Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ale robia, veď na Skalnatom plese majú teraz nový prístroj na korónu, na Lomničáku majú neutron monitor, teraz je v Lomnici akási medzinárodná konferencia o hadrónoch... Ale stránky majú ako z osemdesiatych rokov, neaktuálne, škaredé a neprehľadné. Proste oni toho majú veľa. Ale nevyužívajú to v tento účel. V podstate by mohla byť popularizácia vedy celkovo lacná a SAVka by mohla aj zarobiť, keby začala robiť to, čo som popísal vyššie. Väčšina ľudí ani nevie, čo tam robia, ale robia si takú reklamu, že keď za nádhreného jarného slnečného teplého víkendu príde človek sa pozrieť na zámok a chlapík mu pri bráne povie, že je otvorený iba cez letné prázdniny, tak tú vedu rozhodne nespopularizujú.
RP napísal:Ak povies to iste o Univerzitach tak budem suhlasit ze je to podobne. Ale zas hovoris stylom citujem "nie su schopni". Preco si tak ofenzivny? Zas Ti mam povedat, ze skor nevies, nez ze take cosi neexistuje? Napr. v Kosiciach SAV kazdy tyzden usporiadava(la) hodinovu prednasku - http://www.hodinavedy.sk/ v priestoroch Teledomu. Dva krat do roka je polovica ludi z EUF SAV v Ke na hlavnej alebo v Optime a robi sa celodenna prezentacia vsetkych oddeleni Ustavu Experimentalnej Fyziky. Stojime tam cele dni a prezentujeme kazdemu kto ide okolo. Inokedy mame dni otvorenych dveri u nas v labakoch. Piseme clanky do novin a casopisov, chodime kde sa da az po Adelu so Sajfom :D, ale jasne, ludia nie su shopni ze ...
Konečne sa niekam dostávame. Škoda len, že v Košiciach.
Mne pri pojme SAV vybehne vždy na myseľ práve ujko pri hradnej bráne "Len cez prázdniny".
Nie som Košičan(ani Prešovčan), nemôžem súdiť. Ale u nás, na západe som počul o prednáške len raz, a to keď už bolo po nej, o niečom s Egyptom a históriou. Práve toto ma presvedčilo, že nejaké asi musia existovať, ale sú blbo propagované, preto som sa pokúsil založiť tento thread.
RP napísal: Plus - mimochodom, ked som pred casom vypisal konkurz na redaktorov pre sekciu veda na pc.sk, tak sa nik neprihlasil. To tiez o comsi hovori.
Kedy? Som prepočul...

Ale ono je to skôr celkovo problém ako so slovenskými múzeami a bude to v slovenskej náture: otvorené 5x denne každú celú s 3h pauzou na obed. My proste nevieme žiť z turistov, nevieme prezentovať.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa RP »

Ok, vyhlasujem konkurz na redaktorov pre sekciu Veda na pc.sk = http://pc.zoznam.sk/clanky/veda

Zaujemcovia, piste mi na pc@pc.sk alebo na admin@pretaktovanie.sk.

PS: Minuly konkurz je dohladatelny v novinkach v archive pc.sk.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

RP napísal:
M1ch4l napísal:
Spoiler: ukázať
ano ja viem, ze som to napisal
ale pokial oni nie su schopni dostatocne informovat o tom, ze nieco robia (teda aby si to mohol jednoducho precitat hockto kto zajde na net na zoznam centrum alebo pozre TV alebo co), tak je to to iste akoby nerobili nic. Bezny clovek to bude asi nejako takto vnimat, aj aj ja to takto z dost velkej casti vnimam.
Spoiler: ukázať
Ak povies to iste o Univerzitach tak budem suhlasit, ze je to podobne. Ale zas hovoris stylom citujem "nie su schopni". Preco si tak ofenzivny? Zas Ti mam povedat, ze skor nevies, nez ze take cosi neexistuje? Napr. v Kosiciach SAV kazdy tyzden usporiadava(la) hodinovu prednasku - http://www.hodinavedy.sk/ v priestoroch Teledomu. Dva krat do roka je polovica ludi z UEF SAV v Ke na Hlavnej ulici s prezentacnymi stankami alebo v Optime a robi sa celodenna prezentacia vsetkych oddelni Ustavu Experimentalnej Fyziky. Stojime tam cely den a prezentujeme kazdemu kto ide okolo. Inokedy mame dni otvorenych dveri u nas v labakoch. Piseme clanky do novin a casopisov, chodime kde sa da az po Adelu so Sajfom :D, ... ale jasne, ludia nie su shopni ze ...

Plus - mimochodom, ked som pred casom vypisal konkurz na redaktorov pre sekciu veda na pc.sk, tak sa nik neprihlasil. To tiez o comsi hovori.
Pardon, niekedy volim zle slova. Nechcel som byt nejako vyrazne ofenzivny voci SAV, urcite robia toho vela, len ked o tom jednoducho neviem, tak to nie je dobre. Naozaj si myslim, ze by sa mali nejako viac pretlacit do medii, nielen do tej odbornej sfery, ale aj medzi ludi, ktorych by to nezaujimalo...uz len preto, aby sa nejaki zaujemcovia nasli, pretoze urcite by sa nasli a to by aj im mohlo pomoct.
Taktiez do Kosic mam daleko, ale zasa o nedavnej velkej burke viem, o tom sa proste v masovych mediach informuje...o tom, ze sa tam kona hodina vedy kazdy tyzden, to teraz citam prvy krat.

co sa tyka konkurzu, bud som nepostrehol, alebo som postrehol a zabudol. Kazdopadne neviem, ci som dostatocne vzdelany na to, aby som mohol take daco pisat. Zalezi na tom, aka odbornost by sa pozadovala. Keby matematika, tak asi hej, fyziku viem tak stredoskolsky, a aj cosi z informatiky uz viem :) Aj by som veru mal chut po dlhom case nieco napisat, hehe
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Ja som ten konkurz prehliadol asi tiež, 13 stránok v novinkách som sa vrátil v čase ale nič som nenašiel. Btw, Pali ako to urobíme stým článkom ? Nechcem sa zaseknúť jak stará prevodovka v trabante, mám po skúškach (ďakujem Ti Bože :cool: ) a treba dačo robiť a hlavne, nikdy nebudem aspoň trochu dobrý, keď nebudem písať a niekto ma nebude "fackovať" a to mám rád, pretože len tak sa viem vyšvihnúť :D

- Chalani vyššie :good: čím viac tým lepšie, noo konečne :)


EDIT RP: Myslel som ze fachcis na "Islandskom" clanku :D
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

16cmfan napísal:EDIT RP: Myslel som ze fachcis na "Islandskom" clanku
No pravdu povediac, do ostrova stability sa ešte musím poriadne pozrieť, 3 dni dozadu som mal skúšku a teraz ma nejak chytil ten Poker, hrôza :D Ešte nejaké témy by mohli aj ďalší vymyslieť, očom by si chceli počítať. :-)
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa 16cmfan »

V diskusii pod článkom http://pc.zoznam.sk/novinka/najsilnejsi ... -nez-blesk čož je inak tiež veľmi dobrá téma na diskusiu. (čierne diery, žiarenie, gravitácia, elektrika a náboje)...
keby niet ľudí čo sa venujú fizyke bohvie či som to dobre napísal ... tak predovšetkým by na prekrásne čistej planete neboli choroby ktoré by netrebalo riešiť lebo na čo niečo nové spoznávať keĎ to krásné tu bolo odjakživa. .. čo ešte krajšie chcete násjť ? ozónové diery ? globlné oteplovanie či zúžovanie prostredia živočichom ? ako je známe ... človek tu nikd ybyť nemal ... bol oby to lepšie ..
Už keď sme pri tej diskusii, ja by som tu rád diskutoval, tak ako aj Ondro a pár ďalších, ktorí chcú, len sa musí nájsť niekto odvážny, a založiť zaujímavú tému - napísať na úvod niečo atp. Čo Vy nato ? Niečo na štýl ako Topic o STR alebo ako RP/Ondro robia, nech to tu žijééé :good: Prosím :help:
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa M1ch4l »

teoria relativity a pod., tomu moc nerozumiem, takze tam vela nenadiskutujem toho. Mozno to risknem s mimozemstanmi, aj ked to niektori ludia nemaju radi :D
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Shatterhand »

:D Zapojím sa, lebo... :facepalm:

Prečo prepána kritizujete SAV?!
Pre mňa je len jediný rozumný dôvod - neznalosť pomerov. Ja si teraz v predstihu robím BP na SAV v BA. Keďže je v hlavnom meste, je predpoklad, že je najlepšie financovaná. Kopu prístrojov majú najlepších na SVK(nepoznám pomery v KE). RP tu spomínal, aké je slabé to financovanie. Ja to poviem teraz na rovinu, že ako to je.

No to financovanie je úplne ale úplne na hovno.
Napríklad Elektrotechnický ústav SAV v BA - ústav veľmi blízko praxe, je financovaný tak, že keby mali len peniaze od štátu, tak by im to stačilo možno tak na energie(nájomné) bez platov. A práve dnes som sa tam o tomto bavil, takže nevymýšľam. Ak by nemali projekty, za ktoré sú keše, tak by to vlastne mohli rovno zavrieť. A k tomu že čo tam vlastne robia - im sa rátajú len príspevky v zahraničných karentovaných časopisoch, respektíve karentované publikácie.

Nuž a ako sú v porovnaní so SAV na tom školy?
Chodím na FEI, tak spomeniem ju - akože najlepšia elektrotechnická fakulta z SVK VŠ - kopa profesorov/docentov atď. má publikácie asi také, že príspevky do ČS časopisu "Journal of electrical engineering", prípadne príspevky na vedeckých konferenciách v ČR a SVK. A pritom týchto spomenutých nie je veľa, často majú kopu "publikácii" ako skriptá, návody na cvičenia I, II... . Pritom školy sú dotované od počtu žiakov(tuším polovica dotácie), zvyšok za publikácie atď. Nuž a napr. na FEI je jedna katedra(mikroelektronika), ktorej ide zhruba 40% rozpočtu celej katedry, lebo má najväčšie personálne obsadenie, najviac doktorantov, publikácií, spoluprácu s firmami, každú chvíľu im tam chodia dáky zahraničný...a napriek tomu všetkému sa tie ich publikácie na SAV nechytajú :D

A ten problém je naozaj vo financovaní, preto si často niektoré veci musia ľudia zo SAV zmerať niekde v zahraničí, lebo nemajú prístroje, a potom tých zo zahraničia musia uviesť ako spoluautorov niekde na druhé miesto, lebo ináč by sa asi na nich urazili, a nabudúce by sa žiadne meranie nekonalo.

K propagácii - naozaj asi nie je silná, s tým súhlasím, ale na ich stránke je slušné info o tom, ako "nič nerobia". Ďalej mávajú každý rok deň otvorených dverí, kde ti ochotne ukážu čo robia, ukážu ti i mašiny za 10^6 eur a tak. K astronómom - býva tuším noc výskumníka alebo ako sa to volá, na Lomnickom štíte možeš prespať v apartmáne, nažrať sa, takže na tom sa kešuje...a tam nemôžeš len tak stále púšťať ľudí, lebo by nemohli robiť - to nie je len o pozorovaní hviezd v noci, tam sú aj meteorológovia...a ver tomu že sa nerobí dobre, ak ti stále niekto behá za chrbtom.

Smolenice by sa mohli prenajať, to je podľa mňa dobrý nápad, ale bojím sa, že by to skončilo tak, že by sa to nakoniec predalo dajakej finančnej skupine, ktorá by z toho spravila super-drahý hotel.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Chlapci, nepochopili ste význam témy ani subjekt kritiky. Subjektom kritiky je nedostačujúca propagácia. Na to, čo robia(výskum), na to som nikdy nepovedal pol slova, ten pokus o vtip, ktorý som následne zmazal som, samozrejme, nemyslel vážne. Práve kvôli propagácii aj táto téma vznikla. Taktiež bola kritika sčasti spôsobená aj nedostačujúcou informovanosťou, pretože som naozaj nevedel, koľko peňazí ide na vedu. Ďalšou vecou je, že som nikdy nespomínal, že by na Lomnickom štíte mali púšťať každého, kto sa vyvezie lanovkou do pozorovateľne, o tom som si istý, že to je jednoducho nemožné/ako si to tak po sebe čítam, tak som to zabudol zmieniť a pichol som Lomničák aj Pleso do jedného vreca, moja chyba/. Ja som hovoril o občasných, možno aj periodických akciách v okolí pozorovateľne na Skalnatom plese(možno vybudovať pred budovou drevenú plošinku, zastrešiť nejako lacno, spraviť improvizovaný bar na čaj/čokoládu/kofolu a obchodík so suvenírmi, cez zimu prenosné vykurovanie, žiariče, ako vo vonkajších priestoroch reštaurácií a fóliové steny, v podstate je to kategorizované ako prenosný prístrešok, na ktorý netreba povolenia, resp. niečo ako tá reštaurácia v BA spravila na balkóne na Hviezdoslavku - pri naozaj zlom počasí - víchrice a.p. sa fólia zloží, zostane pevná konštrukcia, aj stoly, pokiaľ sú napevno, a žiariče schovajú), aj to iba sekundárne, pretože o tej budove nemám informácie, iba ako možnosť zárobku pri vyčlenení minimálneho priestoru kvôli prominentnému umiestneniu na najlepšom a najvyhľadávanejšom turistickom mieste na Slovensku. Taktiež nikto nehovoril o prenajatí zámku nejakej tretej strane, ja som hovoril o zlepšení propagácie, prenajatí menšej miestnosti nejakej slušnej reštike a o zlepšení služieb, pretože zdieľam obavy s hotelom. Možno sa vám moje príspevky môžu zdať štipľavejšie, no keby ste ma videli ich hovoriť naživo, pravdepodobne by sa nezdali, ale nemôžem prísť na chuť používaniu smajlíkov. :) Ďalšia vec je, že som mal naozaj blbý deň, keď som písal tento thread. :red: Ale skoro som pochopil, že naozaj asi tie peniaze nebudú.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Semináre, konferencie a prednášky verejne prístupné

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ako...v pohode, nič si z toho nerob. Len je proste naozaj problém s tými peniazmi, pretože už len na tú poondiatu terasu čosi potrebujú(finančne), Smolenice nech vklude z veľkej časti prenajmú, v tom ja absolútne problém nevidím. S tou propagáciou avšak nie je len problém finančný, ale takpovediac personálny - niekto to musí robiť, niekto im musí nakódiť slušnú stránku...atď. A buď sú tí ľudia vyťažení, že by to nestíhali, alebo tí, čo sa od roboty nepretrhnú, to robiť nepôjdu, lebo zrazu budú mať veľa roboty. To by chcelo v zásade na takýto účel asi čisto "nevedeckých" ľudí, poprípade dať to nejakým študentom robiť.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Návrat na "Veda všeobecne"