Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

Mam problem s optickymi prevodnikmi.

Behom tohto roka sa uz raz stalo, ze nebolo spojenie medzi nimi, pomohlo ich rozobrat, a pozapajat opat.
Vcera a mi ale stal opat tento problem, a druha budova v areali je odpojena od netu, kedze 150m dlzka riesena optikou a optickymi prevodnikmi na oboch stranach - opticke prevodniky prestali fungovat.

Skusal som na oboch stranach vypnut z el. siete, poodpajat pozapajat, ale nic. Dioda zapnutia svieti, ale diody pri opt. kabloch nesvietia.

Co s tym? CO by som mohol ja vyskusat?
Do optiky sa nevyznam, neviem to zatial ani preskusat s inymi kablami ci nieje problem v prevodnikoch, ale ako pisem, uz sa to raz stalo, a pomohlo rozobratie. Tentoraz ale nepomaha.

Daju sa kontakty nejak precistit? V prevodnikoch aj na kabli?

Dik

Ide o prevodniky Allied AT-MC101XL.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

a co takto pouzit priamo SFP/SFP+ modul resp aspon pasivny prevodnik namiesto tohto riesenia?
tiez sme mali podobne problemy medzi budovami a toto bolo riesenie pre nas
...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

Nerozumiem sa do sieti, to co si mi napisal mi hovori velke nic :)

Mozes mi to kus rozpisat laicky? :)

Myslis nahradit toto riesenie pasivnym? Vymenit zariadenia aktivne za pasivne?
Co to vyjde cca cenovo?
SFP/SFP+? to je co?

Rad by som to vyriesil s tymi zariadeniami, ak je to mozne..
Odpalene /napajanie/ niesu, takze... tak.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, kontakty sa daju precistit.

SFP : https://www.youtube.com/watch?v=Uo-JNY94khk
http://en.wikipedia.org/wiki/Small_form ... ransceiver

je to vlastne "sachta" alebo skor "port", kde mozes zasunut prislusny SFP modul aky potrebujes - moze to byt metalika, optika, taka hentaka makova onaka, cize vlastne inak povedane ti bolo hore doporucene ci by nebolo nahodou vtipnejsie pouzit nejake nove zariadenie ktore takyto port ma, cim by si okamzite vylucil moznost zlyhania zariadeni na jednej alebo druhej strane, "vysvieteny" laser a podobne. Na 150m by som neocakaval taketo problemy ani s oslabenym laserom, pokial tvoje zariadenia nemaju 40 rokov - i ked uz su stare, to je jasne.

Skor si myslim ze ich mas namontovane v prasnom prostredi, co je malinko vidno na policke - plna prachu, o ziadne klimatizovane priestory s prackou vzduchu sa rozhodne nejedna. Vypucovat kabel, su na to lestiace podlozky, v najhorsom ale to fakt ze uplne najhorsom najposlednejsom na neho nadychaj a strasne opatrne zlahka trickom vobec netlacit, lenze to ta fakt upozornujem ze to nemas takto robit. Eventualne mozes este doniest z domu aj nejaku tycinku do usi alebo od mamky tie tampony na odlicenie ksichtu z make-upu a technicky lieh, izopropyl alkohol alebo nieco podobne, avsak musi to byt taka vec co nezanecha ziadne reziduum a kompletne sa odpari.

Kabel vylestis, porty na prevodnikoch silno prefukas. Nenaplut. Mas balonik so stlacenym vzduchom na cistenie fotoaparatu ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

Jj mam, :) dik za rady skusim na oboch koncoch to urobit. Snad to pomoze


Inac. Podotazka. Naco sluzia tie bocne biele tlacidla,? Vedla optiky? Mudia byt na oboch koncoch rovnako prepnute? To len pre zaujimavost dik
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

btw mozem to precitit aj so stlacenym vzduchom? kontakty na prevodniku?

kabel asi nie, kedze tam by som stlacil dnu spinu?

inac, ja tam nemam tie nove konektory, ale este take typu skor ako BNC. Ako sa dostanem k tomu kablu?


Nepozna niekto nejaku firmu, ktora by prip. robila servis na to v ramci KE? Precistenie kontaktov na optike na dvoch stranach /prevodnik, kabel/.
Tam kde to treba by to samozrejme zaplatili.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa mp3turbo »

firmu neviem poradit ; stlacenym vzduchom to mozes precistit inak by som ti to nerozpraval (neviem co si predstavujes pod stlacenym vzduchom, snad tam neprinesies trojmegabarovy kompresor na podvozku z Tatry - beznym stlacenym vzduchom do ruky proste mozes, cize baloniky, spreje atd).

Kabel nemas ako cistit stlacenym vzduchom, pozries na neho a pochopis preco.

Jednoducho a jasne povedane podla fotky mam dojem ze tvoje prostredie v ktorom sa tieto zariadenia a kabel nachadzaju nahrava tomu aby si sa dostal k takemuto zlyhaniu. Po Y rokoch tvrdej prevadzky sa niet co cudovat, proste je to normalne. Ak ti niekto nezlomil kabel volakde po ceste, precistis a zivot ide dalej dalsie roky rokuce. Ak sa ti poondili zariadenie na jednej alebo druhej strane, tak si proste budes musiet kupit nove/druhe.


edit : ak pozeram spravne, tak tvoja optika ma ST konektory (to je ten BNC-style). Prepinac nalavo by mal byt stlaceny teda v M/L mode (a nie v LINK TESTe). Prepinac napravo A/N podla datasheetu http://www.alliedtelesis.com/userfiles/ ... S_RevK.pdf je auto-nego, skontroluj ci mas obidva prepinace na OBIDVOCH stranach rovnako nastavene - mozno tam bol niekto kto sa hral. Lavy prepinac musi byt stlaceny inak nebudes schopny prenasat data ; pravy prepinac si zapni AutoNego teda obidve strany musia byt stlacene pripadne ked to nepojde tak vypni autonego cize obidve strany musia byt vyskocene hore.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

noo takze.... dnes som prisiel k tym zariadeniam...
najprv som siel na stranu B, rozobral, iba prefukal vzduchom, a zrazu linka svietila!
uz som myslel, ze je to ok, skusam net nejde..
musel som vsak odist, vratil som sa az na obed..

kupil som den. lieh, precistil som najprv stranu A - linka nesvietila (diodky napravo od pravej casti opt. kablu),
lenze tu som zistil, ze ono je to uplne inac zapojene ako som si myslel..

ta dvojlinka ktora ide z prevodnika ma iba 50cm!, a konci v dalsom pasivonom ciernom zariadeni bez oznacenia.. az z toho vychadza zlty opticky kabel. -vid foto.
cize, to co som cistil, je len 50cm prepojovaci kabel medzi prevodnikom a ciernou skrinkou. ten dolezity zlty opticky kabel je vzadu v ciernej skrinke napevno, cize sa neda vybrat - samotny opticky, ktory ide na druhu stranu..

ale neva, precistil som a siel na stranu B.
linka uz zrazu nesvietila. (rano som pisal ze svietila po prefukani, ale na strane A nesvietila..)

tam je to rovnako zapojene! najprv je cierna skrinka, z ktorej ide dvojlinka 50cm oranzovy kabel do prevodnika. ten ma ale uz 3"gombiky", jeden vpravo navyse.
precistil som teda konektory aj ten kabel 50cm (lenze kedze to nieje priama optika, tak vlastne to necistim linku, ktora ma 150m....)
znova zapojil, a LINKA ZACALA znova svietit. ale iba na strane B. ked som sa vratil pozriet stranu A, linka nesvieti. Ako je to mozne?
Je A nesvieti, a B svieti?
A co je ta cierna skrinka?

Ako to mam vlastne chapat, ze je to zapojene?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ten treti gombik, teda ten co nemas na druhej strane, je oznaceny ako MDI/MDI-X. Urcuje ako je zapojeny metalicky ethernetovy kabel, cize ten modry.

Som nahrubo presvedceny ze optiku mas v poriadku (preto ti svieti jedna strana) a na druhej strane kvoli tomu ze mas zle nastavene MDI alebo MDI-X ti prevodnik natvrdo zhodi linku. Ked nie je linka v metalickom ethernete, jednoducho "nespoji" ani optiku.

Ak su moje taraniny spravne, je riesenie jednoduche : prehodit prepinac MDI / MDI-X do druheho stavu. A v tom momente ti to uz cele pojde.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

tak nakoniec je to cele asi pase..

prava strana kde svietila linka - dnes som siel skusit dat MDI do modu MDI-X, lenze.. pri skusani som zistil, ze linka aktivna svieti aj pri odpojeni opt. kablov, cize ten prevodnik je asi odfajceny, ked vkuse svieti ze je linka, aj ked nieje..


maju prist premerat kabel ci je ok, a potom sa asi na oboch stranach urobi nove zakoncenie miesto tej ciernej skrinky, a kupia nove prevodniky

predpokladam ze ked sa ten kabel nanovo "zvari" do inej ako ciernej skrinky, uz bude mat pouzitelny konektor pre novy prevodnik?
alebo tam ta sskrinka uz vobec nemusi byt, co je tam teraz medzi prevodnikom a kablom?

v alze som ale videl 2typy:
http://www.alza.sk/tp-link-mc100cm-d309068.htm
100Mb/s SC na 100Mb/s

aj ked to uz asi rovno:
Médiá konvertor 1Gb/s SC na 1Gb/s

alebo?
http://www.alza.sk/tp-link-mc220l-d309060.htm
Médiá konvertor 1Gb/s SFP na 1Gb/s RJ45

alebo to zalezi od kablu, ze moze byt ze kabel co tu mame byt sa da ukoncit iba na SC, a nie na SFP?
Co je spolahlivejsie, ak sa daju obe moznost?

Proste chcem to tak urobit, aby to tam bolo cele nanovo ukoncene z oboch stran, a slapalo zasa par rokov bez problemov /a rozoberania/.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na ten kabel ti navaria co si len povies. Ten gigabitovy konverter ti doporucujem, avsak pozor - v cene nie je zahrnuty SFP modul, teda ta hovadina co robi optiku samotnu. To budes musiet prikupit a z cenovky mozes byt zlahka sklamany.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

a co je teda lepsie?

vziat 1Gb/s SC na 1Gb/s LAN?

a nebrat to SFP?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Problem s optickym prevodnikom / prevodnikmi - nejdu...

Príspevok od používateľa felipe25 »

tak nakoniec bol problem na jednej strane:

prevodniky sice obe svietili, aj linka.. ked to zapojil na druhej strane
lenze kym som dosiel na prvu stranu,m uz nesvietili..

vzal som to k profikom co sa vyznaju, a po skusani sme zistili, ze jeden prevodnik sa po 15min vypol... a urobil to 2x.
nastatie tam mali uplne rovnaky typ, vymenili ho, a siet slape... cize problem bol v tom, ze na jednej strane odisiel ten stary prevodnik...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB

Návrat na "Siete"