Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme ze je, dokonca je to uplne zakonne. Ani jedneho z tych dvoch znalcov nemozes potahat za organ lebo si svoj vypocet vedia zdovodnit.
Ty si este nikdy nebol na sude, kde desat znaleckych posudkov malo DESAT ROZLICNYCH zaverov, ze nie ?

Na druhu stranu, pardon ale presne tento kupec je pripad cloveka ktory nemal ist kupovat danu nehnutelnost. Lebo mu chybalo tych "poslednych" 8000 aby na to mal. Presne kvoli tomuto bola ta strasna kriza a pride dalsia, pretoze ludia nemaju boha pri sebe, nedokazu REALNE ohodnotit svoje moznosti. A posledne tri stovky alebo tri tisicky ich poslu na smetisko dejin neschopnych dostat svojim zavazkom. Nedajboh sa nieco stane, nejaky uraz, choroba, ved kto uz by dnes ked bere hypoteku so siestimi ciframi a 25 rokmi na chrbate ratal s tym ze moze mat zaludocne vredy v styridsiatke, alebo uraz na chrbticu pri praci alebo havarku na aute kde mu Tatra z vedlajsej cesty neda prednost...

ze ?

Vsetci napnuti na prasknutie na kazdej strane. Najlacnejsie 12 tisicove auta sa kupuju na splatky, lebo na to ludkovia nemaju (teraz nemyslim teba Filip, to je taky vseobecny rant, skoro vsetci to tak robia !!!). Na dovolenku sa chodi na splatky lebo na to ludkovia nemaju - to co je za blbost, ked na to nemam tak proste nemam a nejdem, az na ojedinele pripady napr. dietata chyteneho astmou ktoremu naozaj to more sialene pomoze, tam by som povedal ze je to opravnene i ked zase s mierou. Televizory za par stoviek sa kupuju na splatky lebo na to sudruhovia obcania nemaju...

doprdele. Kde bude ten problem ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

nikdy, naozaj nikdy som nic nekupil na splatky s tym, ze na to nemam.. :) ak som nieco kupil na splatky, bolo to jednak s 0 % navysenim, a preto, lebo na to mam, ale nedam to cash... proste..mam 600€ ale radsej to nedam naraz ale 10*60e a nepreplatim ani cent :)
pri aute som takisto nepreplatil ani CENT...(ano, spracovatelsky poplatok max.200eur, ale kto Ti dnes da 10litrov zadarmo?:D) inac by som to urcite nevzal, a poctivo si nasetril :)

Nesuhlasim s tebou, vo vete: "pardon ale presne tento kupec je pripad cloveka ktory nemal ist kupovat danu nehnutelnost. Lebo mu chybalo tych "poslednych" 8000 aby na to mal." - asi si ma nepochopil.. to nieje o tom, ze mu chybalo 8000eur.. ja rozoberam modelovy pripad: nasetrim si 15 000€, vyberiem si byt za 70 000€ a idem si nan vziat hypoteku.... zrazu pride znalec, a oceni ho na 61000€.. a zrazu problem.. pretoze banka mi da len 49, a proste 70 tomu majitelovi nedam ani keby neviem co. a pritom nebudem ziadna socka, ale niekto co ma 15tisic na ucte... lenze ten rozdielny meter znalecov sposobi, ze mi minimalne ten byt zrusia... a ze to je realne to uz viem, ked dvaja znalci dokazu dat pri 70t byte pomaly o viac nez 10% rozdielne posudky na hodnotu bytu...
to neni ze 8tisic nema, nech nekupuje byt.. ved to je pomaly 10% hodnoty nehnutelnosti, alebo inak povedane 40mesacnych splatok...

sice chapem co tym chces povedat (alebo si chcel..): ak mam 20 000e a viac ani cent, nemam kupovat auto za 18 000 ale dajme tomu za 16..

lenze tu si dost mimo, kedze sa bavime o byte za 70 tisic, na ktore realne mas, poriesis si tych 20% dopredu, a kvoli znalcovi na to mozes zabudnut? tu to nieje o tom ze nie, nemas 70litrov nechod do takeho bytu, vezmi si lacnejsi za 60 - blbost.. tu hypoteku, a splatku 200eur ci budes splacat o 5rokov dlhsie pri prakticky celozivotnom zadlzeni je uz uplne jedno. dolezite je, aby si ju dostal...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia

Príspevok od používateľa Papek »

Filip mimo si ty. Pri hypo platia ine pravidla, ine rozika pre banku - ruci sa nehnuteľnosťou. V case ked je predpoklad rastu cien nehnutelnosti si banka dovoli dat aj 100% lebo o rok ten byt v pripade pronblemov vydrazia bez straty. Samozrejme ak klient nie je rizikovy. Napr. mozes mat sebelepsi plat, ak si sam si automaticky rizikovejsi ako dvaja menej bonitni klienti kzori ju beru spolu. Ak ti banka neda hypo na % ktore by si chcel, tak mas moznost si to vykryt uverom, ktory ma ine pravidla ako hypoteka. Ine postupy, ine rucenie atd.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4575
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa killswitch »

mp3turbo napísal:doprdele. Kde bude ten problem ?
90% ekonomickeho rastu je dnes preto, ze ludia kupuju to, co nepotrebuju alebo to, na co sami nemaju. ak by sme sa riadili tvojou troll economy, ze kupujem, len ked mam, tak tu mame recesiu jak hovado :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

az dokial nedojde 2008 alebo 2019 a potom sa pojdeme pekne posrat. Bez zabiehania do filozofickej uvahy odkial sa vlastne zobrali vsetky tie suchotave papieriky ked vsetci su zadlzeni coraz viac a viac... a bez konstatovania ze je to cele na sracku a nenormalne...

nemali by sme tu recesiu, mali by sme tu NORMALNU ZDRAVU SITUACIU.


Ja som pochopil Filipa, on pochopil mna, vsetko je spravne. Treba proste s rozumom. Ci uz realny alebo modelovy priklad, clovek ktoreho 8000 posunie do pasma "neda sa to kupit" je na tom bohuzial tak ze by do danej nehnutelnosti nemal ist.


S tou dovolenkou ma to napadlo v jednej suvislosti... zhodou okolnosti som bol dva roky dozadu pritomny situacii kedy chlapika ktory rozhadzoval priehrstim, strasny geroj - suchotave bankovky sa nedali udrzat v hrsti a vyzeral silno nabuchany, zena zahriakla ze brzdi vies ako dlho to budeme splacat. Velmi velmi mi to prislo smutne ale som sa tvaril ze nerozumiem reci jeho kmena a tak nejak som sa odsuchtal po vlastnej osi. Pardon za odbocenie od hypotek.

Znalci, ich ocenovanie, praktiky bank a vsetky tie srandy okolo toho su fakt ceresnicka. Vsetko je krasne, tucniaky cvirikaju, slnecnice su zltsie, az dojde na lamanie chleba. Nejedny nervy som videl vytiect dole Dunajom, a vobec to nebolo kvoli 8000... bolo to u ludi ktori nemali problem s dostanim hypoteky, ale kvoli inym veciam s hypotekou spojenymi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

no neviem, ja mam pocit ze sa stale nechapeme :D ty su stale omielas tych 8000eur, ale sakra, ved ked mam 8000eur navyse, tak nepojdem do bytu za 70 000 ale za 75 000 - 80 000eur. :D
ja stale pisem, ze to, ako znalec ohodnoti hodnotu nehnutelnosti moze znamenat riadny skrt - a to pre cloveka, co si riadne setri, a zhodnoti, ze ma 15 000eur, takze je schopny si kupit nehnutelnost za 70 000a 20% da zo svojho.... lenze ked mu tu nehnutelnost ohodnotia tak, ze bude potrebovat nie 15 000 ale 23 000€, to si myslim ze VOBEC NIEJE O TOM, ze je to clovek, ktoreho 8 000 posuva do pasma neda sa to kupit.. on si pred kupou vsetko zvazil, poctivo nasetril +-20%, a zrazu zisti, ze potrebuje viac, pretoze hodnota nehnutelnosti podla banky je o par tisic eur mensia??

nemozme sa tu ohadzovat tisickami eur len tak, ved ked pre niekoho dalsich 8 tisic neznamena nic, potom to dame dokopy, ze naco mu vlastne je hypoteka? :D sorry ale myslim si, ze vacsina ludi co berie hypoteku bude mat tych 20% a nic viac. koniec.. budu rad, ze maju tych 20% (to je si myslim dost.. 1/5tina ceny nehnutelnosti..)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

prd mas navyse... keby si SKUTOCNE mal navyse, doriti nechodis do banky pre hypoteku, takze nieze mas 8k navyse, ale tebe 80k eur CHYBA :)

My sa teda krasne chapeme, akurat kazdy z inej strany.

Ano, clovek ktory si zvazil a husto nasetril "a stale mu nieco chyba", je v pozicii "ze mu 8k chyba a nemoze si byt kupit".
Ano, ohadzujeme sa tu tisickami, ba dokonca tazkymi desiatkami tisic.

Bohuzial. Ja som to nevymyslel. Nie je mi to prijemne. Nechcem aby to takto bolo. A nemozem s tym prd urobit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Turbo hovoris o ekonomike, ale znies len jak bohac co dava rozumy.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

šak aj som :) len to, ze ste ochotni si zobrat take vysoke hypoteky zenie ceny nehnutelnosti tak vysoko. Keby nebolo kupcov...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

tu sa dakedy zbytocne hadat. tu clovek co nema ani skusenosti a znalosti ide presviedcat tych co maju.sak dobre ne? turbo ma recht v tom, ze ludia su mega na hrane. ze proste pri velkej sume na hypo treba mat ako taku zabezkepku a hlavne s rozumom riesit kupu, stale treba mat zeleznu rezervu, stryko tak s 3 detmi skoncil na ulici a 2 rokys a spametaval v anglicku. a ritulku si vozil v bmw len cosi neustriehol hypo na dom a byt a chatu/a samozrejme teraz ma zase hypo ale uz uplne inac k tomu pristupuje.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Stefan ale ty tu hovoris o podla mna extremnom pripade... kebyze je to takto ako ty s turbom hovoris, tak vacsina z ludi nebyva, lebo by nemali za co.
Treba si dat aj "optiku" vysokozarobkovej osoby dole a pozret sa na to z pohladu aj ked "priemerne zarabajuceho v hospodarstve"
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6696
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

zasa nezime v iluzii ze byvat sa da len s hypotekou a ten kto nema hypo je bezdomovec. tu je zaujimave porovnanie podla druhu vlastnictva nehnutelnosti, podiel ludi s hypo je na slovensku stale velmi maly. na druhej strane pocet obyvatelov stagnuje a objem poskytnutych hypo narasta, co naznacuje ze nehnutelnosti kupuje aj ten kto to realne nepotrebuje, casto pocita ze cast zaplati predajom inej nehnutelnosti v inej lokalite, ktorej hodnota casom rapidne poklesne apod., co podla mna na zdravy vyvoj trhu nevyzera.
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics ... )_YB16.png
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Lenze tu treba rozlisovat dve veci. Vyska hypo a percenta z ceny nehnutelnosti. Max. vyska hypoteky je ovplyvnena vyskou prijmu a stym sa neda velmi hybat. Mame tu nastavene nejake mantinely. Mohli by byt aj volnejsie, lenze potom sa nam kludne zopakuje rok 2008.
A zase percenta zo sumy nehnutelnosti na ktore je banka ochotna poskytovat hypo su dane napr. zaujimavostou lokality, vyvojom cien na trhu, dopytom na podobne nehnutelnosti. A zakonnym limitom samozrejme.

Cize kolko mi maximalne banka poskytne je prva vec ktoru zhruba viem. Priklad zarabam 1000 mesacne, tak mi banka da uver na max 100k lebo banka ma jednoduchy vzorec, ze ti musi na prezitie ostat ja neviem napr. 500 € z vyplaty. A vymimkami a dokladovanim gastracov a benefitov od zamestnavatela to este vedia kusok natiahnut.
Druha vec je, ze ked beriem byt v Ruzinove, kde je velky dopyt po bytoch a preto ked mi banka povie, ze mi da 85%, tak s tym viacmenej mozem pocitat. To plati aj pre novostavby, kde su predane byty este pred zacatim vystavby.
Ked budem brat Kopciansku /Lunik, ulicku lasky v Brezne, etc./, tak mi to kludne stiahnu aj na 60%, lebo tam len tak niekto nechce ist len tak byvat.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Molnart, tak mi daj tipy a triky ako sa da byvat inak ako s hypotekov...a povolanie syn nie som.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

proste pokial niekto nepodnika a fakt uspesne (rozumej,ze si mesacne 2k mesacne odlozi) tak proste na nehnutelnost v rozumnom horizonte nezarobi bez hypo...tiez nevidim zmysel v tom napr ze 10 rokov budem kazdy mesiac 1000e odkladat a potom si kupim "clean house" bez hypo...medzitym tiez niekde musim byvat atd.. proste hypo ma svoj zmysel a vzdy ho bude mat, tak isto ako uvery pre podnikatelov, funguje s tym uplne bezne vacsina ludi. je to o zodpovednosti, ci si nalozim kolko unesiem.

Návrat na "Debata o všetkom"