Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

mp3turbo napísal:jasne ze ti poradime. Urob si doma RAID1
díky turbo,.. nabudúce si prečítaj aj druhú polovicu vety :D

Spravím teda SW raid na HDD aj na systemák. Ak je teda ten radič taký strašný porod.

Snake : dík že si to so mnou vydržal :D Máš u mňa minimálne 5 pív :) Ale aspoň už bude problematika raidu vysvetlené aj do budúcna pre všetkých. To sa môže dať kľudne do FAQ :D :D ...
.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Ja len taky detail, kedysi pred niekolkymi rokmi za cias Win7 som mal ten SW raid1 (teda mirror particii) na 150GB particiu, malo to 1/3 az 1/2 rychlosti jedneho disku. Cize nevim ci by som robil softwerovy RAID1 pre OS, teda ani ten co mas na doske v biose, je kvazi softwerovy raid.

Bez aspon zakladneho RAID controllera moc vody nenamutis, napr. Dell H310, vie robit raid 0,1,5,10 ale cachce nema, uklada do RAM, nema BBU, ale dokazes pripojit SSD ako cache k raid polu.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

Tak degradacia vykonu by tam nemala byt ziadna, nie? Za tie roky snáď sa to posunulo troška doperdu :P a tipujem, že si to ešte nemal na SSD, či ?
.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

skusal som aj 2012r2 StorageSpace s hot tier SSD a nenaplnilo to moje ocakavania, preto som siel do lsi 9261-8i a 4x SAS 10k rpm na doma :-)

vratimr sa k tomu co som pisal davnejsie, vyskusaj, otestuj, nasimuluj vybratie disku a rebuild pola ci ti to bude stacit :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

To "4x SAS 10K rpm" je čo presne? :D
.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa faugusztin »

Styri disky s 10000 otackami za minutu, pripojene cez SAS rozhranie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

plus 2x 3TB 7200rpm sata v RAID1 na backup/data
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kolko skratiek este dokazeme pouzit :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Snake »

"Uplne bezne sa pouzivaju multiTB disky v poliach, uplne bezne su polia odolne voci zlyhaniu nieze jedneho disku (a ked sa stane nieco s druhym tak je strasny cirkus na svete) ale voci zlyhaniu celej policky diskov a dokonca jednej polovice celeho pola zahrnajuceho stovky diskov. Skusme upresnit : pre male nasadenie specialne raid1 a extremne specialne raid5 su velke disky hodne slusnym rizikom."

Ano, su, ale k takym veciam sa ja nedostanem lebo nebudem vediet zakosovi garantovat dostupnost a integritu dat, a ked sa dostanem, tak si pis ze zbehneme na jedno, aj dve, a do dubaja, lebo prachy ma budu srat najmenej.

Aj ja si viem predstavit 4x backplane natrieskany 16x2TB diskami a kazdy backplane x2 SAN controllery ktore idu von cez fajber do dvoch FC switchov s NPIVom, a toto vsetko v nejakom nested RAID poli (110? 1010? vyber si, moznosti mas plno :) ). Ale, ruku na srdce, mas k takym zakaznikom pristup? Ak hej tak chcem byt tvoj kamarat, ja nie :), a prosim veci - toto som tam videl to dajme bokom, velmi dobre vies ze takych zakaznikov bude na slovensku...hmm...jeden?...traja? max (nie nadnarodne korporacie co tu maju branch).

Ja som mu len vysvetloval to, ze davat do RAID1 2x4TB disk je <>na (lebo je), a ze to ludia bezne robia (co je najvacsi fuckup), to je vec druha, pritom si vobec neuvedomuju ze target 1TB+ je tu uuuuplne na inu cenovu triedu a nie do stvordiskoveho synology co ma niekto pohodene v skrini (aspon teda kym nenastane recovery).





.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a vysvetloval si dobre. Jednu ruku na bradavky a druhu do treniek - na doma moc alternativ nie je : raid6 tazko dostupny v praxi (hw radic ? Ano, za aku cenu a zaplati to typicky BFU ? Pocet diskov ktore potrebujeme zase zaplati to typicky BFU). Takze pre tych lepsich snad Raid5 a silnejsiu modlitebnu knizku ; beznejsie pouzitie urcite bude Raid1 na motherboarde. A denne zalohovanie Counter Strike levelov na externy disk cez Veeam Endpoint Backup pripadne nieco usmahnute aj so seriovym cislom.

Ano, iste, mame tam nejake drobne uskalia ktore sme uz naznacili a zopar dalsich ktore sme nepreberali.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

ono si treba uvedomit 3 veci:

1. raid so SATA diskami nikdy nebude taky spolahlivy ako so SAS diskami
2. na doma je uz raid controller overkill a kupovat cely backplane s 10x 300GB SAS diskami je overkill, cize radsej 2x 3TB napr. aj tak rebuild pola a za ten rok co ho mam nemal ziaden problem klop klop klop.
3. raid neni nieco svetaborne, kto nema separatny backup RAID pola je debil, cize asi tak :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

robíš ešte zálohu raid poľa, keď v podstate ten raid už je nato :D ... nesmejem sa, že to niekto robí, ale ten raid je nato určený, aby sa žiadny backup robiť nemusel nie? :D

... z tých vašich rečí ma normálne chuť na nejaký raid aj prešla ... beriem to tak, pravdepodobnosť či mi zdochne disk na životnosť, alebo na nejaký error je rovnaká a radšej ho ani nebudem robiť.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sprostost. Raid NIE JE zaloha, NIKDY nebola a NIKDY NEBUDE. Bolo to snad dostatocne silno naznacene.

Mas Raid1 pole. Vymazes si subor/adresar. Nemas nic, dvakrat nic. Raid nie je zaloha.
Nainstaluje nejaky program, patch, cokolvek, system padne. Mas dvakrat nefunkcne nic. V Raide, ale nefunkcne dvakrat rovnako.
Padne filesystem (NTFS) pretoze nemas doma UPSku a vypadne elektrika. Mas dvakrat nic.

Raid ta nechrani pred vsetkymi nastrahami sveta, avsak rozhodne je lepsie mat aspon raid1 (aj ked na dvoch diskoch) alebo Raid5 (na troch) so vsetkymi tymi hrozami co sme popisali - ako nemat. A zalohy potrebujes uplne rovnako ako doteraz.


PS : technicky, aby skratiek nebolo dost... AFR (annual failure rate) akychkolvek zariadeni je mnohonasobne vyssia ako URE :)

Povedane človečensky : je sialene vacsia sanca, matematicka pravedepodobnost a realne vypozorovana skutocna uroven ze sa ti pokazi disk nez ze neprecitas nejaky sektor z neho. Povedane este človečenskejšie, silno nutne tuho moc vela potrebujes Raid :)


Povedane este inak, keby si len pocuval reci tak by si nikto nikdy nekupil tie trojvalcove hrozy z Mladej Boleslavi. No vidis.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Leon: nebud hlupy :D Vies jak sa vravi, RAID ta zachrani pred HW Failure, ale nie pred ludskou hlupostou.

Raid je na to, aby si mohol mat nepretrzity beh servera/workstationy bez poskodenia integrity dat. To ked sa ti tam stiahne napr. crypto-locker, alebo vymazes zakryptovanu particiu (ako ja pred par rokmi) bez zalohy hlavicky, kde vlastne zacina ti RAID nepomoze. Zabijes ako ja 2 tyzdne s winHex hladanim zaciatku a nakoniec ked si myslis, zesi o vsetky data prisiel pri upratovani najdes disk, na ktory si zbackupoval pole a odlozil do policky je ako spasenie :D . Preto raz mesacne alebo raz za 2 mesiace spravit backup raid pola a disk odlozit do suflika :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Leon »

turbo : j jasne, teraz čítam, že som napísal sprostosť ... samozrejme som raid1 nikdy nebral ako zálohu. Bral som to ako niečo, že keď mi prdne jeden disk, ide mi hneď druhý. (čo sa stane jednému, tak nato je tu ďalší). Ale chalani mi tu napísali ďalších 200 vecí, kvôli ktorým padnú rovno hneď obidva :D tak preto som si ten raid úplne rozmyslel. Či je tam šanca, že mi zomrie single disk, alebo mi obidve odpečie nejaký error, tak už je to asi jedno. Nevedel som, že je tam ešte triliarda iných faktorov, kvôli ktorým raid môže odísť. Myslel som, že sa robí práve nato, aby som mal hneď druhý v pohotovosti :)
.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"