Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa zoom »

Potreboval by som vymysliet nejake zalohovanie fyzickych a virtualnych serverov a pocitacov. Prostredia su vacsinou Windows Server 2008 R2 s Hyper-V, dve masiny su Windows 7 a Windows XP. Vymyslel som si nasledovne poziadavky:
• podpora fyzickych aj virtualnych strojov
• nejake rozumne inkrementalne zalohovanie (nie ze sa bude kazdy den kopirovat cely snapshot disku)
• restorovanie zaloh na nerovnaky HW, idealne aj na mensie systemove particie + oprava bootovania
• lokalny software, lokalne zalohy, ziadne cloudove somariny

Nasledujuce uz nemusi byt, ale potesi:
• bol by vhodny nejaky awareness a granularita zalohovanych/restorovanych dat (napriklad obnovenie Active Directory dat na cisty system dat bez nutnosti restorovat kompletne celu masinu)
• moznost jednoduchej bare-metal obnovy bez kdejakeho sachovania s CD/USB a podobne (podpora PXE?)
• moznost zazalohovat fyzicku masinu a obnovit do Hyper-V virtualky (a opacne)
• toto sa tazsie vysvetluje, ale nemam prilis rad take moloch-softwary; nerad by som instaloval ohromny 5GB balik vsetkeho, k tomu SQL databazu na iny server a este spomalenu administratorsku konzolu v Jave - urcite je to pekne skalovatelne do velkeho prostredia, ale tu sa jedna o par PC

Hladal som nejake riesenia po internete a nasiel som nasledovne:
Veeam [link] - dost popularne a bezproblemove, ale nepodporuju fyzicke stroje
Symantec Backup Exec [link] - asi maju vsetko vychytane a vsetky moje poziadavky by aj splnali, ale pokial je iny soft od Symantecu voditkom, bude to ohromny a spomaleny moloch, navyse nema uplne pozitivne recenzie od ludi
Unitrends [link] - na toto som cital mnoho dobreho, ale obavam sa, ze to je v uplne inej galaxii nez ja
MS SC CDM [link] - zalohovanie MS OS a MS Hyper-V prenechat rovno MS... makes sense, ale nemam skusenosti a hlavne defaultny Windows Server Backup je zly vtip, takze dufam, ze tento produkt je uplne inde
Acronis Backup Advanced [link] - zacali s backupovanim single PC a celkom sa vypracovali, ale ci im zverit servery, to neviem... zda sa vsak, ze by mohli byt OK

Okrem tychto je samozrejme mnoho dalsich firiem a rieseni, ale vonkoncom nemam skusenost.
Takze ma niekto nejake odporucanie?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nekomentujem cenovky :

na VM pouzivame Veeeeeam7, pozor na Oracle RAC, SQL AlwaysOn a podobne vychytavky, zrejme nemas kedze nepouzivas Tier1 hypervisor. Pozor na akekolvek virtualne masiny ktore vela ZAPISUJU - veeam spravi snapshot z virtualky pouzitim vmware/hyperv mechanizmov a potom sa s tym sere (mame stroje co pisu aj 900MB/s a 40.000 IOPS). Zataz na diskovy subsystem/pole je jasna. Inak celkovo jednoduche, spolahlive, prehladne, dobre vymysleny application awareness Exchange, SQL, tusim Sharepoint. V8 som zatial nevidel, je to prilis nove, testujeme o dva-tri mesiace podla casu.

Nepoznam zostavajuce volby. Acronisu sa ani trosku neboj, desat rokov dozadu robili veci o ktorych sme my dvaja netusili.

Fyzicke masiny : mozno ta oslovi R-Drive Image. Lacne, male, ano pri restore je trosku nutnost nabootovat ISO Image ale zase kolkokrat denne restorujes ? Zalohuje Windows veci online, pouziva VSS.

O Active Directory barlickach ti nic nepoviem, to nie je moja parketa. Osobne by som do tejto veci rozhodne isiel standartnymi nastrojmi MS, klasicke authoritative restore atd. Cokolvek 3rd party by ma strasilo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa mp3turbo »

http://go.veeam.com/endpoint


sice beta, ale... doprdele, bez podpory XP.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa Snake »

System Center Data Protection Manager





.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa zoom »

Taak, trosku to trvalo, ale vyskusal som teda ten DPM. Najprv som musel najst spravny balans medzi zalohovanim starych systemov (Windows XP SP3) a podporou noveho MS SQL Servera 2012. To zvlada DPM 2012 SP1 (najnovsi 2012 R2 uz nepodporuje Windows XP). Nasledne sa zakupil maly Fujitsu serverik, 12GB RAM a 2x Samsung 850 Pro na system.

Potom som zistil, ze to vlastne nevie ukladat zalohovane data niekam do siete a nechcel som len tak strcit disk do tej masiny. Takze som musel postavit fileserver na ZFS (RAID-Z2), kde som spravil 4TB volume len pre zalohy a cez iSCSI ho pripojil k DPM serveru. Tak uz vsetko funguje a pomerne jednoducho som sa naucil vytvarat tie zalohy. Intuitivnost je teda dobra.

V tomto okamihu sa mi pokusne presuvaju data v ramci jednej Protection grupy, co uz trva par hodin. Uz aby sa rozsiril 5 Gbit ethernet aj do SOHO. Mal by som vsak este zopar otazok, ak by niekto vedel:

1) S cim som tak trochu nepocital, DPM nevie z klientskych OS (Windows XP - 7) urobit System State a Bare-metal Recovery zalohy. Vie iba zalohovat jednotlive volumes so subormi a BMR robi iba pri serverovych OS. Nie je to nejaka katastrofa, ale cital som, ze na kompletnu BMR zalohu sa pri DPM 2007 pouzival System Recovery Tool (SRT). Je take nieco aj pre 2012? Pripadne da sa to nejako inak ohaxit?

2) Ked vytvaram Protection group, tak mam na moznost vybrat dni a casy zalohovania, kde sa zadava: synchronization frequency (obycajne v hodinach), file recovery points (zvycajne 3x denne) a application recovery points/express full backup (1x denne). Rozne o tom citam, ale stale mi nie je uplne jasne, co ktora vec znamena. Napriklad co presne robi file recovery point a co nasledne synchronization.

Ide mi o take vysvetlenie, kde pochopim aj objem prenasanych dat. Napr ten express full backup znovu prenesie kompletne vsetky data zo servera? Alebo len cast, ktora je zmenena? Naco je potom ten synchronization task (tipujem to na inkrementalne rozdielove prenosy zmien).
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zalohovanie fyzickych a virtualnych masin

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Uz aby sa rozsiril 5 Gbit ethernet aj do SOHO.

Brocade BR-1020, 40eur na ebayi ked chvilu hladas, dvojport 10Gbit. Je to CNA FCoE takze okrem ethernetu aj fibre channel 8Gbit.
K ostatnemu sa neviem vyjadrit, ja som VMware chlapec.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Operačné Systémy"