Internet dedina kábel/vzduch

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Bosso
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ne 30. Sep, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Bosso »

Zdravím. Budem sa v najbližšej dobe sťahovať do nového. Nanešťastie z dediny zase do dediny. Ako mladého človeka žijúceho v 21. storočí ma samozrejme medzi prvými vecami zaujímalo internetové pripojenie. Na začiatok sa bez mučenia priznávam - áno, hrávam aj multiplayer hry. Trocha som sondoval a je v ponuke telekom ADSL (ževraj) max 4/0,5. Od telekomu mám momentálne internet, ktorý mi ide 10/1, alebo tak nejak. Dlhoročné problémy s internetom tu rozoberať nebudem, nakoľko neviem posúdiť, či je na vine telekom, alebo staré káble, či ústredna. Ale späť k problému - Rýchlosť ma popravde moc nepotešila a preto som začal hladať alternatívu, ktorú v mojom konkrétnom prípade ponúka firma GOLEMTECH. Ale tam ma zase brzdí fakt, že to nieje káblom a bojím sa o ping a nadmernú stratu paketov. Bývať budem neďaleko Trnavy - Hoste (cca 10km vzdušnou čiarou od TT). Hlavne by som sa chcel opýtať priamo na firmu GOLEMTECH a na wifi internet, ktorý ponúkajú - skúsenosti, stabilita. A hlavne či to má zmysel vôbec uvažovať nad iným internetom, ako cez kábel. Prípadne by som si dal poradiť iného providera, cez ktorého by som si mohol internet "natiahnuť". Za každú odpoveď ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6664
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa molnart »

ja tiez budem v podobnej situacii a rozmyslal som nad paralelnym pripojenim DSL a wifi s nejakym load balancingom, ale zatial som nenatrafil na konkretne skusenosti s takymto riesenim
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa killswitch »

max 4/0.5 bude asi znamenat, ze si hodne daleko od ustredne. nebude uz lepsie nejake LTE? taky kusok od trnavy by s tym nemusel byt problem.
Používateľov profilový obrázok
Bosso
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ne 30. Sep, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Bosso »

Molnart ja chcem jeden internet. Žiaden kompromis by som nechcel (aj keď budem asi nútení na nejaký pristúpiť).
Killswitch a LTE by bolo lepšie, ako ten wifi od toho providera, ktorého som spomínal? Hlavne tá stabilita a ping ma dosť trápi.

Osobne som dosť znechutený z internetu od telekomu, nakoľko dlhé roky mám problémy, s ktorými mi telekom nevedel/nechcel pomôcť. Chcem už konečne spolahlivý internet. Preto aj tak špekulujem nad alternativami. Samozrejme v neposlednom rade vie aj tá malá rýchlosť odradiť.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa mp3turbo »

problem s wifinkarmi je ze teraz to moze chodit dobre a buduci tyzden uz zacnu dlhodobe problemy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa wingo »

A hlavne skúsenosti často nie sú prenositeľné - niekto má dobrý signál a nemá problém, iný je akurát v nejakom blbom zarušenom časopriestorovom pásme a jendoducho má smolu a nič mu nepôjde poriadne (konkrétny príklad mojich rodičov ktorí okrem blbnúceho internetu či už cez DSL alebo WiFi nechytia ani na anténu české DVB-T aj keď všetci susedia okolo áno). A mne napríklad nepomáhalo nič, mal som občasné lagy/packet lossy, nepomohlo ani vymeniť WiFi zariadenie poskytovateľa, ani vymeniť router ASUS za TP-Link, ani zapojiť kábel napriamo do PC bez routeru... pomohlo vymeniť Router TP-Link za Mikrotik, doteraz netuším že prečo keď aj napriamo do PC to blblo :D

Ja osobne by som to riešil dohodou, zobrať net bez viazanosti na skúšku, aj keď neviem ako na tom je DSL od telekomunistov, či sa tiež dá bez viazanosti (aspoň na prvý mesiac-dva), lebo samozrejme zaviazať sa na 2 roky k internetu čo ide na hovno je fakt na porazenie.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Kaper

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Kaper »

Ak by si chcel skúsiť DSL, objednaj cez net, a do 14 dní sa dá odstúpiť od zmluvy. Skúsiť Wi-Fi je o dohode medzi tebou a providerom, myslím že by sa to dalo ukecať. Ale osobne by som preferoval DSL. Aj za cenu 4Mbit ak chceš mať natom stabilné pingy. Neviem aké si mal problémy, ale vždy mi sa mali dať riešiť.

LTE by som tiež na tvojom mieste skúsil. LTE od Swanu napríklad, mne to chodí parádne, (21ms odozva v priemere). K tej wi-fi, všetko je to o tom, na akých zariadeniach to beží a ako to je celé spravené, nie je Wi-Fi ako Wi-Fi, keď majú rádiá za tisíce eur, tak nie je problém, ak za stovky, tak do toho nechoď...
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa geroswen »

Sice su to uz roky rokuce, co som mal internet od Golemtechu ale boli to temne casy :D

Hrat sa na tom dalo len v noci, ked ostatni zakaznici spali. Ked som to reklamoval, tak zapli "boost mode", prisli ku mne domov, pustili speed test a povedali, ze vsetko je jak ma byt... este sa ma mohli spytat, ci mi nej*be a service by bol kompletny :D

Verim, ze za tie roky sa mohli zlepsit ale vsetko co ide vzduchom (wifi aj LTE) je nachylne na pocasie. Majitel si zarobil na vilku pri mori ale neviem ci dal nejake prachy aj do firmy. Ak sa chces hrat, tak jednoznacne DSL a netlac na nich, aby ti davali zbytocne vysoke rychlosti, ak byvas daleko od ustredne. Ja som mal 5/0,5 Mbit a bolo to stabilne. Potom som si zaplatit 10/1 a uz to take stabilne nebolo.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Marek125 »

Telekomunisti a pomarancovniky majú ale DSL obmedzené na 300GB ak sa nemýlim čo je fakt že nič moc. Ja mám netu na dedine od jedného typka a pingy mávam tak do 20 a rýchlosť 15/1 nič moc ale na dedinách si človek neviberie. Ale o kúsok v druhej dedine majú ľudia aj 30/5 za tie isté peniaze ako ja a zdá sa mi aj kus lepší ten net. Ja by som vyskúšal pokúšal až potom by som šiel do DSL.
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa geroswen »

Ak nezalohujes internet vo vysokom rozliseni, tak 300 GB za mesiac nikdy neprenesies. :-)
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa shiro »

Akoze, na dedine sa necuduj nicomu, co sa internetu tyka. Problemy s nim su tam denne udalosti. Zijes na dedine, mas lepsie prostredie...ale naprd internet. V meste naopak. Vyber si.

Problemy s internetom na dedine totiz mozu byt sposobene hocicim z veci co si vymenoval (samotny provider, kable, ustredna) a kvoli 500 ludom na dedine sa multimiliardova spolocnost nepotentuje. Hlavne prijmy jej robia statisice inych. Na rovinu povedane, ty, ani tvoja dedina nieste zaujimavi, aby tam nieco vacsie riesili a vyhadzovali $$. Zabezpecia nejake spojenie, aby sa mohli chvalit v reklamach, a viac sa nesnazia, lebo to nieje financne zaujimave. Smutna realita. Preto je to s internetom na slovenskych dedinach tak, ako to je.

Pri tvojich narokoch na internet bud chod byvat do mesta, alebo sa necuduj ze ti onlinovky pojde vo vela pripadoch zle. Mobilny internet tak isto, je to podobne ako wifi, mozno pingy o cosi nizsie. Wifina je vzdy horsia ako kabel a ked na nu pristupis, priprav sa na vysoke pingy a z toho plynuce problemy...pretoze wifi. O kvalite spojenia a vyske pingov pri burke, hmle, snehu ani nehovorim. Je jedno ze mas na wifi rychlost 50/10 ked mas pingy 80-150.

Takze, ako tu uz odznelo, ries kabel (DSL) a radsej pomalsie rychlosti. Neviem ake mas ostatne naroky, ci pozeras YT, stahujes daco...to uz tomu budes musiet prisposobit.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa geroswen »

@Shiro: Netreba ist nutne byvat do mesta. Kamos byva v Novej Dedinke (2,5k obyvatelov) a v rodinnom dome ma optiku.

Problem nie je v tom, ze by sa opticke kable neoplatilo polozit ale skor v ludoch vo vedeni obci... U nas napriklad pred par rokmi zakopavali vzdusne vedenia do zeme a nechali tam 100 rocnu hnilu dvojlinku namiesto toho, aby za par eur natahali optiku. Myslim, ze keby kontaktovali hociakeho providera, s tym, ze zakop je vykopany a moze si prist polozit kabel, tak by nebola nudza o zaujemcov...
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Kaper

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Kaper »

Súhlasím, ja bývam tiež v rádovo druhej dedine --> PRVÁ DEDINA (2k obyvvateľov) --> JA (1k obyv.) a lokálny provider tu plánuje tahať optiku, nedávam tomu veľké nádeje, skôr ako za rok, za dva to aj tak nebude, ak vôbec, a mám tiež CHVALABOHU DSLko 7/0,8 a skáčem 2 metre vysoko, že mám stabilný net.
FUP 300GB? Ak netaháš niečo vkuse, príklad IPTV stream v 720 / 1080 tak 300GB nie je vôbec limit. A fakt radšej by som bral 4Mbity, ako 20Mbit a bol 70% času bez netu, alebo s netom a s pingom 500, kde jednu IP používa XY ľudí, pretože sa jedná o share-ovanú linku, ktorá bude vždy stáť za hovno, ak to niekto nevie robiť, a myslím, že tých providerov, ktorý chcú robiť Wi-Fi na úrovni je veľmi málo. Choď do DSL ak chceš hrať, ak chceš sťahovať a pod. daj si 2 linky, DSL + niečo (LTE / WiFi), ale podľa mňa bude LTE vždy lepšie ako Wi-Fi. LTE sa nedá s Wi-Fi porovnaváť, ide to na úplne iných MHz a technológia je uplne iná. a tam máš 4ku/SWAN skús to. Nič zato nedáš.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa Marek125 »

U nás tiež ťahali optiku výkop ako hovado že by si tam aj 300 takých káblovú natiahol, celý šťastný som dúfal že konečne a optika skončila niekde na začiatku obce a nikto s tým nič ďalej neroby nejak som to ani nezistovali ale pre net to asi nebude čo uz. Radšej tam T-com zosilňuje DSL ja mám možnosť 10 niesol asi moc ďaleko od rozvádzač a ale radšej si stahujem ako sa hram, teraz som sťahoval GOW malo to skoro 160GB WTF s telekomom by som skončil hned.

A čo sa bude po tomto internete hrať keď si ani tu hru nestiahne, ja by som to tiež riešil dvoma linkami ak sa inak nedá ale ja sa hrávam online malo takže mi je to jedno.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Internet dedina kábel/vzduch

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Verim, ze za tie roky sa mohli zlepsit ale vsetko co ide vzduchom (wifi aj LTE) je nachylne na pocasie.

totalna sprostost. Wifi ani ziadna ina radiova technologia (okrem 60GHz alebo Free Space Optics, laserom, ktore teda nebudes mat na streche kvoli cene ani nahodou) nema absolutne nic spolocne s pocasim.

A toto sa bude opakovat dokola dokolecka, az raz niekedy mozno ludia pochopia ze provideri su kreteni, ze nevedia spravne zaizolovat alebo uzemnit svoje radiove spoje a ze kvoli tomu vznikaju problemy.

Nie kvoli pocasiu, ale kvoli blbym hlavam.


Ked chces byt cukrikovy na dedine a nemat problemy ani s pingom ani s priepustnostou, hor' sa do 38GHz+ frekvencii a radii ktore veselo kupis za 3.000eur. Namontuj jednu stranu k providerovi, druhu stranu k sebe, a garantujem ti ze budes mat pingy ako na optike. Teda, jedine zeby provider osalil svoje uplinkove spoje :)

Co to je pre nas, za 3000 kupit radio... poznamka : tie radia drzia maximalne okolo 6-8km, takze provider nemoze byt so svojim bodom prilis daleko.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"