Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

tak ako jasné, že nedali ho každému ako každému :D myslel som to tak, že keď si spĺňal podmienky na poskytnutie úveru, dostal si ho. (čítaj: mal si bubáky, dostaneš úver). Teraz už to nieje len tak, že poď ma z boku. Hlavne teda pre mladých, keď bude treba po výške cca 25 papierikov našporených zo svojich. (doboha už píšem jak turbo :D)
.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

daj sa ockovat proti turbovi.
Napr. my sme vela chechtakov nemali a dalo by sa aj 100% ale ten uver by mi uz asi nedal tak lahko spavat.
rozumej to tak, ze by sme im museli vratit 200% z pozicanych na dofinancovanie.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

zrovna dnes som cital sice PR clanok o hypoteke vs prenajme.... neprisiel mi ale velmi ako PR :D
https://ekonomika.sme.sk/c/20455303/pre ... najom.html
clanok, preco v nemecku 80% mladych byva v prenajme, a na slovensku naopak..

tam je cena za byt, a hypoteku taka vysoka, ze mesacny prenajom je daleko lacnejsi, ako mesacna splatka hypo. tam ceny prenajmov urcuju miestne samospravy, a je nemozne, aby si niekto zvysil cenu za prenajom ako chce... asi toto je podstatny rozdiel..

u nas sa cena za prenajom urcuje pomaly sposobom: ta dig tu vedla chce 470 a nema nic prerobene, ta supnem tam 600e... proste, vidim inzerat A, a podla toho nacenim. v nemecku - nemyslitelne.

lenze na toto "doplaca" presne ta skupina, ktorej hypo neda, a teda, peniaze nazvys nemaju... castokrat platia tolko za mesacny prenajom, zeby davno mohli byvat vo svojom.
lenze banka im neda...

k tomu len tolko: ano, ked niekto robi vonku, bohuzial, nevie garantovat svoj prijem, musi s tym ratat, ze hypo nedostane. detto ak ma niekto nizky prijem. mne to "stazenie podmienok" pre hypo nepride "zle", skor naopak... ludia castokrat brali hypoteky a splacaju take mesacne splatky len za hypo, ze to tvori aj 50% ich prijmov - a to je uz PSYCHO...
mne osobne to nevadi, taktiez som z tych, ze vlastne byvanie bez nasetrenych par tisic eur riesit nechcem (proste, ist do uveru 60 000€ napr. s nulou, je podla mna totalne neprijatelne. Ano, banky to krasne vedia obist - 48 dostanete hypo, a na zvysok vezmete spotrebak... pekne obidenie pravidiel..- otazka, ako to budu obchadzat po 1.3 - predpokladam ze dajak urcite.


k tomu zarabaniu na prenajme noveho bytu??! Prilis otazne a diskutabilne, ako sa bude vyvijat trh, ceny. Nazaciatku mozno clovek bude +-100€ v zisku (odratame vsetky povinne veci ako dan atd., skusenosti s najomnikmi, ktorych je na idnes popisanych az az - teda, dalsie minus love...), ale teraz nastal taky boom novych bytov atd., spolu s tymi stazenymi podmienkami ziskania hypo,ze o rok mozu ceny klesnut aj o 20%, a s tym spolu klesnu aj ceny najmov, a clovek uz miesto zisku bude "doplacat" k peniazom za prenajaty byt, aby vobec zaplatil hypoteku.

Podla mna, takto obchodovat moze clovek, co ma 500 000€ volnych, a ked nahodou situacia pojde zle, tak byt preda, a nebude cakat na znizovanie jeho hodnoty (zoberes byt na hypo s tym, ze po splateni ho predas a zarobis, a co ked v tom case bude mat byt hodnotu 60% povodnej?!..)
Proste, ak si dakto mysli, ze s tym zarobi, moj nazor je, ze urcite nie, a ked ano, bude sa to ratat na par eur mesacne.. Neoplati sa to, hlavne nie tomu, kto by ten byt bral na hypo a nema nan cash.. Ale ktovie, ja som odporca akychkolvek investicii, ktore nemaju "garantovany" vynos.. A toto v pripade bytu je velmi velmi otazne, lebo situacia sa velmi casto meni.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6708
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

proste klasika, ked si chudobny tak za veci musis platit viac a ked si bohaty tak ich vies ziskat za menej.
na prenajme zarobis len ked budes spekulovat na narast hodnoty nehnutelnosti, co sice v minulosti platilo, ale je otazke ako dlho este bude.

vyrazne vyssi podiel najomnych bytov mas aj v cechach. to len tu na slovensku plati ze jozko prenajima byt ferovi. pamatam si ako som pred casom sa bavil s jednym obchodnym partnerom a hovoril mi ze kupil v prahe byt (i bought a flat) a ziju mu tam nejaky stary ludia a po tretej vete mi doslo ze on nekupil byt ale celu bytovku ktoru prenajima :D takto v ramci roznych restitucii a privatizacii tam prisli ludia k bytovkam, stat tiez nejake najomny postaval/zadotoval, takze vznikol tam pool najomnych bytov co na druhej strane vytvoril priestor pre nejaku regulaciu celeho systemu, co u nas pri individualnom vlastnictve je tazko predstavitelne
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6757
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

byt co sa prenajima tak zaraba stale. zarabal a zarabat bude. kto tvrdi opak, tak to nezazil a len sniva. je to celkom pekny zisk. minulei mi developer s architektom tvrdili ze nove stavby uz casto maju vydelene byty na prenajom, isty cash flow ako jednorazovky na predaj. je to avsak dlhodoba investicia, co je jedine minus. a sam premyslam o zmene zamestnania no a sprava mi neprisla ziadna zatim :D.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

co ti ja viem.. teraz pozeram kolko stoja byty na prenajom v mojej lokalite a prerobene 3izb. stoja 550-600€ mesacne.
Ak som si zratal mesacne naklady na 3 osoby co je dokopy 511€, tak vela na zarobok ti neostava.
Cize brat byt na hypo, aby si ho prenajimal je podla mna kravina.
defe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 24. Dec, 2015, 22:03
Bydlisko: Martin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa defe »

00
Naposledy upravil/-a defe v Ut 21. Mar, 2017, 19:29, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6708
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

stefan.koval napísal:byt co sa prenajima tak zaraba stale. zarabal a zarabat bude. kto tvrdi opak, tak to nezazil a len sniva. je to celkom pekny zisk. minulei mi developer s architektom tvrdili ze nove stavby uz casto maju vydelene byty na prenajom, isty cash flow ako jednorazovky na predaj. je to avsak dlhodoba investicia, co je jedine minus. a sam premyslam o zmene zamestnania no a sprava mi neprisla ziadna zatim :D.
Toto by som si dovolil vyhlasit jedine na zaklade 20-30 rocnych skusenosti s prenajmom, potom ako 10 krat som dal vymalovat 4-5 krat kompletne prerobil. Ked niekto prenajima 5 rokov a zarobil na tom tak to este nic neznamena.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ked niekto kupil 3izb bytik v Bratislave v 2001 kedy stali 1.3 miliona korun, tak dobre.
Ked ides dnes kupit ten isty bytik, bude ta stat drobnost : 4 miliony korun. 130.000 eur.

Dnes to uz nie je business. Si sotva na nule v Bratislave, po 30 rokoch budes mat v ruke byt ktory medzicasom budes musiet dotovat s opravami atd.
Je to business ale nie je to pre kazdeho.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

turbo ma pravdu.. dnes je to skor nutnost.. ak by som nemal rodinu, tak ostavam v podnajme.
dost vela ludi z prace si chce zobrat 1.5 - 2 izb. lebo inak bude tazsie dostat hypo.. noa? Ved to nebude nemozne. Preco sa do toho tak hrnut?
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa drastyk »

Ide mi teraz o toto, to ze by som po sprisneni podmienok nedostal hypo sa neobavam. Ide teraz o to, ze inflacia je velmi nizka, mozno hovorime az o deflacii. Realitny trh ale isiel rocne hore aj o 10%.

Ja co som pred 2 rokmi pozeral byty, tak islo povedme po 90 000. Teraz tie iste byty idu po 110 000. Za 2 roky som povedzme nasetril 20 000eur... Aky mam z toho pocit ? No citim sa ako idiot...
Ja viem, ze momentalne nemam rodinu a pod. Ale nechcem si ani predstavit, kam pojdu tie ceny bytov (dufam,ze trochu dole).

Nechcem byt na prenajom, chcem byt pre seba. Spekulujem, ale ze pojdem trosku do rizika a kupim nejake akcie (BABA napr. resp nieco technologicke).

Momentalne som v situacii, ze som 2 roky setril a realitny trh ma oebal...
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

No mna napr. zmeny pri hypotekach (len 80%) financovanie ci zrusenie hypoteky pre mladych vyzenu z tohto statu a to nie som zastanca hypotek..

Ale za posledne 2-3r rapidne vzrastli najmy v BA (samozrejme aj cena bytov).. platy samozrejme nie :)...
Jednotlivec horko tazko dostal hypoteku a po novom nema sancu :)..

Ked chcem zit normalne horko tazko nasetrim cca 30 000€ za 10r a to nezarabam malo a celu dobu by som si mohol skoro prd kupit, dovolenky nevraviac :)...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Spekulujem, ale ze pojdem trosku do rizika a kupim nejake akcie (BABA napr. resp nieco technologicke).
>> Momentalne som v situacii, ze som 2 roky setril a realitny trh ma oebal...

to iste ti moze spravit akciovy trh. Pozri keby si pred rokom kupil akcie AMD, mal by si dnes 300% plus. Keby si kupil Nvidiu, mal by si 600% plus. Bez srandy. Ved si to vies kuknut. Ale dokedy to vydrzi ?



>> mna napr. zmeny pri hypotekach (len 80%) financovanie ci zrusenie hypoteky pre mladych vyzenu z tohto statu a to nie som zastanca hypotek..

neboj nic, hned ti to vyratam :
Zurich, 3izb byt vobec nie v centre, 750.000 frankov. Tvoj prijem : 7.500 frankov az 10.000 frankov, dane nechci vediet, vacsie ako u nas.
Vo Svajciarsku potrebujes priblizne 100 mesacnych platov BEZ ZOHLADNENIA NAKLADOV NA ZIVOT aby si kupil 3izbak.

Mnichov : 3izb byt, 400.000 eur a zase nie v centre. Tvoj prijem : 3.500 az 5.000 risskych mariek. Potrebujes priblizne 100 platov aby si mal byt.

Bratislava : 3izb byt 130.000 zase nie v centre. Prijem : 1.300 az 1.900 eur uplne polahky pre KVALIFIKOVANEHO INFORMATIKA. HP, Dell, IBM, Akkcenture, Oracle 3000 plus len tak svihne, Eset mam neoverene info ze chlapci programatori naskakuju po skole za 2000. Potrebujes 100 platov aby si si kupil byt.




Bol som v mnohych mestach v Europe a NIKDE som nezazil take obrovsky mnozstvo majitelov bytov ako u nas. Preco ? "Lebo si mozu dovolit" ?
Ano, pri plnom vedomi tvrdim ze nikde v Europe nemas take ceny bytov aby si ich sudruhovia zamestnanci mohli dovolit v takej miere ako u nas.


Este stale sa chces stahovat ? Jasne, mozes. Ale nie kvoli hypotekam. Ee.


Pozor, cisla sa bavime o informatikoch, vobec nie predavacka upratovacka, takze su vcelku prijemne vysoke.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v So 18. Feb, 2017, 16:10, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa drastyk »

Hej to iste moze byt s akciami, ako hovoris... Ale napr. to AMD som sledoval a bol okolo toho velky hype. Mal by som sa konecne rozhybat a otvorit brokersky ucet :D

Tym Alibaba akcia docela verim, je to velky gigant, maju velke plany. Verim tomu, ze mozu blizkej dobe dosiahnut podobne hodnoty ako napr. AMZN

A co sa tyka vlastictva bytu. Tie mesta/staty o ktorich pises, tiez mali taky premakany dochodkovy system ako na slovensku ? Ludia kupuju byty, lebo inak na starobu nevyziju...
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

No HP po restrukturalizacii atd. plati mizerne :)

Návrat na "Debata o všetkom"