Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

Neznizuje nic :D

Nakolko jediny normalny sposob je VCRM ktore stahuje repo vsetkych upd/fw bez potreby subscription, proste im ide o to, aby si si netahal veci z webu, a to je dobre, lebo odkedy toto nasadili sa velmi zrychlili ich weby, ludia mali 100 serverov a ziadne repo, nech to pekne ide po LANke, rovnaky princip ako WSUS.

a ked to SPP nutne potrebujes dam ti ho





.
Hexaris

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Hexaris »

Uz som ho nasiel, ale i tak vdaka. Nasiel som aj 2016, ale tam je vyradena podpora p410 a pod. starsich radicov (v dokumente na to upozornuju).
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Hoši rýchla hlúpa otázka :D Ako nainštalujem fresh win na raid 1 ? resp ako ho spravím ? Nejde to nijak inak, iba v biose ?

Niekde som čítal, že ak rozpojím raid 1 spravený v biose, tak stratím dáta na obidvoch ? Čo je na tom pravdy ?
.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Kazdy vyrobca ponuka svoje hybridne pozlepene riesenia, cize si to najprv vyskusaj na prazdnych diskoch. Lb stalo sa mi to, ze som sa spoliehal, ze to bude tak ako to spravne ma byt, holt ale iny vyrobca si zmyslel inak :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Čo máš presne na mysli ?
.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

ze predtym ako budes nieco instalovat na raid alebo rozpajat, vyskusaj na prazdnych diskoch s testovacimi datami
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Ani by mi to tak netrebalo skúšať. Pôjde o čisto systémový disk a rozpájať to na 99 percent neplánujem. Pýtam sa len kvôli tomu jednému percentu.

Skôr mi ide o to, či mi to bude fungovať normálne a nabehne to aj po zdochnutí toho jedného SSD, ak nastavím raid cez bios.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, presne ako Chris hovori, VYSKUSAJ SI TO. Pustis instalaciu, to ti zaberie asi tri minuty, nahodis, prebehnes cez uvodny interface, windows bezi. Mozes si tam nacapat drivre, potom masinu vypnes a jedno SSD vyhodis von.

Silno ti doporucujem vytiahnut to iste SSDcko po zrestaurovani dat ZA BEHU aj napriek tomu ze na to nemas stavanu masinu (cize nemas hot-swapy atd). SATA interface of verzie myslim 3.1 co je zhruba 2008 ma hot-swap nativne v sebe, aj ked to nikde nemas napisane. Uplne bezne vytahujem z notebookov CD-ROMkove sufliky s diskom uz roky rokuce, na desktope som uz zoparkrat proste vybral disk za behu. Ak ti toto masina prezije, idealne dvakrat, mas lahky test za sebou.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Vieš jak veľmi sa mi chce kupovať 2x 960 Pročka za 700 eur len aby som si to vyskúšal? :D

Len tak zo srandy, čo tým myslíš - ak ti to mašina prežije? - to mám akože skúsiť, či mi to SSD po vytiahnutí odpáli? alebo niečo na kompe? :D Tomuto som nejak nepochopil :D

Snád si myslel len to, že či mi to po samotnom tvrdom vytiahnutí a znovu-zapojení SSD, znova spojazdní raid :D
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

myslel som ze SSD uz mas doma. HW to prezije.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Tak ako si to myslel, že ak ti to mašina prežije? :D Nech viem sledovať, keď ho vytiahnem :)
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

operacny system, nazivo. Nepises aky Win konkretne ale vsetky normalne bezne to zvladaju.

Poznamka : v pripade vytvorenia Raid1 maju obidva disky uplne identicky obsah, cize teoreticky by po odpojeni/pokazeni atd ktorehokolvek z nich jednoducho nemalo dojst k akymkolvek problemom, operacny system by ti mal bezat dalej bez padnutia atd. Sediva je vsak teoria a zeleny strom zivota, takze treba vyskusat, specialne pri tychto BIOSovych "raidoch" ktore s normalnym radicom co poctivo robi svoju robotu maju pramalo spolocne. Malo by chodit v pohode.

Proste vyskusaj.

Poznamka cislo 2 : ziadny RAID nikdy nebol, nie je a nikdy nebude NAHRADOU za zalohovanie. Nemozes si povedat "mam RAID tak sa nic nemoze stat". Ked si omylom vymazes nejake subory zo systemu cim ho dochnapes, ked ta zaviri/zasifruje virus, ked ked ked desat inych moznosti, bude ti RAID prd platny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Úplne najdôležitejšia vec, kvôli ktorej robím raid je, aby mi po zdochnutí SSD systém bežal ďalej hneď na druhom SSD bez mrknutia oka (musím hlavne vyskúšať spôsobom akým si mi to kázal. - to vytiahnutie za behu.) Preto aj zisťujem, či je bios raid spoľahlivý - a teda či sa mi oplatí robiť RAID na systemák. A ďalšia vec, aby som mal dáta z HDD vždy aj na nejakom druhom disku. (tiež keby náhodou prdol.) Momentálne ma ďalšie veci teraz netrápia.
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

V prvom rade, davat akekolvek SSD do RAIDu ktory to nepodporuje (a to nepodporuje vacsina radicov do roku 2012-13), tak sa nemusis spoliehat na nic a na cely RAID si zabudni :). Intelacke radice ho podporuju (TRIM), ale to neni pre mna RAID, taktiez, 960 je consumer grade SSD, nema v RAIDe co robit. Ono ti to pojde, aj recovery nabehne, aj to pojde uplne super par rokov, ale ked nastane URE-situacia, RAID1 ti to sklonuje a zdegraduje cele pole, takze padnes rovnako ako keby si mal iba jedno SSD. Pokial nemas fakt drahy radic co vie Tiering a SDS, a drahe SSD urcene do RAIDu, sprav si vo Wine SW RAID nakolko si myslim ze v tomto pripade to bude lepsie riesenie (AHCI a vo Wine ich nastavit do mirroringu).





.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Vidíš sak to ma absolútne nenapadlo :laugh: , nainštalovať fresh win na jedno SSD a urobiť mirroring vo wine. To som chcel vedieť, či ide aj inak ako v BIOSe aby to fungovalo. Čiže takto to bude fungovať tiež hej ? Cez SW RAID, ak mi prdne jedno, hneď pôjde druhé ?
.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"