Moja nočná úvaha...

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Tak som raz v noci rozmýšlal pred spaním, aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér). Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny, a to dokonca aj s určitým počiatkom (stred symetrie), takže by bol vlastne polpriamkou...
No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3? Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad? Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Čo vy na to?
Používateľov profilový obrázok
MaxPayne
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1797
Dátum registrácie: Št 09. Júl, 2009, 23:14
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa MaxPayne »

tak ti poviem bratmm,radsej si mal vecer vypadnut von a oslavit novy rok :)
Spoiler: ukázať
Desktop PC
MB: MSI Z97S SLI Krait Edition
CPU: Intel Core i7 4770K @ OC 4,4 GHz - 1,23V (real 1,25V)
Cooler: Noctua NH-D15
GPU: GAINWARD GeForce GTX 1070 Phoenix @ OC 2062/9500
RAM: Kingston Savage 2x8GB KIT DDR3 1600MHz CL9
SSD/HDD: Samsung 850 EVO 250GB + Samsung 850 EVO 500GB + Ext. WD 2.5" 750GB
Sound: HiFime Sabre 9018 USB DAC + Swissonic ASM7
PSU: Super Flower SF-550P14PE Golden King
Monitor: Philips BDM4350UC
Case: Fractal Define R4 Noctua Edition (5x Noctua NF-A14 FLX + 1x Noctua NF-A14 PWM)
Mouse: A4tech Bloody R7
Keyboard: Logitech G15 v1
Gamepad: Xbox One
OS: Windows 10 Pro SK 64-bit
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa RP »

Timeshifter napísal:Tak som raz v noci rozmýšlal pred spaním, aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér). Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny, a to dokonca aj s určitým počiatkom (stred symetrie), takže by bol vlastne polpriamkou...
No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3? Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad? Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Čo vy na to?
Ze si objavil teplu vodu :D

Jasne, ze niektore veliciny maju "koniec" ci skor zaciatok, ako spravnejsie pises nulu, napriklad teplotna stupnica (nie preto, ze vesmir mal bodovy pociatok).
Jasne, ze myslienka viacrozmerneho (3+) vesmiru tu uz bola sto krat, napriklad strunova teoria predpoklada viac rozmerov.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa Ondro1 »


je Nový Rok, radšej si užívaj a nerieš.

Ale zaujímavá úvaha.
Veľmi dobrá zjednodušená predstava viacrozmerových teórií. Ale ozaj veľmi dobrá, budem to používať :-D
No ja by som Sa skôr spýtal, ako je možné, aby existovali viaceré rozmery a my by sme boli špeciálny prípad trojrozmerných bytostí, ktoré nevnímajú iné rozmery len naše vlastné tri, keď reálne nejestvujú dvojrozmerné ani jednorozmerné útvary, ktoré by nemali dodatočné 2-3 rozmery, resp. existovať môžu len na monitore počítača. Neznamená to potom, že by sme my mali vedieť rozlíšiť aj ostatné rozmery, ak by jestvovali, vnímať ich, pohybovať sa v nich? respektíve, jediné bezrozmerné telesá - častice ostatné rozmery vnímajú(rozumej, že sa dokážu pohybovať v priestore (a čas pre ne plynie)). Prečo my nie? Respektíve, ďaľšia myšlienka - niektoré teórie predpokladajú, že elementárne častice dokážu interagovať s inými vesmírami a rozmermi - prečo my, ktorí sme z týchto častíc tvorení nedokážeme? A to nie je pokus nič vyvracať, to je otázka do éteru. :)
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Ne 01. Jan, 2012, 16:49, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Timeshifter napísal:aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér)


Toto nejak nechápem, formuluj lepšie, pretože hovoríš o guli či je 3D objekt.. aké guľové sféry ? Sféricky symetrické ?
Timeshifter napísal:Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny
Áno, toto sa dá predstaviť aj v bežnom živote - planéta Zem, dajme tomu ľudia sa ti zdajú z 10km výšky (ak ich vôbec uvidíš) ako maličké mravčeky (body), tj. 1D. 1D model Ti nedá odpoveď, ako a prečo sa Tie bodky pohybujú - ale ak by si videl človeka bližšie, tak by Ti bolo jasné, že tie bodky sú zložitejšie útvary a že majú nohy, rozum a zvedavý otázky, tj. My :) To je analógia ktorá sa dá preniesť na to, čo vlastne skúma veda. Ak niečo nevieme vysvetliť, tak sa domnievame, že tam niečo bude, ukryté pod hlbšími princípmi/zákonmi - nič nie je vo vesmíre len tak.
Timeshifter napísal:No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3?
No ale vesmír ma 4 dimenzie :D
Timeshifter napísal:Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad?
Tomu zase nejako nerozumiem - prečo spomínaš práve zákony SUSY (supersymetria) ? Vieš aspoň o čo v nich ide ?
Timeshifter napísal:Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Tu si sa vo formulácii trošku asi stratil ale dobre to chápeš, hľadajú sa limity, obmedzenia atp. Pomocou dvoch teórii môžeš vysvetliť jeden jav ale tá druha môže byť v niektorých limitných prípadoch omnoho presnejšia a dokonca môže dávať správnu predpoveď narozdiel od tej prvej, klasický príklad Newtonová versus Einsteinová teória gravitácie, vlnovo-časticová dualita častíc atp.
Ondro1 napísal:prečo my, ktorí sme z týchto častíc tvorení nedokážeme? A to nie je pokus nič vyvracať, to je otázka do éteru. :)
No to je práve problém toho detektora - častíc, ono sa izolovaná sústava správa inak ako grupa častíc. Naše zmysli sú vytvorené z miliárd miliárd týchto častíc. Tak ako nevysvetlíš nikdy chovanie mora len z jednej molekuly H20 atp.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa Ondro1 »

To je pravda, ale ak jedna častica dokáže interagovať s iným rozmerom - rozumej pohybovať sa v ňom - môžu aj dve a viac identických. Aj keď teraz nehovorím, že viem o takej teórii, ktorá by to takto interpretovala(že fermióny sa dokážu pohybovať vo viac než 3 rozmeroch). :D Ono veď to je jasné, že skupina čatíc, naviac rôznych(protón a elektrón a neutrón) sa bude chovať inak, viete čo, dnes nebudem prispievať... radšej :)
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Vidím, že som prišiel a zase zabil :D Ono to s viazanými stavmi je ťažšie - drží ich pokope silná sila a EM sila (virtuálne gluóny, fotóny) a celkovo, tá diskusia o dodatočných rozmeroch a to, prečo ich nevidieť je aspon nad moje sily. To nikto nechce kecať o ŠTR ? :P
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
vir2al_i9
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 496
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 11:38
Bydlisko: TT region

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa vir2al_i9 »

podla mna vsetko co existuje ma nekonecne vela rozmerov; bod je len nieco co si vytvoril ludsky mozog a vlastne neexistuje, takze z neho nemohol vzniknut vesmir, podobne ako aj priamka, je to akoby hranica medzi plochami; a aj tie ostatne 1d a 2d utvary tiez vlastne ani neexistuju
Notebook: Acer Aspire V15 (V5-591G-5014) (NX.G66EC.005)
Monitor: iiyama ProLite E2483HS
Tablet: Nexus 7 - 16 GB
Phone: Asus ZenFone 2
AUDIO: Koss SB/49
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Moja nočná úvaha...

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Tak máš pravdu v tom, že sa nedá objektívne povedať, či je práve tá naša realita, ako ju vnímame tá správna. Vlastne takto: Vieme, že už len tým, že ju detekujeme a pozorujeme našimi zmyslami ju skresľuje a taktiež aj naše myslenie, naša interpretácia atď. Je to aj o filozofii myslenia - postupne sa vyvíjame v našich interpretáciách ale nikdy nemôžeme povedať, že vidíme 100% absolútnu realitu, ktorá je tá správna.

Môžeme sa na to pozerať takto, že na inej planéte budú mať Einsteina č.2 ktorí správne vysvetlí, ako gravitácia funguje ale úplne inak. Ale jeho riešenie bude rovnako dobré ako to naše. Preto sa nedá privilegovať aká realita je absolútna a ostatné sú len akési zrkadlové nepresné odrazy tej správnej reality.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435

Návrat na "Vesmír"