroval Sambu (zdielanie suborov), nakonfiguroval Greyhole (drive pooling, tj rozhadzovanie suborov na rozne disky zapojene do poolu, funkcne podobne ako boli disky v povodnom Windows Home Server; ak niekto chce tak sa mozu ukladat duplikaty suborov na rozne disky), nakonfiguroval pristup cez Remote Desktop, nakonfiguroval DVB-C TV kartu a MythTV... Nic z toho by som v unRAID/FreeNAS nemohol spravit a v OpenMediaVault (Debiane) iba za cenu instalovania mnozstva veci (TV karta je podporovana az od kernelu 3.2).

Aktualne ma akurat stve, ze musim menit SAS radic kvoli tomu, ze nepodporuje disky vacsie nez 2TB :rolleyes:. Ak teda niekto riesi ze aky radic kupovat, ak nechce HW RAID, tak odpoved je - IBM M1015/LSI 9220-8i.

Co sa tyka hardware, mozno lepsia volba nez tu co si vybral F242 je lacna H61/B75 doska so 6 SATA portmi za nejakych 40-50e (pre prve disky; ak treba viac tak do PCI-E slotu sa da kupit SAS radic ako vyssie spominany M1015, ktory cez SAS->SATA kable prida 8 dalsich SATA portov) a k tomu G550 za 39 euro. Ano, vyjde to trosku drahsie nez E350, zaroven ale bude spotreba trosku nizsia a vykon vyssi.
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa 643 »

F242 napísal: Ohladom toho HP servra, ano uvazoval som na nim, ale viac ako 4 disky do neho nedam. Toto bol hlavny dovod preco som ho nakoniec vylucil.
tu sa mylis! do toho microservera das viac diskov, bez dalsieho radica minimalne 6 [4ks do caddy a dva (aj ked iba 2,5" do DVD priestoru)] resp. mas k dispozicii 6x sata konektor [5+1esata cez redukciu na normal sata], pruser u tohto HP microservera je, ze nepodporuje defaultne raid5 ..., cize potrebujes radic, aby si to vedel vyuzit a tam sa potom vies dostat na 7 zariadeni pomocou napr.
http://www.tenniswood.co.uk/technology/ ... gle-front/

inak neviem, nestacil by FreeNAS?
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa F242 »

643: Sorry, ale 2Tb 2.5 disky su "trochu drahe"...
Toto NAS nieje zalozene na HW RAID (chvala bohu), takze RAID5 a ine moznosti chipsetu/dosky su nepodstatne. Cize, ano, aj ten HP server by stacil, len sa do neho disky nezmestia :-D

A ohladom dalsieho SATA radica (ktory budem potrebovat a prida mi 8 SATA portov):
Stale zostavam pri Supermicro PCI Express x4 Low Profile SAS RAID Controller (AOC-SASLP-MV8) za cca 110 Eur... (plan do buducnosti).
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15053
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

Problemom AOC-SASLP-MV8 je este horsia dostupnost nez IBM M1015, a to nehovorime o tom ze M1015 je SATA3, MV8 je iba SATA2 :D. Cena je rovnaka, tiez okolo 110-120 euro.
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa 643 »

no, ano, nedas tam 6x3,5" ale iba 5x3,5" alebo 4x3,5" + 2x2,5" a tie sa terove daju zohnat ... pripadne preco nejdes do migracie na 3TB disky? kedze z mojho pohladu Green do nasu nic moc... [aj ked teda nic moc, znamena nic moc do HW RAIDu]
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa F242 »

643: Prave problem migracie na vacsie disky (z 1TB -> 2TB ->3TB atd) je dovod preco som chcel NAS, kde toto nemusim riesit. A moja obycajna skrinka, kde sa zmesti viac diskov toto riesi,proste pridam dalsi disk a hotovo. ;)
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa Xenon »

Ja by som sa chcel spýtať len jednu otázku. Keď už máš toľko diskov, neuvažuješ o HW RAID-e?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
F242
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 739
Dátum registrácie: Ut 22. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Cunovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa F242 »

Nie , HW RAID nechcem z viacerych dovodov.
1) ak odide ten radic, mam smolu a nedostanem sa k datam. Teda dostanem, ale komplikovane. Ak mi nieco odide na tomto rieseni, tak iba vymenim suciastku .
2) cena kvalitneho HW radica (400 E a viac).
3) HW RAID mavaju klasicke RAID polia (5,6), co ja nepotrebujem.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa Snake »

hw raid ma predovšetkým takú vec, ako je uloženie konfigu na disk, takže ak odíde radič tak ďalší si po ňom vie načítať konfig, takže RAID5 je z hladiska performacne/sa najlepšie riešenie. Ja som do toho mikráču narval 7x HDD a tie sú spojené cez storage spaces do RAID6. 4,7TB neni špatné :-)





.
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa Xenon »

No neviem, na eBay zoženieš super radiče za 100 €. Ak by som už mal nejakých 7 diskov, siahol by som po HW riešení. Ale to je len môj názor. ;)

Snake: Storage Spaces fungujú len s HW raidom alebo nie?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15053
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

Noze ukaz tie "super radice". Bud nemaju podporu RAID5/6/50/60 (IBM M1015/LSI 9220-8i - RAID5 kluc takmer zdvojnasobi cenu karty), nepodporuju 3TB a vacsie disky pripadne su to fake (software) RAID karty (Adaptec HostRAID a podobne).

"Ozajstne" RAID karty, ktore podporuju aj viac nez RAID0/1 cenovo naozaj zacinaju od 300€ vyssie, ak sa bavime o novych kusoch.

@Xenon: Storage spaces nemaju s RAID absolutne nic.
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade NAS

Príspevok od používateľa Xenon »

A tie Dell Perc karty? Dosť veľa ľudí ich chváli... A čo je potom to Storage Spaces? SW RAID, či čo?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"