Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

cafte

posledne dni sa trocha zaoberam myslienkou ze ten moj fileserver ktory nema ziadnu redundanciu diskov by mohol byt lepsie urobeny

Mam tam zatial disky 640+1TB+3TB a zvazoval som ze dokupim 2x3TB a urobim raid5 ale neviem o raid problematike vela a tak dufam pride turbo mi to vysvetlit

Neviem ci ma vyznam kupovat HW kartu aj ked nejaky lacak ako tento ale staci ked doska bude podporovat raid5 cez bios alebo ak nebude tak nejaky windows raid5

popravde ked som staval to moje nas tak som dostal odporucanie na linuxovy freeNas system ale asi po hodine sa babrania s nastavenim som ten USB kluc zahodil a nahral tam W7+TV ktore som mal nastavene za 2 minuty (ked neratam instalaciu)

Dalsia moja otazka je ci pri 3x3TB je mozne pomocou raid5 urobit 6TB disk na ktory sa potom nahra OS (W7) a v pripade zlyhania 1 disku tento OS bude bezat dalej alebo je lepsie mat male SSD + 3x3TB (Raid5 6TB)
Pytam sa pre to lebo keby som v buducnosti chcel rozisrit na 4x3TB raid5 9TB a OS by som mal na dalsom disku tak by mi asi chybal port (vacsina beznych dosiek ma 4 sata na jednom radici - ratam s moznostou ITX dosky)

momentalne mam toto ale zvazujem vymenu za nejaku ITX+Pentium G3258

ked ma este nieco napadne tak doplnim
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

HW radic nicim nenahradis, vykon u SW raidu nedosahuje HW radica.

Su tu nejake temy o ZFS, ale kto ma rok studovania ZFS a potom este pol roka ladid ZFS pole ? :)

Pozri radsej brandovane LSi radice ako Dell Perc H810, HP P420, IBM M5015, Fujitsu D2616 (ten mam teraz, brandovane LSI 9261-8i :-) .
Alebo ine, ale daj pozor aby mali cache a BBU.

Na nete ich kupis lacnejsie ako povodne LSi. Pritom sa daju nas5 preflasovat.

Ak chces full redundanciu tak pre System RAID1 napr. 2x SSD a na data RAID5 z 3x3TB, pripadne +1 disk ako hotspare.
Padne ti 1 disk a stale bezis, vymenis za druhy a zalezi od radica ti do "rebuilduje" data na novy disk.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

tak ale ja som za tu kartu nechcel vyhodit tolke peniaze, co som pozeral tak su to sumy v stovkach dolarov a to axago stoji tak 15 eur
zas az tak vazne to netreba brat, skor ma zaujimalo ci aj taka low karta moze byt lepsia ako Bios raid alebo OS raid

charakter toho nasu je skor multimedialny ("videa z dovolenky" :D ) takze nerobme z toho profi zariadenie za tazke prachy
keby to malo stat vela tak sa na to vykaslem a ked to odide tak to budem musiet zohnat znova ale zivot sa mi nezruti len chvilu nebudem mat co pozerat
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

tak si kup Dell Perc 6i. Tie kupis do 50Eur. Len neni som isty ci podporuje disky nad 2TB

Mal som aj Dell Perc H310 - podpora diskov nad 2TB, SATA3. Nema cache ale. Tusim pri RAID1 to malo 200MB/s Read a 140MB/s Write pri 2x 1TB RED. Cize ak das 2x 3TB do RAID1 tak to bude lepsie. 1Gbit siet ti aj tak tolko nepretlaci.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

ale rozmyslam len o raid5
raid1 mi nic neriesi teda okrem toho ked mi prdne disk
chcem zvysit kapaciu nakupom diku/ov a preto sa zamyslam nad raid5
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

ve H310 vie RAID5, ale nema cache, tak je trochu limitovany vykonom, ale stale to ma vykon, ktory cez siet nepretlacis.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

a kam by som to mal po tej sieti tlacit?
jedine co to ma so sietou je ze sa tam stahuje obsah cez torrent klienta a ja sa obcas pripojim cez teamviever

inak len zdielanie obsahu cez sambu cez router do MM prehravacov pri telkach

e to vsjo

mne fakt ide len o tu bezpecnost dat ze ked sa jeden disk polozi tak nepridem o data
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tu som - pri tomto tvojom zamyslanom pouziti je naozaj jedno ci vytazis pretazis alebo nevyuzijes gigabitove spojenie. Otazku ci maju tvoje filmiky hodnotu aby si sa s tym zaoberal si uz vyriesil, maju.

Doska ktoru si si vybral : nech ta ani nahodou nenapadne to realizovat. Tragedia nad tragediu a skoro vsetky veci tomuto podobne. Kup si normalnu dosku cojaviem B85 cipset, nejaky lacny procesor do toho, mas to sice za 90eur dohromady namiesto 58eur, ale mas to uplne inu ligu, rozsiritelnost, vykon, stabilitu cipsetu, vsetko. Spotreba paliva bude na 8 wattov rovnaka a to mas v celorocnom zuctovani styri eura rozdielu cize to tiez nehra ulohu.



>> Dalsia moja otazka je ci pri 3x3TB je mozne pomocou raid5 urobit 6TB disk na ktory sa potom nahra OS (W7) a v pripade zlyhania 1 disku tento OS bude bezat dalej alebo je lepsie mat male SSD + 3x3TB (Raid5 6TB)

S RAID5kami cez BIOS je prieser, vacsinou su s tym cirkusy pri instalacii alebo prevadzke windowsu. Chris spravne hovori ze system patri na samostatny disk, ja si myslim ze predovsetkym z hladiska akehokolvek buduceho troubleshootingu.






>> Pytam sa pre to lebo keby som v buducnosti chcel rozisrit na 4x3TB raid5 9TB a OS by som mal na dalsom disku tak by mi asi chybal port (vacsina beznych dosiek ma 4 sata na jednom radici - ratam s moznostou ITX dosky)

aj preto ti hovorim B85, tam mas proste sest SATA pripojeni v standarde. Styri su proste sialene malo ked chces dnes pouzit minimalne tri na disky a potencialne ten posledny na system (ktory ajtak nebude nicim chraneny takze ked sa ti pokazi systemovy HDD, vytiahnes zalohy, vysukas rukavy a budes sa s tym bit).

No a teraz tie hlavne problemy :

- ked si dokupis DVA 3TB disky a chces spravit 3x 3TB pole s vyuzitim toho jedneho co uz doma mas, PRIDES O DATA NA NOM ULOZENE. Ziadny bezny radic ani SW nedokaze spravit "tento disk mam, su na nom data a tieto dva mi k tomu pridaj aby z toho bol RAID5 co chcem".

- ked to planujes v buducnosti rozsirit, musis EXTREMNE starostlivo zvazit vyber ci uz radica alebo softu (platformy) na ktorej pobezis. Windows 2003/2008/2012 neumoznuju rozsirovat klasicke SW RAIDx polia, proste ta funkcia tam vobec nie je. Win2012R2 pouzivajuci Storage Spaces uz online rozsirenie ma, avsak su tam obrovske podmienky a nie je to aplikovatelne tvojim sposobom. Akykolvek NFS system by si na toto mohol pouzit, dokonca by si mohol vymienat jednotlive disky za vacsie (cize jeden z tych troch 3TB vymenis za povedzme 6TB model, nechas spravit "resilver" teda rekonstrukciu pola, potom vymenis druhy, potom vymenis treti a nakoniec tu kapacitu rozsiris takze dostanes 3x 6TB = 12TB pouzitelnych namiesto 3x 3TB = 6TB pouzitelnych). Sice to znie komplikovanejsie, avsak ziadna raketova veda to nie je. Samozrejme ze v typickom RAID5 poli ked jeden disk naschval vyberes von a pocas tej rekonstrukcie ti padne druhy, tak si stratil toho hodne - konkretne vsetko.

Nemam prakticku skusenost lebo som to nastastie nikdy nepotreboval, ale som presvedceny ze pri NFS je situacia ina vzhladom na read-modify-write mechanizmus kedy povodne data na dvoch diskoch co preziju (jeden z tych co zostal v masine a ten co si vytiahol von) a stale mas aj ich redundantne metadata kedze na prezivsom disku a vytiahnutom disku ich proste nic neprepisalo ani neznicilo, cize v tejto situacii mozes beztrestne ten vytiahnuty disk vratit naspat ze "hups kuwa to bola sranda", spravit check, pokazeny disk vymenit a nechat to zrekonstruovat. Toto ZIADNY INY SYSTEM NEDOKAZE. Ani HW radic. Okrem tohoto ma NFS este dalsie kvanta zaujimavych vlastnosti a vyhod, ale do toho uz nejdeme zabrdat.



Ak chces nieco jednoduche, postav to na Win2012 R2 (musi byt R2), kompletne opatchuj (spolu s patchmi pridu automaticky aj functional updates ktore su mimoriadne dolezite) a cele to postav na Storage Spaces s paritou. Ja viem, licencia za 2012Server... to neriesim.





>> momentalne mam toto ale zvazujem vymenu za nejaku ITX+Pentium G3258

rozhodne dobry napad. Aj ked to nebude G3258 ale cokolvek o desat eur lacnejsie a nepretaktovatelne, aj tak si v uplne inej dimenzii ako s tymi NM77 doskami. Ci NM55 ci kolko dofrasa.





>> HW radic nicim nenahradis, vykon u SW raidu nedosahuje HW radica.

neverim tomu, Chris - ukaz mi tri miliony random 4kB operacii na akomkolvek HW radici podla tvojho vyberu. A potom pridi ku mne, ukazem ti ich na dvojprocesorovom Xenon systeme. Linear robim zlahka cez 18GB/s read aj write, random spravim 12GB/s. Prosim vyber si jeden HW radic na svete ktory to dokaze.

Dobre, lahsia uloha : ukaz mi jeden jediny radic ktory dokaze jeden jediny milion IOPS, 4kB. Linear alebo random, your choice. A potom si prezradime ze takyto performance ma KAZDY, uplne kazdy jednoprocesorovy Xeon server (bavime sa 4GB/s). Cim viac parity budes ratat, tym priepastnejsi rozdiel bude medzi hrubym kladivom v podobe Xenonov a radičíkmi LSI/Adaptec/undsoweiter.

Nemozes porovnavat nejake "karticky" ktore zozeru 20W a ich "procesoriky" s 600MHz s brutalnou silou a priepustnostou tychto CISC cipov. Viem ze to nie je iba o megahertzoch ale proste z praxe... v neposlednom rade, ziadny jediny HW radic na svete nemoze dosiahnut vacsiu priepustnost ako 6.4GB/s pretoze to je prakticke maximum konektoru PCIe 3.0 zbernice do ktorej je HW radic pripojeny. Takyto limit pri pouziti CPU a viacnasobnych ciest k diskom (v akejkolvek podobe) proste nemas. Ano, hovorim ze ked zoberies 2x Adaptec 71605 respektive LSI 9300-16i v jednom a tom istom serveri, tak dosiahnes vyssi vykon diskovych operacii ked spravis SW raid nez to iste usporiadanie s HW raid. No ale to uz odbacame.

SW Raidy a platforma su dnes natolko vykonne ze desatkrat skor narazis na limity svojich fyzickych diskov a inych casti infrastrukturyr ako na limit SW rieseni.





>> Su tu nejake temy o ZFS, ale kto ma rok studovania ZFS a potom este pol roka ladid ZFS pole ? :)

az take zle to nebude ale suhlasim. Nainstalovat akukolvek kravinu freenas, nas4free, opatchovat a pouzivat musis stihnut za jeden jediny den (nechcem povedat hodinu aby sa Scari necitil scary).





>> Pozri radsej brandovane LSi radice ako Dell Perc H810, HP P420, IBM M5015, Fujitsu D2616 (ten mam teraz, brandovane LSI 9261-8i :-)

toto je vyborna rada a uplne suhlasim - pre taketo malovykonne malodiskove pouzitie to absolutne ma vyznam, bohuzial aj nejaku cenovku navrch. S nicim sa nekakas, v operacnom systeme nic neriesis. Aj tu su moznosti poondit vykon nastavenim radica, ale to je ina diskusia.






>> Alebo ine, ale daj pozor aby mali cache a BBU.

nemyslim si ze by to bola nutnost na toto diskove policko a nasadenie - tu sa dominantne cita (streamuje filmy). Pri zapise je to ajtak jedno pretoze ten nestastny gigabit (v tom najlepsom pripade, mozno je tam len "stovka") zaplni akykolvek radic bez akejkolvek cache. Aj pri RAID5.





>> co som pozeral tak su to sumy v stovkach dolarov a to axago stoji tak 15 eur
>> zas az tak vazne to netreba brat, skor ma zaujimalo ci aj taka low karta moze byt lepsia ako Bios raid alebo OS raid

jasneze moze a 99.99% aj je. Avsak pozor, AXAGO a nic Silicon Image-based NEBRAT ani nahodou. Nepamatam si cisla a nechce sa mi hladat, ale nejake tie typy 9111 ci 9121 ci tak nejak lubili dokonca zle pocitat data :) to bola katastrofa.

Proste sa pozeraj po rieseniach LSI, Adaptecu a derivatov (spomenute IBM, DELL, nespomenute HP SmartArray).To su absolutne stalice bez vymyslov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kontrolna otazka na zaver : kolko penazi by ta stalo toto PC riesenie a kolko penazi stoji hotovy jednoduchy NAS kde pacneš styri disky ? Ano viem vykon tragicky hlavne pri rekonstrukcii pola... vymena 3TB disku moze zabrat tri dni na rekonstrukciu...

Ved ty od toho nic vlastne nechces jedine aku-taku odolnost voci zlyhaniu jedneho z diskov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

tak podme na to

>>Doska ktoru si si vybral : nech ta ani nahodou nenapadne to realizovat. Tragedia nad tragediu a skoro vsetky veci tomuto podobne. Kup si normalnu dosku cojaviem B85 cipset, nejaky lacny procesor do toho, mas to sice za 90eur dohromady namiesto 58eur, ale mas to uplne inu ligu, rozsiritelnost, vykon, stabilitu cipsetu, vsetko. Spotreba paliva bude na 8 wattov rovnaka a to mas v celorocnom zuctovani styri eura rozdielu cize to tiez nehra ulohu.

Tu dosku uz mam nejaky ten piatok a splnila zatial vsetko co som od nej chcel a kedze som raid zatial nepotreboval tak bola uplne vhodna


>> S RAID5kami cez BIOS je prieser, vacsinou su s tym cirkusy pri instalacii alebo prevadzke windowsu. Chris spravne hovori ze system patri na samostatny disk, ja si myslim ze predovsetkym z hladiska akehokolvek buduceho troubleshootingu.

OK aj som si to myslel ale predsa len sa treba opytat kedze v tom nie som doma



>> aj preto ti hovorim B85, tam mas proste sest SATA pripojeni v standarde. Styri su proste sialene malo ked chces dnes pouzit minimalne tri na disky a potencialne ten posledny na system (ktory ajtak nebude nicim chraneny takze ked sa ti pokazi systemovy HDD, vytiahnes zalohy, vysukas rukavy a budes sa s tym bit).

no to by bolo fajn ale problem je v tom ze chcem zmensit case na ten server a jediny ktory mi prisiel vhodny je tento
tiez by som bol radsej keby som nasiel takuto skrinku ktora je mala pekna, pojme viac diskov a podporuje aspon mATX ale bohuzial. ITX v rozumnej vybave su drahe jak svina zase





No a teraz tie hlavne problemy :

>>- ked si dokupis DVA 3TB disky a chces spravit 3x 3TB pole s vyuzitim toho jedneho co uz doma mas, PRIDES O DATA NA NOM ULOZENE. Ziadny bezny radic ani SW nedokaze spravit "tento disk mam, su na nom data a tieto dva mi k tomu pridaj aby z toho bol RAID5 co chcem".
Ano toto viem a ratam s tym ze 3TB dat budem musiet najskor niekam presunut a zlozit raid a potom nahrat naspat, bohuzial toho som si vedomy. Mam 2TB USB HDD 3.0 a par dalsich sata diskov 1TB takze je to kam schovat zatial



>>- ked to planujes v buducnosti rozsirit, musis EXTREMNE starostlivo zvazit vyber ci uz radica alebo softu (platformy) na ktorej pobezis. Windows 2003/2008/2012 neumoznuju rozsirovat klasicke SW RAIDx polia, proste ta funkcia tam vobec nie je. Win2012R2 pouzivajuci Storage Spaces uz online rozsirenie ma, avsak su tam obrovske podmienky a nie je to aplikovatelne tvojim sposobom. Akykolvek NFS system by si na toto mohol pouzit, dokonca by si mohol vymienat jednotlive disky za vacsie (cize jeden z tych troch 3TB vymenis za povedzme 6TB model, nechas spravit "resilver" teda rekonstrukciu pola, potom vymenis druhy, potom vymenis treti a nakoniec tu kapacitu rozsiris takze dostanes 3x 6TB = 12TB pouzitelnych namiesto 3x 3TB = 6TB pouzitelnych). Sice to znie komplikovanejsie, avsak ziadna raketova veda to nie je. Samozrejme ze v typickom RAID5 poli ked jeden disk naschval vyberes von a pocas tej rekonstrukcie ti padne druhy, tak si stratil toho hodne - konkretne vsetko.

Tu sa dostavame k mojej najvacsej slabine a to SW, s W12R2 som zatial nikdy nepracoval vlastne so ziadnym serverovym OS tak neviem nakolko sa to lisi od takej W7.
Rozsiritelnost na 12TB je nedohladne nakolko zatial mam cca 4-5 TB a staci to. Teraz keby som mal 6TB tak je tam velka rezerva lebo to pribuda pomaly (povedzme si pravdu aj tak sa tocia len same blbosti ktore ked stoja za facku idu z HDD prec). Rozsiritelnost kupou 1ks 3TB v buducnosti je taky OP ze dovtedy tu budu uz ine veci na taketo riesenia. CIze vymena za 6TB u mna nehrozi urcite.
Co sa tyka vyberania tak ten "server" som neotvoril odkedy som ho poskladal :)




>>Nemam prakticku skusenost lebo som to nastastie nikdy nepotreboval, ale som presvedceny ze pri NFS je situacia ina vzhladom na read-modify-write mechanizmus kedy povodne data na dvoch diskoch co preziju (jeden z tych co zostal v masine a ten co si vytiahol von) a stale mas aj ich redundantne metadata kedze na prezivsom disku a vytiahnutom disku ich proste nic neprepisalo ani neznicilo, cize v tejto situacii mozes beztrestne ten vytiahnuty disk vratit naspat ze "hups kuwa to bola sranda", spravit check, pokazeny disk vymenit a nechat to zrekonstruovat. Toto ZIADNY INY SYSTEM NEDOKAZE. Ani HW radic. Okrem tohoto ma NFS este dalsie kvanta zaujimavych vlastnosti a vyhod, ale do toho uz nejdeme zabrdat.
NFS je u mna Need for speed a nic ine mi to nehovori cize mimo moj okruh :D


>>Ak chces nieco jednoduche, postav to na Win2012 R2 (musi byt R2), kompletne opatchuj (spolu s patchmi pridu automaticky aj functional updates ktore su mimoriadne dolezite) a cele to postav na Storage Spaces s paritou. Ja viem, licencia za 2012Server... to neriesim.
tu plati to co vyssie, ak to funguje ako bezny win tak by s tym nemal byt problem ale ak je to ovela zlozitejsie tak to asi vynecham



>>rozhodne dobry napad. Aj ked to nebude G3258 ale cokolvek o desat eur lacnejsie a nepretaktovatelne, aj tak si v uplne inej dimenzii ako s tymi NM77 doskami. Ci NM55 ci kolko dofrasa.
okrem toho ze to bude server na zdielanie tak chcem aby to sluzilo pre pripad nudze ako zalozna masina ak by sa nedajboze moja sucasna musela pobrat .......na reklamaciu, takze tych par eur co usetrim ked vyberiem Celeron 1840 az tak velmi neriesim



>> Su tu nejake temy o ZFS, ale kto ma rok studovania ZFS a potom este pol roka ladid ZFS pole ? :)

az take zle to nebude ale suhlasim. Nainstalovat akukolvek kravinu freenas, nas4free, opatchovat a pouzivat musis stihnut za jeden jediny den (nechcem povedat hodinu aby sa Scari necitil scary).

ako som spomenul ZFS ma neoslovilo ba priam az nasra..nahnevalo a tak islo papa a nebudem sa s nim uz zaoberat
potrebujem mat na to easy pristup aj z vonku bez nastavovania routera a kadecoho, proste teamviever a napojim sa odvsadial aj z mobilu





>> Pozri radsej brandovane LSi radice ako Dell Perc H810, HP P420, IBM M5015, Fujitsu D2616 (ten mam teraz, brandovane LSI 9261-8i :-)

toto je vyborna rada a uplne suhlasim - pre taketo malovykonne malodiskove pouzitie to absolutne ma vyznam, bohuzial aj nejaku cenovku navrch. S nicim sa nekakas, v operacnom systeme nic neriesis. Aj tu su moznosti poondit vykon nastavenim radica, ale to je ina diskusia.

>> co som pozeral tak su to sumy v stovkach dolarov a to axago stoji tak 15 eur
>> zas az tak vazne to netreba brat, skor ma zaujimalo ci aj taka low karta moze byt lepsia ako Bios raid alebo OS raid

jasneze moze a 99.99% aj je. Avsak pozor, AXAGO a nic Silicon Image-based NEBRAT ani nahodou. Nepamatam si cisla a nechce sa mi hladat, ale nejake tie typy 9111 ci 9121 ci tak nejak lubili dokonca zle pocitat data :) to bola katastrofa.
Proste sa pozeraj po rieseniach LSI, Adaptecu a derivatov (spomenute IBM, DELL, nespomenute HP SmartArray).To su absolutne stalice bez vymyslov.


ano vyborna rada pre niekoho komu je jedno ci ten radic stoji 100 alebo 200 eur lebo hodnota jeho pola sa rata v stovkach mozno tisicoch eur - to nie je moj pripad, som ochotny do prestavby vrazit par eur ale odtial potial, viacmenej by som to chcel zastresit z "grantu" ktory mam viacmenej zadarmo ale tyka sa to len tohto obchodu cize som limitovany vyberom



kontrolna otazka na zaver : kolko penazi by ta stalo toto PC riesenie a kolko penazi stoji hotovy jednoduchy NAS kde pacneš styri disky ? Ano viem vykon tragicky hlavne pri rekonstrukcii pola... vymena 3TB disku moze zabrat tri dni na rekonstrukciu...

Ved ty od toho nic vlastne nechces jedine aku-taku odolnost voci zlyhaniu jedneho z diskov
.

MB+CPU+CASE+AXAGO cca 190-200.
Riesenie nejakeho maleho skaredeho nasu ktory bude robit len to na co ho naprogramovali sa mi nepaci vzhladom aj na to co som pisal vyssie o zalohe masiny keby nieco, navyse pristup odvsadial atd
ked pozriem NASka tak 4bay najlacnejsi s raid5 som nasiel tento za cca 190 co je rovnaka suma
najblizsi biely je TS-431za cca 224
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vyborne, tiez citas moje splechy tak vies ze NAS v cenovke 200+ eur u mna nemaju sancu a poznas moj nazor ze NASy drahsie ako 600eur nikdy nemali vzniknut.




>> no to by bolo fajn ale problem je v tom ze chcem zmensit case na ten server

jasne, toto je dolezity argument.





>> Tu sa dostavame k mojej najvacsej slabine a to SW, s W12R2 som zatial nikdy nepracoval
>> vlastne so ziadnym serverovym OS tak neviem nakolko sa to lisi od takej W7.

vobec sa neboj. Win8 a Win2012 maju rovnake patche, kukuc atd. Samozrejme kvoli vyssej funkcionalite ma Server nieco navyse. Proste BMW318i versus 760iL, ale furt je to BMW so znamym volantom interierom exterierom.




>> potrebujem mat na to easy pristup aj z vonku bez nastavovania routera a kadecoho, proste teamviever a napojim sa odvsadial aj z mobilu

pokial mas len trosicku normalne spravenu sietku kde sa to bude nachadzat, tak proste s tym routrom nieco robit musis. V opacnom pripade ti nejaki chlapci z Ruska, Bulharska, Turecka, Brazilie Koreiy a podobnych destinacii zachvilu pomozu. TeamViewer zrejme bezi na Win2012 serveri, nikdy som tu kombinaciu neskusal, bolo by to pre teba zname prostredie.





>> vyborna rada pre niekoho komu je jedno ci ten radic stoji 100 alebo 200 eur

radsej pouzi integrovane porty na doske ako tie Axago Silicon Image sracky. Dobre ti radim, ver mi. Ked mas len styri porty na doske tak mas proste systemovy disk a tri datove k tomu a adekvatne musis riesit. Sprav si 3x 3TB alebo 3x 4TB (predaj sucasny a kup tri nove "štyrky") ale proste rataj len s tromi diskami. Pises ze kapacita ta netlaci takze toto je spravne riesenie podla mojho nazoru, nie ist cez Silikon. Vies to je tak, nejaky dovod preco je tam cenovka 15eur pricom seriozne veci stoja 300eur+ proste bude. A nielen jeden dovod...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

>>vyborne, tiez citas moje splechy tak vies ze NAS v cenovke 200+ eur u mna nemaju sancu a poznas moj nazor ze NASy drahsie ako 600eur nikdy nemali vzniknut.

Ako ano ale su ludia ako moja maminka pre ktorych je viac ako dve tlacitka na miktorvlnke uz Hi-tech a pre tych su zariadenia tohto typu dobre. nic neriesit len pustit. Vykon im staci bohate na to co potrebuju a nikdy viac s tym nic robit nepotrebuju.

>> no to by bolo fajn ale problem je v tom ze chcem zmensit case na ten server
<<jasne, toto je dolezity argument.

no popravde do mojej sucasnej skrinky pre NAS sa uz nevojde dalsi disk a ked ju mam vymenit tak uz chcem nieco co sa mi paci a mozem to dat kludne do obyvacky alebo niekde inde na oci a nebude to vyzerat ako pocitacovy tower. Ako krajne riesenie to pripada do uvahy ked nic nevymyslim alebo cenovka pesiahne pomer hodnoty/estetiky tak ano pojde sa mATX a nejaka mini/midi tower ale nepaci sa mi aj tak

>> potrebujem mat na to easy pristup aj z vonku bez nastavovania routera a kadecoho, proste teamviever a napojim sa odvsadial aj z mobilu
<< pokial mas len trosicku normalne spravenu sietku kde sa to bude nachadzat, tak proste s tym routrom nieco robit musis. V opacnom pripade ti nejaki chlapci z Ruska, Bulharska, Turecka, Brazilie Koreiy a podobnych destinacii zachvilu pomozu. TeamViewer zrejme bezi na Win2012 serveri, nikdy som tu kombinaciu neskusal, bolo by to pre teba zname prostredie.

tu velmi nerozumiem, mam normalny router tplink ziadne speci zabezpecenie doma nemam
Asi niekedy ked nebudem mat co robit nainstalujem niekam tu R2 a pokukam co to robi a ako to vyzera


>>radsej pouzi integrovane porty na doske ako tie Axago Silicon Image sracky. Dobre ti radim, ver mi. Ked mas len styri porty na doske tak mas proste systemovy disk a tri datove k tomu a adekvatne musis riesit. Sprav si 3x 3TB alebo 3x 4TB (predaj sucasny a kup tri nove "štyrky") ale proste rataj len s tromi diskami. Pises ze kapacita ta netlaci takze toto je spravne riesenie podla mojho nazoru, nie ist cez Silikon. Vies to je tak, nejaky dovod preco je tam cenovka 15eur pricom seriozne veci stoja 300eur+ proste bude. A nielen jeden dovod...

dosky ITX vacsinou ani nemaju 4 sata na jednom radici teda s tym lacnejsich a dosku za 100e sa mi nechce kupovat
dalsou vecou je ze raid5 je tiez az na doskach s vyssou cenovkou ked pozeram ITX, mATX su uz na tom lepsie ale to je len krajna moznost
predaj 3TB a nakup 4TB je uz velka strata penazi a do toho sa mi uz nechce
CO sa tyka toho radica ano chapem ze za 15 eur bez DPH nemozem cakat nieco super ale axago ma napr aj PCIe radic za cca 45 eur ale nechapem preco nevie raid5 >tu<
na druhej strane nepotrebujem kupovat BMW 7 6liter ked chcem len ist do obchodu a naspat ale bezpecne, staci mi aj i20 co ma 10 airbagov za 1/10 ceny ze?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

bla bla bla... miesaju sa tu hrusky s jablkami

mp3turbo nemylis si nahodou NFS so ZFS ?

Lenze ja tu nepisem o niecom co som niekde cital, ale o tom co som realne mal a skusal.

kedze s widlami robim denne a aj kvoli certifikaciu som sa s w2012R2 hral viac nez dost a aj storage spaces, parkrat sa stalo, ze sa pole rozbilo a neslo recovernut.... len taky detail, ze nikde v enterprise sa SS nepouzvaju

Kup si Dell H310 a na to win 2012/ win7 alebo co tam chces. Mal som ho 2 roky a bez problemov. Pred 2 rokmi ma stal nieco menej ako 80e. Pred rokom som pozeral a dali sa kupit okolo 50e. Teraz mozno budu lacnejsie, skus pohladat a budes vysmiaty.

Samozrejme nezabudni na backup pola na iny disk/ulozisko, pretoze RAID ta ochrani pred HW zlyhanim, ale nie pred ludskou blbostou. :rolleyes:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to posledne je dolezite, len bohuzial tu sa na to nedostava penazi. A samozrejme ZFS a nie NFS...

Scari, na pridavne radice sa vykasli pokial to nie su zmienene LSI/Adaptecy hlavne ked potrebujes pripojit taky pocet diskov ktory sa ti zmesti na dosku. Pod 100eur kupis Z97 dosku ktore vsetky maju 6x Sata3, cize toto neriesme - verim tomu ze okolo 50eur kupis nejaku dosku ktora ma minimalne 4, urcite 6 diskov... napriklad B85 cipset. AMD neriesim, tam su tie radice nic moc i ked financna uspora pri kupe by tam nejaka bola.

Chris, o tom rozbitom Storage na R2 prosim povedz co najviac. Hlavne HW detaily, ci bol pouzity certifikovany hardware lebo tych je vcelku malo, a nejake okolnosti ako k tomu doslo eventualne kedy to bolo. MS opravoval nejake veci cely rok 2014, teraz tusim v novembri vydali velky feature pack.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

pri tej Dell karte rata rebuild karta alebo procesor?

najlacnejsiu H310 som nasiel za 100+20 USD co je pri dnesnom super kurze asi 105 eur

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"