Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mirjak »

ja som mal problem so sw raidom obycajnej intel doske, ze ked boli tusim 3 a viac particie, tak nenormalne dlho a pomaly synchronizoval win zmeny, ked sa rozhodol syncnut plexy. Po vygugleni, ze je to MS feature som jednu vydrbal a uz to bolo OK. Inac performance bol min. taky, ak nie lepsi ako raid na urovni biosu (co je asi logicke)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mlady pan, "ked nastane URE-situacia, RAID1 ti to sklonuje a zdegraduje cele pole, takze padnes rovnako ako keby si mal iba jedno SSD"


unrecoverable read error (URE) sa "ASI" neodklonuje z jedneho disku v RAID na druhy disk, KEDZE SA JEDNA O CHYBU PRI CITANI.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Hoši, ale ja tu týmto vaším skratkám vôbec nerozumiem :D

Ak nebude doska s 2x M.2, tak tam dám do raidu 2x 850 Pro. Čo mi teda odporúčate ako riešenie? Aby to bolo spoľahlivé, prdne jedno SSD, hodím druhé. Bios? SW Raid ?
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

mp3turbo napísal:mlady pan, "ked nastane URE-situacia, RAID1 ti to sklonuje a zdegraduje cele pole, takze padnes rovnako ako keby si mal iba jedno SSD"


unrecoverable read error (URE) sa "ASI" neodklonuje z jedneho disku v RAID na druhy disk, KEDZE SA JEDNA O CHYBU PRI CITANI.
Trosku-starsi-pan :) Ked nastane pri rebuilde URE, v prvom rade prichadza k slovu samotny drive ktory ma nastaveny nejaky Handling tohto eventu (retry / realloc), kedze velmi dobre vies, ze moderne SSD/HDD rozhodne necitaju bity ale sektory vo velkostiach KB, tak si vies predstavit co sa stane, ked nastane jeden flip (0>1 ; 1>0) pri 32 000 (!!) bitoch, tym ze to je URE, drive samotny nema co robit lebo toto neodhali ani CRC, ani Reed-Solomon co sa v modernych diskoch vyuziva.

Prichadza k slovu samotny HBA/HBC/SFC (= radic/fabric controller), ktory moze po komunikacii s drivom (ak je to rovnaky vyrobca typu HBA je od HPE a disk je od HPE (resp jeho FW), tak si vedia vykomunikovat co sa udialo), radic moze zahajit Copy On Write operaciu cim sa moze pokusit opatovne reproduktovat ci ku chybe doslo, moze skusit taktiez Fallback tzn pokusi sa to doratat z parity, ale majoritna cast radicov pouzije metodu fail (80% trhu, a 100% trhu tychto kvazi HW radicov), cim vyhodi drive z pola, sklonuje bolo velmi nevhodne pouzite slovicko, u SSD by som sa bal viac TRIMu a wear levellingu nez URE, URE prichadza k slovu az pri rebuilde, ale ked ti radic vyfakuje drive lebo nesplna nejake parametre (viac opotrebovana NAND napriklad), tak si len zvysujes riziko URE pri rebuilde, preto Enterprise SSD stoja co stoja, a preto kazdy vyrobca ma svoj FW na disky, lebo si do neho nahadze extensions aby radic vedel co sa deje ked uz samotny disk nevie, to pri Generic diskoch (WD, STX, Toshiba atd) nemas, tie maju svoj command set a ten je definovany v SATA/SAS protokole. A preto Dell disk stoji 2x tolko co bezny Cheetah.

Nemusim ti hovorit (a sam si o tom pisal), ze consumer SSD maju take skoky vo vykone, ze hocijaky radic ich po roku / par prepisoch sam vyhodi z pola kvoli nevyhovujucim parametrom (preto maju Intely napriklad garantovane IOPS).

Preto kto si mysli ze si z piatich 2tb diskov spravi 8TB pole je na velkom omyle, prvy pad po dvoch rokoch a cely array ide do riti (stalo sa to nie raz, nie dvakrat), preto je RAID10 v tomto lepsi, a najidealnejsia situacia je samozrejme SDS - (som MSFTMan) takze veci typu ako Storage Spaces, ktore vedia komunikovat s HW, ale vedia ze tento subor sa dosral lebo odisiel ten a ten sektor, takze netreba vyfakovat cely drive.





.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

A to co sa pyta Leon, neviem ti dat exaktnu odpoved, v mojej branzi sa snazim veci robit tak ze nechcem byt obetou pokusu, to pri tvojich nakladoch a dostupnosti HW nesplna, HW raid ti moze tie 850 vyhodit z pola po roku prevadzky, SW raid ti zas nemusi zachytit URE, a v prvom rade, niekam pchat totozne disky je najvacsia blbost aku mozes urobit, mozes mat aj P840 (radic za dva litre), ale ked bude chyba vo FW, alebo disky nie su stavane na RAID prevadzku, tak ti zlyhaju po nejakej dobe, a vacsinou naraz.

SSD je raid je v dnesnej dobe, aby to bolo spolahlive, vec na tisicky EUR, aj Intel, aj Supermicro, aj HPE, aj DELL si ich nechaju zaplatit riadne (800GB SSD za 4800EUR napriklad)





.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, toto vsetko plati - v pohode, cize bola popisovana situacia PRI REBUILDE. Ano je pravda ze vacsina radicov sa proste vyserie na ten jeden padnuty sektor pretoze proste v tej situacii nema inu moznost (matematicka istota ze nie je odinakade zohnat tie data). Inak aj to je obrovsky pokrok voci tomu co bolo, ze sa pole nedalo zrekonstruovat vobec kvoli JEDINEMU neprecitatelnemu sektoru z HDD :) teraz ma clovek sice ZREJME domrveny jeden subor, ale moze to byt napriklad "zoznam frajeriek marec2011.xls" pripadne "archiv nakupu detailingovych prostriedkov 2009-2016.rar" ktory ma paritne recovery informacie v sebe.

Jasne, moze to byt aj "Slovnaft Active Directory controller.vmdk" alebo "Firemny Sharepoint.MDF" pripadne nieco na tento sposob, avsak to uz prilis spekulujeme a toto urcite nenastane v domacich podmienkach.

Bohuzial na situaciu autora otazky sa nevztahuju ziadne ReFS, ZFS, Copy-On-write, checksumming mechanizmy kedze sa tu jedna o jednoduche domace nasadenie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mirjak »

OT: ked uz davame riadne ceny, tak pre info, v ponuke su od leta aj 15.36TB SSD do 3PARu, listova cena zacina okolo 40.000 USD
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

mp3turbo napísal:Bohuzial na situaciu autora otazky sa nevztahuju ziadne ReFS, ZFS, Copy-On-write, checksumming mechanizmy kedze sa tu jedna o jednoduche domace nasadenie.
Ano, ale sam dobre vies, ze na RAID treba mat vyuzitie, ak autor chce nasadzovat RAID preto ze je lenivy zalohovat/reinstalovat OS, tak na to za takychto podmienok RAID nie je urceny, lebo jeho pouzitie je skor placebo s neistym vysledkom.

RAID je vec pre enterprise sferu ktora neeliminuje backup, ale dovoluje fungovat (pripadne zvysovat rychlost zapisu z dob RAID0) aj ak zlyha nejaky komponent, a netreba cakat na backup.

Preto dneska pasky este nevymreli, lebo RAID je super vec ak ma firma fungovat kvoli odidenemu jednemu HDD, ale domov, a este s produktami co na to nei su robene, neviem, skor nie, radsej kupit jedno SSD, a ked umre, kupit druhe a nainstalovat OS nanovo, a radsej mirrorovat HDD nez SSD, to je na trhu desatrocia a zvladnu to aj detske radice bez BBU/FBU





.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Tak ja nechápem načo sú tie raidy vôbec dobré? :D

Aby sme si to nejak ujasnili a oprav prosím čo trepnem zle.

SW raid vynechajme kvôli tomu URE, či čo to je.

HW raid to URE zachytí ? a je teda bezpečnejší čo sa tohto týka?,... ale píšeš, že mi HW raid môže disky vyhodiť z poľa ... čo to znamená ? Reštartne (or whatever) mi PC a nabehne len cez 1 SSD ? (alebo ho rozpojí ? čítam som niekde, že po rozpojení poľa cez HW raid prídem o dáta na obidvoch, je to tento prípad?) Ide mi len o to, aby som sa vyhol situácii, že keby som mal 1 SSD a skapalo mi, tak musím čakať na nové, znova inštalovať a podobne (2 dni v riti.) Potrebujem mať komp do 20 sekúnd online. nieje to preto, že som lenivý alebo čo :D
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

SW raid ti moze zlyhat kvoli OS, kvoli driveru, kvoli SSD samotnemu, kvoli FW, kvoli tristo milionom veciam. aj kvoli URE, URE ti nastane aj v HW a tam prichadzas o data ked zlyha array (zalezi od radica ci ti dovoli bootnut zo single disku, profi radice ano, lacnejsie nie, lacnejsie sa bavime pod 1000e).

Vyhodi z pola znamena ze SSD je funkcne, ale radic si bude mysliet ze je vadne lebo sa velmi odlisuje od minimalnych poziadaviek na IOPS, prenosovu rychlost, odozvu a pod.





.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Dobre, tak sa spýtam polopatisticky, lebo už som spotený :D,... Dajme tomu, že potrebuješ NUTNE spraviť raid 1 z SSD, aby ti proste komp po zdochnutí jedného hneď išiel. Ako by si ho spravil ty ? Čo má menej rizík, alebo hocičo iné :D
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

Ty si uvedom ze v tomto odvetvi plati - chces integritu a uptime? Zaplat si, nic viac, nic menej, ak nutne potrebujes SSD a mat ho guardovane a reduntantne, budes potrebovat radic (92118i napr), SSDcka (intely 3700napr), vela casu a penazi, vies, pride mi smiesne ze tu riesime storage, ale umre ti doska a do 20s to nenahodis ani keby si chcel, do 20s ja nenahodim server ktory ma active warranty, nahodim ho max do 4h, a ty DOMA chces 20s.





.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Leon napísal:Dobre, tak sa spýtam polopatisticky, lebo už som spotený :D,... Dajme tomu, že potrebuješ NUTNE spraviť raid 1 z SSD, aby ti proste komp po zdochnutí jedného hneď išiel. Ako by si ho spravil ty ? Čo má menej rizík, alebo hocičo iné :D
Full system state backup z SSD s OS na RAID1 z HDD napr cez VEEAM.

Ak klakne SSD vytiahnes zo stolika zalozne SSD s boot usb veeam.

Bootnem, restornem a fungujem. Teda tak to mam ja :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Snake napísal:Ty si uvedom ze v tomto odvetvi plati - chces integritu a uptime? Zaplat si, nic viac, nic menej, ak nutne potrebujes SSD a mat ho guardovane a reduntantne, budes potrebovat radic (92118i napr), SSDcka (intely 3700napr), vela casu a penazi, vies, pride mi smiesne ze tu riesime storage, ale umre ti doska a do 20s to nenahodis ani keby si chcel, do 20s ja nenahodim server ktory ma active warranty, nahodim ho max do 4h, a ty DOMA chces 20s.
To nahodenie som myslel obrazne. Nevedel som, čo si myslel tým - spadne ti pole. Myslel som, že ho proste rozpojí. tzn bude stačiť reštart a načíta systém hneď z jedného SSD z tých dvoch. tzn reštart zabere 20 sekund a idem ďalej.

Teraz nerieš iné komponenty. Tak isto mi môže zdochnúť zdroj. Momentálne rieším aby bol o jeden problém menej a to sú disky. Nič viac a menej

Ja sa pýtam, aby ste mi poradili, aký raid mám spraviť. Ak mi proste nechcete povedať buď BIOS alebo SW, tak mi neraďte. Potrebujem, aby systém bežal, keď mi SSD zdochne. A chcem to vyriešiť tak aby som nemusel byť 2 dni bez kompu alebo hodinu restoroval systém. Ja chápem, že to asi nechápete, prečo mi to treba, ale nato tu niesme, tak sa pýtam : Cez ktorý je to lepšie ? Má URE väčšiu šancu na odpálenie raidu, než zdochnutie samotného jedného SSD ? SW raid asi nieje bezpečnejší, keďže si vypísal asi 200 iných problémov.
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

Vysvetlite mu to niekto inak, lebo on si asi mysli ze svet je gombicka a my zli zli pouzivatelia ovplyvneni servermi mu just nechceme poradit.





.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"