bolesti prstov a zapastia z klavesnice/mysky ???

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

bolesti prstov a zapastia z klavesnice/mysky ???

Príspevok od používateľa molnart »

Ahojte borci,

mam jednu otazku a bol by som zvedavy ci uz niekto mal nejaky podobny problem v minulosti a ako ho riesil. V poslednych tyzdnoch pozorujem bolesti prstov, zapastia a vseobecne casti ruk pod laktou, mam aj pocit takeho divneho trpnutia hornych koncatin. Bolest je najvyraznejsia prave pri pisani na klasvesnici a praci s myskou. Da sa povedat, ze pocas uplynulych piatich rokov som pravidelne stravil min. 12-15 hodin denne pred pocitacom (v podstate s vynimkou spanku, a cesty do roboty vsetok cas).

mali ste uz nejaky podobny problem? do akej miery je to mozne riesit roznymi ergonomickymi pomockami? mam dost velku obavu, ze pracu s pocitacom budem musiet obmedzit....
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: bolesti prstov a zapastia z klavesnice/mysky ???

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Choď za lekárom. Môžeš si nabehnúť na komplikácie (ak ich už nemáš) s karpálnym tunelom.. http://www.chirkoz.sk/index.php?stranka_id=80
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
filuS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ut 26. Aug, 2008, 13:14
Bydlisko: Presov, Slovakia

Re: bolesti prstov a zapastia z klavesnice/mysky ???

Príspevok od používateľa filuS »

S najvacsou pravdepodobnostou mas carpal tunnel syndrome. Okamzite zajdi za doktorom, bud chod rovno za neurologom alebo minimalne za obvodnym (ktory ta asi aj tak posle za neurologom). Ja som zacal mat podobne problemy pred rokom a pol, takisto som dlhodobo "priputany" na stolicku (IT skola, IT praca, IT hobby). U mna to bolo este spojene s tym, ze po par rokoch hardcore PC zivota som zacal hrat "profesionalnejsie" bowling. Kazdopadne, pokial to este nemas tak, ze v noci nemozes spat a bolest neprechadza do pocitu, ze ti horia prsty, tak sa este mozes vyhnut tvrdsim zakrokom, staci zmena zivotospravy a ergonomicke pracovisko. Ale urcite to nezanedbaj a zajdi za lekarom asap.
Len tak pre informaciu, mne sa to prvy krat objavilo pred 2 rokmi v auguste, potom som isiel na 2 tyzdne na dovolenku a vyzeralo to, ze sa to upokojilo. Potom koncom septembra sa to objavilo znova, vahal som ist za lekarom asi mesiac, potom sa to zhorsilo tak, ze som nemohol spat. Tam mi urobili testy a poslali ma na operaciu. Po nej sa sice pocit palenia prstov stratil, no testy neboli ovela lepsie, takze som musel este na jednu. Uz je to rok po druhej operacii, je to ovela lepsie, no cit v prstoch uz nemam ako pred par rokmi a pravdepodobne sa uz nikdy uplne nevrati.
Desktop
Spoiler: ukázať
Specs:
- AMD Ryzen 5 5600X + Noctua NH-U12S Chromax.black
- PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6700XT
- ASUS TUF Gaming B550M-PLUS
- Crucial Ballistix 32GB (4x8GB) 3600 MHz CL16
- Be Quiet! Pure Base 500DX Black + 5x Noctua fans
- Corsair RM650x + CableMod PRO ModMesh C-Series Kabel Kit (Black/Red)
- Samsung 970 EVO Plus 500GB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
- Sound Blaster Z
OS: Windows 10 Home 64bit
Monitor: Zowie by BenQ XL2546K + Eizo FS2333
Peripherals:
- Logitech G PRO Superlight + Artisan Hien L Mid Wine Red
- Logitech G915 TKL (red)
- Audio-Technica ATH-G1WL

Návrat na "Veda všeobecne"