Kamery do auta + videa z SK ciest

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2086
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa zoom »

Hello, uz som sa konecne odhodlal aj ja a objednal som si kamerku do auta (Vicovation Vico-Opia2). Kym pricestuje, rozmyslam, ako ju zapojit. Chcem mat vsetky kable skryte a vsetko pozapajane nice and tidy. Taktiez nerad letujem a splicujem kabliky, ale premozem sa, ked sa nebude dat inak. Kamerka bude neustale v aute (alebo aspon kym mi ju prvykrat neukradnu).

Najviac sa mi zatial paci nieco taketo, tj. somarinka, ktoru pripojim do poistkovej skrine pri nohach. Mam tam dost miesta na vyvysenu poistku. Dalo by sa to poskladat aj lacnejsie z Ciny:

Piggyback do poistiek (5,91€ / 5 ks)
DC/DC menic na 5V (3,-€) -- dokonca sa tvari, ze ma ochranu proti vybitiu baterie, ale aj tak by nebol pripojeny na B+

Takto by to bolo vsetko pekne pripojene, nic nemusim riesit. Pridem, nastartujem, kamerka ide. Vypnem motor, kamerka nejde. Napada ma nevyhoda, ze ten DC/DC menic je napevno pridrotikovany. V pripade odpalenia by som musel cele kable vyberat, co je o hovne. To by sa asi dalo poriesit takymto adapterom, takze z oblasti poistkovej skrine by mi siel normalny USB kabel a v pripade potreby ho len odpojim a napajaci adapter vyhodim do kosa.

Ma niekto nejaky lepsi napad, pripadne realne skusenosti s takymto zapojenim?
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Otcovi v BMW som to zapojil cez faston vyhybky na "pracovny" zapalovac (v E60 je nad nohami spolujazdca, neviem naco tam je, ale je napajany len ked sa vlozi kluc do spinacky, idealne riesenie).
Obrázok
do toho ide presne taky DC/DC ako si dal v prvom linku, ale prvy odisiel velmi rychlo a hlavne, kamera ledva vykryvala z toho prudu co to dodavalo (povodne pisane 3A, realita 0.8-1A, kamera potrebuje 1A). vyriesene jednoducho, krabicku som otvoril a vymenil som to za druhy DC/DC a funguje to spolahlivo, dokonca som na to skusil pichnut telefon a tahal si 1.4A takze asi v pohode.. cenovka bola rovnaka ako za povodny prevodnik vratane kablov, no stale to vyslo cele aj s pokus/omyl do 10e.

v mojom aute mam pod poistkami aj terminaly na kable, kde mam krasne hned prvy terminal 75X, cize tiez sa pusti prud az po otoceni klucom. kedze je to na opacnej strane ako som povodne chcel tahat kabel, tak mam 2 linku hrubsieho kabla krizom popod palubku nad skrinku spolujazdca, kde mam kabel ukonceny zasuvkou autozapalovaca a teda donho priamo ide kabel ktory som dostal ku kamere a nemam problem neskor vymenit za iny ak odide..
Obrázok
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2086
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa zoom »

Taky pracovny zapalovac skryty v aute nemam pred nohami, takze to poriesim cez tu poistkovu skrinku. Pozeral som teraz tie DC/DC zapalovace kvoli tomu dodavanemu prudu a nic sa neda zistit. V podstate vsetky vyzeraju rovnako, len maju ine nalepky. Pri niektorych ludia pisali, ze to da len 0,75A, pri inych zase ze to spolahlivo napaja Raspberry Pi v aute (ktore potrebuje do 2A). Hladal som aj nejake, co lepsie vyzeraju, ale nemaju na vystupe USB konektor a mne sa to nechce kdejako patlat tam.

Podla internetu je ku kamerke pribaleny adapter, ktory dodava 1A, takze ta kamera naozaj bude potrebovat <1A.

Nemam rad taketo hadanie, takze som to spravil takto:
• Objednal som 2 kusky tohto adaptera, kamerka je na ceste.
• Ked to pride, hodim kamerku na regulovatelny zdroj a zistim, aky prud potrebuje, aby nabehla a fungovala.
• Podobne, zdroj pripojim na elektronicku zataz a zistim, kolko vie realne dodavat aspon hodinku v kuse.

Ak zdroj exploduje, alebo doda malo stavy, skusim nieco lepsie. Asi najlepsie, co som dnes nasiel je toto -- seriozna kovova krabicka, realny prud 1,5A, oddeleny vstup a vystup, USB port. Nevyhodou je prave ten surovy stav, takze krytie IP00 a mozem vymyslat nejaku krabicku k tomu a s tym sa mi nechce babrat. Divim sa, ze je taky problem lahko kupit lepsi zdroj s USB.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12244
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja som to riesil takto:

rozobral som palubku kde mam autozapalovac, zo zadu autozapalovaca som napajkoval novu zasuvku:
https://www.speedtech.sk/product/5654/z ... a-s-kablom

do nej som zapojil adapter od kamery a schoval za palubovku. Zapina sa pri otoceni kluca
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa lepermessiah »

no v podstate rovnako som to spravil aj ja, len u otca ten zapalovac bol napojeny na fastonoch, takze som to tam vedel dopojit bez pajkovania do original kablov. u mna zas som sice dopajal na terminaly (klasicke ocka) ale vystup mam tiez pre original adapter od kamery, ten je dimenzovany daleko cez (dokonca ma aj vystup USB pre telefon, tak do toho mam rovno pichnuty aj Brodit drziak a teda za jazdy ked pichnem mobil do drziaku, rovno nabija.. dve muchy jednou ranou)
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2086
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa zoom »

Kamerka uz dosla. Chcel som nejako specialne pomerat jej spotrebu (zapojit multimeter do serie na USB kabli), ale potom sa mi to zrazu nechcelo. Musel by som operovat a rozoberat USB kablik. Urobil som to teda tak trochu na debila. Zapojil som kamerku na USB nabijacku od Samsungu (pise, ze dava 5,3V) a odmeral prud na zastrcke (240,6V • 0,023A).

Ked to tak trosku vypocitame a vezmeme ten najhorsi pripad (ucinnik 1,0), tak by to malo zrat 5,54W. Po prepocte na 5,3V to je 1,05A. Cize "viac" ako je pisane v dokumentacii (1A), ale samozrejme, toto je nepresny odhad. Bude to ale nieco blizko tomu 1A, lebo z bezneho USB portu (500mA) sa kamerka nenastartuje. Takze teraz uz len musia dojst tie 3A DC/DC menice z Ciny a budem dufat, ze aspon ten 1A daju.

Kamerka inak funguje OK. Obraz je dost preostreny, ma ten halo efekt z prehnaneho sharpeningu. Vicovation vsak ma aj modifikovany firmware, ktory ma mensi sharpening. Cez vikend ho vyskusam.

Casom snad nahodim nejake testovacie videjko. Napevno montovat do auta to budem asi az za 2-3 mesiace.
Používateľov profilový obrázok
Cyanide_Power
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Po 14. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa Cyanide_Power »

Tentokrát som sa konečne nastavil na to čo som dlho chcel a snáď sa mi to podarí udržať :-)
Áno, stabilizácia už bude vyriešená :-)
Používateľov profilový obrázok
butcher
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 17. Jún, 2013, 13:04
Bydlisko: Trebišov

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa butcher »

Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa stiv »

Tie nenavistne komentare od vsetkych kvazi motorkarov su usmevne. Mozno sa nabuduce nauci, ze sa po ciare nechodi.

To ze vodic auta utiekol je vec druha.
.
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

co to ma spolocne s tym ze siel po ciare? pokial viem, vo vyhlaske sice je, ze kazde vozidlo musi ist pri pravej krajnici., ale vozidlu patri cela sirka pruhu. motorkar siel stredom, asi z dovodu, ze prava strana je viac rozbita od kamionov/busov, alebo len, siel co najblizsie k stredovej ciare, lebo lavotociva zakruta. uplne normalne.
dolezity fakt : vidis, niekde smerovku, ze by menil pruh?

a ked sa pripajam uz z pruhu v ktorom nemam co robit, tak idem co najbezpecnejsie, nepridavam a neohrozujem ostatnych. a ked mam motorkara/cyklistu pred sebou, tak zvysim opatrnost dvojnasobne, kedze jeho nechrania plechy tak ako mna.
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa zedolsi »

vodič auta neutiekol, zastavil hneď kúsok na pumpe a všetko už rieši polícia :)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akoze sorry, ale hentakym sposobom sa nezastavuje "na mieste nehody". Ti ludia ktori isli za motorkarom zastavili trosicku skorej a ratovali ho trosicku lepsie.

Ten Pasaťťák by si teda zasluzil. Netvrdim ze chcem sepalit cloveka ale isiel nie zrovna ukazkovo a aj to zastavovanie bolo hodne cudne. A policia ho tusim riesi za zdrhnutie z miesta cinu, tak nejak to bolo napisane v clanku (ci je to pravda nezistim). Nech nezabudne povedat ze motorkara vobec nevidel pretoze prisiel spoza neho od chrbata a priamo svojou teda soferovou lavou stranou isiel na neho.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

imho chcel zdrhnut, ale o dve sekundy na to ho hryzlo svedomie, alebo cajka vedla neho v aute, tak zastal.
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa zedolsi »

Ja nepisem ze zastavil spravne, len ze neskor zastavil a riesi to PZ :)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Kamery do auta + videa z SK ciest

Príspevok od používateľa stiv »

paranoid.asian napísal:co to ma spolocne s tym ze siel po ciare? pokial viem, vo vyhlaske sice je, ze kazde vozidlo musi ist pri pravej krajnici., ale vozidlu patri cela sirka pruhu. motorkar siel stredom, asi z dovodu, ze prava strana je viac rozbita od kamionov/busov, alebo len, siel co najblizsie k stredovej ciare, lebo lavotociva zakruta. uplne normalne.
dolezity fakt : vidis, niekde smerovku, ze by menil pruh?

a ked sa pripajam uz z pruhu v ktorom nemam co robit, tak idem co najbezpecnejsie, nepridavam a neohrozujem ostatnych. a ked mam motorkara/cyklistu pred sebou, tak zvysim opatrnost dvojnasobne, kedze jeho nechrania plechy tak ako mna.
Vyzera to uplne akoby prechadzal do laveho a uvolnoval pruh. To ci mal smerovku alebo nie si mozes iba mysliet lebo z toho 123p videa vidno tak nic. Tiez je mozne, ze prechadzal so smerovkou do laveho ale trochu pomalsie ako je zvykom (uplne bezna situacia retardov ked prechadzaju z pruhu do pruhu 10 sekund a sucasne blokuju obe pruhy).

Jasne, budeme sa bat chodit po cestach lebo chudaci motorkari a cyklisti bez plechov sa citia ohrozeni. Hlavne teda motorkari ked sa lepi vedla teba lebo chce ist dopredu ci cyklisti vo dvojici vedla seba v zakrute s plnou ciarou. Az ich niekto vezme uvidia. Dufam, ze to nebudem ja. Mozu chodit po poliach ked sa citia na cestach ohrozeno.

Az teraz som si inac vsimol ze odbocil na pmpm. Mal sice zastat hned no v takej situacii a v soku trochu trva nez sa clovek spamata. Kto nezazil netusi.
.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"