Mýto Nórsko/Švédsko

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

Mýto Nórsko/Švédsko

Príspevok od používateľa Vladys »

Zdravím, nedávno som bol autom v Nórsku a prechádzali sme aj cez Švédsko. Priznám sa, že som sa vopred nejak príliš nepripravoval na cestu, iba som si zistil, že v týchto krajinách sa nekupujú diaľničné známky ale platí sa mýto. Myslel som si, že to funguje na princípe mýtnych brán kde sa po určitých úsekoch platí mýtne. V Nórsku nás však privítala tabuľa "automatické mýto" a neskôr sme už len videli mýtne brány s cenou za prejazd a s označením "AutoPASS". Na prvej pumpe mi tetula povedala, že to automaticky kontroluje ŠPZ a príde domov faktúra alebo sa to dá zaplatiť cez net. Niekde som sa však potom dočítal, že by bolo dobre, keby som auto zaregistroval ešte pred jazdou do Nórska aby to celý proces urýchlilo, čo som však nespravil. Vie mi niekto povedať aký bude následovný postup? Mám niečo urobiť alebo počkať už len na faktúru a zaplatiť ju potom? Aké sú možnosti platby? Funguje na rovnakom princípe mýtne aj vo Švédsku?
Vďaka

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"