Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Chlapi riešim taký zaujímavý problém na firme u otca.

Majú tu problém s vypadávaním internetu respektíve pomalým pripojením cez wifi, samozrejme jedná sa hlavne o pomalé pripojenie medzi jednotlivými PC. Čiže napíšem príklad. Na jednom hlavnom PC je účtovnícky program MK SOFT. Na ten počítač sa povecme pripája ďalších 5 PC ktoré sú napojené na tú istú sieť (router) cez WiFi, hlavný počítač na ktorom je MK SOFT je pripojený cez kábel. Problém je taký, že občas sa proste nedá pripojiť na ten PC, proste pripojenie je hrozne spomalené, skúšal som to pingať medzi jednotlivými PC a niekedy tie pingy vyskočia na 4-5 sekúnd na cca. 500 - 60O ms.

Ďalšia vec skúšal som sa s routrom pingať cez kábel kde mi v podstate ping nevyskočil nad 1ms. Ak to pingám cez Wifi, tiež mi občas skočí na pár sekúnd na 500 - 600ms. Pridám ešte, že sa na router je pripojených cca 15 aktívnych zariadení a jedná sa o router ASUS DSL-N16.

A teraz chcem počuť váš názor, myslíte, že je problém v samotnom routri a nezvláda pripojenie toľkých zariadení cez WiFi a preto sa môže takto spomalovať ? alebo mám skúsiť hľadať problém ešte inde.

Ďakujem za rady potrebujem tento problém čím skôr vyriešiť kedže to dosť spomaluje problém. Rozmýšlal som aj o riešení, že objednám proste dobrý drahý router cez net, vyskúšam ho povecme na 3 dni a potom ho v lehote 14 dní vrátim ak by to nešlo, ak by to šlo tak si ho nechám.
Working on
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ďalšia vec skúšal som sa s routrom pingať cez kábel kde mi v podstate ping nevyskočil nad 1ms.

no ved iste. Tvoje radio nezvlada prenasat ten objem dat ktory je treba, navyse v porovnani s kablom je len half-duplex (full-duplex znamena ze mozes aj vysielat aj prijimat zaroven).

Tuto vec radiom asi nevyriesis - mozes pridat dalsie druhe radio a klientov rozhadzat, ale nikdy nebudes mat zarucene ze traffic co spravia bude rovnako rozdeleny na polovicky medzi radia atd. Mozes skusit zmenit kanal co mas teraz pretoze z vedlajsej kancelarie mozu mat to iste a sa navzajom rusite, cim si znizujete prenosovu rychlost blablabla.

Nepises ako mas nastavene sucasne radio, mozno to mas cojaviem 802.11n ktore dosiahne 54Mbit/s data rate maximum, s teoretickym limitom niekde okolo 35Mbit/s co je proste malo na kancelarske pouzitie, X zariadeni sucasne.

Ked to chces mat vyriesene raz a navzdy, jedine kablom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Ešte dodám, že žiadny ďalší router v okolí nieje, s ktorým by sa mohol byť.

Pridávam teda screen z nastavenia routra
Snímka obrazovky 2017-06-20 o 15.59.48.png
Working on
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ukaz ake mas moznosti vo "wireless mode" (kludne to moze ist 802.11g terazki), skus zdvihnut channel bandwidth na 40MHz natvrdo (pozor, niektori klienti sa nemusia pripojit, preto pisem skus - takze mimo pracovnej doby, s aktualizovanymi ovladacmi pre radia na klientoch ak sa da).

Control channel nastav na jednicku alebo dvojku kedze nemas nic v okoli.

Vies nam povedat ake rychlosti dosahujes na tom radiu, aka je maximalna mozna priepustnost ? Ked vsetci vypadnu prec z roboty a budes tam sam, ziadny transfer na internet (zabezpec si vytiahnutim kabla aby sa nikomu netahali update na Windows, filmy torrenty a podobne), zober si dva stroje v sieti a skus medzi nimi kopirovat nejaky vacsi subor cojaviem 700MB film. Napis aku rychlost si dosiahol.


Najvacsi problem spociva v tom ze OBCAS mas prieser s priepustnostou, nie stale. Taketo veci sa tazko hladaju avsak nabeton by som nechodil cez nejake radijko, proste co je kabel to je kabel.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Dobre, najbližšie ak tam budem čo bude asi vo štvrtok tak skúsim všetky tieto rady a napíšem sem ako som dopadol a uvidíme čo to povie.

Zatiaľ díky za rady
Working on
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa shiro »

Na porovnanie, raz som nastavoval obycajny dochadzkovy system, ktory mal databazu stavanu ma MS access...uz pri fungovani cez klasicku kablovu 100Mbit LAN to bolo o 3/4 pomalsie, ako ked to slo na jednom pc z jeho HDD.

V zavislosti na tom, ako je ten program spraveny a aku ma databazu sa potom netreba divit, ak to bude aj po vyrieseni problemov s wifi pomale.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Hej tomu chápem, ale my celkovo riešime aj pomalý net cez wifi.
Dnes som skúšal len chvíľu pingať a ak som cez wifi tak pingy skáču medzi mnou a routrom aj nad 10 000ms

nechápem, veď doma keď som skúšal cez wifi tak to malo veľmi malú odozvu.
Working on
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na tom routriku by si musel pozerat zatazenie, kolko cez neho tecie dat. Rusenie samozrejme hraje ulohu tiez ale tvrdis ze si sam a nikto okolo teba, co mi sice pride cudne ale dobre.

10.000ms je mimo akehokolvek rozumneho rozsahu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ja by som kupil normalne ap-cko napriklad ubiquity/mikrotik. Vypol ten asus, evidentne nestiha s priepustnostou
NB: Asus ROG Zephyrus G14
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akoze s nakupom suhlasim, ale mmmm nevieme ci nestiha s priepustnostou, moze tam byt aj zopar inych zadrhelov. Napriklad tie masiny mozu generovat tolko trafficu ze ziadne APcko nebude stihat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Aby som upresnil tie mašiny

2x Stolný PC pripojený cez Wifi
2x DELL notebook pripojený cez Wifi
2x DELL notebook pripojený cez LAN kábel (kvôli omege, pretože tá cez wifi nešlapala vôbec, na kábli je to v pohode. tá je iba na týchto 2 ntb)
2x Apple MacBook pro (2014 a 2016)
1x Stolný PC cez LAN kábel (hlavná KASA kde fičí zase MK soft)
+ Zopár telefónov (odhadom asi 8 cez deň)

Musím ešte pozrieť ten trafic a priepustnosť, ale mám pocit, že som to raz pozeral a toto bolo v pohode, ale dnes pol dňa v podstate konštatne odozva medzi 7000 - 12 000ms. Aj po reštarte routra niekoľkokrát.
Working on
Hexaris

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa Hexaris »

Postupne odrezavaj jednotlive zariadenia, ak teda mozes pocas prevadzky. Normalne sa stava, ze nejake zariadenie k***y celu wifi len tym, ze tam je nejaky traffic od neho. Skoda, ze sa nepouziva v soho tdma ...
Inak ako bolo pisane, kludne to moze sposobovat aplikacia a jej prenos spec. obsahu. Pripadne to vymen za unifi a pod. :)
Používateľov profilový obrázok
QuaDko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1331
Dátum registrácie: Po 11. Jan, 2010, 17:16
Bydlisko: Trstín-Trnava-Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa QuaDko »

Budem musieť skúsiť odrezávať zariadenia a uvidíme či sa niečo zlepší. ale som tam momentálne pomenej tak musím na to vynahradiť čas
Working on
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mozno to nemusis robit priamo ty - hadam nezapnut masinu dokaze viac ludi ked dojdu do roboty pripadne ju vypnut ked ju maju zapnutu...

ked vypnu dva stroje, urcite budu vediet povedat ci sa im zlepsili = zrychlili veci, aj ked to nebude presne kvantifikovane milisekundami, kilojoulami alebo megatonami.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomalá odozva medzi PC a PC pripojené cez WiFi

Príspevok od používateľa Chris »

Ja by som kupil nejaky lepsi l3 switch a natahat kable :-) hento je platanie blata so srackami
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Siete"