Outdoor wifi

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Xarxas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Po 03. Feb, 2014, 16:07

Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Xarxas »

Rozmýšľal som len tak teoreticky ci by bolo možné pri priamej viditeľnosti preniesť internet cez 3km pomocou outdoor wifi. Aké rýchlosti a dajú dosiahnuť? Pozeral som už nejaké zariadenia dajú sa zohnať okolo 50 za kus. Je protizákonné namontovať anténu na strechu paneláku? Ďakujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

preco by to bolo protizakonne ?

mozne to samozrejme je, na daleko vacsich vzdialenostiach dosahujem 80Mbit/s bez licencovanych spojov. Da sa aj viac, ide o to kolko do toho chces investovat a vidim ze nie vela.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Xarxas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Po 03. Feb, 2014, 16:07

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Xarxas »

jem i jasne ze za vela penazi je v setko mozne ale tak pre bezneho cloveka cenovo priatelne riesenie. Jedna sa o to ze byvam v MC (skor dedina) kde je dostupne len DSL a v druhej MC mame aj byt s otikou. (3km vzdusnou ciarou) tak som rozmyslal ci sa oplati taketo riesenie.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa galen »

je tam priama viditelnost? alebo inac ... je tam nejaky bod, na ktory mas priamu viditelnost z oboch miest?
je na tej "spojnici" miesto, kam vies namontovat antenu? je tam elektrina?
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1734
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Andrew007 »

Xarxas napísal:jem i jasne ze za vela penazi je v setko mozne ale tak pre bezneho cloveka cenovo priatelne riesenie. Jedna sa o to ze byvam v MC (skor dedina) kde je dostupne len DSL a v druhej MC mame aj byt s otikou. (3km vzdusnou ciarou) tak som rozmyslal ci sa oplati taketo riesenie.
Ak mas 20 minut casu nastav stale refreshovanie sieti v okoli cez mobil a vydaj sa k bodu B . Tymto zistis rusenie v okoli a aspon orientacne cislo wifin ktore uplne pohltia pasmo 2,4Ghz cez ktore by som uz prenos vobec neriesil . Ked sa bavime o prenose, zhruba : potrebujes zariadenia pre pasmo 5Ghz, k bodu A (vysielac) najlepsie dajaky nanostation a pripojit smerovu asntenu (Yagi, Clower, atd )a nastavit spravnu polarizaciu. Rusenie je pri 5Ghz minimalne, dalej k bodu B by si hodil dalsie AP (pristupovy bod) do client modu pre prijamnie signalu + smerova antena na bod A. Rataj s tym ze vegetacia pocas roka spravi svoje ako aj zmena samotnej klimatizacie. Stale to neni nic vazne, nuz pri 2,4Ghz staci vacsi zarasteny strom a hned sa latencia vysplha, samozrejme Ti klesne aj sila signalu . Ak nemas na streche odkial cerpat stavu staci cez klasicky "lan" kabel dotiahnut 12V cez POE adapteri .
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

radite uplne perfektne, chalani, az na to ze :

"Rozmýšľal som len tak teoreticky ci by bolo možné pri priamej viditeľnosti preniesť internet cez 3km pomocou outdoor wifi."


naco riesite body ABC ked to pojde z okna do okna ? :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Xarxas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Po 03. Feb, 2014, 16:07

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Xarxas »

no pojde to zo strechy na strech :D a este mam viazanost u operatora rok taze zatial len teoretizujem lebo ak to pojde takym tempom ako doteraz tak poriadnych sluzieb sa tu clovek inak nedocka.
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Marfy »

Akú rýchlosť chceš cez wifi prenášať? Neviem či ti tu niekto bude vedieť pomôcť, ale na isp fóre by mohli. Rýchlosť ťažko odhadnúť, ale na Slovensku niektorí ISP aj na celkom veľké vzdialenosti poskytujú 25mbit(5Ghz).
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa galen »

aha, unikla mi priama viditelnost
takze ano, hupsni do 5GHz pasma ... smerove anteny na kazdom dome, 2x router
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Nemusi mat 2 router, ak nechce :)
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1734
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa Andrew007 »

MacTukahan napísal:Nemusi mat 2 router, ak nechce :)
Pri takej vzdialenosti je vhodne ak su sparovane zariadenia a nastavene presne parametre (beacon flood, trs hold, atd ).
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Outdoor wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na 3km bude daleko viac rozhodovat rusenie ako to co si napisal. Takze co najvacsie anteny (aby boli co najviac smerove a nachytali co najmenej okoliteho bordelu plus co najmenej vyziarili do okolia) a stiahnut vysielaci vykon ... avsak toto cele je v prudkom kontraste s poziadavkou na co najmensiu cenu.

Vies ako to dopadne ? Dva bullety proti sebe a bude.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"