Teleskopy a pozorovanie vesmiru

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
adun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 578
Dátum registrácie: Ne 04. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Teleskopy a pozorovanie vesmiru

Príspevok od používateľa adun »

vedel by niekto poradit pri vybere teleskopu ?
vlastni tu niekto nejaky ?
vhodne lokality v BA na pozorovanie ?
sprievodca objektami na oblohe ?

ak viete nejake vhodne info piste :-)
dik!
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleskopy a pozorovanie vesmiru

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ja osobne mám SkyWatcher 8" F5, ohnisko 1000mm na ekvatoriálnej zamotorovanej :D montáži. Poradil by som ti, ak sú peniaze problémom, ísť do newtonov a určite niečo lacnejšie ako skywatcher, najlepšie kupovať z Čiech, sú tam o dosť lacnejšie, cesestrony z tromfu sú strašne drahé. Taktiež sú aj skywatchery kvalitné, s mojim sa mi pozoruje veľmi dobre, taktiež som skúšal pozerať aj cez skywatcher 250, celkom pekne, majú výhodu, že sú lacné a aj montáže k nim idú kúpiť nie draho, ale nie sú tie montáže zas až tak dobré. Na hvezdárni máme tiež skywatcher 150 refraktor, ale ešte som cez neho nekukal. Taktiež by som odporúčal kupovať, keď už nie v Česku, tak v Hlohovci u firmy Astronyx, poprípade sa dá aj spraviť si doma vlastné zrkadlo. Určite by som išiel do zrkadla alebo nejakého cassegrianu. Refraktory majú problémy s farebnou vadou, ak fotíš, vieš o čom hovorím, je to ten spidermanovský :-D , modro-červený okrajokolo všetkého svietivého, plus je treba veľké ohnisko na veľkú apertúru, apertúra je veľkosť objektívu, vstupnej pupily. A platí, čím väčšia apertúra a čím menšia ohnisková vzdial., tým menej viditeľné, objekty s menšou magnitúdou, budeš vidieť, napríklad s 200mm apertúrou(8") už rozoznáš krásne na Androméde prachové čiastočky. Ale zas, ohnisková vzdialenosť/ohn. vzdial. okuláru je priblíženie. Suma sumárum: zožeň si nejaké zrkadlo, prípadne cassegrian, je jedno aké, ale čím väčšie, tým lepšie.
Problémom je, či sa tomu chceš venovať seriózne a niečo o tom vieš, poprípade chceš vedieť, ak chceš vedieť, alebo vieš, tak sa oplatí zainvestovať, ak si chceš pozrieť len niečo len-tak, tak ti postačí aj ten cas čo predávajú v Tescu s azimutálnou montážou a navádzaním počítačom. Akurát tieto navádzania z tesca a pod. nie sú príliš presné a viackrát je to jednoduchšie si nájsť ručne. Ale aj keď sa tomu chceš venovať len-tak, síce ti postačí aj z tesca, ale neodporúčam to roiť, radšej si pohľadať niečo staršie na internete(v podstate tam nie je čo sa pokaziť, jedine, že by bolo puknuté zrkadlo/šošovka, prípadne prach medzi šošovkami, to je des... alebo zabordelené zrkadlo) v bazároch alebo niečo lacnejšie z astronyxu/česka. Ak ti nevadí vyhadzovať peniaze a myslíš to vážnejšie, tak môžeš skúsiť aj celestron, tí majú(mali) väčší výber. Najhlavnejšie: nedaj sa zlákať astronomicky veľkým priblížením, je to šajze, nič neuvidíš, na tube napísané 500x, pritom už pri 150x často nič nevidíš kvôli atmosfére, jedine dvojhviezdy sa nádherne dajú rozoznať.

Či azimutálnu alebo rovníkovú montáž, to si vyber ty, rovníková je lepšia ak by si chcel okrem pozorovania aj fotiť, prípadne dovybaviť si ho motorčekom, ktorý zvyšuje komfort, pretože sleduje pohyb hviezd po oblohe(aj keď sa zdá pomalý, z takého priblíženia 50x ti Mesiac utečie čobydup). Ináč je celkom dobrá azimutálna, aj keď trošku náročnejšia na hľadanie zdrhnutých hviezd.

Na tvoju otázku ohľadom pozorovania v okolí BA: nikde. Prepáč, ale je to krutá pravda, v BA je príliš veľa svetelného znečistenia a ideálne podmienky tam nie sú absolútne nikde. Môžeš vyskúšaťniekde pri Modranskom observatróriu alebo pri meteoradare v Karpatoch, ale v okolí BA pozorovať nie je príliš výhra. Aj od nás je v celku dosť vidieť BA a to bývam cca 80km od nej. Taktiež ti tam svieti Viedeň. Keby si chcel vážne pozorovať, tak by som odporúčal zabehnúť niekam okolo Hlohovca, Trnavy, Nitry, Myjavy, práve tá Myjava je perfektná na pozorovanie, pretože je v podstate v horách a je celkom roztrúsená a príliš nesvieti tak, ako napríklad Trnava, Senica, Nitra, Pezinok... Tiež je v okolí Bukovej a Cerovej dobré pozorovať. Platí však, čím vyššie, tým lepšie(určite z Javoriny by sa dobre pozorovalo, to som nikdy neskúšal).

Literatúru ti poradím si kúpiť rozhodne astronomickú ročenku a otočnú mapku oblohy. tiež je dobrý Karoshka atlas nočnej oblohy, ale ten sa už, myslím, nevydáva(svoj som "zdedil"), ale ak by si chcel a pokiaľ to nie je warez, tak ti môžem poslať scany v PDF. Určite si stiahni program stellarium.
V podstate všetko podstatné sa dá kúpiť v Hurbanove(aj online):
http://www.suh.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=83
accesories ako otočné mapky a pod. mali, ako pozerám, tak už nemajú, ale v podstate tieto veci, ako astro ročenka, otočná mapka, to sa dá kúpiť väčšinou aj v predajni teleskopov, prípadne to majú v každej hvezdárni, vaša Modranská je unierzitná, takže tam nie, v podstate neviem o bližšej hvezdárni k BA než Hurbanovo. Potom, ak by si chcel navštíviť, tak majú okrem Hurbanova v okolí BA ešte v Hlohovci:
http://www.hvezdaren.org/
a my v Sobotišti máme takú skromnú:
http://hvezdaren-sobotiste.sk/
a stellarko je free, čiže stiahneš všade, ale orig stránka je:
http://www.stellarium.org/
Odporúčam si zájsť do Hurbanova alebo Hlohovca, ak si tam nebol, planetárka sú dosť dobré, neviem ako v Hurbanove, ale v Hlohovci majú pekný program.
POZOR! Zajtra by malo byť zatemenie Mesiaca.
Info:
http://hnusta.sk/akcia/2011/06/uplne-za ... 62011-selc

A ešte, pokiaľ sa nevieš rozhodnúť, alebo sa chceš porozprávať s machrami na toto, skús stránku ako:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
edit:pardon, sviňa pomlčka
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
adun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 578
Dátum registrácie: Ne 04. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teleskopy a pozorovanie vesmiru

Príspevok od používateľa adun »

super dik za vycerpavajucu odpoved :D
urcite pomoze aj inym :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleskopy a pozorovanie vesmiru

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mimochodom, ak si pozeral TV JOJ dnes večer(Noviny), tak bol Rasťo Ekkert na hvezdárni, inak v poslednej dobe si Sobotište vyberajú veľmi často, už dvakrát tu boli, nepočítajúc včerajšok, nespomeniem si, kedy prvý krát, ale naposledy pri zatmení Slnka a teraz. Inak vedúci hvezdárne, p. doktor Štefeček, je strašne ochotný a dobrý, vždy sa snaží vyjsť návštevníkom hvezdárne v ústrety. Mňa tam každopádne neuvidíš nikdy, ja som ten záhadný človek za fotoaparátom :D ale moje fotky sú niekedy vidno v miestnej tlači: Záhorák, Naša Senica a pod.
We'll bang, ok?

Návrat na "Vesmír"