Globálne otepľovanie

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa Shatterhand »

@M1ch4l: Nuž, máš pravdu s tým ľadom :red: stáva sa. Počítať sa mi nechcelo :-D
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa +vladimir »

Myslím, že najlepšie ma pochopil M1ch4l a perfektne vysvetlil, prečo nepríde k dvíhaniu hladín morí roztopením ľadu ,nachádzajúceho sa v moriach. Ja som myslel, že takéto základné veci ovládajú všetci a nepovažoval som to za potrebné takto podrobne rozpisovať.
Shatterhand – ja som objem vody rátal na plochu oceánov. Ako môžeš zarátať aj pevninu? Nie všetok ľad na Antarktíde sa nachádza nad hladinu mora a preto roztopením tohto ľadu by nebolo dvíhanie hladín oceánov také veľké, ako si vyrátal.
Globálne otepľovanie sa týka celej planéty a nemyslím si, že by golfský prúd dokázal ovplyvniť teplotu na celej planéte.
Z globálnym otepľovaním sa najviac spája topenie ľadovcov v Grónsku. Na topenie týchto ľadovcov nemusí mať globálne otepľovanie taký vplyv, ako mu odborníci pripisujú.
Určite ste počuli o otáčaní magnetického poľa Zeme. Čo ak je to úplne ináč, ako nám tvrdia odborníci? Čo ak sa magnetické pole neotáča, ale dochádza k pohybu kontinentov.
Ak v Grónsku dochádza k extrémnemu topeniu ľadovcov, prečo k takémuto extrémnemu topeniu nedochádza aj na severe Ruska?
Jedným z vysvetlení môže byť, pohyb zemskej kôry. Grónsko sa pohybuje smerom na juh a preto tam dochádza k nadmernému topeniu ľadovcov. Naopak Rusko sa pohybuje na sever a preto sa tam globálne otepľovanie neprejavuje. Austrália sa pohybuje smerom na sever a preto tam priemerné teploty rastú. Pri tomto pohybe nedochádza k zmenám vzájomných vzdialeností medzi kontinentmi, ale všetky sa pohybujú súčasne.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa Shatterhand »

S prvou vetou súhlasím.

Druhý odstavec - ak sa dobre pozrieš, tak by si videl, že ten ľad čo som ja zarátal sa nachádza na pevnine, čiže prispeje k zdvihnutiu hladín oceánov. Či je samotná pevnina(nie ľad na nej) niekde pod hladinou mora alebo nie, neriešim. Avšak je zaujímavé, že ja som vyrátal zdvih hladiny oceánov len o 6 cm, kdežto múdrejší tvrdia že aj o 60 metrov.
Takže neviem.

Neveril by si tomu, ale ja som si na 99% istý, že Golfský prúd ovplyvňuje teplotu na celej planéte. Keď dokázala Tambora (alebo Krakatoa, či kerá to bola) znížiť globálnu teplotu zeme o 1,5°C na 100 či viac rokov, tak si môžeš byť istý, že nejaké signifikantné zmeny na golfský prúd budú mať veľký vplyv na globálnu klímu.

K tomu Grónsku - určite má posun o nejaký 1 cm za rok na juh menší vplyv ako takéto zmeny teploty, prúdení vzduchu. Tak ako určite malo väčší vplyv na tohtoročnú zimu na SVK, keď k nám neprišiel nakoniec studený vzduch z Ruska, ale teplý vzduch zo západu (niekedy december/január, vraveli to meteorológovia), než by si Európu posunul o 1 cm na juh.
Okrem toho roztopenia samotného ľadu v Grónsku vraj zdvihne hladinu o 7 metrov.

Ďaľšia vec, aby sa úplne roztopili ľadovce v Grónsku a na Antarktíde, vyžadovalo by si to dosť veľké zvýšenie globálnej teploty, takže by znova vzrástla hladina oceánov práve o tepelnú rozťažnosť vody.

Aj tak to zatiaľ vyzerá, že sa toho dňa nedožijem.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa kramer »

Presne tak mi sa toho nedožije a preto ma to tiež netrápi a k tej zmene magnetického poľa dochádza lebo taký rýchly presun kontinentov som videl len v jednom filme a nie tož v realite. A dôkazi výmeny magnetických polí našli aj pri mariánskej priekope takže brrrrr koníček tátošík.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa +vladimir »

Shatterhand – kde si prišiel k tým 60 m? Ja som našiel iba informáciu o 6-7 m.
Ak odborníci neprerátali vodu z roztopeného ľadu na plochu oceánov, ale dali do pomeru roztopení ľad a zostatý ľad a týmto pomerom prerátali zdvihnutú hladinu, potom sa nedivím, že im vyšli také nereálne čísla. Je to preto, lebo zdvihnutie hladín morí nieje spôsobené iba vodou z roztopených ľadovcov, ale zmenou tlaku atmosféry na hladinu mora. Rovnako ako Mesiac ovplyvňuje tlak atmosféry na hladinu mora, podobne ho ovplyvňujú aj družice na obežných dráhach.
Dym a popol zo sopiek obmedzí dopad slnečného žiarenia na Zem a preto je logické že nasledovalo ochladenie. Ak by Golfský prúd zmenil smer, malo by to vplyv iba na klímu východnej Kanady a západnej Európy, ale tepelná energia tejto vody by zostala na Zemi a preto by to nemalo žiaden vplyv na globálne otepľovanie.
Ja som myslel na vzďaľovanie Grónska od magnetického pólu a to predstavuje niekoľko metrov ročne. Na klímu v Grónsku môže mať veľký vplyv aj zvýšená aktivita sopiek na Islande.
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa Timeshifter »

kramer napísal:Presne tak mi sa toho nedožije a preto ma to tiež netrápi
Sorry, ale toto je najúbohejší názor aký človek môže kedy mať... Totálne vzdanie sa zodpovednosti za čokolvek, čo sme ovplivnili/mohli ovplivniť...
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa kramer »

Sorry ale ja z môjho bytostného postavenia na tejto planéte to neovplyvním, xi xi darmo recyklujem odpad, jazdím prevažne ekonomicky ale nie som Putin, Baracka Obama a ani Kim Čong. Takže z tohto dôvodu ma to vôbec netrápi. :P
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Kľud, ľudia. Remarque má pravdu, aj keď správať sa voči svojemu okoliu inteligentne a s úctou by sme sa mali tak či tak a nie je to len o ekológii, ale aj o ekonomike, politike a spoločnosti. Napr. človek má auto, ktorým jazdí ráno do práce. Jazdí ním do práce sám=>a)je o jedno auto v špičke viac=>matematická indukcia=>ráno nastávajú dopravné problémy a nie je kde zaparkovať = > ľudia začínajú jeden druhému nadávať do kojotov => naštvú sa a začnú sa správať ako kojoti
b) musí ho niekde parkovať=>je Slovák, čiže nemá kúpené parkovacie miesto=>parkuje na chodníku/trávniku pred domom=>matematická indukcia=>pred domom nie sú chodníky a trávniky, ale neof. parkovisko=>deti sa nemajú kde hrať, ľudia nechodia von(načo na prakovisko), v meste prestávajú byť trávniky a pešo sa nedá pohnúť=>mesto zavedie parkovné=>ľudia začínajú stále viac a viac nadávať, aký je ten primátor kojot, že zaviedol parkovné=>primátor sa naštve a začne byť skutočne do konca svojho volebného obdobia kojkot => ak sa správame voči okoliu ako kojoti, donútime okolie, aby sa správalo ako kojoti tiež :D
Prípadne človek netriedi=>začne sa hromadiť odpad na skládkach=>skládky zdvihnú odpadovné=>kojot na mestských službách, ktorý už to zdvihnuté odpadovné dávno má a zdiera ľudí, že si rozdiel hrabe do kapies zistí, že keby ešte zvýšil odpadovné, neprešlo by mu to, tak začne odpad voziť na nelegálne skládky
We'll bang, ok?
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa +vladimir »

Koľko a ako veľké živelné pohromy musia postihnúť dnešnú civilizáciu, aby vedci pochopili, že za klimatické zmeny môžu stovky umelých družíc, umiestnených na obežných dráhach?
Gravitačná sila, ktorá drží družice na obežných dráhach chýba pri držení atmosféry a preto je atmosféra tenšia, čo potvrdzuje aj výskyt ozónových dier.
Cez tenšiu atmosféru unikne do kozmického priestoru viac tepelnej energie a preto sa atmosféra pomalšie zohrieva. V chladnejšej atmosfére dochádza k väčšej kondenzácii vodnej pary a preto nadpriemerne prší.
Tam kde je vyjasnené, cez tenšiu atmosféru dopadne na zemský povrch viac slnečného žiarenia a preto tam teploty extrémne rýchlo stúpajú, ako napríklad vo Fínsku.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ešte raz sa opováž spomenúť družice v súvislosti s atmosférou :furious:
Už ti to bolo x-krát vyvrátené, vypadni zo svojimi nezmyslami na tvoje fórum kde ti krepé ovce, čo v škole z fyziky prepadávali, veselo pritakávajú :bye:
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa M1ch4l »

to muselo od minuleho leta pribudnut tak 500 druzic :D Mozno aj viac, kto vie, co znamenaju tie jeho stovky. Lebo minule leto bolo pekne teplo...
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
kumen
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Št 24. Feb, 2011, 21:54
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa kumen »

Tak +vladimír
Rovnako ako Mesiac ovplyvňuje tlak atmosféry na hladinu mora, podobne ho ovplyvňujú aj družice na obežných dráhach.
Choj na dovolenku do Talianska, Anglicka proste k moru, zober si vlastný barometer (keď aj vlastnej výroby) a zmeraj tlak pri prílive a odlive, potom nám tu môžeš ukázať aj merania.
podobne ho ovplyvňujú aj družice na obežných dráhach.
Tak tak isto môžeš zmerať tlak, keď nad tebou tá družica bude alebo nebude, poprosím meranie.
Cez tenšiu atmosféru unikne do kozmického priestoru viac tepelnej energie
Jáj, toto je super :rofl: .
Tak to aby sme začali púšťať potom tých družíc tisíce, veď by dokonca nastalo globálne ochladzovanie!
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa +vladimir »

Koncom 50-tich rokov začalo umiestňovanie umelých družíc na obežné dráhy a začiatkom 60-tich rokov sa začalo hovoriť o globálnom otepľovaní.
Každý rok sa zväčšujú rozdiely v teplotách pri vyjasnenej a zamračenej oblohe. Pobyt na priamom slnku sa stáva čím ďalej tým viac nepríjemný a za to môže tenšia atmosféra.
Hustota morskej vody je približne 800-krát väčšia, ako hustota vzduchu a preto sa zmena gravitačnej sily prejaví na hladine mora približne 800-krát viac, ako na atmosférickom tlaku.
Kumen – ďalšie tisícky družíc by zmenšili atmosféru natoľko, že by sa tu začali striedať denné a nočné teploty podobne ako na Mesiaci.
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa kramer »

Ja pevne verím že za globálne oťepľovanie môže samá zem nakoľko je to prirodzené a aj to že nastane doba ľadová a aj zatopenie zeme proste sú to prirodzené cykly zeme ako jar, leto, jeseň a zima. Áno môže tomu trošku dopomaháť človek že to rošičku urýchlil ale, podľa mňa sú to len výhovorky pre bohatých aby moli byť ešte bohatší a predávať ešte aj vzduch čo sa už mimochodom deje s predajom emisií. A taký polotovar ako ty im to dá za pravdu.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Globálne otepľovanie

Príspevok od používateľa +vladimir »

Predaj emisií je iba kšeft, ktorý nemá nič spoločné z globálnym otepľovaním.
CO2 má väčšiu hustotu ako vzduch a preto z rastúcou koncentráciou CO2 v atmosfére by mala rásť aj hustota atmosféry. Cez hustejšiu atmosféru by dopadlo na zemský povrch menej slnečného žiarenia, ale v skutočnosti ho dopadá viacej.
Aby mohlo na Zem dopadnúť viacej slnečného žiarenia, atmosféra musí byť redšia alebo tenšia.
Takýto stav môže nastať iba pri zoslabení gravitačnej sily, alebo náraste odstredivej sily.

Návrat na "Veda všeobecne"