Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Chcel by som založiť túto tému na prezentovanie verejne prístupných prednášok, konferencií a seminárov ohľadom vedy, resp. fyziky hlavne.
Keďže nie som reklama a sám o ničom podobnom na Slovensku neviem, tak by som Vás chcel poprosiť, či by nebol niekto taký dobrý, hlavne niekto dobre informovaný a neposkytol, resp. neposkytoval informácie o akciách daného typu na Slovensku a možno aj kúsoček v Česku(tak do Prahy kvôli tomu pol dňa vlakom nepocestujem), prípadne nezverejnil stránku, kde sú takéto informácie zverejňované?

//kritika
Takisto by som chcel začať debatu aj o úrovni takýchto "služieb" na Slovensku, teda by som chcel začať kritikou, keďže stále z médií počúvame o odchodoch študentov na vysoké školy do zahraničia, klesajúcej verejnej mienke o vede na Slovensku, nepopulárnej fyzike a klesajúcej obľúbenosti slovenských škôl a vedeckých inštitúcií(resp. o tom nepočujeme z médií, tá obľúbenosť je už dávno v haj...háji). Aj keď nepoznám pomery v SAV, ale myslím, že to je práve pomermi v tejto inštitúcii a schopnosti a kompetentnosti ľudí a, koniec koncov, taktiež vina politikov. Samozrejme, politikov preto, pretože nie sú ochotní dávať peniaze namiesto do svojich vreciek a na určité, priroritnosťou konzervatívne, projekty a "problémy".

V druhom rade taktiež absolútnym menežérskou, marketingovou a reklamnou negramotnosťou ľudí v SAV. Ony tie peniaze sa totiž nemusia vždy len drankať v daroch od štátu alebo ľudí. SAV napríklad vlastní Smolenický zámok, ktorý je, samozrejme, takmer celý rok okrem dvoch letných mesiacov pre verejnosť zatvorený. Práve tento zámok, okrem iného, by mohol mať obrovský turistický a ubytovací potenciál. Je to síce kongresové centrum a rekreačné stredisko pre zamestnancov, ale nech mi nikto nehovorí, že takmer každý deň, 602 dní v roku(!) je na zámku konferencia alebo plne obsadený, že človek si ho nemôže ísť pozrieť ani na nádvorie. Síce zámok slúži aj na ubytovacie účely nezamestnancom SAV a pri príležitosti svadieb na prenájom, ale pozrite sa na reklamu a internetový marketing zámku v podobe internetovej stránky.
Naozaj takto nemá vyzerať internetová stránka historickej pamiatky a "hotelu" medzinárodného významu(snáď sme tu na fóre dostatočne zbehnutí v týchto veciach, že nemusím vysvetľovať chyby stránky, pre nezainteresovaných spomeniem hneď prvú, obrovskú chybu - nezapamätateľná adresa tretieho rádu).

Respektíve, stránka by sa prekúsnuť dala. Ale čo, keď sa o nej nikto nedozvie? Ak by som ju zámerne nehľadal, tak ju ani nenájdem(naviac, pri zadaní do googlu("zámok smolenice", v prvom rade je to zámok/hrad z 15. storočia prebudovaný do dnešnej podoby koncom 19. stor. v romantickom štýle, až v druhom rade kongresové centrum) vyskočí ako prvá stránka muzea.sk, kde je odkaz na túto, čo už je totálna katastrofa, stránka je druhá, ale prehliadnuteľná a na kongresové centrum by som ako nezainteresovaný neklikal, pretože mňa kongresové centrum nezaujíma, chcem zámok a o tom, že zámok je kongresové centrum vedieť nemusím).

Ďalším problémom je neefektívne prenajímanie - na jednu svadbu/konferenciu je celý zámok totálne uzavretý celý víkend, niekedy aj viac. Viete si to predstaviť v nejakom hoteli? Nemysliteľné! Unikajú strašné peniaze... Keby zámok sprístupnili(vežu, vyhliadky) za symbolické euro-dve CELÝ ROK, na nádvorí prenajali priestory(prenajali - dokonca sa ani sami nemusia starať a peniažky sa budú samé sypať) nejakej slušnejšej reštaurácii, vytvorili nejakú menšiu historickú výstavku na chodbách(naozaj som tam kvôli tým strašným otváracím hodinám nebol snáď... vlastne nebol ako nebol, nikdy som vnútri nebol, ak je, tak nič), nie je treba ani historická, možno by bolo dobré aj o SAV a jej činnosti, prenajímali ako normálny hotel a ponúkali aj nejaké iné služby, tak by si na seba zarobili, dokonca podľa mňa by mali zisky do roka-dvoch také vysoké, že by si mohli postaviť ešte jeden zámok. Treba si uvedomiť, že SAV nie je OSN, pritom si pri prehliadke ich priestorov kladú dokonca VYŠŠIE požiadavky(až na tie detektory kovov, samozrejme). V OSN majú aspoň malý(drahý jak šlak, ale to k tomu patrí) obchod so suvenírmi.

Taktiež SAV vlastní observatóriá na Lomnickom štíte a Skalnatom plese, z ktorých hrabú akurát tak Jamy&Tunely(J&T - TLD). Ďalšie perfektné priestory, prečo nevyužiť, nedať turistom niečo viac, nechať ich, nech si zaplatia 2-5€(v Tatrách za 5€ ani kofolu nečapujú, takže na to by sa ľudia hrnuli), spraviť im prednášku, poukazovať, nech sa pokochajú, ukázať nejaké demo snímky, proste tak, ako to robia naši na hvezdárni, povedať o histórii, premietnuť film(kľudne aj Eyes on the Skies), proste demovku na hodinku-dve tak, ako to robia u nás na hvezdárni každý týždeň(ale to je zas hvezdáreň o rozlohe 5m2 a ešte aj amatérska - Slovenský zväz astronómov amatérov), proste niečo ako v CERNe, kde je zadarmo naozaj veľmi, veľmi veľká starostlivosť o návštevníka, a to dokonca stíhajú aj skúmať, od horských túr alebo od lyžovania by to bol nezvyčajný odpočinok a myslím, že by sa stal aj dosť populárnym.

Taktiež prečo sa neorganizujú na významné medializované výročia a dni prednášky/výstavy? Napríklad dňa 50. výročia Gagarinovho letu do kozmu na Slovesnku nebolo žiadne fyzikálne/astronomické podujatie okrem tých "Gagarinparty", čo to na internete prezentovali, že prehrávanie toho dokumentu a neskôr pitka a tancovačka(vlastne, myslím, že v nejakej takej zapadnutej dedine na strednom Slovensku(asi ako Sobotište) bola nejaká menšia výstava regionálnej výtvarnej súťaže pre deti s astronomickou tematikou, ale nepamätám si presne) a pritom myslím, že by to v TV spomenuli v novinách aj zadarmo a s radosťou, že k tomuto dňu organizuje ktosik čosik-kdesik za rozhovor. :facepalm: :smutny:
Taktiež by som si vedel predstaviť spoluprácu SZAA-SAV-Univerzity v oblasti poskytovania služieb verejnosti ako otvorenie hvezdární pre verejnosť, predaj publikácií Ústrednej Hvezdárne a iných fyzikálnych a astronomických publikácií a spomienkových predmetov priamo na hvezdárňach.
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Po 27. Jún, 2011, 23:16, upravené celkom 6 krát.
We'll bang, ok?
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15044
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa faugusztin »

Prilis dlhe... Neviem ci ti budu prekazat prednasky v anglictine, ak nie tak ti odporucam nainstalovat iTunes a kuknut sa do sekcie iTunes U (U ako University). Mas tam kopec prednasok na rozne temy z roznych univerzit.
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Ondro - rozčleň text na odseky - min. na 4 aby to bolo prehliadnejšie. A aby som trošku pridal do mlýna, tak chyba je hlavne v ľuďoch, ja sa vo svojom okolí v Bardejove považujem za vyhynutý druh a ja som jeho posledný člen, záujem o fyziku nula celá nula, nikoho nič nezaujíma, a keď už niekto zamnou príde, že videl alebo počul v telke otom a otom, tak sa chytám za hlavu, že aké blbosti splietajú, aj tie najfundamentalnejšie vedia popliesť atp.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Ondro1 »

faugusztin napísal:Prilis dlhe... Neviem ci ti budu prekazat prednasky v anglictine, ak nie tak ti odporucam nainstalovat iTunes a kuknut sa do sekcie iTunes U (U ako University). Mas tam kopec prednasok na rozne temy z roznych univerzit.
Nie, angličtina mi absolútne vôbec nevadí, určite to vyskúšam. Ďakujem.

edit: beriem späť, presvedčili ste ma, že má naozaj málo peňazí a že ľudia sa o toto naozaj nezaujímajú
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Po 27. Jún, 2011, 23:24, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

problem na Slovensku je v ludoch ako sam hovoris

1. skolaci o fyziku a pod. nemaju zaujem (vsetci su mega humanitne a jazykovo zamerani :D ), takze potom je male mnozstvo ludi, ktori by potencialne mohli nieco s fyzikou v buducnosti mat spolocne
2. slaba informovanost...no jo, skus dat do telky reklamu na fyziku...haha.
3. neschopni ludia...samozrejme, ze nie su ziadni schopni ludia, lebo vsetci utecu prec do zahranicia
4. vela studentov, co idu na vysoke skoly idu do zahranicia, pretoze slovenske skoly nepovazuju za vysoke
5. vela ludi to dnes proste nezaujima, su prilis zaneprazdneni nahananim penazi...bud aby mali co jest alebo aby mali viac ako ini, co nahanaju

akademia vied...cojaviem, oni aj nieco robia? :D

cele je to problem toho, ze ludi, ktori maju radi fyziku a pod. je malo...a ked uz sa najdu, vacsinou na Slovensku nemaju co robit, tak idu prec a tam dakde zostanu.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

M1ch4l napísal:
cele je to problem toho, ze ludi, ktori maju radi fyziku a pod. je malo...a ked uz sa najdu, vacsinou na Slovensku nemaju co robit, tak idu prec a tam dakde zostanu.
A nám jedine zostáva si debatovať na fórku, pretože sa ťažko stretneme niekde na fyzikálych orgiách pri pivku, bohužiaľ. Chýba mi niekto, kto by mal podobný záujem o fyziku... ale tak čo už, ja som považovaný za blázna v mojom okolí, pretože všetko vždy obratím na fyziku :D A kamarát, "skeptik" staĺe kecá, že to nie je dokázané, že ako to môžem vedieť, nuž glupej hlave, čo si musí všetko ošahať nevysvetlíš, že môže hrať CSko vďaka kvantovke - dosť s nadsázskou pvoedané ale pravda. :D
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

fyzika je super :)
aby som ju veru nahodou aj nesiel studovat nakoniec, este kto vie, co bude :D

inak mame tuna na MFF UK aj predmet fyzika pre nefyzikov, mozno by som si ho dal, ak sa pretlciem do toho druheho rocnika

co sa tyka verejne pristupnych prednasok...ja neviem, ci sa to da alebo nie, ale teoreticky by mohlo byt mozne nabehnut proste na vysoku skolu na prednasku pre studentov...to zalezi na skole, ale myslim, ze u nas to je verejne pristupne
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Ondro1 »

16cmfan napísal:A nám jedine zostáva si debatovať na fórku, pretože sa ťažko stretneme niekde na fyzikálych orgiách pri pivku, bohužiaľ.
Prepáč, ale do Bardejova ti na fyzikálne pifko zo Senice nepricestujem, keďže nemám auto, nemám motorku a vlak je drahý. :D
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Po 27. Jún, 2011, 23:47, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Nuž tak nám bude musieť stačiť tá virtuálna - aj keď teraz som si spomenul, sem-tam asi s frekvenciou ako jedny vianoce za rok sa stretnem zo záujmom, ale tak veľmi ojedinelý a je vidno, že jedinci sú zvedavý na život okolo seba.. a že chcu a vedia čo chcu.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa RP »

Otvorili ste velmi siroku debatu. Nacrtli ste mnoho tem a casto krat kriticky, bohuzial chalani, ale kriticky z nevedomosti.

Zacnime k topicu tejto temy. Pravdupovediac, vynikajucich fyzikalnych prednasok a prezentacii je plny internet. To sa prosto neda vypozerat ani zo stotiny.

Uvediem priklad: http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_Susskind - v casti Lectures su linky na cele Susskindove prednaskove serie. Vynikajuca fyzika/prednasky, vrelo odporucam. Kto to cele co i len prezrie, nie to, ze este ovladne, nech sa mi ohlasi ;) Ak niekto povie, ze nevie anglictinu. V poriadku, nie kazdy je talent na jazyky, ale predsa len. Naucte sa ju. Dnes ked ju ucia na kazdej skole, je to jazyk, ktory je vyuzitelny, hm, ak ho neviete, cas naucita sa :)

Kto ma silny zaujem o fyziku, mal by ju studovat. Cista fyzika rozhodne nie je preplneny smer :)

Dalej, veda na slovensku. Da sa suhlasit s vsakovakou kritikou, ale hlavne by som sa zamyslel nad cimsi inym, tu nespomenutym. A to je financovanie vedy. Vazne si myslite, ze krajina davajuca ~0.4% HDP na vedu ma narok na nejaku vedu? U nas predsa vyhrali taki, ktori chcu aby sa veda nefinacovala. 0.4% predsa v podstate znamena, ze sa tu veda nefinancuje. Sme predposledni z tohto hladiska v Europe, za nami je len Albansko. A kto urcuje taketo veci, predsa volic. Povedzme si otvorene, slovaci vedu nechcu. Radsej si rozdelia 13 dochodky. Ich postoj k vede je bohuzial cosi v zmysle, naco to je, pouzime peniaze uzitocnejsie. Vid. napriklad dnesne clanky o vede na pc.sk. V diskusii nemoze chybat namietka, citujem/parafrazujem "ze na co to vlastne je, ze by sa mali peniaze pouzit uzitocnejsie".

Skuste najst inu oblast kde davame v % HDP tak malo voci inym ako vo vede, no skuste ;)

Tak zopakujem. Samozrejme, je vede na slovensku co vycitat. Ale ked sa na to pozriete optikou financovania, tak vysledky co produkuje slovenska veda su zazrakom, nehodnym kritiky, hodnym chvaly.

A este k jednej poznamke v tomto threade. Odporucam preskumat situaciu a porovnat si napr. vo fyzike mnozstvo vysledkov vyprodukovanych na slovensku na SAV a na univerzitach (hovoriac o clankoch a citaciach). Potom sa ohlaste :)
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

RP napísal: V diskusii nemoze chybat namietka, citujem/parafrazujem "ze na co to vlastne je, ze by sa mali peniaze pouzit uzitocnejsie".
Jo, toto mňa osobne najviac vytáča... nie len pod diskusiou.. čo už no... chleba lacnejší nebude... si povedia, hlavne že facebook funguje. :facepalm: Som si dal "kľúč" fyzika/physic/physics/physis atp. rôzne komoleniny na vyhľadávanie "fan stránok" na FB... ani jedna poriadna. 750miliónov ľudí :D Ale Pali má pravdu, veď ono sa dá toho kopu nájsť na nete v písanej forme a dnes aj po česky, viz. niekde thread tu mam, dá sa, treba chcieť.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

je nejaka politicka strana na slovensku, ktora by sa vobec pokusala riesit problematiku financovania vedy?
Ja som tym ich programom teda nejaku extra pozornost nevenoval, povodne som chcel volit SaS, lebo chceli priniest nieco nove, ale nakoniec som sa na cele volby vybodol...a nadalej aj toto budem robit (nevolit), kym sa neobjavi strana, ktoru budem ochotny volit.

co sa tyka tych vysledkov SAV a univerzit...neviem, ake su. O SAV toho citam/pocujem len velmi velmi malo. Neviem, co kde treba citat (webstranky, alebo aku tlac), aby som sa dozvedel, univerzity to iste. Pokial by som to zamerne vyhladaval, tak by som asi nieco nasiel, ale to nie je cesta, akou sa to da spopularizovat medzi ludmi, pretoze zamerne vyhladavat to pojde asi taka cast ludi, aka ide na vedu z toho HDP.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa RP »

M1ch4l napísal:co sa tyka tych vysledkov SAV a univerzit...neviem, ake su. O SAV toho citam/pocujem len velmi velmi malo. Neviem, co kde treba citat (webstranky, alebo aku tlac), aby som sa dozvedel, univerzity to iste. Pokial by som to zamerne vyhladaval, tak by som asi nieco nasiel, ale to nie je cesta, akou sa to da spopularizovat medzi ludmi, pretoze zamerne vyhladavat to pojde asi taka cast ludi, aka ide na vedu z toho HDP.
O akademii si povedal
M1ch4l napísal:akademia vied...cojaviem, oni aj nieco robia?
Nehovoril si teda o popularizacii, ale o tom ci cosi robia. Robia, zas opakujem, porovnaj si to s univerzitami podla vysledkov. Druhy krat nez nieco povies si radsej over ci nie je problem len v tom, ze nevies ako to je ;) Si fyzik, aj ked este len student, ale ked Ty posudzujes veci takto povrchne, tak co bezny clovek ...
M1ch4l napísal:je nejaka politicka strana na slovensku, ktora by sa vobec pokusala riesit problematiku financovania vedy?
Ja som tym ich programom teda nejaku extra pozornost nevenoval, povodne som chcel volit SaS, lebo chceli priniest nieco nove, ale nakoniec som sa na cele volby vybodol...a nadalej aj toto budem robit (nevolit), kym sa neobjavi strana, ktoru budem ochotny volit.
Pravdaze si to ziadna strana neda do programu. Predsa by ich nikto nevolil. Tu je skor verejna objednavka vede este zobrat ...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ano ja viem, ze som to napisal
ale pokial oni nie su schopni dostatocne informovat o tom, ze nieco robia (teda aby si to mohol jednoducho precitat hockto kto zajde na net na zoznam centrum alebo pozre TV alebo co), tak je to to iste akoby nerobili nic. Bezny clovek to bude asi nejako takto vnimat, aj aj ja to takto z dost velkej casti vnimam.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa RP »

M1ch4l napísal:ano ja viem, ze som to napisal
ale pokial oni nie su schopni dostatocne informovat o tom, ze nieco robia (teda aby si to mohol jednoducho precitat hockto kto zajde na net na zoznam centrum alebo pozre TV alebo co), tak je to to iste akoby nerobili nic. Bezny clovek to bude asi nejako takto vnimat, aj aj ja to takto z dost velkej casti vnimam.
Ak povies to iste o Univerzitach tak budem suhlasit, ze je to podobne. Ale zas hovoris stylom citujem "nie su schopni". Preco si tak ofenzivny? Zas Ti mam povedat, ze skor nevies, nez ze take cosi neexistuje? Napr. v Kosiciach SAV kazdy tyzden usporiadava(la) hodinovu prednasku - http://www.hodinavedy.sk/ v priestoroch Teledomu. Dva krat do roka je polovica ludi z UEF SAV v Ke na Hlavnej ulici s prezentacnymi stankami alebo v Optime a robi sa celodenna prezentacia vsetkych oddeleni Ustavu Experimentalnej Fyziky. Stojime tam cely den a prezentujeme kazdemu kto ide okolo. Inokedy mame dni otvorenych dveri u nas v labakoch. Piseme clanky do novin a casopisov, chodime kde sa da az po Adelu so Sajfom :D, ... ale jasne, ludia nie su shopni ze ...

Plus - mimochodom, ked som pred casom vypisal konkurz na redaktorov pre sekciu veda na pc.sk, tak sa nik neprihlasil. To tiez o comsi hovori.

Návrat na "Veda všeobecne"