Cvakanie hdd

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Ahoj trošku my vadí na mojom novom disku toshiba P300 3 tb že ho je miestami počuť cvakať čo my tošku vadí ! Dá sa to nejako obmedziť? Podobnú skúsenosť som mal aj na svojom 2.5 " disku hitachi v notebooku keď som ho premiestnil do šuflíka namiesto mechaniky... Táto Toshiba je vlastne s vnútornostami hitachi len tak na okraj.Dočítal som sa že ide pravdepodobne o nejakú ochranu a niektoré disky od rôznych výrobcov to robia roky. Viď môj disk s notebooku ktorý tak počujem skoro 2 roky. Disk v pc je absolútne v poriadku, testoval som ho aj cez hd tune aj cez toshiba soft a životnosť aj všetko ostatné je v poriadku. Máte s tím niekto nejakú skúsenosť , čo by mohlo pomôcť... ? Ps : disk používam len ako úložný. Systém aj programy sú na ssd. :)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8553
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa shiro »

ak cvaka pri zapnuti a vypnuti, je to ok, to sa bezne deje, lebo mechanicka konstrukcia.

ak "puka" pri prenose dat, tak mozes skusit nastavi AAM cez hdtune a podobne softy....bud to pojde alebo nie. Inac tiez nic neurobis.
vypni si svoj netopieri sluch a disk mormalne pouzivaj :-)

ak pravidelne puka ihned po zapnuti, neda sa pouzivat, pripadne ho pc ani nedetekuje a skonci len ked ho vypnes, tak je vadny. ale to nebude tvoj pripad.


p.s. zazil som exota, co doslova daval ucho na ntb, aby pocul ci disk neni hlucny....ze vraj on to pocuje vecer doma. Neviem ci ntb pouzival vo vytlmenom nahravacom studiu ci co :D
Vsetko co sa hybe, vydava nejaky zvuk. Ak chces 100% ticho, existuj na ssd.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Nie robí to aj keď hrám hru ktorá je na ssd. Ale len sem tam .Keď pozerám film z toho hdd tak to cvaká pravidelne ale pohoda normálne prehráva film. Ide o to že pc je na stole a bedna je pár cm odomňa tak je to dosť počutelné. A nie nie som žiadny netopier :D
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa wingo »

Každý HDD vydáva rôzne zvuky, predsa len je založený na pohyblivých častiach ktoré sa veľmi rýchlo pohybujú, a čím viac otáčok tým zvyčajne vyšší hluk. Úplné ticho máš iba s SSD. Možnosti zníženia hluku HDD:
1. Skúsiť pomeniť nastavenia ako písal shiro
2. Zavrieť ho do nejakého stišovacieho boxu/vyrobiť dačo svojpomocne
3. Vymeniť za tišší HDD

Pre zaujímavosť test hlučnosti niektorých HDD a stišovacích prostriedkov:
http://www.silentpcreview.com/article29-page2.html

Ako možno vidíš v popise tiež používam stišovací box, hluk výrazne zníži ale úplne neodstráni, záleží aj od hlučnosti ostatných komponentov či to prehlušia.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Eddward
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2071
Dátum registrácie: Pi 07. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa Eddward »

nejak 3 a pol roka mam 2TB Toshibu a tiez obcas zacvakne, alebo skor zasuchota... ono je to zvuk zastavenia, disk sa jednoducho (ciastocne) zastavi pri necinnosti... niekedy ho prekvapim a ked otvorim My Computer tak az vtedy sa v zlomku sekundy objavi particia a pocut ako sa zapne... neda sa to vypnut co viem, je to by design, zatial mu to nejak neublizilo a uz je aj po zaruke... kus to vadi aj mne ale neriesim
Core i7 8700K @ 4.8 Ghz + Noctua NH-D15 | 16GB DDR4 3200Mhz CL15 Corsair | MSI Z370 GAMING PRO CARBON | MSI RTX 2080 GAMING X TRIO | Crucial MX500 2TB SSD
Samsung 970 EVO 500GB NVMe | Seasonic Prime Ti Ultra 750W | W10 x64 Pro v1809 | Fractal Define R4 Black + 3x NF-A14 | DELL U2515H 1440p
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Tak ďakujem za rady Zatiaľ skúsim pozriem ale mne to robí dosť a pravidelne aj keď ho nepoužívam. Najviac to robí keď z neho číta keď zapisuje ani nie. Nedá sa nejako nastaviť aby keď ho nepoužívam tak bude ako keby odpojený? že napr. keď sa nepoužíva pár minút že ho odpojí ?
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Máte prosím vás nejaké ďalšie rady?
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8553
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa shiro »

to by si musel zaistit ze ho nebudes pouzvat dlhsi cas...a to nedokaze.
pretoze mech. diskom viac skodi ked sa neustale roztacaju.

- vyskusas nastavit AAM
- nastavis si odpajanie disku, no pozor co som pisal vyssie. aby si sem o rok neprisiel ze ti chcipol hdd.
- budes to ignorovat, lebo je to proste tak a kazdy disk vydava nejaky zvuk. nikto ti nepovie ktory je tichsi a ktory nie.

z toho co popisujes sa jedna o normalny zvuk pri praci disku.
nic ine s tym neurobis.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Takto sa ešte opýtam može cvakat aj niečo iné okrem disku? Som si na 90 percent istí že je to disk. Ked dám ucho pred neho ide to odtial. Vedla je hned ssd ale to je bez mechanický častí a pochybujem že to by cvakalo. Inak na tom HD tune pri AAM je low noise až high performance . Shiro používaš to aj ty? On ako ten disk stále prehladáva my chceš povedat ? Aj ked som dnes zapol pc a neišiel do tento pc a ani na ten hdd už to cvakalo. Ako som písal pritom systém a všetko ostatné je na ssd. :)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8553
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa shiro »

Otvor bednu a pocuvaj co cvaka. Taketo veci je nepodstatne sa vobec pytat, pretoze nikto z nas neni u teba doma a nevidi/nepocuje co sa presne deje. Zistovanie takychto veci je cisto na tebe.

Popisovat pracu HDD ako cvakanie je hodne nepresne. Ano, HDD dokaze cvakat, ale je to hlasite cvakanie asi 1x za sekundu a je to priznakom zlyhania mechaniky disku - ani ho nemozes pouzivat. Co nieje tvoj pripad podla popisu. Takze ocividne myslis normalne pukanie pri citani a zapise dat. Co je uplne normalne, akurat si musis vypnut netopieri sluch. :-)

AAM nepouzivam, pukave zvuky pri citani/zapise su normalnym prejavom prace HDD
disk cita data ked si to system alebo hocico ine v pc vyziada. Je fuk co na pc robis, v pozadi sa deje 30 dalsich veci a 90% z nich neovplyvnis.

Neries zbytocnosti a pc normalne pouzivaj, uz z toho robis exotinu.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Tak je to na 100 percent disk . A áno je také niečo medzi pukaním a cvakaním . Práveže my vadilo hlavne to že my ten disk takto puká aj ked ho nepoužívam a hrám napr. na ssd. Na tom disku je zaplnených asi 20 gb dat a pukanie sa opakuje pravidelne každích 1-2 minuty a viacmenej stále ked je pustený pc ,čo je niekedy otravné ked mám skrinku na stole ako som písal. Je to zvláštne lebo odtial nič nečíta a pochybujem že by tam prehladával dáta alebo podobne hlavne ked je ich tam tak málo. Velmi zaujmavé je to že to robí len pri čítaní alebo bežnom chode ked sa napr. ani nepoužíva a pri zápise to nerobí vobec ! Ked som teraz tahal veľký torent niekolko x hodín to nespravil ani raz za ten čas ! Proste ked zapisuje je absolútne tichí a nespraví to ani raz za kludne pár hodín ! Inak ohladom toho AAM ked chcem nastaviť my píše error a ide pustit len test. Nedá sa to nijako inak nastavit ! Napr. teraz som pozeral film a mal som radšej pustení error scan cez hd tune lebo my to vadilo a už to samozrejme nerobilo. Ako hovoríte asi sa budem s tím musiet zmierit a chápem že disk tak pracuje, aby ste si nemysleli že som nejaký netopier tak to určite nie doteraz som mal vcelku hlučný starý notebook kde teda riadne hučal ventilátor... :-) Len my nejde do hlavy prečo to absolútne nerobí pri zápise ale pri pustenom pc a jeho nečinnosti alebo čítaní z neho v podstate stále . Ked je pc pustený 9 hodín tak to bude robit v pravidelních chvílkovích intervaloch 9 hodín aj ked ten disk ani neotvorim alebo ho nijako nepoužijem . A zas ked budem 9 hodin nan zapisovat v kuse tak my nepukne ani raz :) Zvláštne . :?
Používateľov profilový obrázok
lietadlo69
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 05. Okt, 2011, 18:28
Bydlisko: Stará Turá

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa lietadlo69 »

presun si bednu pod alebo vedla stola, alebo daj HDD do stisovacieho boxu. ja mam 2 hdd v boxoch a ani o nich neviem. nic ine s tym nespravis.
cpu:Intel i5 6600K@4,5Ghz/1,30V+noctua NH-U14S mb: asus Z170 pro gaming ram:kingston 2x8GB ddr4 3000 MHz psu: Fortron Aurum 500W gpu:Gainward Gtx 1070 Phoenix@1720(boost 2013)/9200Mhz case: corsair graphite 600T+ silverstone penetrator 12cm, 2 x noctua nf-p12 U.L.N.A ssd: Intel 600P M2 256GB/crucial m4 128gb keyboard: Func KB460(red switch) mouse: Razer Death Adder Left hand edition monitor: Dell s2716dg sound:grado SR60
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8553
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa shiro »

Nic zvlastne na tom nieje, ako pises disk moze byt hlucnejsi pri jednom a menej pocutelny pri druhom. Proste je tam vela veci ktore mozu na disk sahat a je fuk ci si dal daco tam ukladat alebo nie, system robi kopu veci na pozadi, o ktorych ani nevies. Ako som pisal predtym.

Ked ti AAM nejde nastavit, tak to disk pravdepod. nepodporuje - ako som tiez pisal, moze ale nemusi to ist nastavit.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa BubakB »

Takže pekne po podarí...
Z opisu tunnera: trápi ho takz., skôr známe z WD Green, či iných ďalších diskov, teraz to už majú prakticky s ohľadom na spotrebu a paradoxne práve pre akustické prejavy, "parkovanie" disku (v prípade tých Greenov to bolo asi najviac vnímané, keďže to mali nastavené naozaj agresívne ((8 sekúnd)) a hodnoty teda po rokoch mohli byť aj stotisícové...) . Keďže Toshiby (ACA) majú charakteristiku, že pri vypínaní samotného disku je ten zvuk z ložísk, hláv taký subjektívnym pocitom tupý (napr. ja som riešil unsafe release / power off na staršej doske v niektorých prípadoch a ovládačoch ako Intel Rapid Store aj AHCI, tak hlavne aj pri SSD... a pravda, je to spotrebný disk, aj keď má korene u diskov Hitachi Deskstar, tak asi nebude vyvážený tak dokonale než nejaký pre server...), tak tento režim úspory spotreby je asi dosť značné vnímať. Pravdepodobne s novým FW a radou P300 sa táto vlastnosť dostala viac do povedomia, pretože najskôr predpokladám, že s ohľadom na šetrenie spotreby to asi Toshiba pre nové disky nastavila agresívnejšie.

Dá sa s tým niečo robiť? Najskôr áno, pretože mňa to pri mojich ACA až tak netrápi (aj keď som to zaznamenal).
Na PCTF som našiel Eddwardov SMART:

https://s31.postimg.org/c6n0uxy9n/CDI.png
( https://s31.postimg.org/4rxp2kce3/toshiba.png )

O tom nám vraví hodnota C0 a C1... ako vidíte, tak Eddward tam má v 16 sústave hodnotu 355B = 13 659 (pre zaujímavosť jedna z mojich Toshíb bola 621 krát zapnutá, a má iba 641 hodnotu...). Dôvodov môže byť viac. Buď to v správe napájania je selektívne odpájanie HDD (čo asi najskôr Eddward má nastavené...), resp. nová špec. s pokročilými funkciami nových BIOSov, ATA/SATA špecifikácie na nových doskách podporujú....avšak, predovšetkým disk nemá takz. AAM teda pokročilé nastavenie akustiky disku, avšak má APM = pokročilé nastavenie manažmentu napájania s tým by sa už niečo mohlo dať spraviť... pretože to mám práve ja napevno vypnuté a disku sa to nedeje. Najskôr by to malo pomôcť. Alebo to aspoň stojí za pokus...

Stiahni si CrystalDiskInfo. Tam, v položke Funkcii a pokročilých funkcii nájdeš nastavenie AAM/APM... hodnotu nastavíš na vypnutú (disable a status ti tam ukáže OFF) a uvidíš, čo sa bude diať. Možno to bude chcieť reštart či ďalší cyklus (vypnúť a zapnúť).
APM_ToshibaACA000.png
APM_ToshibaACA001.png
tunner1024
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 17. Nov, 2015, 17:34

Re: Cvakanie hdd

Príspevok od používateľa tunner1024 »

Ďakujem. Cez víkend sa nato pozriem a napíšem čo pomohlo. Momentálne nie som doma.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"