HAARP

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa AmOK »

Antena ti nevysiela v smere tej "tycky" co smeruje do neba...
Nechce sa mi to rozpisovat, toto je zaujimava stranka o vsetkych moznych antenach aj s ich vyzarovacimi charakteristikami: http://jkucejova.gaya.sk/
Je to radioamaterska stranka, nic konspirativne.. ;) Nemusis to cele citat, staci si pozriet charakteristiky roznych anten, zhruba v polovici stranky.

Najdes tam odpoved aj ohladom zmeny smeru ziarenia:
"Dva, poprípade i viac vertiálnych žiaričov napájaných s rôznou fázou, môžu vytvoriť účinný smerový systém s prepínateľným smerovaním dosahovaným len zmenou fázového rozdielu ( napr. prepínaním dĺžky anténneho napájača)."

edit: Co sa tyka tych nevpustenych...
NATO a nejaky civilny vyskum to je rozdiel. Ved prave o to ide!
Myslim ze americky kongresman ma s svojej zemi vaciu uctu aj pravomoci, ako nejaky Kauflandista v NATO... ;)
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Blackhawk »

dalo by sa to pouzit na nieco taketo: http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromag ... zbra%C5%88 ?

A co si teda myslite o tom prenose elektrickej energie?
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: HAARP

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Všetci sa ale aj tak zhodneme na jednej veci, nemáte to ako dokázať - mikrovlny, tie by možno niečo také dokázali, predsa len to sú už iné energie. Ale keď sa na to pozrieme lepšie, tak musím dať Palimu za pravdu, je to veľmi komplexná vec, my nemôžeme teraz povedať, že to je možné alebo nie, veď aj ionosféra je zložitá vec, potom ako to nasmerovať, aby to bolo presné atp. a to už sú proste tak ťažké veci, že je pre Ameriku ľahšie už atómovky pod morom dať vybuchnúť (alebo niečo iné). Prenos elektrickej energie, to je overená vec a možno Ste si aj všimli, už aj existujú dokovacie prototypy pre mobily atp. proste také bezdrôtové nabíjanie mobilov a iných zariadení, takže toto je vpoho. AmOK -si fyzik alebo ja ? Hovoriť, že sa stane to a to po tom a tom je len hádanie na úrovni Sci-fi (narážam na to, ako popisuješ ustreľovanie ionosféry...)

Ale ja chcem do inej veci zabrdnúť. Ak by HAARP niečo naozaj "vystrájal", nevedeli by sme o tom. USA nie je taká vymagorená Zem, aby o jeho hypoteticky "super zbrani" vedel celý svet. A ďalšia vec (z fyziky) také veci je treba počítať, rôzne modely vývoja atp. to nie je jednoduchá vec - ak mi tu niekto z Vás urobí seriózny výskum, nie je problém. Len do toho neťahajte premenné typu, že tam môžu byť výkonnejšie zariadenia atp. - ak tam sú a mi o nich nevieme, už ďalej nemáme šancu zistiť ako to je.

Pochopte, ja nič proti Vám nemám, aj keď môj tón je niekedy taký akoby útočný, len sa Vám snažím z môjho pohľadu niečo vyložiť. A k tomu nevpusteniu Guvernéra či koho.. to nič neznamená, len že ho nevpustili. Ľudia proste vidia všade konšpiráciu, hneď ako je niečo trošku inak, tak už to niečo znamená... to nie je dobrý prístup.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Prenos elektrickej energie bezdrôtovo je aktuálne viac stratový ako obyčajným káblom. Problémy sú, že veľké energie cez mikrovlnku preniesť nemôžeš, lebo by to bolo škodlivé pre okolie, druhá vec je atmosféra, ktorá niektoré vlnové dĺžky pohlcuje a rozptyľuje. Inak všetko žiarenie sa rozptyľuje do priestoru úmerne s diaľkou od zdroja, nezávisí na tom, ako silo ho chceš zacieliť. Plus samotná konverzia, kde sú straty tiež.
Neviem o anténach veľa, osobne ma ani veľa nezaujímajú, no predpokladal som smer vysielania z klasického správania sa emag siločiar, keďže štyri ramená sú horizontálne... Inak ionosféra odráža iba dlhé vlnové dĺžky, teda nízke frekvencie, to je dôvod, prečo tie "nulové" 4W je počuť, vysoké frekvencie by nebolo.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Blackhawk »

16cmfan napísal:... je to veľmi komplexná vec, my nemôžeme teraz povedať, že to je možné alebo nie,...
A o toto mi od zaciatku islo, my nemozeme povedat, ze to je mozne a vy, ze to nie je mozne, lebo vieme vsetci velky prd, a ja este vacsi.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa AmOK »

16cmfan napísal: AmOK -si fyzik alebo ja ? Hovoriť, že sa stane to a to po tom a tom je len hádanie na úrovni Sci-fi (narážam na to, ako popisuješ ustreľovanie ionosféry...)
Ustrelovanie atmosfery nie je z mojej hlavy, reagoval som na Ondra, ak si si nevsimol... Ze seba som sa vyjadril ze neviem, aky to moze mat vplyv.
Pokial si fyzik, meteorolog a neviem co este vsetko a vies to zratat, tak nam kludne povedz, ako sa prejavi par MW VF energie v ionosfere. Ja budem len rad, ked nam to vedecky objasis. :D
Na toto som reagoval, aby si to nemusle hladat..:
Ondro1 napísal:.... nevidím na HAARP možnosť riadeného usmernenia lúčov, vpodstate sú to len antény, nie satelity, nedajú sa presne namieriť na jedno presné miesto, ale vyžarujú žiarenie do okolia, plus problém s guľatosťou Zeme: odraz od Ionosféry je blbosť, pri takej energii, akú by tie lúče museli mať, by to Ionosféru odfúklo do večných lovíšť...
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: HAARP

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Fyzik nie som, možno o 30 rokov :D
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ad odfukovanie ionosféry: energia, o ktorej som hovoril by odfúkla do večných lovíšť celkovo časť atmosféry nad HAARPom, nie iba ionosféru, predstav si, že vyšleš cielený sústredený lúč elektromagnetického vlnenia o sile niekoľko megatonovej atómovej bomby aby vyvolalo veľmi silné zemetrasenie uprostred oceánu kilometre pod povrchom a následné tsunami. Okrem toho, že VHF sa neodráža od ionosféry, ale hypoteticky ak by mali nejakú technológiu na odraz, napríklad nejakú satelitnú, čo je pi... hovadina sama o sebe(okrem toho, že by sa to nedalo odraziť prakticky od ničoho, predpokladajme že by sa dalo, prečo by nepostavili rovno "HAARP" satelit?), ale nevadí, hypoteticky. Ďalej si neviem predstaviť vyvolanie zemetrasenia iba pomocou elektromagnetického vlnenia. Aj keď by to nemusel byť jeden vysokoenergetický impulz, mohlo to byť sústavné vysielanie, "zohrievanie", ale to už som spomínal že by vytvorilo konštantné tornáda, búrky a iné búrlivé zmeny počasia(predstavte si, že na jednom mieste máte konstantne aljašských 10°C a o pár cm vzrastie teplota vzduchu o pár stovák, automaticky by sa začalo zohrievať okolie, až nakoniec by to zohrialo pol Aljašky a aj keď nie som meteorológ, myslím, že také prudké zmeny teplôt a tlaku sú predpokladom pre vznik tornád a búrok). Plus si viete predstaviť koľko elektriky by to zožralo? Síce možno by nebol problém pre amíkov vystavať obriu podzemnú atomku(aj keď si osobne myslím, že by to problém bol a niekto by si to všimol)... Apeloval som iba na zemetrasenie v Japonsku. Do diskusie o odstreľovaní ionosféry som sa nechcel zapájať a už sa celkovo nechcem zapájať, je to kontraproduktívne.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ja len toľko, že možnosť vyvolania zemetrasenia HAARPom som nespomínal. Prečo?
Nuž lebo na to treba obrovskú energiu a hlavne - ako Ondro1 správne poznamenal - skúste to nasmerovať na zem cez štvrť zemegule :) Zem je totižto guľatá :laugh: Preto sa určite nedohovoríte s 1-4W vysielačkami s niekým na opačnom konci zemegule. Vlny nevedia samé zatáčať počas cesty, to nie je riadená strela ;) Bez ďaľších antén, rozmiestnených relatívne husto, po svete to proste nejde.

K tým tornádam - práve toto je podľa mňa oveľa reálnejšie, pretože sa to nemusí "páliť" len do ionosféry, ak sa to šupne v správnom čase na správnom mieste, tak je to reálne. Tvorba počasia je veľmi zložitá, lenže práve na akúkoľvek zmenu/tvorbu frontu, stačí často malá energia ak sa použije v správnom čase na správnom mieste.

Takže ak by vedeli kde presne nad USA je napr. 85%-ná šanca, že z "týchto mrakov" bude tornádo, a v správny čas by tomu dopomohli, tak skutočne je možné tornádo vyvolať.

Ale zasa prosím vás - počasie nevieme(a ani nebudeme vedieť) poriadne predpovedať, nie to ešte ho presne a cielene na rôznych miestach vyrábať.

Pre tých, čo schú vedieť čo sa snažím povedať v troch horných odsekoch - vygooglite si "Butterfly effect"

Takisto HAARP sa nemôže zameriať na hocaké miesto na zemeguli, a to z dôvodov uvedených v odseku 1 tohto príspevku :)
A ak niekto poznáte spôsob, ako by sa dali vlny z HAARP odraziť od ionosféry pod dákym presným uhlom na iné miesto na zemeguli, tak ja o ňom neviem. Pretože ionosféra je elektrónová "polievka", ktorá by povedzme že pohltila/odrazila vlny z HAARPu, lenže ako chcete odraziť pod presným uhlom niečo (napr.) od neznámeho nehomogénneho plynu? (prirovnanie k ionosfére)
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
bart31
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ne 08. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Zilina

Re: HAARP

Príspevok od používateľa bart31 »

Station: Dell Vostro 5470 - i5 4200U, nVidia GT740M, 4GB DDR3-1600, 500GB SATA 5400RPM...
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG K450, SoundMagic E10
Phone: Motorola Moto G 2nd 8GB - XT1068, Lollipop 5.0.2
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: HAARP

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Chcel som to komentovať, ale nechcem sa tu hádať. Takže len toľko :facepalm:
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: HAARP

Príspevok od používateľa faugusztin »

bart31 napísal:Možno vás bude zaujímať: http://orgo-net.blogspot.com/2011/08/du ... ikanu.html
HAARP na Slovensku :D. Tie ciary smerujuce na Bratislavu musia nieco znamenat :hysterical: . :
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar

Najviac ma ale na tej bart-ovej linke dostalo "Okraje hurikánu Irene jsou "zdobeny" pásem chemtrails." :facepalm: .

Nemate nejaku konspiracnu teoriu aj na to, preco ma dnes rano bolel zaludok ? Urcite sa za niekde za tym celym skryvaju Americania.

PS: Nabuduce odporucam precitat poznamky u zdroja tych obrazkov :
The individual images that are used as input into this product sometimes contain bad data in the form of missing scanlines or anamalously high or low values that often stretch in an arc across the image. When these areas are incorporated into the MIMIC product they form artifacts that fade in and out, and appear to move with the storm center. However, they have no physical meaning and hopefully they will not obstruct your interpretation of the imagery
Asi tolko o vasich teoriach.
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa AmOK »

Shatterhand napísal:Zem je totižto guľatá :laugh: Preto sa určite nedohovoríte s 1-4W vysielačkami s niekým na opačnom konci zemegule. Vlny nevedia samé zatáčať počas cesty, to nie je riadená strela ;) Bez ďaľších antén, rozmiestnených relatívne husto, po svete to proste nejde.

Pretože ionosféra je elektrónová "polievka", ktorá by povedzme že pohltila/odrazila vlny z HAARPu, lenže ako chcete odraziť pod presným uhlom niečo (napr.) od neznámeho nehomogénneho plynu? (prirovnanie k ionosfére)
Ja uz k teme a niektorym odbornym, teoretickym poznamkam by som z praxe pridal len toto.
OSQ listok o spojeni s Australiou mam doma, spolu s niekolkymi stovkami beznejsich... Bolo to moje spojenie v obcianskom pasme 27MHZ (11m vlny). Ak by niekto neveril, tak par listkov mozem oscanovat. ;)
Kazdych 7 rokov, pocas zvysenej slnecnej aktivity a nabitej ionosfere su taketko spojenia mozne, aj napriek tomu, ze zem je gulata a signal nejde cez ziadne prevadzace, retransmisne stanice. Funguje to najma v letnom obdobi, v zime su vysledky slabsie.
S rucnou stanickou s par centimetrovou antenku (14-20cm) nie je z dobrych podmienok problem, pokecat s 1W vykonom s anglickom, talianskom, francuzkom..
Kamionisti ktori CB pouzivaju hojne, maju uz svoje overene miesta v roznych statoch cez ktore jazdia a z ktorych vedia, ze maju velku pravdepodobnost sa dovolat az domov. Tisicky kilometrov s par watmi a autoantenou...

Velka smerova antena, alebo sustava anten aku ma HAARP, plus neskutocny vykon ma moznosti ovela ovela vacsie (netusim ake), ako amaterske pristroje za par desiatok €...
Omluvam sa Shatterhand, ze reagujem zrovna na tvoj prispevok a nie na ine mudrosti, co tu odzneli..., mimo tejto jedinej veci s tebou vo vacine inych, ktore niekam posunuli diskusiu suhlasim.

Moj nazor je, ze o HAARP vieme prd, ale poniektori dokonca vedia, ako moze a nemoze fungovat, co je uzasne! :D
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa Shatterhand »

To s tými kamionistami a tým efektom raz za 7 rokov - to si musím naštudovať, o tom som ešte nepočul, takže sa nehádam, že by prax mohla byť niekedy aj takáto.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HAARP

Príspevok od používateľa AmOK »

Shatter viem to.. Bavil som sa cez vysielacku aj osobne s viacerymi kamionistami. A ten efekt slnecnej aktivity ti potvrdi kazdy radioamater, co robi dialkove spojenia a nie len 2m pokec pasmo s par kamaratmi cez prevadzace.
Inac bol som davnejsie aj nedaleko v rakusku na burze, co je tam kazdy rok. Velky zraz fanatikov (ja som si tam kupoval wide-band 0-30MHz Yaesu 100W stanicku za 11.000 silingov, len na CB (27MHz), lebo licenciu na profi pasmo som nikdy nemal..) a tam sa robia spojenia odrazom od mesiaca. Moje QSL su neoficialne, viac menej pohladnice s udajmi o spojeni. Mam ich zo 500ks z celeho sveta, na 1-100W a 5/8 antenu, t.j. cca 7m vysoka.
Nechcem sa tu s nikym hadat o tom ako vlny funguju a co je mozne, alebo nemozne. Mna len rozculili niektore posmesne komentare, od ludi, co mozno v ruke nemali ani detske walky talkie...
HAARP by mohol byt radar, prvok aktivnej obrany ako si spomenul, komunikacny prostriedok s ponorkami, cokolvek... Proste neverim tomu, ze tam par vedcov nieco neskodne skuma. Nikto z nas tu nic nedokaze, takze by sme sa zbytocne hadali a robili si posmesky. Nemam o to najmensi zaujem. Buducnost ukaze..

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"