Windows server 2003

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
azzazeL
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 06. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Hriòová

Windows server 2003

Príspevok od používateľa azzazeL »

serva, skusam na domacej sieti rozbehat win server 2003, napisal som aj prihlasovaci skript, prihlasovanie riesim cez domenu, ale mam problem, ked u klienta zadam predvolenu branu a preferovany server DNS prihlasvanie trva niekolko minut, ale ked ich nemam zadane tak sa prihlasi za par sekund... neviete kde moze byt chyba ? dakujem za kazdu radu
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Windows server 2003

Príspevok od používateľa kajfun »

nemas wins + skontroluj si ci ti DNSko spravne funguje. Musis ho mat autorizovane v Active Directory, musis tam mat nastaveny a aktivny nejaky "scope" = rozsah adries na poskytovanie. Pouzi NLTEST z resource kitu na otestovanie dostupnosti a sifrovaneho kanala s domenovym radicom [nltest /dclist:menodomeny + neviemzhlavytenprikaznaotestovaniesifrovacky, lahko ho ale najdes cez nltest /? ]

dalej si samozrejme checkni, ci IPcka klienta a servera je v jednej a tej istej tcp/ip subnete... ak mas zle fungujuci DNS a klient ma napriklad 169.254.x.y adresu a server ma 192.168.a.b, tak ten klient bude dlho hladat domenu az to nakoniec vzda. Navyse, ani neviem ci sa ti ten tvoj klient hlasi do domeny so serverom lebo to si nenapisal, ale predpokladam ze ano.
Používateľov profilový obrázok
azzazeL
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 06. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Hriòová

Re: Windows server 2003

Príspevok od používateľa azzazeL »

ano klient sa mi prihlasi na server, aj skript sa spusti ale trva to strasne dlho kym sa prihlasi, ten server ma fungovat len ako datovy server na ukladanie dat preto neviem ci nema byt sluzba dns na servery vypnuta, jedine co ja potrebjem je datovy server kde budem jednotlivym uzivatelom pridelovat prava na pristum k datam
na co sluzi ten wins ?
ako autorizujem dns v Active Directory ?
som v tom rozsahu tak tam by nemala byt chyba
ip adresa servera je 192.168.1.2
a maska podsiete musi byt 192.168.1.1
a topologia siete je take ze mam dsl modem ktory je pripojeny do switch-u gigaway GX-16 a nan je pripojeny server a klientske pocitace .... ospravedlne ak niektore otazky su az prilis sproste ale so serverom pracujem prvy krat v zivote
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Windows server 2003

Príspevok od používateľa kajfun »

> ano klient sa mi prihlasi na server, aj skript sa spusti ale trva to strasne dlho kym sa prihlasi

nejaky bordel tam budes mat...



> ten server ma fungovat len ako datovy server na ukladanie dat preto neviem ci nema byt sluzba dns na servery vypnuta

dns sluzba nemoze byt na jedinom domenovom kontroleri v active directory vypnuta. Bez nej by ti Active Directory nebezalo.




> jedine co ja potrebjem je datovy server kde budem jednotlivym uzivatelom pridelovat prava na pristum k datam

slachetny a spravny zamer. Presne tak sa to ma robit.




> na co sluzi ten wins ?

podobna vec ako DNS, ale pre microsoftacke sracky. Resolvuje kratke mena.




> ako autorizujem dns v Active Directory ?

v Computer Management Console, DNS, je tam priamo taka funkcia v menu. Toto by si ale podla mna mal mat spravene pri instalacii ActiveDirectory samotnej, inak by ti to nefungovalo vobec.




> ip adresa servera je 192.168.1.2 a maska podsiete musi byt 192.168.1.1

toto nesedi, bacha ; maska nemoze byt v ziadnom pripade 192.168.1.1 ale skor nieco na sposob 255.x.x.x [napriklad 255.255.255.0 priapadne 255.255.0.0 pripadne 255.0.0.0].




> a topologia siete je take ze mam dsl modem ktory je pripojeny do switch-u gigaway GX-16 a nan je pripojeny server a klientske
> pocitace .... ospravedlne ak niektore otazky su az prilis sproste ale so serverom pracujem prvy krat v zivote

pohoda, nikto z neba uceny nespadol. Tento problem moze byt trosku komplexnejsi a bez detailnej znalosti [analyzy?] prostredia ako celku zrejme nebude mozne poradit priamo.
Používateľov profilový obrázok
azzazeL
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 06. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Hriòová

Re: Windows server 2003

Príspevok od používateľa azzazeL »

som sa pomylil... ta adresa 192.168.1.1 je predvolena brana :rolleyes: 55 .... to je ak si dobre myslim adresa aby pc vedel kade sa ma prihlasit do internetu ??
a mam dalsou otazku.. ked mam v sieti modem, switch aj on ma vlastnu ip adresu ? a nemoze modem fungovat ako dns server ?
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Windows server 2003

Príspevok od používateľa kajfun »

> to je ak si dobre myslim adresa aby pc vedel kade sa ma prihlasit do internetu ??

aj ano aj nie. Predvolena brana [default gateway, skorej by som to prelozil ako Standartna a nie predvolena ale budiz] je adresa niecoho na sieti, co vie akym sposobom sa dostat do inych sieti. Teda je to nejaky router, firewall, hocicoine, co dokaze smerovat premavku medzi viacerymi sietami. Ano, tento princip plati samozrejme aj pre pristup na internet ale nie je to IBA o internete.



> a mam dalsou otazku.. ked mam v sieti modem, switch aj on ma vlastnu ip adresu ? a nemoze modem fungovat ako dns server ?

modem nema vlastnu adresu, switch vacsinou ma [to su tzv. manazovatelne resp. spravovatelne switche]. Vtedy sa na tu adresu mozes prihlasit a kukat si rozne statistiky, robit nastavenia atd. na dialku. Modem sice teoreticky moze fungovat ako dns server, ale nefunguje. Teoreticky moze kazde zariadenie, aj PDA, aj telefon, aj notebook, aj hocico ine fungovat ako DNS Server...

Návrat na "Operačné Systémy"