Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Ryko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 346
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Demjata

Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Ryko »

Nakoľko sa sťahujem mimo mesto, potreboval by som poradiť s výberom vhodného pripojenia na internet v obci.
Nejde mi o žiadne sťahovanie dát, len o stabilitu pripojenia a dobrý ping, nakoľko pravidelne jazdím online závodné simulátory.

Ide o dedinu pri Prešove a podľa Orangu aj Telecomu je k dispozícii na ulici len pomalé DSL pripojenie. Plus by mali byť dostupní títo provideri:
http://www.porovnat.sk/produkty/?city=D ... number=109

Viete poradiť čo vybrať?
STAVIAM NOVY PC PRE VR K VALVE INDEX NA PLATFORME AMD. Stare CPU: Intel i5 3570K, Socket 1155 LGA, chladic: Scythe Infinity, MB: ASRock Z77 Xtreme4, RAM: Kingston 16GB KIT DDR3 2400MHz HyperX, GK: Gigabyte nVidia GTX 1070 8GB OC , HDD: SSD Samsung 850 Evo 500GB + SSD Crucial MX100 256GB + 1TB Seagate + 1TB WD, zvuk: X-Fi Xtreme Music, zdroj: CORSAIR HX 850W, klavesnica: Zboard, mys: Logitech MX518, LCD: 3x24" Iiyama Prolite B2475HDS, Case: Tt Armor
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa wingo »

Skús pozisťovať kto tam reálne poskytuje net, na tej stránke nie sú všetci provideri - chýba tam určite napríklad môj lokálny provider čo nie je žiadna minifirmička na živnosť, poskytuje napríklad aj optiku vo viacerých obciach... nehovoriac o tom že z nejakého dôvodu mi na mojej lokalite neponúka tripleplay (ani doubleplay), pritom na stránke telekom úplne v pohode.

TL/DR: nespoliehaj sa na tú stránku, realita môže byť úplne iná
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Richard_12 »

DSL pripojenie stačí ak bývaš neďaleko pošty (tam je ústredňa, najlepšie výsledky do 400m). Stabilita je výborná (je to kábel) a rýchlosti závisia od vzdialenosti od dslamu (ústredne). Ak hráš online hry na nejaké miestne wifi zabudni.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Sugyi »

Praveze miestne wifi ma lepsie pingy ako DSL. Ak si blizko ustredne nie je co riesit a brat DSL. (dsl ma ping okolo 20 kym wifi sa vie zmestit aj do 10) Ak su dobre referencie na wifi tak brat wifi.
Alebo zobrat program aj od jedneho aj od druheho.
Kaper

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Kaper »

Inú možnosť ak chceš stabilné pripojenie s dobrými odozvami je jedine DSL. Wi-Fi ovplyvňuje viac faktorov ako metaliku v zemi (blesky - elektromagnetické rušenie). Wi-Fi by som sa vyhýbal, samozrejme aj na Wi-Fi sa dajú spraviť kvalitné spoje, ale to si treba overiť - je to skôr výnimka, ako pravidlo.

Poskytovateľov si vieš skoro 100% presne pozrieť a porovnať na tejto stránke -> http://porovnavacinternetu.sk

Ja som riešil to isté, z optiky 40Mbit, som prešiel na 7Mbit DSL, lebo mi to viac nedá, ale čo sa týka stabilitiy je to druhé najstabilnejšie pripojenie po optike. Pingy záležia od toho, na akej karte v DSLAME budeš napichnutý, je to od 17ms do 25ms pri pingovaní na DSL.sk - napr. + Treba počítať, že v letných mesiacoch, kedy sú búrky, tak pri každom blesku v okolí cca 20-40km budeš mať packet loss. 99% ľudí si toto pri DSL ani nevšimne :).
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11469
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Andre »

Juko vyzera podobne ako mam ja od Korexu, 5GHz antena na strechu. U mna slusne stabilne, pocasie nema vplyv, nestracaju sa pakety, drzi plnu rychlost a ping okolo 20ms. Vypadne to mozno na par minut raz za tyzdne, ked na tom nieco robia.
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Ryko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 346
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Demjata

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Ryko »

Ja doteraz fungujem v Piestanoch na miestnej wifi a az na par problemov dlhe roky vyborna stabilita, pingy...
Neviem ako si overim miestnych wifi providerov, vraj ich tam pouziva vacsina. Ja osobne by som ale radsej siel do DSL, len neviem od koho. A preverim si este, ako daleko je posta v obci, ak su tam ozaj vzdy ustredne...
A co nechapem, tak Orange aj Telecom mi pri zadani adresy ponukaju na vyber len najpomalsi DSL net, z akeho dovodu?
STAVIAM NOVY PC PRE VR K VALVE INDEX NA PLATFORME AMD. Stare CPU: Intel i5 3570K, Socket 1155 LGA, chladic: Scythe Infinity, MB: ASRock Z77 Xtreme4, RAM: Kingston 16GB KIT DDR3 2400MHz HyperX, GK: Gigabyte nVidia GTX 1070 8GB OC , HDD: SSD Samsung 850 Evo 500GB + SSD Crucial MX100 256GB + 1TB Seagate + 1TB WD, zvuk: X-Fi Xtreme Music, zdroj: CORSAIR HX 850W, klavesnica: Zboard, mys: Logitech MX518, LCD: 3x24" Iiyama Prolite B2475HDS, Case: Tt Armor
Kaper

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Kaper »

Mno asi z toho dôvodu, že to bude dalej od ústredne a tým je limitovaná max. rýchlosť. Hmm ale 2Mbit to by už musela byť tá ústredna aj 5-7km

Môžeš a nemusíš sa nato spoľahnúť, najlepšie je si dať proste žiadosť o pripojenie, zistia ti max rýchlosť a buď povieš áno chcem to / nie nechcem to. + POZOR! Je možné že ta ani nebudú môcť zapojiť z dôvodu kapacity ústredne, treba s tým počítať. A plánuj to dopredu aspoň 2 týždne, celkom to trvá kým vyšlú vôbec technika + externú firmu na tahanie káblov do domu/bytu, whatever.

Možno by som ešte videl alternatívu SWAN DOMA LTE internet, ak tam bude signál, treba si to len zistiť.

Orange má pri rovnakom programe oveľa nižšie ceny. V podstate je jedno čo budeš mať ale nešiel by som do iného Ako Telekom/Orange - kvôli riešeniu problémov atď. Cez Telekom riešiš problémy priamo, orange je len sprostredkovateľ. Ale prečo platiť viac keď nemusíš a káble, resp služba je rovnaká...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa shiro »

Sugyi napísal:Praveze miestne wifi ma lepsie pingy ako DSL.
a co ked zasnezi, zaprsi alebo je hmla? bum a mas hned z 10 takych 50-100 ci viac...
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa marfan »

Skoro každú mikrovlnku čiže 5GHz sú pri zlých poveternostných podmienkach problémy s pingom kto tvrdí inak klame.

Sused taký NET má keď je počasie OK tak to ide 16Mbit ping 10-25ms ale akonáhle začne zlé počasie tak pingy sa zvýšia aj na 200ms a rýchlosť na 5-7Mbit. Anténu ma vzdušnou čiarovu od domu cca 600m priama viditeľnosť žiadne stromy.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Skoro každú mikrovlnku čiže 5GHz sú pri zlých poveternostných podmienkach problémy s pingom kto tvrdí inak klame.

absolutna sprostost. Hmla, sneh, dazd alebo SantaKlaus nemaju nic spocne s 5GHz radiami. Jedina frekvencia kde sa zaujimaju zle poveternostne podmienky, na velke pocudovanie pritomnost KYSLIKA (ano, este som nic dobre nepil dnes) je 60GHz a nastudujes si kvoli comu. Co sa tyka dazdu tak fyzikalne tam k istemu pridavnemu utlmu dochadza, avsak na linkach co len trosticku s rozumom a citom projektovanych nemoze najhorsi dazd co si vies predstavit na Slovensku sposobit nic zavazne, nieze kriticke. Obrovsky problem sposobuje hmla a snezenie na tzv. FSO, free space optics teda "laserovych" linkach ale to sa bavit nemusime pretoze tych je na Slovensku len zopar, doslova zopar, jedna ruka ti staci na zratanie (tu je hmla a snezenie absolutny uhlavny nepriatel a dazd je obrovsky nepriatel).



Akekolvek radia maju v snehovej chumelici problemy len kvoli :

a) zladovatelym nasnezenym antenam ktore pod vahou zlahka zmenia svoje smerovanie = nekvalitna montaz = nekvalitny signal na druhej strane, znizena priepustnost, vyssie latencie

b) s oversubscriptionom providera, teda "prebookovanim liniek". Ked mas pekne pocasie, STATISTICKY mas menej ludi doma ktori stahuju torrenty a chcu pozerat najnovsie Gina Goes Wild. Ked mas zle pocasie, zdaleka viac ludi sedi doma a co ? Ano, bucha do internetu. Tento zvyseny traffic nezvlada siet providera a potom mas mensiu rychlost a vyssie pingy.

Ver mi, viem o com hovorim. To ze je antena 600m od domu nic nehovori, pretoze nevies makovy prd o tom ako maju postavenu siet za tou tvojim prvym POPom (bodom kde maju pripojenie, point of presence).


Statisticky ale naozaj plati ze "mikrovlnkari" maju vacsie problemy so sietami ako DSL. Moznosti riesenia malinkej garazovej firmy s radiami v nelicencovanom (teda aj 5GHz pasme) su extremne limitovane. Z toho dovodu doporucujem DSL za podmienok :

a) staci ti poskytovana priepustnost. Pre niekoho je dolezitejsie 15-25Mbit narazovo na radiu, pre niekoho 7Mbit trvalejsie.
b) vyhovuje ti latencia (ping). Na mikrovlne mas vacsi rozptyl, povedzme 5 az 200ms, na DSLku budes mat stabilnejsich 20-30ms.

DSL siet ma vyhodu v tom kabli a v zemi. Zase, ked sa nieco poser-kaka na DSLku, je velmi zaujimave snazit sa dokopat obrovsky kolos - poskytovatela pripojenia - aby to opravil. Zvlast na odlahlych miestach od ustredne daleko, ktore su v ramci "marginalneho" signalu, byva srandy viac nez dost.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Ryko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 346
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Demjata

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Ryko »

Tak som si v dedine preveril ako ej to s DSL. A podla vsetkeho su na ulici len stare starucicke kable a navyse v dedine nie je ani posta. Takze ustredna bue niekolko km vzdialena... Preto je asi rychlost limitovana na 2 Mbit. Swan LTE dostupny nie je.
Vacsina ludi v obci pouziva wifinu od spolocnosti WI-NET. Antena je cca. 300 m od domu, polozena vyssie na svahu, zo strechy bude urcite dobre viditelna...

Tak co teraz? Na vyber vela nemam. Do toho DLS sa bojim ist, ak je ustredna tak daleko a nainstalovane kable este z dob pradavnych... Mam risknut miestnu wifi? Doteraz fungujem v meste na wifine a nemal som az na vynimky so stabilitou problemy.
STAVIAM NOVY PC PRE VR K VALVE INDEX NA PLATFORME AMD. Stare CPU: Intel i5 3570K, Socket 1155 LGA, chladic: Scythe Infinity, MB: ASRock Z77 Xtreme4, RAM: Kingston 16GB KIT DDR3 2400MHz HyperX, GK: Gigabyte nVidia GTX 1070 8GB OC , HDD: SSD Samsung 850 Evo 500GB + SSD Crucial MX100 256GB + 1TB Seagate + 1TB WD, zvuk: X-Fi Xtreme Music, zdroj: CORSAIR HX 850W, klavesnica: Zboard, mys: Logitech MX518, LCD: 3x24" Iiyama Prolite B2475HDS, Case: Tt Armor
Kaper

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa Kaper »

Mno tak inú možnosť asi ani nemáš. Ak ti stačí 2Mbit, prípadne si daj aj DSL aj Wi-Fi. Osobne by som to asi spravil takto:

1) Objednaj si DSL od Orangutanu 2Mbit cez INTERNET -> nie na predajni! Je to zmluva na diaľku,od ktorej môžeš do 14 dní odstúpiť, maximálne zaplatíš 10€ zriaďovací poplatok (Možno aj ten vracajú? ale neviem...), a modem si kúpiš napr. z alzy, a potom taktiež do 14 dní vrátiš. Uvidíš ako to bude chodiť, nato Ti stačí týždeň skúšania.
Ak to nebude dobré, alebo budeš chcieť net na hranie = DSL a net na multimédia = Wi-Fi -> sťahovanie, youtube atď, tak pôjdeš do Wi-Fi, keď iná možnosť nie je.

Vidim to ako najrozumnejšie riešenie, neviem ako je cenovo to Wi-Fi. Ale to DSL 2Mbit stojí smiešnych 6,99€ mesačne. Síce s 2Mbit by som asi nevedel žiť, ale na hranie by som takú linku určite bral, pretože ak to nebude padať tak latencie by tam mali byť lepšie ako Wi-Fi.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa CageJ »

Ten JUKO byva vraj OK..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Výber providera - vidiek len s pomalým DSL internetom a wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie je radio ako radio, to co mas v meste moze byt diametralne lepsie ako to co budes mat na dedine. Ina firma, ina technologia...

DSL je stavka na istotu, mozno to pojde aj rychlejsie nez 2Mbit. Nezda sa mi ze by toto bol standard aj ked mas starucke kable - nie je to o veku, je to o konkretnom prevedeni. Neviem ako si zistil ze rychlost je limitovana na 2Mbit lebo najmensia ponuka je 15Mbit v cennikoch... toto by som si VELMI STAROSTLIVO preveril znovu. Pozor na tragicky upload, ten 1Mbit je katastrofa, mame to 128kB/s vratane ACK paketov, posielanie posty s prilohou to zabije na par sekund pocas ktorych budes mat problem s latenciami a teda hranim. Nedajboze pustis nejaky torrent alebo taketo veci s kvantom spojeni, to ti hranie bude urcite padat.

Nejde o problem DSLka, ide o problem TCP/IP teda KAZDEHO pripojenia ktore ma 1Mbit upload. Je to proste malo, cojaviem ako pre auto maximalna rychlost 72km/h. Take auto sa da pouzivat, avsak s velkym utrpenim v nejakych konkretnych situaciach.

Ja osobne by som :

1) vyčekoval znovu DSL. Neviem o tom ze by islo len 2Mbit/s, nechat si potvrdit ze mozem utiect ak to bude naprd
2) vyčekoval WiFi a v ziadnom pripade NEVIAZAL na rok. Proste mesiac alebo dva vypovedna lehota, ked s tym budu problemy tak utecies a hotovo.

Hlavne ten bod 2 zdoraznujem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"