ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1272
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa 4040 »

Eddward napísal:Ak ste nezaregistrovali
http://www.zive.sk/clanok/110577/orange ... -internete
Spoločnosť Orange ruší od 1. januára 2016 neobmedzené sťahovanie dát a zavádza 300 GB FUP.
Do Februára 2017 mám zmluvu na DSL internet.Keďže už mám teraz pár mesiacov, aj optiku od Telekom, tak mi prišla vhod táto zmena a hlavne, ako sa píše v článku:
"Ak s novými obmedzeniami nesúhlasíte, môžete odstúpiť od zmluvy bez akýchkoľvek sankcií, aj keď máte viazanosť. „A to bez sankcií,“ podotkol operátor."
Tak som to využil a dnes som bol zrušiť zmluvu na DSL internet.Všetko prebehlo bez problémov , akurát zdržanie bolo, že som k zmluve dostal tablet, ale nakoniec to skončilo tým , že tablet mi zostáva a zmluva sa ruší bez pokuty za predčasné ukončenie.
Dobre že som sa k tomu nedostal v decembri, pretože určite by sa to neobišlo bez pokuty.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa MaxMan »

Info o spotrebe na zákazníckej zóne nebude:

Kód: Vybrať všetko

Kedze informacie o spotrebe su zasielane od prioritnej spolocnosti, ktora vlastni prava pre pristup k pevnemu DSL internetu v SR, pristup k spotrebe na Zakaznickej zone nie je. Radi Vam vsak poskytneme informacie dodatocne, staci nam napisat cez webovy formular. Informaciu Vam zasleme najneskor do 48 hodin. 
To je z môjho pohľadu úplne nepostačujúce, keďže pokiaľ potrebujem vedieť aktuálnu spotrebu, neviem ju získať. 48 hodín je dlhá doba. Výhovorky na "prioritnú" spoločnosť sú ako od malého dieťaťa. V dnešnej dobe predsa nie je problém dopracovať sledovanie spotreby. Som zvedavý ako to bude ďalej. Lebo naslepo tipovať, či som za limitom, alebo nie, ....

Inak nevie niekto ako merajú to FUPko? Či od 1. v mesiaci do posledného, alebo v rámci fakturačného obdobia? (zabudol som sa ich na to opýtať)
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

suhlasim
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa MaxMan »

Napisal som do Orange mierne ostrejší mail ohľadom kontroly spotreby a hľa odpoveď:

Kód: Vybrať všetko

Do buducna planujeme zahrnut moznost kontroly spotreby aj priamo cez Zakaznicku zonu. Aktualne bude mozne spotrebu kontrolovat napriklad prostrednictvom predajnych miest, ci zakaznickej linky 905 (0905 905 905).
Teraz je len otázka: kedy?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

Uz FUP uvadzaju vo fakture.. za marec 190GB.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tiež som si všimol to FUP vo faktúre. Mal som silnejší mesiac: 302GB, aj keď sa mi to nezdá. Čo si meriam, tak pri zrátaní UP+DOWN by som nemal ani 250GB
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Lopo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 95
Dátum registrácie: Ne 18. Aug, 2002, 02:00
Bydlisko: Myjava

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Lopo »

242G v poslednej fakture ... ale kedze to mam pisane na zivnost tak by som ho nemal mat uplatnovany :D
Tron: GB X570 Aorus Ultra, Ryzen 5600X, G.SKILL DDR4 3600 MHz CL18 Ripjaws V (2x32G), Vega64(EK-FC Nickel), 2x LG 32UD99, Samsung 970EVO 500GB + GB GP-GSM2NE3100TNTD + 2x WD Blue 4TB, LG BH16NS55, Creative AE-5PLUS, Nanoxia Deep Silence 5 rev.B, SuperFlower Leadex 80+ Platinum 850W, Logitech G19 + G9x, Creative A520
Belldandy: GB GA-990FXA-UD3 rev1.2, FX-6100, G.Skill ARES F3-1866C10D-16GAB (2x2x8GB), 1050Ti, LG GGW-H20L, Chieftec Matrix BigTower, SuperFlower GoldenKing 80+platinum 550W
Ebi: HP 8560w LY528EA, i7-2670QM 2.2GHz, 16GB DDR3-10600, nV Q2000 2GB, 15,6" fHD, Patriot Burst 960GB SSD
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

Inac vsimol som si, ze robili nejake upravy na linke... Max Rate na uploade je ovela vyssi: 1352kbps.. Zeby sa dockame 1,5Mbps upload?

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
srebalat
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1494
Dátum registrácie: Št 10. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Štrba (33)

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa srebalat »

neviete mi niekto poradit ako je to po skonceni viazanosti? konci mi 6.6. a fakturacne mam na prelome dni 21/22 , ktory den najskor mozem naklusat dat vypoved a ku ktoremu dnu budem odpojeny.. skusam sa pytat tu lebo od orange som pocul snad tri rozne varianty a netusim ktora je pravdiva, radsej si vypocujem realnu skusenost ak niekto prechadzal inde z orange po viazanosti s dsl netom ;)
Desktop: Intel Core i5 11400F - CoolerMaster Hyper 212+ GIGABYTE B560M AORUS PRO AX Asus ROG Strix RX6650XT 8GB ADATA XPG 512GB + 2TB WD Green 16GB ADATA XPG GAMMIX D30 3200MHz CL16 SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W V2 SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White TG LENOVO G32QC-10 Logitech Z-4e Logitech MX Keys + Razer Deathadder V2 Mini + SteelPad QCK mini
LAN NB: Asus XDAB AMD Athlon X2 Dual-Core QL-65 2,1GHz ATI Radeon HD 4570 512MB 32gb SSD 4GB DDR2 Razer Krait + SteelPad QCK mini
Mobile: Iphone 12 mini 128gb + Iphone 8 64gb + iPad 2021 64gb + Apple Watch 7 45mm
TV: LG OLED48A1
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa mp3turbo »

3.7dB SNR margin je na reklamaciu a ziadost o prelozenie na inu trasu, ak taka moznost existuje. Kolega mal to iste, radovo 4 az 6dB SNR, potom dostal tajomnu informaciu ze nemusi ist 2 kilometre okolo dediny ale ze moze mat ukrutne priamociarejsiu trasu...

po prepojeni ma SNR okolo 30dB az mu skoro svietia poulicne svetla na baraku :) obrovsky rozdiel v stabilite, drobne cirkusy ktore mal predtym uz nema a ten signal je pouzitelny pre to najnovsie co maju 80Mbit alebo taku nejaku blbost.

V tvojom pripade ma velmi konsternuje rozdiel 3.7dB a 16.2dB v "idem/pridem" signaloch. To je sialeny rozdiel... na jednom kabli ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

to kolise odo dna.. niekedy je to 6dB... resp.... Ak restartujem router, nabehne maximalna rychlost, ktoru je mozne dosiahnut pri 6dB..
t.j. target margin ma Telekom nastaveny na 6dB.

Ja mam linku plne stabilnu. V tejto chvilu mam uptime 687 hodin!

Co som cital na nete, niektori zahranici ISP nastavaju target margin na 3dB, ci dokonca 1,5dB a pouzivatelia s tym problem nemaju...

Vedenie je nove a samozrejme ide o jednu linku, ziaden vectoring.. Druha linka (krutena dvojlinka) je pevna. O preklad sice ziadat mozem, ale proste nie je kde... co som sa informoval, tak najblizsia ustredna je cca 1,5km, t.j. rychlost odpoveda... V minulosti som mal 15Mbps a slapalo to 16,5-17Mbps stable... Ocenil by som, keby Telekom konecne spustil maximalne aDSL..
Kaper

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Kaper »

Ahojte, vidím podľa príspevkov, že sú tu niektorí ľudia, ktorí vedia aj o čom píšu. Pripojím sa aj ja s mojimi skúsenostami.

Bývam v bytovke (dedina), mám zavedenú linku z celého baráku len ja (myslím že 1XN kábel), je to 2 páry kábel.
Jeden pár využívam JA a druhý začal využívať SUSED nadomnou. (Tomu potom z dsl modem/routera ťahám cez klasický UTP kábel connect hore k nemu).

Zo začiatku som chcel profil 10/1 - nakoľko to mal aj Telekom aj Orange v ponuke na mojej adrese. Samozrejme linka padala, SNR down okolo 6-7dB - skúsil som asi 7 rôznych routerov, cez rôzne chipsety, výsledok cca všade rovnaký. Najhoršia vec, je TP Link, tie najnižšie rady, ten Vám jebne 0 offset, čiže rýchlosť aj 11Mbit, ale linka nestabilná.
Potom som zostal pri modem/routery ASUS N10 - nič iné som nepotreboval, kedže to mám len ako modem, route-ujem cez XIaomi Mini a OpenWRT
Nakoľko to padalo, stále som riešil, volal, boli tu 2x technici, že všetko OK, nakoniec sa to riešilo tak, že merali linku a že mi sem pustí linka stabilne max 7,5Mbit/0,5Mbit - aj tak fajn, tak som povedal dobre. Proste 5Mbit je u mňa fakt málo.
Znížili mi teda profil z 10/1 na 7.5/0.5.

Skoro 1/2 ROka idem na tomto profile, ale nie je to tiež 100% OK, ale je to v rámci stability v pohode.
Ale len kvôli tomuto modemu, kde si viem nastaviť OFFSET na linke na -3dB aby som mal stabilnejšiu linku.
(V prílohe sú aktuálne staty)

Skúsenosti doteraz boli také, že linka išla niekedy 1 niekedy aj 4 dni bez nejakých problémov - vačší packet loss.
Ak začne linka chybovať, nahodím a všetko ide zase ok.

Od Včera sa mi začala stávať taká vec, že vo večerných hodinách mi zase linka padá, pozeral som SNR a už dosť nízke 6-7dB - to je na hranici "rozsypania" linky. (Tak dnes som dal offset na -3dB - a uvdíme Čo to správí)

Info o ústredni - ústredňa je cca 5,5KM. Odozvy, nakoľko mám profil Path Mode na Interleaved sú 23-25ms. (SK Server)

SUSED: Má profil 5/0,5Mbit a tomu to ide celkom slušne, pozeral som jeho staty. Ten má PathMode na Fastpath - takže má odozvy o 5-8ms nižšie. A SNR má okolo 12-15dB

Chcel som sa spýtať, či niekto nemá podobné skúsenosti, viem že SNR padá počas dňa, ráno je najväčšie a ku večeru ide dole - rušenie atď. (Neviem či je to pravda, alebo je to tým, že je ústredňa viac vyťažená)...

Okrem 2x globálnych výpadkov DSL som celkom spokojný, pretože iná možnosť, normálneho internetu na dedine nie je. Nepočítam amatérske 5GHz pripojenia cez 9HOPOV a pingom xyMS...

Ďakujem :)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

SNR v noci klesa z dovodu osvetlenia ulic.... taktiez sa meni v priebehu roka... rozdiel moze byt kludne 1,5-2,5Mbps..
Je to fajn router, ak si vies nastavit sam target margin... Telekom ma standardne nastaveny na 6dB. To, ze tebe pada na 6-7dB nie je mozne generalizovat.. V zahranici je bezne, ze sa pouziva 1,5-3dB, mne nepada internet ani ked je je takto nizky... zalezi to len a len od linky.
matuskorv
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 16. Júl, 2012, 17:19
Bydlisko: Rožňava

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa matuskorv »

Ahojte, dal som si požiadavku z 5 mbitov na 10 mbitov. Do koľkých dní to zvyknúť prehodiť? Prípadne odpovedať, či sa dá alebo nie?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

byvalo to v ramci jedneho dna.. teraz to trva aj 3-4 tyzdne....

Návrat na "Siete"