ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

Čo sa týka dostupnosti VDSL, najlepšie, ak by ti to potvrdil nejaký technik, ktorý tam vie osobne prísť a premerať to, je to len o vzdialenosti viac menej + či majú nasadenú VDSL technológiu.
To či si v "dosahu" VDSL si vieš teoreticky zistiť aj sám, ak vieš ako daleko je od teba DSLAM, resp. ústredňa. Ak je to viac ako 800m , tak sa mi zdá že to ti nenasadia.

Router: Odporúčam niečo z Asusov, ak stačí basic router, stačí vyberať z tých lacnejších. Stabilné, množstvo nastavení, a nie drahé.

Otázka je, či ti naozaj +5Mbit prinesie taký prínos, ale chápem, prečo nemať za rovnakú cenu a +5Mbit viac. Inak ORANGE 20 môže byť aj VDSL ak budeš v dosahu, ak nie, tak DSL. Je to len o vzdialenosti.

Ani nevieš ako by som ja bral aspoň 10/15Mbit, Ja tu mám AŽ 7,5Mbit, a viac tu nikdy mať nebudem :D. V prípade, že nepribudne nový dslam, čo ťažko v mojej lokalite...
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Tak na moje 'prekvapenie' mi teta odpisala, že na mojej adrese nie je dostupné žiadne internetové pripojenie 😀 Až na to, že na tejto adrese využívam už 5 rokov DSL... Aspon je vidieť, aký tam majú v tom bordel a aké majú ich zamestnanci znalosti.Na 100% viem, že minulý rok sa budovala v obci nová ústredňa, drasticky sa mi zlepšili parametre linky a taktiež mi po požiadaní zvýšili na 15mbps,čo predtým nebolo možné. Veď som aj sem postoval parametre linky, Cagej mi ešte písal, že by to udržalo aj VDSL. Ale teta z Telekomu ma bude 2x presviedčať o tom, že na mojej adrese nie je v súčasnosti dostupné žiadne pripojenie 😀

Čo sa týka tej vzdialenosti od Dslamu, tak to do tých 800m môže byť. Ale môže to byť aj viac, max. do 1km. Keď som pozeral na mape pokrytia, tak na moja adresa svietila na VDSL 30,ale bolo to na hrane. Posledný barak na ulici. Preto si nie som istý. Že sa podpíšem u Telekomu na 2 roky, následne mi povedia, že vdsl 30 nie je možné a budem platiť 20€ za dsl 15 ako aj teraz. A budem na tom ešte horšie, ako som bol teraz. Presne tohoto sa obávam.

Tých 20mbps na DSL by som bral, samozrejme za tu istú cenu ako teraz, inak nie.

A s tými tvojimi 7.5mbps ťa fakt ľutujem, bol som na podobnej situácii 3 roky, že som mal 5mbps a nezdvihli na 10,lebo som bol ďaleko od dslamu.. Je to smrť. Skús si stiahnuť plánované pokrytie z telekom stránky a možno nájdeš, že budú v tvojej obci posilnovať siete. A díky za odpoveď.
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

A ty si naozaj myslíš že nejaká ovca z telekomu na linke sa tomu rozumie? S koľkými technikmi som sa bavil, a sorry, ale ani tí nevedeli niekedy čo po nich chcem, škoda slov...

Vieš čo sprav? Objednaj si to cez ich web formulár, tú službu čo chceš. Myslím, že by to malo byť tak ako u mňa v Orange-i. Spravíš objednávku, príde technik, dohodneš sa s ním čo a ako by bolo možné k tebe pustiť, a aj keď by si podpísal papiere "na 2 roky" tak môžeš odstúpiť od zmluvy do 14 dní, pretože objednávka išla elektronicky. Aspoň takto by to malo byť.
PRoblém tu ale je ten, že ty máš aktívnu linku cez Orange, a Telekom môže brblať a povedať ti, že ti to prídu zapojiť až keď ti skončí zmluva, resp. zruší sa ti slot/linka. Toto si prezisti, myslím, že sa to tu aj dosť písalo.

Pokrytie som pozeral, žiaľ situácia je natom dosť biedne, mal sem ťahať optiku jeden provider z okolia ale vieš, budeš tahať 8km optiky kvôli 2000 ľudom 1 obec ---> 1000 ľudí (moja obec) ... ? + malo to byť tento rok, a nebude to ani asi další. To je také, tu má každý smiešne wifinky, čo si pozrú natom sem tam email, stiahnu nejaký leták do Lidlu v pdf, alebo pozrú video a koniec. Ja potrebujem net na prácu / multimédia / zábavu atď. Takých ľudí zas nie je veľa. Väčšine stačí aj mobilný net a neriešia to. Stačí im k životu Facebook. Choré...

btw: kde majú to plánované pokrytie? ... Nemôžem sa k tomu nejak dostať
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa filipec12 »

Dion pozri si hodnotu utlmu a podla DSLcalculatora vies urcit kolko si cca od ustredne
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Keď nad tým takto uvažujem,tak sa mi do toho vôbec nechce. Pretože je pravda,že by som najskôr musel zrušiť net od Orangeu,to som sa informoval a povedali mi,že keby ho zruším tento mesiac,tak oficiálne ma odpoja až posledný novembrový deň. Proste nechcem byť zbytočne bez internetu,keď to nie je nutné. Ja internet potrebujem,a nevydržal by som bez neho asi ani deň. Uvažujem o tej alternatíve,že by som skúsil nejako ten Orange,nech mi dajú aspon to DSL 20 za 15€ a budem spokojný. Už som tu čítal,a vraj dali aj VDSL 30 za 15€,ale vraj až po tom,ako volali na retenčné oddelenie...čo netuším ako sa dá,ale myslím,že je to nejak tak,že pridem na predajnu a poviem,že chcem zrušiť internet a následne by mi mali ponúknuť nejakú ponuku,aby som ostal. Lenže bojím sa toho,že to zruším a nikto mi volať nebude a budú kašlať na to :D Potom bude dosť čudné ísť zase do Orangeu podpisovať novú zmluvu :D

Tak ja na optiku tuto na dedine ani nepomyslím,pretože by to absolutne nemalo zmysel :D Zase je pravda,že tu na fore niekto písal,že nejaké dedina na východe má optiku a išiel si na 300mbps :D Ale ako už hovoríš,tuto na dedine je vačšina tá stará generácia,ktorá buď internet nepotrebuje k životu vôbec,alebo si čeknú Fejsbuk a tým to pre nich hasne. Nás,čo potrebujeme rýchlejší internet na prácu/zábavu/multimédia je málo a nikto nebude kvôli nám budovať novú infraštruktúru. Zase daľšia vec je tá,že žijeme na Slovensku,a tu je všetko tak trochu za ''opicami ''. V Nemecku už ponúkajú najpomalšie DSL 18MBPS a všetko v poriadku. V CZ dokážu dostať VDSL do 1.2-1.5 km,čo sa nám môže len snívať. A tie wifinky to áno,to keď sa pozriem von oknom a na bytovke vidím tie wifiny,tak mi je do smiechu. Potom sa stažujú,že im lietajú pingy.


Túto nájdeš tie dokumenty na plánované pokrytie https://www.telekom.sk/dokumenty/informacie-o-vts-st/
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Filipec, aktuálne mám niečo s routerom a nedokážem sa do neho dostať,dokonca ani po reštarte :D Ale našiel som starú fotku,kde som to mal odfotené,dal som to do DSLcalculatora a vyšlo mi,že som približne 1-1.1km od ústredne,čo by bolo aj reálne. Takže som s VDSL asi skončil :D Síce je tu nahodený VDSL2 vectoring,ale to dáva tiež tak na 1km okolo 28mbps..takže to je asi zbytočné,na tom by som sa s Telekomom určite nedohodol a zamietli by mi to. Reálne prichádza do úvahy len to VDSL/ADSL 20,ktoré je do tejto vzdialenosti ešte možné. Aj keby to VDSL išlo,tak by to bolo určite nestabilné a padala by linka,to by mi museli nastaviť profil tak na 25mbps,aby to bolo stabilné. A to mi nikto tam nespraví,to už by som videl zase tie naťahovačky s nimi...

Tu máte link na moje parametre linky,môžete posúdiť: https://postimg.org/image/lvjahj833/
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

pockaj tie 3 mesiace ale radsej si over cenu po viazanosti, VDSL stale rozsiruju, hlavne tento rok dost aktivne..
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa filipec12 »

Dion s takymi parametram by ti 20 Mbit ADSL malo ist bez problemoclv. Dokonca poznam ludi ktorym pustili VDSL a su od ustredne 900 - 1000m a bezproblemov im to ide 37 Mbit. Ale to uz bolo na vybavovanie "trosku" zlozitejsie
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Tie 3 mesiace neviem či vobec má cenu čakať, kedze ustrednu tu budovali minulý rok, a vazne pochybujem, ze by stavali dalsiu. Telekom mi stale tvrdi, uz po 3x,že na mojej adrese do 3 mesiacov bude VDSL... Čo je podla mna nemožné, keďže vdsl2 vectoring už tu majú.. Nevidim sposob, ako by mohli na moju adresu zaviesť vdsl, keďže som vyše 1km od ústredne.

Filipec máš pravdu, dsl 20 by nemalo robiť problem a to s tym vdsl na 1km mozne je, kedze v CZ pustaju az do 1.5km...a to vybavovanie trosku zlozitejsie, na to nemam ani cas, ani nervy.
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

DioN: Aj tak ten profil, ktorý mas nastaveny teraz nie je 15/1Mbit. To je ani nie 14Mbit/0.75Mbit odhadujem, neviem presne z hlavy tie prepocty na dsl. Tam sa nastavuje offset do plusu. Ale to robia bezne. Namiesto uploadu 1Mbit = 1180kbps cca +- nastavia 860kbps. Pisal som to tu viac krát. Dmnti a ked to povies technikovi tak ta este posle do p...
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

Tu je orientačná tabulka. Na 15Mbit by si mal mat cca 17000kbps+.

Obrázok
filipec12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 197
Dátum registrácie: Št 21. Júl, 2016, 23:37

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa filipec12 »

nie kazdy technik ta posle do p... su aj taki ktorym ked povies tak ak to linka dovoli nastavia ti vyssi profil.......a k tym prepoctom + - to sedi ja mam na 16 Mbit profil 18 398 kbps.
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Kaper máš pravdu. Veď uz som to tu raz aj pisal, ide mi to 12.8/1... Najskôr som to aj riešil, ale bez úspechu. Veď to sú tam dementi, a budú ťa presviedčať, že profil je nastavený správne a že je normálne, aby to išlo tak.. Takze potom som to prestal riešiť, pretože na to nemam nervy... Po pol roku v jeden deň som prišiel domov, a bol vypadnutý router, tak som ho resetol a zrazu upload 1mbit... Idioti.
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

Áno, niekedy pri poruche zresetujú porty a upravia profil, na počudovanie k tomu správnemu. Žiaľ ja som si týmto tiež prešiel. Je to aj o ľudoch. Ak by to ale nastavovali tak ako majú tak by sa takéto veci vôbec nemuseli riešiť. K technikom sa nevyjadrujem ale ani ich nehadzem do jedného vreca. Keď som chcel nastaviť Individuálny profil (aby mi držala linka), alebo taký aký mal byť nastavený tak sa mi technik vyhrážal že mi dá 2Mbit alebo mi dá linku na zrušenie. Tomu sa povie prístup :). Odvtedy som už nič neriešil pretože je to strata času a nervov sa dohadovať s inteligentom.

Tak daj vedieť ako si dopadol ak sa k nejakej zmene vlastne dostaneš :)
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

No tak keď tu čítam,aké má vačšina ľudí s nimi skúsenosti,tak to asi fakt za to nestojí s nimi ani niečo riešiť. Aby sa ti technik vyhrážal,že ti dá 2mbit alebo ti zruší linku,choré... Každopádne ako vidím,tak nemá zmysel prechádzať nikde inde,keďže VDSL by mi aj tak nepustili. Neverím,že by tu stavali nejaké miniDSLami,keď tu robili pred rokom ústredňu. Ešte by som náhodou zrušil net,zrušili by mi port a potom keby som chcel niečo iné,tak by mi povedali,že ústredňa je plná a bol by som bez internetu. Takže jediná normálna alternatíva zostáva Orange... A hej,keby nastavovali tie profily normálne,tak by sa nemuseli riešíť takéto problémy...Skúsim s nimi nejako vybaviť aspoň nižšiu cenu,možno sa nakoniec dopracujem aj k nejakej retenčnej ponuke.

Určite dám vedieť,ako som dopadol.

Návrat na "Siete"