Poradte zariadenia na pokrytie 3 miestnosti Wifi signalom

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Poradte zariadenia na pokrytie 3 miestnosti Wifi signalom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jaaaaaaaj dorici to su horizontalne poschodia, ja ze v ramci jedneho poschodia tie miestnosti :) no, takze cez dve poschodia sa bavit radio nebudeme, to nema vyznam.

ano, hlavny router Mikrotik (nejaky normalny model, nie to najlacnejsie za dvadsat eur) utiahne 100 PC v pohode, nemali by si zrovna pustat Torrenty lebo to im zabije radia a potom sa budu cudovat, ale aj to vies osetrit na Mikrotiku.

Rozhodne to sprav tak ako si napisal : kabel z centraly na kazde poschodie a tam pichnut do lokalneho APcka (ked uz to aj nebude Mikrotik, ale fakt doporucujem aby bol). Kabel je kabel, koniec diskusie, medzi poschodiami sa to ajtak inak tahat neda. Neviem ako si myslel "wifi mikrotik... ziadne apcka...", ze aky je tam rozdiel, lebo vzdy musis mat na poschodi nejake radio. Ze kazde Mikrotik radio bude zaroven aj routovat, to je jasne teda aspon mne pretoze taku velku siet inak nespravis, cize v mojom chapani router na poschodi je zaroven aj radio na poschodi : jedna krabicka, nic viac.

Externe adresy : potrebujes iba jednu jedinu na to, aby si s Mikrotikovou strukturou zapojil celu budovu, kludne aj desat tisic pocitacov do internetu. Na mikrotikoch spravis NAT a vymalovane, robi to cely svet inak by sme uz dvadsat rokov nemali IPv4 adresy k dispozicii, budes to robit aj ty v tvojej budove. Nemaj z toho ziadny strach. Mikrotiky v pozicii radii budu zbierat klientov a prehadzovat ich na velín pardon centralu, ta zabezpeci aby sa sudruhovia dostali na internet.

S konfiguraciou samozrejme pomozeme, nie je problem. Vobec sa toho neboj, je to desat riadkov.


Nastrel architektury :

- poschodie X, pouziva adresy 192.168.X.0 az 192.168.X.255, cize mozes pripojit 253 zivych klientov
- kazdy Mikrotik je APcko aj router zaroven, to je jeho prirodzena vlastnost
- ziadny Mikrotik vnutri budovy NEMA verejnu adresu
- kazdy Mikrotik na kazdom poschodi su pripojene kablom do centraly
- v centrale sa ti zbehnu vnutorne adresy 192.168.1.hocico, 192.168.2.hocico... zo vsetkych poschodi. Jednoducho krasne prehladne routovane.
- v centrale na "hlavnom" mikrotiku spravis NAT, cize preklad adries. Vsetko co pride z vnutornej siete 192.168.hocico.hocico sa prelozi za externu adresu 200.300.400.500 (dobre, mozno som trosku prestrelil) a vsetci klienti budu chodit von cez jednu verejnu. Ano, su tam nejake problemy, napriklad ked pako na tretom poschodi vycerpa free limit na Rapidshare, tak si chudak zo siedmeho nic bez accountu z RapidShare nestiahne, ale to nie je TECHNICKY problem a dopracujes sa k nemu zakazdym ci budes mat jednu verejnu alebo styri alebo sestnast, vzdy budes mat na nejakej konkretnej mnozine verejnych adries obesenu daleko vacsiu mnozinu internych klientov.
- vsetci su stastni, usmievaju sa ako v reklame na Fiat s financovanim po jednom percente a arkticke tulene su zachranene.


Vnutorne adresy pouzite pre tento projekt mozu byt uplne inaksie ako akekolvek uz existujuce adresy co v tej budove pouzivas. Nemam Big Picture o tejto tvojej sietke, takze sa neviem vyjadrit - skor by som ale doporucoval aby boli inaksie. Bude to jednoduchsie hadam z kazdeho hladiska, hlavne pre pripadny troubleshooting.



Ak ti nebude dost 250 pouzitelnych adries pre klientov na kazdom poschodi, tak mas

- jednoduche riesenie : na kazdom poschodi zavedies dalsie adresy 192.168.10X.0 az 192.168.10X.255, cize napriklad siedme poschodie bude mat adresy 192.168.7.0 az 192.168.7.255 a este k tomu 192.168.107.0 az 192.168.107.255, cize dohromady 500 aj drobne pouzitelnych klientov. Tychto moznosti si vytvoris kolko len potrebujes a tolko ludi nezmestis na poschodie kolko ti ja viem dat adries na sietove zariadenie :)
- zaroven aj problem : pretoze siet s PAR TISIC klientami nepotiahnes na Mikrotikoch za sto eur :) ale to teraz neriesime.


Vzhuru do oblak ! Zacni riesit ake radia chces mat na Mikrotikoch (5GHz fakt doporucujem, 2.4GHz popri tom pre smatlakov so starych zariadeniami), kolko potrebujes pre nich pasma = kolko kanalov (ak mas celkove pripojenie do internetu 50Mbit, nema zmysel riesit na kazdom poschodi 200Mbit radia ze ano), ake sifrovanie (pozor na kompatibilitu), ako zoberies napajanie pre mikrotik, kam ho umiestnis (anteny a propagacia radioveho signalu su svina), ako tam dostanes ten kabel z centraly, taketo prakticke veci.

Napis aj velkost toho poschodia, kolko ma metrov dlzka sirka, ake su tam prekazky. Extremne dolezite pre radia a spokojnych klientov ! Joooo a ze kolko mas penazi :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Poradte zariadenia na pokrytie 3 miestnosti Wifi signalom

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ake Mikrotik AP by si odporucil ??? cca do 50€ sa da? :)

- net je 1000Mbit/s.... :) down aj upload...
- chcem pokryt len jednu miestnost na poschodi, nic viac. (dokopy pokryt 2 miestnosti na dvoch poschodiach - proste aby clovek vo vnutri mal dobry signal, za stenami uz nemusi mat...)
- napajanie klasicky z 230V cez dodany adapter
- LAN kabel od centraly netaham ja, ale natiahnuty bude az tam, kam poviem, ze bude AP... cize problem je akurat, aky AP kupit... rozpocet je uz ale dany bohuzial, na tie mikrotik mAP co stoja +-30€ :/ (teoreticky to viem zmenit na max 50eurove...). Router tam planujem gigabitovy za +-75€.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Poradte zariadenia na pokrytie 3 miestnosti Wifi signalom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mno, za 30eur toho nenamutime vela, ale chodit to bude v pohode. Mas indoor pouzitie, nejake vaznejsie rusenie necakame kedze je to tvoja budova (asi mas nad tym kontrolu), atd.

Tak si nejako tipnem ze tie miestnosti budu nieco na sposob konferencnych atd, a ze tych radovo 15 strojov co tam budes mat s beznou pracou (pisal si ze nie tahanie, ale aj to sa zvladne, youtube... pre desat ludi naraz v 4K kvalite bude problem s priepustnostou radia pretoze jeden-dvaja truhlici so smejdovymi zariadeniami a'la telefonik sediaci daleko v kute ti dotrtkazia signal pre ostatnych) ; inak desat ludi na youtube bude schopnych pozerat normalny signal. Vnutri v miestnosti bude pohodovy signal, to by dokazalo kazde zariadenie.

Za 30 eur nedostanes gigabit interface na APcko. Takze sa budes musiet uspokojit s 100Mbit, co vsak NEBUDE ZIADNY REALNY problem pre 15 stanic. A uz vobec nie na bezne pracovanie, posielanie mailov atd.

Neviem ako sa od seba lisia

https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... -n-L4.html
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... 1n-L4.html

a za dve minuty som tam nenasiel rozdiel co je cista hanba ale co uz, taky som. Splna to cenove podmienky, bude to fungovat stabilne, mas tam centralny management a tie ostatne vyhody Mikrotiku, kedze nie je dukatov nazvys, kaviar nebude. Absolutne funkcne riesenie.


Ked tie Mikrotiky nahodis na strop alebo na podlahu miestnosti, v pohode pokryjes aj miestnost o poschodie nizsie alebo vyssie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
StarySkeptik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 05. Dec, 2016, 14:29
Bydlisko: Galanta

Re: Poradte zariadenia na pokrytie 3 miestnosti Wifi signalom

Príspevok od používateľa StarySkeptik »

A smerovač za +-75€ pre 1000 Mbit tam doporučujete aký?

Návrat na "Siete"